ივანიშვილის ტელეკომპანიის მოძრავი სატელევიზიო სატელიტური სადგური საბაჟო კონტროლისას დაზიანდა
მილიარდერი ოპოზიციონერის ბიძინა ივანიშვილის ტელეკომპანიის კუთვნილი მოძრავი სატელევიზიო სატელიტური სადგური „შეგნებულად დააზიანეს“ მაშინ, როცა ის ბათუმის პორტში 5 საათის განმავლობაში იყო საბაჟო კონტროლის გავლის მიზნით „დაკავებული“. ამის შესახებ ივანიშვილის პრესსამდივნო იტყობინება.
„ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა გამიზნულად  ზიანდება ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილი კომპანიების ტვირთი. შპს „იგრიკას“ კუთვნილი სატელევიზიო სატელიტური სადგურის მწყობრიდან გამოყვანა  ხელისუფლების იმ ძალადობრივი პოლიტიკის გაგრძელებაა, რომელსაც ის  ქართული მედიის მიმართ ახორციელებს“, – ნათქვამია განცხადებაში.
პრესსამდივნო განმარტავს, რომ შპს „იგრიკას“ კუთვნილი ტელეკომპანია "მე–9 არხის" 450 ათასი ევროდ ღირებული სატელევიზიო სატელიტური სადგური „გამართულად მუშაობდა“, როცა საქართველოში გამოგზავნამდე ლიტვურმა ტელესაკომუნიკაციო კომპანიამ და საერთაშორისო კომპანია „SGS”-მა „ადგილზე დეტალურად შეამოწმეს“.
„მოძრავი სატელიტური სადგურის საბაჟო კონტროლის ზონიდან გამოყვანის შემდეგ აღმოჩნდა, რომ ქარხნის ლუქები ახსნილი იყო(ეს დასტურდება ვიდეომასალით). მოგვიანებით კი ექსპერტებმა დაადასტურეს ტვირთის დაზიანების ფაქტი“, – ნათქვამია განცხადებაში.
პრესსამდივნოს ინფორმაციით, ტექნიკა ბათუმის პორტში 9 თებერვალს შევიდა და ხუთი საათის განმავლობაში არც ტვირთის თანმხლებ პასუხისმგებელ პირებს და არც შპს „იგრიკას“ წარმომადგენლებს არ მიეცათ საშუალება დასწრებოდნენ საბაჟო კონტროლის გავლის პროცესს, რის მიზეზადაც დასახელდა „საბაჟოზე ინტერნეტის გათიშვის გამო სათანადო დოკუმენტაციის გაუცემლობა“.
„კონტროლი განხორციელდა ცალმხრივად, რაც ბადებს საფუძვლიან ეჭვს, რომ  მოძრავი ტელესადგურის დათვალიერებისას ის შეგნებულად დააზიანეს“, – აცხადებს ივანიშვილის პრესსამდივნო.
ივანიშვილის „ქართუ ჯგუფში“ შემავალი კომპანიების წარმომადგენლებმა რამოდენიმეჯერ განაცხადეს, რომ მათ საბაჟოზე პრობლემებს უქმნიდნენ, მათ შორის ტვირთების განზრახ დაზიანების კუთხით. ეს ინფორმაცია 6 იანვარს ივანიშვილის წარმომადგენლებმა თბილისში აკრედიტირებული დიპლომატიური მისიების წარმომადგენლებსაც მიაწოდეს და  გადასცეს დოკუმენტაცია, სადაც დაზიანებულ აპარატურას შორის ასევე იყო რვა ერთეული LiveU-ს პორტატული მოწყობილობა, რომლებიც პირდაპირი ტრანსლაციისთვის გამოიყენება.
საქართველოს შემოსავლების სამსახურმა განაცხადა, რომ მილიარდერი ოპოზიციონერის ბიძინა ივანიშვილის მიერ წამოყენებული ბრალდება მისი ტელეკომპანიის კუთვნილი მოძრავი სატელევიზიო სატელიტური სადგურის საბაჟო შემოწმების დროს „შეგნებულად დაზიანების“ შესახებ „გაუგებარი და მიუღებელია“.
15 თებერვალს გამოქვეყნებულ წერილობით განცხადებაში შემოსავლების სამსახურმა განაცხადა, რომ კომპანია „იგრიკას“ კუთვნილი Mercedes Benz-ის მარკის  მიკროავტობუსი ბათუმის პორტში 9 თებერვალს შევიდა და კანონის მოთხოვნის შესაბამისად, საბაჟო კონტროლის გავლის მიზნით ტვირთის ზედაპირული დათვალიერების პროცედურა განხორციელდა.
ამავე განცხადების თანახმად, შპს ,,იგირკას“ წარმომადგენლებს დათვალიერების პროცედურაზე დასწრება არ მოუთხოვიათ.
„მიკროავტობუსი გაიხსნა მხოლოდ მისი საბარგულის შესამოწმებლად“, – განაცხადა შემოსავლების სამსახურმა, „საბაჟო პროცედურების თანახმად,  ყველა ავტომობილი თვალიერდება ანალოგიური მეთოდით, რათა თავიდან იქნეს აცილებული არადეკლარირებული ტვირთის საქართველოში შემოტანა“.
