ჩატაევის საქმეზე პროკურატურა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის განცხადებაზე რეაგირებას არ ახდენს
ლოპოტას ხეობაში ჩატარებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით დაკავებული ჩეჩნეთიდან ლტოლვილის ახმედ ჩატაევის საქმის განხილვა 26 ნოემბრისთვის გადაიდო. საქმეს თბილისის საქალაქო სასამართლოში მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძე განიხილავს.
ჩატაევის ადვოკატი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ნინო ანდრიაშვილი აცხადებს, რომ საქართველოს მთავარ პროკურატურას ამ დრომდე არ მოუხდენია რეაგირება მის განცხადებაზე. ადვოკატმა პროკურატურას 3 კვირის წინ აცნობა, რომ სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებს ჩატაევის წინააღმდეგ ცრუ ჩვენებები აქვთ მიცემული.
„კახეთის საინფორმაციო ცენტრის და ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ მიერ გავრცელებული მასალების საფუძველზე მივმართე პროკურატურას და მოვითხოვე გამოძიების დაწყება მოწმეების მიერ ცრუ ჩვენებების მიცემის ფაქტზე. მოწმეები ამ დრომდე არ დაუკითხავთ. ჩვენ ვაცხადებთ, რომ ახმედ ჩატაევს ბრალი უკანონოდ აქვს წაყენებული და ის უკანონო პატიმრობაში იმყოფება. სამწუხაროდ, პროკურატურა არ ითვალისწინებს არც მის ჯანმრთელობის მდგომარეობას, არც საზოგადოების მაღალ ინტერესს, არც უფლებადამცველების მოთხოვნას მისი გათავისუფლების შესახებ და არც იმას, რომ ის ჩეჩნეთიდან ლტოლვილია და ავსტრიას მასზე ლტოლვილის სტატუსი აქვს გაცემული“, – აცხადებს ადვოკატი.
ახმედ ჩატაევი სამართალდამცავებს 8 ოქტომბერს ჩაბარდა. როგორც ცნობილია, ჩატაევი თბილისიდან ლოპოტას ხეობაში, 28 აგვისტოს, საქართველოს შს სამინისტროს ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელობის თხოვნით იქამდე  ჩავიდა, ვიდრე შსს ლაფანყურთან ახლოს სპეცოპერაციას დაიწყებდა. შეგახსენებთ, სპეცოოპერაციის შედეგად დაიღუპა შსს-ს ორი თანამშრომელი და სამხედრო ექიმი, დაიჭრა 5 ქართველი სპეცრაზმელი, მოხდა შეიარაღებული ჯგუფის 7 წევრის ლიკვიდაცია. მათ შორის 2 საქართველოს მოქალაქე იყო.
სისხლის სამართლის საქმეში, რომელსაც კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტი იძიებდა, შსს–ს ახმედ ჩატაევის წინააღმდეგ 3 მოწმე ჰყავს, მესაზღვრეები გიორგი კერესელიძე, ბადრი ტყელამაძე, გოგი აივაზაშვილი. სამივე ლაფანყურის სასაზღვრო სექტორის თანამშრომელია.
წინა სასამართლო პროცესზე პროკურატურა არ დასთანხმდა ადვოკატების შუამდგომლობას, რომ ჩატაევი გირაოთი გაეშვათ, რის შემდეგაც სასამართლომ ჩატაევი ისევ პატიმრობაში დატოვა.
ახმედ ჩატაევი სასჯელაღსრულების გლდანის მე–18 სამკურნალო დაწესებულებაშია მოთავსებული. დაკავების შემდეგ მას მარცხენა ფეხი მოკვეთეს.

Prosecutor’s Office Does Not Respond to the Solicitation of Human Rights Center’s Lawyer on Chataev’s Case
Court postponed discussion of Chechen refugee Akhmed Chataev’s case to November 26, detained in connection with the special operation in Lopota Gorge. Judge Ketevan Jachvadze at the Tbilisi City Court is discussing his case.
Chataev’s lawyer from Human Rights Center Nino Andriashvili states that chief prosecutor’s office of Georgia has not yet responded to her petition. Three weeks ago the lawyer notified to the prosecutor’s office that frontier police officers had made false testimonies against Chataev.
“Based on the information spread by ICK and TV9 I appealed to the prosecutor’s office and requested to start investigation into false testimonies of witnesses. However, nobody has questioned them. We allege that Akhmed Chataev was arbitrarily charged for the crime and he is in arbitrary imprisonment. Unfortunately, prosecutor’s office does not envisage his health conditions and high public interest in this case, as well as request of human rights defenders to release him and that he is Chechen refugee and Austria has granted refugee status to him,” the lawyer said.
Akhmed Chataev surrendered to law enforcement officers on October 8. Reportedly, on August 28, Akhmed Chataev arrived in Lopota Gorge from Tbilisi via the request of counter-terrorist leaders of the MIA before they started new special operation in the gorge. As a result of the special operation, two MIA officers and a military doctor were killed, five Georgian riot police officers were wounded, seven members of the armed group were killed – among them were 2 Georgian citizens.
MIA has three witnesses in the criminal case against Chataev, which was investigated by Constitutional Security Department. Those witnesses are frontiers Giorgi Kereselidze, Badri Tkemaladze and Gogi Aivazashvili. They all work at Lapankuri border line.
On October 24, Giorgi Kereselidze confirmed with ICK that Akhmed Chataev had surrendered and he had no guns and explosives with him. The frontier said all three officers were called to CSD after Chataev was delivered to them; they were ordered to sign testimonies. Kereselidze said they could not resist the order at that time. As for Badri Tkemaladze he also confirmed that Chataev did not have explosives with him.
At the previous trial prosecutor’s office did not satisfy lawyers’ solicitation to release Chataev under bail and court left him in imprisonment.