პრეზიდენტის მხარდამჭერებს უკვე ფოტოშოპითაც ამრავლებენ
ბოლო წლებში ხმების, მხარდამჭერებისა და გულშემატკივრების გამრავლების ბევრი ილეთი გამოაშკარავდა. "მკდარი სულებით" დაწყებული და საარჩევნო კარუსელებით დამთავრებული.
როგორც ამბობენ, ეს მეთოდები საკმაოდ ხარჯიანია, ამიტომ მერიის ჟურნალის, "თბილისური ამბების" გამომცემლებმა არჩევანი იაფ ფოტოშოპზე შეაჩერეს. თუ ჯერ არ მიგიღიათ, აუცილებლად მოგიტანენ… თბილისის მერიის მიერ უფასოდ დარიგებულ ჟურნალს ვგულისხმობ, რომელიც სახლის კართან დამხვდა.
"თბილისური ამბები - აი, ასე შენდება თბილისი" - ამ სახელწოდების 106 გვერდიანი ჟურნალი თბილისის მერიის განხორციელებული და განსახორციელებელი ინფრასტრუქტურული და სოციალური პროექტების მიმოხილვას ეთმობა.
არ დავიწყებ ჟურნალის გამოცემაზე დახარჯული თანხების შესახებ საუბარს. ორთაჭალაში მომხდარი ტრაგედიის შემდეგ, ალბათ, უხერხულია პრომოაქციებზე ამდენი ფულის ხარჯვა. მინდა სხვა რამეზე გავამახვილო მკითხველის ყურადღება:
"თბილისური ამბები" უდავოდ შთამბეჭდავი ფოტოებით არის გაფორმებული. ერთ-ერთი მათგანი კი განსაკუთრებით გხვდება თვალში -  კმაყოფილ და მომღიმარ პრეზიდენტს უამრავი ხალხი ეხვევა გარს და გულთბილად ესალმება. მოჩქეფს ემოცია და ფრიალებს დროშები…
თითქოს განსაკუთრებული არაფერია, ვის უნდა გაუკვირდეს საქართველოში პრეზიდენტის მხარდამჭერების სიმრავლე, მიშა-მიშას ძახილი… მაგრამ… რა ვუყო, რომ ოხერი თვალი მაქვს. ამდენ ბედნიერ სახეში უცებ ორი ერთნაირი ქალის ფიზიონომია აღმოვაჩინე.
ჯერ ვიფიქრე ტყუპი დები იქნებიან-მეთქი. მერე კარგად რომ დავაკვირდი, კიდევ იმდენი ერთნაირი სახე ვიპოვნე, რომ ალტერნატიული აზრი გამიჩნდა -  სააკაშვილი ტყუპების რაიმე ფესტივალზე ხომ არ იყო მისული-მეთქი. მაგრამ ეს ტყუპები რატომღაც ერთმანეთისგან შორი-შორ და საეჭვოდ ერთნაირ პოზებში იდგნენ…
ჩვენი მედიასახლის ერთ-ერთ დიზაინერს მივმართე და აი, ასეთი პასუხი მივიღე - არც ტყუპებია და არც ჯადოქრობა, მარტივი ფოტოშოპური კლონირებაა. ანუ, მერიის ჟურნალის დიზაინერმა "მასოვკიანი ფოტოს" მოძიებაზე თავი არ შეიწუხა (შეიძლება შეიწუხა კიდეც, მაგრამ ვერ მოიძია), ამიტომ ადგა და ფოტოშოპი გამოიყენა.
სავარაუდოდ, სხვა სურათებიდან "გადმოკოპირებული" ხალხი პრეზიდენტის გარშემო შემოკრებილ მცირერიცხოვან მასას სულ ფენა-ფენა დაუმატა.
ამ ფოტოს შემხედვარეს გასართობი ჟურნალების რუბრიკა გამახსენდა - "იპოვე 10 განსხვავება", (ოღონდ ჩვენს შემთხვევაში პირიქით - ”იპოვეთ 10 მსგავსება”) ჰოდა ვიფიქრე, შეიძლება ეს დატვირთვაც ჰქონდეს მეთქი, მაგრამ გვერდი იმდენად მნიშვნელოვან საკითხს ეხება, რომ წესით სახუმაროდ არ უნდა ჰქონოდათ საქმე.
