ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშის პრეზენტაცია
3 თებერვალს სასტუმრო Holiday Inn-ში გაიმართა პრეზენტაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშისა, სახელწოდებით - „2011 წელს საქართველოში მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების მონიტორინგი“.
პრეზენტაციას დაესწრნენ საერთაშორისო ორგანიზაციები, ადგილობრივი არასამთავრობოების წარმომადგენლები, უფლებადამცავები, ასევე სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში.
პრეზენტაციამდე ადამიანის უფლებათა ცენტრის ხელმძღვანელმა, უჩა ნანუაშვილმა „პალიტრა ტვ“-ის განუცხადა, რომ მათ 2011 წელს 75 მშვიდობიანი აქციის მონიტორინგი განახორციელეს და დადგინდა, რომ ძირითად შემთხვევებში, ადგილი ჰქონდა მშვიდობიანი დემონსტრანტების უფლებების დარღვევას და პოლიციელების მხრიდან ძალის გადამეტებას. ნანუაშვილის თქმით, პრობლემებია როგორც კანონმდებლობაში, ასევე პრაქტიკაში.
სახალხო დამცველის, გიორგი ტუღუშის განცხადებით, 2011 წელს ადგილი ჰქონდა მცდელობებს, რომ კანონმდებლობა გამოსწორებულიყო, თუმცა, კანონები კვლავ საჭიროებს დახვეწას. მისი თქმით, 2009 წელს კანონმდებლობის გაუარესების კუთხით სერიოზული პრობლემები დაფიქსირდა. მისი თქმით, კანონმდებლობა არ არის ისეთი პრობლემატური, როგორიც პრაქტიკა.
Human Rights Watch-ის წარმომადგენელი გიორგი გოგია ამბობს, რომ აქციებზე ძირითადად ადმინისტრაციული წესით აკავებდნენ პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის გამო. მათ ჩაატარეს ადმინისტრაციული წესით დაკავებულთა მონიტორინგი და აღმოჩნდა, რომ მათი უფლებების დაცვა არ არის გარანტირებული და მათი უფლებები ირღვევა.
ანგარიში, რომელიც ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა, მხარდაჭერილია ეუთო-ს დემოკრატიული ინსტიტუტების და ადამიანის უფლებების ოფისის მიერ და ასახავს 2011 წლის 1-ელი იანვრიდან 30 ივნისამდე ჩატარებული აქციების მონიტორინგს.

Presentation of Report of Human Rights Center
On February 3rd the presentation of report of Human Rights Center “Monitoring Freedom of Peaceful Assembly in Georgia in 2011” was held in the hotel Holiday Inn.
The international organizations, representatives of local NGOs, human rights defenders and Ombudsman Giorgi Tughushi attended the presentation.
Before the presentation the executive director of Human Rights Center Ucha Nanuashvili stated to Palitra.tv that they conducted the monitoring of 75 peaceful actions in 2011 and established that in most cases rights of peaceful demonstrators were violated and the excessive use of force was observed from the side of the policemen. According to Nanuashvili, there are problems both in the legislation, as well as in practice.
According to the statement of Ombudsman Giorgi Tughushi, there were attempts in 2011 to improve the legislation; however, the laws still need to be improved. According to him, serious problems were noted in 2009 in terms of aggravating the legislation. However, he notes that the legislation is not as problematic as its practical implementation.
Representative of Human Rights Watch Giorgi Gogia states that mostly people were detained through administrative means due to opposing police and violating public order. They conducted the monitoring of individuals detained by administrative means and it turned out that their rights are violated and protection is not guaranteed.
The report prepared by Human Rights Center is supported by OSCE/ODIHR and it reflects the monitoring of the actions conducted from January 1st till June 30th of 2011.