ჭიათურაში ჰუმანიტარულ ტვირთს პოლიტიკური ნიშნით არიგებენ
რამდენიმე დღის წინ ჭიათურის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სასადილოში 20 ტონა შაქარი გადმოიტვირთა. ამ ფაქტს არც ჭიათურის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე ზურაბ კეთილაძე უარყოფს. „ტვირთი მიწისძვრით დაზარალებულ მოსახლეობას დაურიგდება და ყველა ოჯახს შეხვდება“, - განაცხადა ზურაბ კეთილაძემ.
შაქრის გარდა, მიწისძვრით დაზარალებულებს, დამატებით, ფქვილს და ზეთს დაურიგებენ. მუნიციპალიტეტის გამგეობამ ტვირთი რამდენიმე სოფელში უკვე მიიტანა, მათ შორის - სოფელ წირქვალშიც. როგორც სოფლის მცხოვრებლები ამბობენ, დახმარება მხოლოდ მათზე გაიცა, ვინც ღიად უჭერს მხარს „ნაციონალურ მოძრაობას“.
Humanrights.ge-სთან საუბრისას სოფელ წირქვალის მკვიდრი, გურამ კაციტაძე ამბობს: „სოფელში რამდენიმე დღეა, ჰუმანიტარულ დახმარებას არიგებენ. თუმცა, ეს დახმარება ყველას არ მიუღია. რა ნიშნით დაყვეს ეს ხალხი და სხვებს რატომ არ გვაძლევენ, არ ვიცი. თუ ეს მიწისძვრით დაზარალებულების დახმარება არის, მაშინ არიან სხვა დაზარალებულებიც რომლებსაც ეს დახმარება არ მიუღიათ“.
„ივანიშვილს ის დააბრალეს, ანტენებით ხალხი მოისყიდაო და ეს რას ნიშნავს?! რატომ განასხვავეს ხალხი ან თუ განასხვავეს, რა ნიშნით? მე იმიტომ არ მომცეს, რომ წარმოშობით საჩხერელი და ჭორვილელი ვარ“, - აცხადებს მაია დემეტრაშვილი, რომელიც ამჟამად სოფელ წირქვალში ცხოვრობს.
ნარგიზა ჯაჯანიძე, რომელიც ამავე სოფელში ცხოვრობს, მიწისძვრით დაზარალებულია. თუმცა, სურსათის სახით დახმარება მისთვის არ გაუწევიათ. „ეს იყო ნაციონალების მხარდამჭერებისთვის განკუთვნილი დახმარება - ორი ტომარა ფქვილი, ათი კილო შაქარი და სამი ლიტრი ზეთი. ეს დახმარება თუ ყველას ეკუთვნის მაშინ რატომ შევიდა ერთ ოჯახში და არ შევიდა მეორეში ოჯახში, სადაც შვილები მშიერი ყავთ?! ეს მოსყიდვა არ არის?!“ - ამბობს ნარგიზა ჯაჯანიძე.
სოფელ წირქვალის მკვიდრი მიხეილ დემეტრაშვილი, რომელიც ამავე სოფელში ნაციონალური მოძრაობის კოორდინატორია, ამ ფაქტებს უარყოფს. „ჩვენს ამ დახმარების გარეშე არც ერთ ოჯახს არ დავტოვებთ. უბრალოდ, ეს პირველ ეტაპზე ჩამოვიდა და დარიგდა. ანალოგიურ ტვირთს კიდევ ველოდებით და ყველა ოჯახი მიიღებს კუთვნილ დახმარებას“, - აცხადებს მიხეილ დემეტრაშვილი.

Humanitarian Aid Distributed on Political Grounds in Chiatura
Several days ago 20 tons of sugar was brought to the kitchen of Chiatura municipality building. Zurab Ketiladze, deputy assistant of Chiatura’s governor, does not deny this fact. “Aid will be distributed to all families who were victims of the earthquake” said Zurab Ketiladze.
In addition to sugar, victims of the earthquake will receive flour and oil. Municipality has already brought aid to several villages including village Tsirkvali. As village residents say, aid was distributed to the people who support National Movement.
Guram Katsitadze, resident of village Tsirkvali, said to Humanrights.ge that humanitarian aid has been distributed for several days already. But not everyone got this aid. What did they use to separate people and why everyone did not get aid, I don’t know. If this is for helping victims of earthquake then there are victims who still have not received aid.
“They blame Ivanishvili for bribing people and what is this? Why they have separated people, and with what signs? They did not give me aid because I am from village Chorivleli which is located in Sachekere.” says Maia Demetrashvili who currently lives in village Tsirkvali.
Nargiza Jajanidze who lives also in this village and is a victim of the earthquake did not receive any aid. “This aid was only for supporters of National Movement – two sacks of flour, 10 kg of sugar, and 3 liters of oil. If this aid is for everyone why did it go to one family and not to another where children are starving?! Isn’t this bribery?!” Nargiza Jajanidze said.
Mikheil Demetrashvili, who is a resident of village Tsirkvali and coordinator of National Movement in this village, denies these facts. “We will not leave even one family without aid. It was just the first part that arrived and was distributed. Same kind of aid will come again and it will be distributed to all families” Mikheil Demetrasvhili said.