თამარ ჩერგოლეიშვილი „მაესტროს“ თვითრეგულირების ორგანოში იჩივლებს
ყოველკვირეული ჟურნალ „ტაბულას“ მთავარი რედაქტორი, თამარ ჩერგოლეიშვილი, ტელეკომპანია „მაესტროს" თვითრეგულირების ორგანოში საჩივრის შეტანას გეგმავს.
რედაქციის განცხადებით, რომელიც ჟურნალის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა, საჩივარი ეხება გადაცემა “არგუმენტების” ანონსს, რომელიც დღეში რამდენჯერმე გადაიცემა „მაესტროს ეთერში“ და „დამახინჯებულად წარმოაჩენს“ თამარ ჩერგოლეიშვილის მიერ გამოთქმულ აზრს ამავე გადაცემაში, რომელიც 2012 წლის 2 აპ-რილს გავიდა პირდაპირ ეთერში.
ტაბულას რედაქტორი “არგუმენტებში” აკრიტიკებს ირაკლი ალასანიას, რომელმაც, გადაცემამდე რამდენიმე დღით ადრე, ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის მიერ 2012 წლის მარტში გამოქვეყნებულ კვლევას უნდობლობა გამოუცხადა, იმ მოტივით, რომ მოსახლეობა შეშინებულია და კვლევით ორგანიზაციებს სიმართლეს უმალავს.
რედაქციის განცხადებით, გადაცემის ავტორებმა, ანონსისთვის ამოჭრეს მხოლოდ ერთი ფრაზა, ისე და იმგვარად, თითქოს თამარ ჩერგოლეიშვილი აყენებს მოსახლეობას იმ შეურაცხყოფას, რის გამოც ის კოალიცია “ქართული ოცნების” წევრს აკრიტიკებს.
ტაბულას რედაქტორი მიიჩნევს, რომ ამ ქმედებით ტელეკომპანია „მაესტრო“ შეგნებულად აყენებს მის რეპუტაციას ზიანს და უხეშად არღვევს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსს, კერძოდ, მე-14 მუხლის, მე-9 პუნქტი, რომლის მიხედვით: „ინტერვიუების, ჩაწერილი მასალის, მათ შორის საარქივო მასალის რედაქტირებისას, მაუწყებელმა არ უნდა დაამახინჯოს რესპონდენტის ციტატა, ან არ უნდა მოახდინოს სხვა სახით აუდიტორიის შეცდომაში შეყვანა ვიზუალური ან აუდიო მანიპულაციებით, დასმული კითხვების მნიშვნელობის შეცვლით, ან კონტექსტიდან ამოვარდნილი კადრების გამოყენებით“.
ტელეკომპანია „მაესტროს” დირექტქორმა ილია კიკაბიძემ Media.Ge-სთან საუბარში თავი შეიკავა „ტაბულას“ მთავარი რედაქტორის ბრალდების კომენტირებისგან იმ მიზეზით, რომ ჩერგოლეიშვილს ჯერ არ მიუმართავს ტელეკომპანიისთვის საჩივრით.

Tamar Chergoleishvili to Lodge Complaint to Maestro’s Self-Regulatory Body
Tamar Chergoleishvili, Editor-in-Chief of the Georgian weekly magazine Tabula, is going to lodge a complaint to the self-regulatory body of the TV Company Maestro.
According to the statement published on the website of the edition the complaint touches upon the announcement for the program Arguments. The announcement is aired by Maestro TV several times a day and wrongly presents Tamar Chergoleishvili’s opinion, which she had voiced in the same program of April 2, 2012.
Speaking in the program Chergoleishvili criticized Irakli Alasania who had declared mistrust to the March 2012 NDI survey results published few days earlier; Alasania alleged that scared population is hiding truth from the research organizations.
According to the editorial office, the program authors cut out just one phrase of Chergoleishvili’s statement so that she is insulting the population instead criticizing the member of the Coalition Georgian Dream.
The Tabula’s editor-in-chief believes that Maestro is intentionally harming her reputation and breaching the Code of Conduct for Broadcasters, namely, paragraph 9 of Article 14 which states “When editing interviews, recorded material, including an archive material, broadcasters should not distort a respondent’s words or mislead the audience in any other way by video or audio manipulations, by changing the meaning of the questions asked, or using shots out of context.”
Reporting to Media.ge Maestro TV Director General Ilia Kikabidze refrained from commenting on the accusation voiced by the Tabula’s editor-in-chief stating that Chergoleishvili has not yet lodged a complaint to the TV Company.