ინციდენტი გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს თანამშრომელმა კოტე ხმალაძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტს, გელა მთივლიშვილს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და ფიზიკური ძალის გამოყენებით დარბაზიდან გააგდო. ინციდენტი 17 იანვარს, დაახლოებით 11:00 საათზე, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში მოხდა.
16 იანვარს, კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა სტატია: „სტიქიით დაზარალებული საცხოვრებელი სახლის გარეშე რჩება“. სტატია ეხება სტიქიით დაზარალებულ ერთ–ერთ ფერმერს, 28 წლის ვანო ჭანყოშვილს. მას გურჯაანის რაიონის სოფელ ვეჯინში ატმის ბაღი აქვს 2 ჰექტარზე. 2012 წლის თებერვალში მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია „ფინკა საქართველოდან“ აგროსესხი აიღო 9 ათასი ლარის ოდენობით. როგორც თვითონ ამბობს, ამ თანხით ატმის ბაღის მოვლის გარდა, ნახევარ ჰექტარზე ნესვი და ბოსტნეული მოიყვანა. 2012 წლის 10 მაისს მოსავალი ძლიერმა სეტყვამ გაანადგურა. სტიქიის შემდეგ ვანო ჭანყოშვილმა „ფინკა საქართველოს“ მიმართა და სთხოვა, რომ სესხს 2013 წლის შემოდგომაზე გადაიხდიდა. მან მიკროსაფინანსო ორგანიზაციაში ვეჯინის ტერიტორიული ორგანოდან გაცემული ცნობაც წარადგინა, რომლითაც დასტურდება, რომ ვანო ჭანყოშვილის ოჯახი სოფელში, „ინაბოტის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე ატმის ბაღს ფლობს (1400 ძირი) და 10 მაისს სეტყვამ მოსავლის დაახლოებით 80% გაანადგურა. „ფინკა საქართველომ“ ფერმერის თხოვნა არ გაითვალისწინა. რამდენიმე დღის წინ მას აცნობეს, რომ თუ 23 იანვრამდე 16 ათას ლარს არ გადაიხდის, საცხოვრებელ სახლს გაუყიდიან. სახლში ის მეუღლესთან და 4 წლის შვილთან ერთად ცხოვრობს.
„ამ საკითხზე კომენტარისთვის დავუკავშირდი რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს. სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა მაგდა პოპიაშვილმა მითხრა, რომ მიმემართა მათი წარმომადგენლისთვის, რომელიც გურჯაანში სამუშაო ჯგუფს ხელმძღვანელობდა. დღეს გამგეობის შენობაში მივედი და ვიკითხე, კომისია რომელ ოთახში მუშაობდა. მცირე დარბაზში როცა შევედი, ძალიან ბევრი ნაცნობი დამხვდა, მივესალმე მათ და ვიკითხე, კოტე ხმალაძე რომელი იყო. ავუხსენი, რომ ერთ–ერთი მოქალაქის საქმესთან დაკავშირებით მასთან გასაუბრება მინდოდა და ვკითხე, რატომ არ იყო ის დაზარალებულთა სიაში. ამან ხმალაძე გააღიზიანა, აგრესიული ტონით მიპასუხა, რომ ვალდებული არ იყო, კითხვაზე პასუხი გაეცა და მოითხოვა, ოთახიდან გავსულიყავი, რადგან მისი თქმით, ხელს ვუშლიდი მუშაობაში. მე ვუთხარი, თქვენთან სამინისტრომ გადმომამისამართა-მეთქი. თუმცა, მან ხელისკვრით გარეთ გამაძევა. ამ პროცესს დაახლოებით 10 თვითმხილველი ჰყავს - გამგეობისა და სამინისტროს თანამშრომლები. ამის შემდეგ მე დავბრუნდი სამსახურში, ავიღე კამერა და მერე ისევ გამგეობაში წავედი. ხმალაძისგან მინდოდა კომენტარი - რატომ მოიქცა ასე. ის ჯერ გამგებლის ოთახში ჩაიკეტა. ხოლო, როცა გამოვიდა, მე მას ვკითხე, რატომ მოიქცა ასე. მან ისევ იმ მიზეზით, რომ თითქოს მე კომისიას მუშაობაში ხელს ვუშლიდი, საპატრულო პოლიციაში და გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელთან დარეკა. მას შემდეგ, რაც ჩემი კოლეგები მოვიდნენ, ხმალაძემ განაცხადა, რომ მე მას უხეშად მივმართე, დარბაზში შევიჭერი და ა.შ. კიდევ ერთხელ აღვნიშნავ - ხმალაძესთან მე სამინისტრომ გადამამისამართა და არანაირ არაეთიკურ საქციელს ჩემი მხრიდან ადგილი არ ჰქონია. ვწუხვარ, რომ ახალი მინისტრის პირობებშიც სამინისტროს თანამშრომლები ასე იქცევიან“, – აღნიშნავს გელა მთივლიშვილი.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი მოითხოვს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ მომხდარ ფაქტზე მყისიერი და ადეკვატური რეაგირება მოახდინოს. რეაგირებამდე კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტები არ დაესწრებიან სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებებს, მათ შორის - არც დღეს, 17 იანვარს რეგიონული მედიის წარმომადგენლებთან სამინისტროში დაგეგმილ შეხვედრას.