ფოტო, სადაც პრეზიდენტი "ფოტოშოპით გამრავლებულ" მოქალაქეებს ხვდება, შემდეგი სათაურის პუბლიკაციას ამშვენებს - "რაც უფრო მეტია დაზღვეული მოქალაქე, მით უფრო ხარისხიანი და ხელმისაწვდომია მკურნალობა".
რამდენად ბევრი მოქალაქეა დაზღვეული, ამ ფოტოდან ნამდვილად ვერ გავიგებთ, ხოლო მონტაჟიდან გამომდინარე, შეპირებული მკურნალობის ხარისხზე შეიძლება გარკვეული დასკვნების გამოტანა.
პრინციპში, ზემოთქმული ისეთივე ჭეშმარიტებაა, როგორც ის, რომ "რაც უფრო პროფესიონალია მემონტაჟე, მით უფრო დამაჯერებელია ფოტო". მართალია ”ფოტოშედევრი” მოლოდინს ყოველთვის ვერ ამართლებს, თუმცა, ყოველ ჯერზე პროფესიონალიზმი იზრდება. ასე რომ, არც ამ ფოტოს მონტაჟის ავტორს უნდა დაწყდეს გული - "დასამონტაჟებელი კიდევ ბევრია"…

President’s Supporters Multiplied in Photoshop
Many instruments have been used to multiply votes, supporters and fans – for example, including dead people on voters’ lists.
Some people find those methods too difficult to implement; the publishers of Tbilisi City Hall’s magazine “Tbilisuri Ambebi” [Tbilisi Stories], however, have used Photoshop to solve the problem. If you have not received the magazine yet, you will receive it soon… Tbilisi City Hall distributes the magazine for free; I found one at my door.
“Tbilisi Stories – How Tbilisi Is Reconstructing” – a magazine of 106 pages reviews all infrastructural and social projects implemented or scheduled to be implemented by Tbilisi City Hall.
I will not start complaining about the money spent on the magazine. I would just like to note that it is a show of bad taste, spending so much money on the promotion after the tragedy in Ortachala [flood of May 12, 2012]. However, I would like to attract your attention to a completely different issue.
“Tbilisuri Ambebi” is illustrated with impressive photos. One of them is particularly attractive – happy and smiley President Mikheil Saakashvili is surrounded by a lot of people and kindly greeting them. The photo is full of emotion and hoisted flags…
At first sight there is nothing strange about it. Who would be surprised by a number of supporters of the President in Georgia; their shouting “Misha, Misha!”? But what can I do when my eyes catch everything? Suddenly, I found two appearances of one and the same woman in the photo.
Initially I thought they were twin-sisters. But then I looked at the photo more carefully and noticed another instance of two people with the same face and suddenly an alternative explanation came to mind – Saakashvili was attending a twin festival. But those twins were standing too far from each other and in suspiciously similar positions…
I contacted a designer in our media-house and he explained it to me – they are neither twins nor has there been any wizardry at work here, it is simple Photoshop cloning. This means that the designer at City Hall’s magazine did not have a photo with a big crowd (maybe he tried to find one but could not) and decided to use Photoshop instead.
It appears that the designer added layers of copy-pasted photos to the people gathered around the president in the photo.
Having seen this photo, I remembered a feature often found in entertainment magazines – spot the difference (only in our case I had to spot the similarities); initially, I thought this photo might have been included in the magazine for entertainment purposes, but the topic of the article destroyed my hopes.
The photo with the multiplied supporters of the President illustrates an article with the following title – The More People Have Medical Insurance the More Qualified and Available Medical Service Is.
Unfortunately, we cannot assume the real number of the insured people; however we can make conclusions about the promised medical treatment from it.
In fact, the abovementioned fact can be paraphrased in the following way: “The More Professional Designers We Have, The More Convincing Photo Can Be Published”. Although the masterpiece of photography cannot always achieve its goals, the professionalism can be developed. So, the designer of this photo will not get disappointed because “Much More Will Be Photoshoped”