სატელევიზიო რეკლამები პოსტსაარჩევნო პერიოდში
არჩევნების შემდგომ სოციალური რეკლამების რაოდენობამ სატელევიზიო სივრცეში საგრძნობლად იკლო, პოლიტიკური რეკლამები კი საერთოდ აღარ გადის. თუმცა საინტერესო ტენდეცია გამოჩნდა „კავკასიაზე“, მეცხრე არხსა“ და „მაესტროზე“ - ამ არხებზე კომერციული რეკლამების რაოდენობამ და ხანგძლივობამ იმატა.
პოსტსაარჩევნო პერიოდში (7-21 ოქტომბერი) სატელევიზიო სივრცეში გასულ რეკლამებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის მედიამონიტორები აკვირდებოდნენ. პროექტი, რომლის ფარგლებშიც 6 სატელევიზიო არხის: „იმედის“ „რუსთავი-2-ის“, საზოგადოებრივი მაუწყებლის, „კავკასიის“, „მაესტროსა“ და „მეცხრე არხის“ მედიამონიტორინგი მიმდინარეობს, ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით ხორციელდება.
პირველი ოქტომბრის შემდეგ ე.წ. „ნაციონალური არხების“ ეთერში აღარ მოხვედრილა არც ერთი ისეთი სოციალური რეკლამა, რომელიც წინასაარჩევნოდ აქტიურად ტრიალებდა და რომელშიც, ფარული რეკლამის ნიშნები იკვეთებოდა. („თავდაცვის სამინისტრო-ტოტალური ზრუნვა ხალხზე“, „დამზადებულია საქართველოში“ და სხვა).
ეს რეკლამები ძირითადად, მთავრობის მიერ ინიცირებულ რომელიმე წარმატებული პროექტის, ან თავად სამთავრობო უწყების გაპიარებას ემსახურებოდა. წინასაარჩევნო პერიოდში კი ამ ტიპის რეკლამები „რუსთავი 2“-ის, „იმედისა“ და საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში ძალიან ხშირად გადიოდა. ჩემოთვლილი ტელეკომპანიებიდან, უწყებათაშორისი კომისიის რეკომენდაციების შედეგად, მხოლოდ საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა შეწყვიტა ამ ტიპის რეკლამების ეთერში გაშვება, დანარჩენ არხებზე კი ფარული რეკლამის შემცველი რგოლები, კვლავ ტრიალებდა.
სატელევიზიო ეთერში აღარც გასართობი ხასიათის მუსიკალური კლიპები: „ანაკლია გულითადად გელით“, „რაჭა ჩემი სიყვარული“, „მე მიყვარს თბილისი“, „მე მიყვარს სვანეთი“ გვხვდება. ამ ტიპის კლიპები რამდენიმე არხზე, და მათ შორის საზოგადოებრივ მაუწყებელზე სოციალური რეკლამის სტატუსით გადიოდა.
„ეს კლიპები ფარული პოლიტიკური რეკლამის ნიშნებს შეიცავდნენ. ის ფაქტი, რომ, ისინი ეთერში აღარ გადის საარჩევნო პერიოდის დასრულების შემდეგ, ამძაფრებს ეჭვს, რომ მათ მიზანს სწორედ ხელისუფლების მიღწევების რეკლამირება წარმოადგენდა“, - ვკითხულობთ ადამიანის უფლებათა ცენტრის მედიამონიტორინგის ანგარიშში.
მედიაექსპერტი, საქართველოს მედიამონიტორინგის ცენტრის ხელმძღვანელი, ია მამალაძე მიიჩნევს, რომ არჩევნების შემდეგ ამ ტიპის რეკლამების სარეკლამო ჭრებიდან გაქრობა, მართლაც იმის მანიშნებელია, რომ ეს რეკლამები საარჩევნო კამპანიის ნაწილი იყო.
„წინასაარჩევნო პერიოდში ე.წ. ნაციონალურ არხებზე ბევრი ისეთი სოციალური სტატუსის მქონე რეკლამა გადიოდა, რომელიც, თავისი არსით არ შეესაბამებოდა სოციალურ რეკლამას. ამ რეკლამების დიდი ნაწილი სხვადასხვა უწყებებისა და სახელმწიფო პროგრამების რეკლამირებას ემსახურებოდა. ჩვენ მაშინ ამაზე ბევრს ვსაუბრობდით და ვამბობდით, რომ ეს რეკლამები ფარული რეკლამის ნიშნებს შეიცავდა. არჩევნების შემდეგ ამ ტიპის სარეკლამო რგოლები ეთერიდან მთლიანად გაქრა, რაც მართლაც აჩენს საფუძვლიან ეჭვს, რომ ეს რგოლები „ნაციონალური მოძრაობის“ წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილი იყო და მიზნად საარჩევნო პროცესზე ზეგავლენის მოხდენას ისახავდა“ - ამბობს მამალაძე.
კიდევ ერთი საინტერესო ტენდეცია, რაც არჩევნების შემდგომი მედიის მონიტორინგისას გამოიკვეთა, ისაა რომ - „მაესტროზე“, „მეცხრე არხსა“ და „კავკასიაზე“ კომერციული რეკლამების რაოდენობამ საგრძნობლად იმატა. მაგალითად, თუკი არჩევნებამდე ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ სარეკლამო ბადე მხოლოდ და მხოლოდ ტელეკომპანიის გადაცემების ტიხრებით, წინასაარჩევნო პოლიტიკური რეკლამებითა და რამდენიმე სოციალური ხასიათის ვიდეორგოლით იყო დატვირთული, არჩევნების შემდგომ პერიოდში სარეკლამო დრო თანდათანობით დაიკავა კომერციული ხასიათის რეკლამებმა.