შემოსავლების სამსახურის განცხადებით, მიკროავტობუსი ტერმინალიდან მისმა მფლობელმა იმავე დღეს, დაახლოებით, ხუთი საათის შემდეგ გაიყვანა და  პრეტენზიები ტვირთის დაზიანების თაობაზე  მიკროავტობუსის გაყვანის დროს არ გამოთქმულა.
შემოსავლების სამსახურის თქმით, ინფორმაცია ტვირთის დაზიანების შესახებ მხოლოდ 5 დღის შემდეგ, 14 თებერვალს, შეიტყო, როდესაც შპს ,,იგრიკას“ წარმომადგენლებმა საჯაროდ განაცხადეს თავიანთი ბრალდებების შესახებ.
„9 თებერვლიდან 14 თებერვლამდე, "იგრიკას“ არც ერთ წარმომადგენელს არ მიუმართავს შემოსავლების სამსახურისთვის, ტვირთის დაზიანების პრეტენზიით“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„შემოსავლების სამსახური მოქმედებს კანონით დადგენილი წესებით. ამიტომ, ჩვენთვის გაუგებარი და მიუღებელია განცხადებები ბათუმის პორტში ტვირთის შესაძლო დაზიანების შესახებ“, – განაცხადა შემოსავლების სამსახურმა.
ინტერპრესნიუსის ფოტოზე: მოძრავი სატელევიზიო სადგური, რომელიც საბაჟო კონტროლის გავლის შემდეგ დაზიანებული აღმოჩნდა, განკუთვნილია ივანიშვილის მეუღლის საკუთრებაში არსებული ტელეკომპანიისთვის, რომელიც „მე–9 არხის“ სახელწოდებით დაიწყებს მაუწყებლობას. ამავე სახელწოდების არხი ივანიშვილმა 2004 წელს დახურა.

Billionaire opposition politician Bidzina Ivanishvili's office said in a statement on Tuesday, that a satellite van for remote live news reports intended for his planned new TV channel had been "damaged on purpose" while in customs terminal in Georgia.
The van worth of EUR 450,000, involving mobile production control room, purchased from Lithuania-based company, TVC, was shipped to Batumi on February 9. Ivanishvili's press office said in the statement that satellite van was taken for customs clearance, but the authorities did not allow anyone responsible for the cargo or representative from Igrika, a company owned by Ivanishivli's wife which plans the TV channel, to attend the procedures. Five hours later, it said, the satellite van passed the customs control zone, but its equipment was damaged and no longer functioning.
The statement said that there was "reasonable ground for suspicion, that the mobile satellite station was damaged on purpose."
It said that before shipment the satellite van was inspected by SGS, the world's largest inspection services company, which showed that equipment "was in perfect order."
In January Ivanishvili’s Cartu Group, a holding uniting the billionaire's Georgia-based companies and charitable organizations, complained that its shipments were subject of thorough scrutiny at customs, not seen before Ivanishvili’s decision to go into politics.
On January 6 some executives of the companies from Cartu Group met with representatives of foreign diplomatic missions in Tbilisi and telling them that some shipments for their companies were “deliberately damaged” in customs terminals; at that meeting the representatives of Cartu Group presented conclusions from SGS showing that eight LiveU’s portable video-over-cellular transmitters were damaged.
Ivanishvili's press office said on February 14, that the damage of satellite van's equipment was yet another "episode in the violent politics of the government against the Georgian media."
The Georgian Revenue Service has denied as "incomprehensible and unacceptable" allegations by billionaire opposition politician Bidzina Ivanishvili that a satellite van, intended for his planned TV channel, was "damaged on purpose" while undergoing customs clearance in Batumi.
Ivanishvili's press office said in a statement on February 14, that the van worth EUR 450,000, equipped with mobile production control room and systems for remote live news reports, which was shipped in the Batumi port on February 9, was "detained" for about five hours and authorized representatives of the cargo barred from attending the customs inspection procedures.
The Revenue Service, the agency under the Ministry of Finance, which unites tax and customs services, said in a written statement on Wednesday, that Mercedes van, belonging to Igrika - a company, owned by Ivanishvili's wife, which plans to launch the new TV channel - was shipped on February 9 and underwent standard customs procedures.
It said that representatives of Igrika did not ask for attending the inspection procedures.
The Revenue Service said, that customs officers carried out "surface inspection" of the van.
"The van was opened only to inspect its rear area," the agency said, adding that it was a standard procedure applied to any other vehicle "in order to prevent import of undeclared cargo".
It said that the van was taken by its owner from terminal about five hours later on the same day, February 9, and Igrika's representatives did not file any complaint about alleged damage of the cargo.
The Revenue Service said it had learnt about damage of the equipment only five days later, on February 14, when Ivanishvili's representatives publicly voiced their allegations.
"None of Igrika's representative has appealed the Revenue Service with a complaint about damage of the cargo in a period between February 9 and February 14," the agency said.
"The Revenue Service acts in line with rules set by the law and allegations about possible damage of cargo in the Batumi port are incomprehensible and unacceptable for us," it said in the statement.
Photo of interpressnews: Satellite Van which happened to be damaged after going through the customs service belongs to the company under the ownership of Ivanishvili’s wife which is going to start broadcasting under the name 9th Channel. Ivanishvili closed the channel under the same name in 2004.