ივანიშვილთან დაკავშირებული საკონსტიტუციო ცვლილება ამოქმედდა
ოპოზიციური კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერთან ბიძინა ივანიშვილთან დაკავშირებული საკონსტიტუციო ცვლილებები მას შემდეგ ამოქმედდა, რაც პრეზიდენტმა სააკაშვილმა ხელი მოაწერა.
ცვლილებები, რომელიც ივანიშვილს საქართველოს მოქალაქეობის მიღების გარეშე უფლებას აძლევს 2012 წლის საპარლამენტო და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში მიიღოს მონაწილეობა, როგორც საქართველოში დაბადებულმა ევროკავშირის წევრი ქვეყნის, საფრანგეთის მოქალაქემ, რომელიც ბოლო 5 წელი მუდმივად ცხოვრობს საქართველოში, „საკანონმდებლო მაცნეში“ 29 მაისს გამოქვეყნდა.
მმართველმა პარტიამ განაცხადა,, რომ ხელისუფლებამ ყველა ბარიერი მოუხსნა ივანიშვილს და ახლა მისი გადასაწყვეტია მიიღებს თუ არა ის არჩევნებში მონაწილეობას.
იმავდროულად, საკონსტიტუციო ცვლილებით, სადეპუტატო ასაკი 25–დან 21 წლამდე დაიწია.
შვიდი დღით ადრე, 22 მაისს, როცა პარლამენტმა აღნიშნულ ცვლილებებს მესამე მოსმენით უყარა კენჭი, ივანიშვილმა მიხეილ სააკაშვილს ვეტოს უფლება გამოეყენებინა, რადგან ამ „აბსურდული“ ინიციატივის საფუძველზე არჩევნებში მაინც არ მიიღებდა მონაწილეობას და სანაცვლოდ, ამ უფლების მოპოვებისთვის კვლავ საქართველოს მოქალაქეობის მიღებას ეცდებოდა ორმაგი მოქალაქეობის პროცედურის გზით – ამ პროცედურის გამოყენება მას ხელისუფლებამ მას შემდეგ ურჩია, რაც ნატურალიზაციის გზით მოქალაქეობის მიცემაზე უარი უთხრა.
პრეზიდენტისადმი ღია წერილში ივანიშვილი აცხადებს, რომ არ აპირებს „კონსტიტუციის შეურაცხყოფისა და სახელმწიფოს ნგრევის“ ფასად ისარგებლოს პოლიტიკური უფლებებით, რომელსაც მას საკონსტიტუციო ცვლილება ანიჭებს საქართველოს მოქალაქეობის გარეშე არჩევნებში მონაწილეობის კუთხით.
„მოგმართავთ, არ მოაწეროთ ხელი კონსტიტუციურ ცვლილებებს. ამით თქვენ გადაარჩენთ ქვეყნის პრესტიჟს და მის კონსტიტუციურ ფუნდამენტს, რომელიც შეუდარებლად მაღალი ღირებულებაა, ვიდრე თქვენი, ჩემი და ყველა პოლიტიკური ძალის აწმყო თუ მომავალი, ერთად აღებული“, – აცხადებს ივანიშვილი 22 მაისს გამოქვეყნებულ ღია წერილში, - „ამასთანავე, მე არ ვაპირებ, ახირებაში გაგეჯიბროთ და მზად ვარ, მოგცეთ დაშვებული შეცდომების გამოსწორების კიდევ ერთი საშუალება - ორმაგი მოქალაქეობის მისაღებად მოგმართოთ ისეთი განცხადებით, რომელზეც  თქვენი პოლიტიკური გუნდის წევრები და საჯარო მოხელეები მიუთითებენ“.

The constitutional amendments, which allow leader of opposition coalition Georgian Dream, Bidzina Ivanishvili, to vote and be elected in October parliamentary elections without having Georgian citizenship, came into effect after President Saakashvili signed these amendments into law.
The amendments, which allow a Georgian-born citizen of EU-member state, who “has permanently lived in Georgia for last 5 years”, to run in October parliamentary elections and presidential election next year, were published by the state online registry of legal acts, Sakanonmdeblo Matsne on May 29.
A week earlier, on May 22, when the Parliament passed the amendments with third and final reading, Ivanishvili called on President Saakashvili to vetoconstitutional amendment, saying that he would not make use of this “absurd” amendment, and was instead ready to apply for a Georgian passport through a dual-citizenship procedure as recommended by the Civil Registry Agency in April.
The ruling party responded that with these constitutional amendments the authorities paved way for Ivanishvili to run in the elections and now it was completely up to him whether he would make use of this opportunity or not.
Ivanishvili said recently that even if he did not personally stand in the upcoming elections, it would not derail his Georgian Dream coalition’s plans to run in the October polls.