„ყოველივე ამან გააჩინა განცდა, რომ 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შედეგებმა პოლიტიკური ამინდის ცვლილებასთან ერთად სარეკლამო ბაზრის სპეციფიკაც შეიცვალა: ბიზნეს-ჯგუფები გააქტიურდნენ და უფრო თამამად ათავსებენ საკუთარი პროდუქციის რეკლამებს „არასახელისუფლებო ტელევიზიად“ წოდებული კომპანიების ეთერში“, - ვკითხულობთ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშში.
ია მამალაძის აზრით, ზემოჩამოთვლილ არხებზე კომერციული რეკლამების რაოდენობის ზრდა, პირდაპირ უკავშირდება არჩევნების შედეგებს. „ქართული მედიის ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა ისაა, რომ ჩვენთან სარეკლამო ბაზარი თავისუფალი არაა. ვფიქრობ, არჩევნების შემდეგ ბიზნესმენებმა, უბრალოდ, „გამარჯვებულის მხარეს“ ყოფნა გადაწყვიტეს და სწორედ ამიტომ დაიწყეს ამ არხებზე რეკლამების განთავსება. ბიზნესმენების გადაწყვეტილება, რომელ მედიასაშუალებაში განათავსოს თავიანთი პროდუქტის რეკლამა, ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და არჩევნების შედეგებზე დამოკიდებული არ უნდა იყოს“, - გვითხრა ია მამალაძემ.
რაც შეეხება ე.წ. „ნაციონალურ არხებს“ აქ კომერციული რეკლამების რაოდენობა და ხანგრძლივობა არჩევნების შემდგომაც პრაქტიკულად იგივეა, რაც არჩევნებამდე იყო.

TV Advertisements in the Post-Election Period
After the parliamentary election, number of social advertisements has significantly decreased in TV-Companies; political advertisemetns are not aired at all. However, an interesting tendency was observed on Kavkasia, TV9 and Maestro – number and length of commercial advertisements increased.
In the post-election period (October 7-21) Human Rights Center’s media-monitors observed advertisements on Georgian TV-Companies. The project, in the frame of which media-monitors observed Public Broadcaster, Imedi, Rustavi 2, Kavkasia, Maestro and TV 9, is implemented through financial support from the International Foundation for Electoral Systems (IFES) within the framework of a four-year project, Increased Trust in Electoral Process (ITEP), financed by USAID (US Agency for International Development).
Social advertisements, which were aired before the elections and where signs of hidden advertisement were detected by group of monitors, have not been aired since October 1 (Made in Georgia, Defense Ministry – Total Care for People, etc).
Those advertisements mostly aimed to advertise successful projects initiated by the government or governmental institutions. During the pre-election period these advertisements were frequently aired by Rustavi 2, Imedi and Public Broadcaster. As a result of recommendations of Inter-Task Force Commission to the TV-Companies and government, only GPB ceased airing those advertisements but other TV-Channels still continued circulation of clips containing hidden political advertisement.
Neither entertaining music-clips have been aired by TV-Channels since elections; such as: Anaklia Is Eager to Welcome You, I Love Racha, I Love Tbilisi, I Love Svaneti. Several TV-channels, including GPB, showed those clips with the status of social advertisement.
”Those clips advertised various governmental projects and contained signs of hidden political advertisement. The fact that they are not aired after the election period finished, intensifies our doubt that their purpose was to advertise the achievements of the government,” the report of Human Rights Center’s Media-Monitoring reads.
Media-expert, head of Georgian Media-Monitoring Center Ia Mamaladze believes disappearance of those clips proves that they were part of election campaign.
“During pre-election period so-called national TV-Channels aired social advertisements which did not meet the criteria of the social ad with their context. Big part of those clips advertised various governmental institutions and state programs. We spoke much about it and claimed that advertisements contained signs of hidden advertisement. Those advertisements disappeared from TV-Channels after elections that gives ground to our doubt that those clips were part of the National Movement’s pre-election campaign and aimed to influence election process,” Mamaladze said.
Another interesting tendency that was revealed by post-election media-monitoring is that number of commercial advertisements on Maestro, TV9 and Kavkasia significantly increased. For example, whilst before elections advertisement network on TV9 was occupied only by announcements of TV-Company’s programs, pre-election political advertisements and several social ads, after election eventually they were replaced by commercial ads.
“So, we have feeling that changed political climate in the country after October 1 parliamentary elections changed the trends of advertising market too: business-groups got more active and braver to place their advertisements in the TV-Companies which were previously perceived as “oppositionist ones,” the HRC report reads.
Ia Mamaladze thinks, increased number of commercial ads on the aforementioned channels is directly connected with election results. “One of the main problems of Georgian media is that advertisement market is not free in our country. I think, after elections businessmen preferred to stand on the “winner’s side” and started placement their ads on the mentioned TV-Channels. Businessmen shall not depend on political process and election results when choosing relevant TV-Companies for their advertisements,” Ia Mamaladze said.
As for so-called national TV-Channels, number and length of commercial advertisements has not changed since elections in fact.