თიანეთში „ქართული ოცნების“ წევრს სოციალური დახმარება მოუხსნეს
თიანეთის რაიონის სოფელ დორეულებში მცხოვრებ 51 წლის ნუგზარ ნადირაშვილს სოციალური მომსახურების სააგენტომ საარსებო შემწეობა შეუწყვიტა. ნადირაშვილი კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრია და საარსებო შემწეობაც მას შემდეგ შეუწყდა, რაც ის თიანეთში კოალიციის წევრებთან გამართულ შეხვედრას დაესწრო.
„15 მაისს, თიანეთის კულტურის სახლში კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრებთან შეხვედრა უნდა გამართულიყო. რომ გაიგეს, შეხვედრა იყო, დილით, 8 საათზე, სახლიდან გასულს სოფლის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული მურად დორეული და სოციალური აგენტი ბესიკ გიგაური დამხვდნენ. რწმუნებულს ხმა არ ამოუღია, ბესიკ გიგაური კი ძალიან აქტიურობდა. მაშანტაჟებდა, შეხვედრაზე თუ წახვალ, დახმარებას მოგიხსნითო. მეორე დღესვე ბესიკ გიგაური გზაში დამხვდა და მითხრა, შეხვედრაზე როტომ იყავი, მაგ კოალიციაში რატომ შეხვედი, ჩვენთან გადმოდიო. იძულებული გავხდი დახმარების შეწყვეტის დოკუმენტზე ხელი მომეწერა“, – აღნიშნა ნუგზარ ნადირაშვილმა.
ნუგზარ ნადირაშვილის თქმით, 30 ლარიანი საარსებო შემწეობა მისთვის შემოსავლის ერთადერთი წყარო იყო.
ნუგზარ ნადირაშვილი ერთსართულიან სახლში, მძიმე პირობებში ცხოვრობს. სახლი ავარიულ მდოგმარეობაშია, სახურავიდან წყალი ჩადის, კედლები დაბზარულია და ინგრევა, კარ–ფანჯარა მოძველებული და შეუმინავია. ნადირაშვილს მხოლოდ ერთი მორყეული საწოლი, ორი სკამი, ერთი მაგიდა და კარადა აქვს.
„სახლში არც ქათამი მყავს, არც ძროხა. მხოლოდ ერთი ვირი მყავს. დახმარებას 2008 წლიდან ვიღებდი. ჩვენი სოფელი ოპოზიციურად განწყობილია. ბესიკ გიგაური დადის და ყველას აშანტაჟებს, რომ დახმარებას მოგიხსნითო. აქ უმეტესად გაჭირვებული ხალხი ცხოვრობს, ახალგაზრდები უმუშევრები არიან. ეუბნებათ, თუ ივანიშვილის პარტიას შეუერთდებით, დახმარებას მოგიხსნითო“, – ამბობს ნუგზარ ნადირაშვილი.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს თიანეთის განყოფილების სოციალური აგენტი ბესიკ გიგაური ნუგზარ ნადირაშვილის ბრალდებას უარყოფს.
„მისთვის დახმარება არ მოუხსნიათ, ეგ სიცრუეა. მე არავის არ ვაშანტაჟებ. პირიქით, ჩვენ ვცდილობთ, რომ მოსახლეობას დავეხმაროთ რაც შეგვიძლია და ეგ ინფორმაცია სინამდვილეს არ შეესაბამება. ჩვენ მასთან კარგი ურთიერთობის მეტი არაფერი არა გვაქვს. სადაც უნდა იქ წავიდეს, ჩვენ არ ვუშლით“, – განაცხადა ბესიკ გიგაურმა.

Social Benefit Seized from Georgian Dream’s Member in Tianeti
Social Agency seized social allowance for Nugzar Nadirashvili, 51, a resident of Doreulebi village in Tianeti district. Nadirashvili is member of the Georgian Dream and his social benefit was abolished after he attended the meeting with the Coalition members in Tianeti.
“On May 15, Georgian Dream’s members had meeting with local inhabitants in Tianeti Culture House. Village governor Murad Doreuli and social agent Besik Gigauri met me at my house when I left it for the meeting at 8:00 am. The village governor did not say anything but Besik Gigauri was very active. He was blackmailing me with seizing my allowance if I went to the meeting. Next day, I met Besik Gigauri in the street and he rebuked me for having attended the meeting and requested to come to their office. There, I had to sign document to stop the aid,” Nugzar Nadirashvili said.
Nugzar Nadirashvili said 30-lari aid was the only income for his family.
Nugzar Nadirashvili lives in one-floor house in hard living conditions. His house is damaged; rain is leaking into the roof; walls are cracked and pulling down; windows and doors are also old and un-glassed. Nadirashvili has only one bed, two chairs, one table and wardrobe in the house.
“I have neither hens nor cows at home. I just have one donkey. I have been receiving allowance since 2008. All our villagers support opposition parties. Besik Gigauri blackmails everybody with seizing their allowances. Mostly impoverished people live here; young people are unemployed. Gigauri blackmails them with depriving allowances if they join Ivanishvili’s party,” Nadirashvili said.
Besik Gigauri denied Nadirashvili’s accusations.
“Nobody has abolished his allowance; it is false. I am not blackmailing anybody. Just the opposite, we try to assist our population and you do not have correct information. We have good cooperation with him. He can go wherever he wants,” Besik Gigauri said.