ტერი ბენჰემი: „საქართველოში ამომრჩეველთა სიები, ჯარიმები და კანონის უზენაესობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას“
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ღია დემოკრატიის კომიტეტის“ სპეციალური მრჩევლის, საარჩევნო საკითხების ექსპერტის, ტერი ბენჰემის შეფასებით, საქართველოში ამომრჩეველთა სიები, ჯარიმები და კანონის უზენაესობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას.
როგორც ტერი ბენჰემმა „ინტერპრესნიუსის“ პრესკლუბში 24 აგვისტოს გამართულ პრესკონფერნციაზე განაცხადა, მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს კანონის შერჩევითი გამოყენების შემთხვევებიც.
მისივე თქმით, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ამომრჩეველთა საბოლოო სია არჩევნებამდე ცოტა ხნით ადრე გამოაქვეყნა და აღმოჩენილი უზუსტობის შემთხვევაში მისი გასაჩივრება შეუძლებელია.
„ათეულობით საერთაშორისო ორგანიზაცია ერთი და იმავე პრობლემებზე მიუთითებს, მათგან ყველაზე დიდი ორგანიზაციები უშუალოდ ამომრჩეველთა სიების სიზუსტეზე, არსებული პოლიტიკური ჯარიმების სიდიდესა და ე.წ. კანონის შერჩევით გამოყენებაზე ამახვილებენ ყურადღებას. ამასთან დაკავშირებით, ჩვენ რამდენიმე საინტერესო ფაქტი აღმოვაჩინეთ“, - განაცხადა ამერიკელი ექსპერტმა.
კერძოდ, ტერი ბენჰემმა რამდენიმე ფოტო წარმოადგინა, რომელზეც ასახულია თბილისში, ჯავახიშვილის #13-19-ში, დადიანის #22-სა და ბარნოვის #84-ში არსებული შენობების ნანგრევები და აღნიშნა, რომ ამ ადგილებზე, შესაბამისად 46, 42 და 8 ამომრჩეველია რეგისტრირებული.
თუმცა, ბენჰემმა ხაზი გაუსვა იმასაც, რომ აღნიშნული მონაცემები გასულ თვეს დადებულ სიაში აღმოაჩინეს და იმედი გამოთქვა, რომ ეს უზუსტობები ახალ სიაში აღმოფხვრილია. მისივე განმარტებით, ბოლო პერიოდში შეინიშნება გადაჭარბებული ჯარიმების დაკისრება და კანონის შერჩევითი ამკაცრება.
„უკანასკნელ ხანს სარეკლამო კამპანიასთან დაკავშირებით შემოღებული იქნა ახალი კანონი. ჩვენთან ამას თამაშის შუაში წესების შეცვლას ეძახიან, რაც აჩენს ეჭვებს, რომ საკანონმდებლო ცვლილებები პოლიტიკურად მოტივირებულია. საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევისთვის გადაჭარბებული ჯარიმა დაეკისრა პოპულარულ ქართველ ფეხბურთელს 10 მილიონის ოდენობით. ეს ჯარიმა სამ ერთად აღებულ იმ ჯარიმასაც კი აჭარბებს, რომელიც აშშ-ში ოდესმე დაუწესებიათ. ასეთი ფაქტები საარჩევნო პროცესს ვნებს“, - აღნიშნა ტერი ბენჰემმა.
მისივე თქმით, საქართველოში იმყოფება არა იმისთვის, რომ ვინმე ოპოზიციიდან ან ხელისუფლებიდან გააკრიტიკოს, არამედ იმისთვის, რომ მისცეს რჩევა პოლიტიკურ სუბიექტებს, დაემორჩილონ კანონის უზენაესობას.
„საქართველო ნატო-სა და ევროკავშირის წევრობისკენ მიისწრაფვის და არავის ინტერესებშია, რომ ამ არჩევნების ლეგიტიმურობა ეჭვქვეშ დადგეს. არჩევნები ლაკმუსის ტესტია“, - განაცხადა ბენჰემმა და აღნიშნა, რომ ოქტომბრის არჩევნებზე „ღია დემოკრატიის კომიტეტს“ 20 დამკვირვებელი ეყოლება.
ამასთან, როგორც „ღია დემოკრატიის კომიტეტის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა ბრაიან მეფორდმა განმარტა, შესაბამის პროცედურებს ცესკო-ში დასარეგისტრირებლად დამკვირვებლები უახლოეს დღეებში გაივლიან.
პრესკონფერენციაზე ჟურნალისტები „ღია დემოკრატიის კომიტეტის“ დაფინანსების წყაროებითაც დაინტერესდნენ, რაზეც ბრაიან მეფორდმა განაცხადა, რომ „ღია დემოკრატიის კომიტეტი“ არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომელიც კერძო შემოწირულობებით არსებობს და საარჩევნო პროცესებს საქართველოსა და უკრაინაში აკვირდება.

Terry Benham Assesses that Voters List in Georgia, Fines, and Rule of Law are Questionable
A special advisor of the NGO Committee for Open Democracy and elections expert Terry Benham assesses that the voters’ lists, fines, and rule of law are questionable in Georgia.
Benham has held multiple leadership roles within the Republican Party and has advised numerous political campaigns at the presidential, senatorial, and congressional level in the United States. He is a special advisor to the Committee for Open Democracy on ballot security and integrity.
“Tens of international organizations point out the same problems, the largest organizations among them underscores verification of voters’ lists, size of the levied political fines, and selectively applying so called law. We discovered some interesting facts about this”, the American expert says, who will hold a special press conference about specific details today.
Benham’s press conference will take place at the press club of InterPressNews at 13:00 today.
In particular Terry Benham showed several photos which reflected ruined houses on Tbilisi streets Javakhishvili # 13-19, Dadiani # 22 and Barnovi# 84, but he also noted that on locations 46, 42 and 8. Voters are registered.
Benham also said this information was discovered in a list provided last month and he hopes that the new list will not have these problems. According to him, in the recent period there is a noticeably large size of the levied political fines and selectively applying so called law.
“In recent days, a new law has been created about Advertisement campaigns. We call this changing rules in the middle of game, which raises doubts that legislation changes were done for political motives. 10 million lari excessive fines were imposed on a popular Georgian Footballer player due to violation election legislation. This fine is three times more than it was ever used in the USA. Such facts harm the election process” – said Terry Benham
According to him he is not in Georgia to criticize someone from the opposition or government, but he is here in order to give advice to political parties and obey the rule of law.
Georgia is aspiring to become a Nato and EU member and it is in no one’s interest to have a question mark if elections were legitimate. Elections are a litmus test”.- said Benham and added in October elections Open Democracy Committee will have 20 observers.
In addition, Bryan Meford, CEO of "Open Democracy Committee", explained that observers will soon pass registration procedures of the Central Election Commission.
At a press-conference, journalists were interested in the funding of Open Democracy Committee about which CEO said that Open Democracy Committee is a non commercial organization that is supported by private donations and monitors election process in Georgia and Ukraine