„იდენტობა“ ტელეკომპანიებს „რუსთავი 2“- სა და „იმედს“ უჩივის
სექსუალური უმცირესობების უფლებების დამცველი ორგანიზაცია „იდენტობა“ ტელეკომპანია „იმედსა“  და „რუსთავი 2“-ს ლგბტ (ლესბოსელი, გეი, ბისექსუალი და ტრანსგენდერი) ჯგუფის წევრების სიტყვიერი  შეურაცხყოფისთვის მაუწყებელში არსებულ თვითრეგულირების ორგანოში უჩივის. ორგანიზაციამ საჩივარი 9 მარტს გაგზავნა.
„იდენტობას“ „იმედის“ მიმართ პრეტენზია 2012 წლის 12 თებერვალს ამ ტელეკომპანიის ეთერში გასული მხატვრული ფილმის „ბრაზის გამართლების“ სუბტიტრების მიმართ აქვს. ორგანიზაციის მტკიცებით, აღნიშნულ ფილმში ოთხჯერ გაჟღერდა ინგლისური სიტყვა gay (გეი), რომელიც ოთხჯერვე სუბტიტრებში ნათარგმნი იყო არა როგორც გეი, არამედ როგორც „ცისფერი“, რაც „გარდა იმისა, რომ არ არის ტექსტის ორიგინალის ზუსტი თარგმანი, წარმოადგენს ლგბტ (ლესბოსელი, გეი, ბისექსუალი და ტრანსგენდერი) ჯგუფის წევრების სიტყვიერ შეურაცხყოფას“, - ნათქვამია „იდენტობის“ მიერ „იმედში“ შეტანილ საჩივრში.
ორგანიზაცია „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ იმ მუხლს ეყრდნობა, რომლის მიხედვითაც „მაუწყებელმა თავიდან უნდა აიცილოს რელიგიური, ეთნიკური, ან სხვა ნიშნის მიხედვით რომელიმე ჯგუფის შეურაცხყოფა, მათ შორის გარკვეული ლექსიკის, ან გამოსახულების გამოყენება”.
„იდენტობა“ აგრეთვე უთითებს  „მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის 56-ე მუხლს, რითაც „იკრძალება ისეთი პროგრამების გადაცემა, რომლებიც მიმართულია პირის ან ჯგუფის სექსუალური ორიენტაციის გამო შეურაცხყოფისაკენ“.
მოსარჩელე მხარე მიიჩნევს, რომ „იმედი“ ვალდებული იყო თავიდან აეცილებინა სიტყვა „ცისფერის“ გამოყენება.  „მიუხედავად იმისა, რომ ეს არ იყო ტელეკომპანია „იმედის“ მიერ მომზადებული პროგრამა, მას მაინც აკისრია ვალდებულება, გააკონტროლოს მის ეთერში გასული მხატვრული ფილმების თარგმნის შესაბამისობა და გამოყენებული ლექსიკა“, - ნათქვამია საჩივარში.
როგორც Media.Ge-ს „იდენტობის“ გამგეობის თავმჯდომარე ელინა გლახაშვილმა აცნობა, „იმედში“ საჩივარი თავდაპირველად 14 თებერვალს შეიტანეს, თუმცა ტელეკომპანიამ საჩივრის განსახილველად დაშვებისთვის მინდობილობა მოითხოვა. თვითრეგულირების ორგანოში ჩივილი მხოლოდ „დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ, ანუ მათ, ვისაც ტელეკომპანიის ეთრში გაშვებული პროდუქტით უშუალო ზიანი მიადგა.
„საჭირო გახდა დოკუმენტი, რაც დაადასტურებდა იმას, რომ ჩვენ ნამდვილად ლგბტ პირებს წარმოვადგენდით. ამიტომ შევიტანეთ საჩივარი განმეორებით 9 მარტს“, - თქვა ელინა გლახაშვლმა.
„იდენტობა“ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ს იუმორისტული გადაცემებში, „The ვანოს Show“-სა და „კომედი შოუში“  გამოყენებული ფრაზის გამო უჩივის. ორგანიზაციის განცხადებით, 2012 წლის 20 თებერვალს „კომედი შოუში“ გაიჟღერა ფრაზამ „სტოსი მიჰყავთ პიდარასტებს“. 3 მარტს კი „The ვანოს Show“-ში სტუმრად მისულ მსახიობ შორენა ბეგაშვილს წამყვანმა ვანო ჯავახიშვილმა წასაკითხად ტექსტი გადასცა, სადაც ეწერა „შენ რომ არ მეჩალიჩები, რა დაგიძახო, ცისფერი?“
ისევე, როგორც „იმედის“ შემთხვევაში, აქაც ლგბტ ჯგუფის წევრები მიიჩნევენ, რომ ტელეკომპანიამ ფრაზებით „პიდარასტი“ და „ცისფერი“ მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. საჩივარი აქაც „მაუწყებლობის შესახებ კანონსა“ და „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსს“ ეყრდნობა.
„იდენტობა“ ითხოვს ტელეკომპანიების შესაბამისი თანამშრომლების მიმართ დისციპლინარული სასჯელი გატარდეს და შეურაცხმყოფელი ლექსიკის გამოყენებისთვის საჯაროდ მოიხადონ ბოდიში

‘Identity’ vs Rustavi 2 and Imedi
Organization Identity protecting the rights of sexual minorities sued Imedi TV and Rustavi2 broadcasting company at the self-regulatory body of the broadcasters for verbal insult of the LGBT group (lesbian, gay, bisexual and transgender). The Identity filed the complaint on March 9.
The Identity complains about Georgian subtitles to the movie Justifying Anger aired by the Imedi on February 12, 2012.  The Identity claims that in the movie English word “gay” was mentioned four times and each time the word was translated into Georgian “tsisperi” (faggot), which, “not only mistranslates the original text, but is also a verbal insult of the LGBT group members,” the suit of the Identity against Imedi reads.
The organization quotes the Article of the Code of Conduct of Broadcasters according to which “a broadcaster must avoid insulting any religious, ethnic, or other groups, including using certain words and expressions.”
The Identity also quotes Article 56 of the Law on Broadcasting of Georgia, according to which ‘”it is prohibited to air programs aiming at insulting a person, or a group of persons due to sexual orientation.”
The suitor believes the Imedi TV should have avoided using the word “faggot.” “Although it was not Imedi TV’s product, they also bared responsibility to control the translation and usage of correct words,” the suit reads.
Elina Glakhashvili, Board Chair of the Identity told media.ge that the first complaint was lodged to Imedi on February 14, although the broadcaster requested the power of attorney for accepting the complaint.  Only persons, who have directly suffered from content aired by the broadcaster, may appeal to the self-regulatory board.
“We had to provide a document confirming that we actually represent the interests of the LGBT group members.  Thus, we repeatedly lodged the complaint on March 9,” Elina Glakhashvili said.
The Identity sued Rustavi 2 because of phrases used in The Vano’s Show and Comedy Show.  According to the Organization, a phrase – “faggots rule” – was used in the February 20, 2012 Comedy Show.  On March 3, the anchor of The Vano’s Show, Vano Javakhishvili asked the actress Shorena Begashvili to read out the following text – “why don’t you make a move at me? Should I call you a faggot?”
Like in case of Imedi TV the LGBT group members believe that the broadcaster insulted them by using the words “faggot”.  The complaint was drafted in accordance to the Law on Broadcasting of Georgia and the Code of Conduct of Broadcasters.
The Identity requests disciplinary punishment of the relevant employees of the broadcasters and a public apology from them.