17 იანვარსვე ინციდენტთან დაკავშირებით, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ განცხადება გაავრცელა, რომელსაც უცვლელად გთავაზობთ: „დღეს, დილით, გურჯაანში კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელ გელა მთივლიშვილსა და საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს რეგიონული განვითარების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე კონსტანტინე ხმალაძეს შორის მოხდა სიტყვიერი შელაპარაკება. ჟურნალისტის ინფორმაციით, სამინისტროს წარმომადგენელმა მას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. ვითარების გარკვევისა და რეაგირების მიზნით, საქმეში ჩაერთო სამინისტროს შიდა აუდიტის დეპარტამენტი, რომელიც შეისწავლის აღნიშნულ ინციდენტს და დადებს შესაბამის დასკვნას. სამწუხაროდ, გელა მთივლიშვილმა უარი განაცხადა შიდა აუდიტის დეპარტამენტთან თანამშრომლობაზე. საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო მოუწოდებს კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელს, ითანამშრომლოს სამინისტროს შიდა აუდიტის დეპარტამენტთან, რათა დროულად და ობიექტურად მოხდეს საქმის შესწავლა. აქვე, ვაცხადებთ, რომ სამინისტრო ღია და გახსნილია ყველა მედია საშუალებისა და ჟურნალისტისთვის და ნებისმიერ საკითხზე მზად არის მათთან სათანამშრომლოდ“, – ნათქვამია განცხადებაში.

Incident in the Gurjaani District Administration
Representative of the Ministry of Regional Development and Infrastructure Kote Khmaladze insulted Gela Mtivlishvili, journalist of the Information Center of Kakheti (ICK) and forcibly expelled him of the session hall.  The incident occurred on January 17, at about 11:00 am in the office of the Gurjaani district administration.
On January 16, ICK published an article: Victim of the natural disaster to lose his house. The article was about a farmer, Vano Chankoshvili, 28, who was damaged by natural disaster. He owns 2 hectares of peach garden in Vejini village of Gurjaani district. In February of 2012 he took an agricultural loan of 9 000 lari from the micro-financial organization Finca Georgia. The farmer said he had spent the money on the peach garden and planted melon and vegetables in the half hectare of his land. Heavy hail of May 10, 2012 destroyed his harvest. After the disaster, Vano Chankoshvili asked Finca Georgia to allow him to pay the debt in the fall of 2013. He provided the micro-financial organization with the notification from the Vejini village territorial entity which confirmed that his family owned peach garden (1 400 plants) in the village and the hail of May 10 destroyed about 80% of his harvest. Finca Georgia did not consider the farmer’s request and several days ago he was notified that unless he paid 16 000 lari before January 23, 2013 his house will be sold. He has a wife and four-year-old child.
“I applied to the Ministry of Regional Development and Infrastructure to get comment on the issue. Head of press-center Magda Popiashvili suggested me to apply to their representative in Kakheti who was head of the working group in Gurjaani. Today, I arrived at the district administration office and asked where the commission was working. When I entered the small hall, I noticed many familiar faces there. I greeted everybody and asked about Kote Khmaladze. I explained that I wanted to talk with him about a victim of natural disaster, who was not inserted on the list of victims. My question irritated Khmaladze and replied to me in an aggressive tone that he was not obliged to answer my question and demanded to leave the room because I hindered their work. I told him the ministry representatives had sent me to him. Despite that, he kicked me out of the room. About 10 people witnessed this incident – employees of the district administration and the ministry. Afterwards, I returned to my office, took a camera and went back to the district administration. I wanted to get comment from Khmaladze about his behavior. Initially he locked in the room of the district governor. When he left the room, I asked to explain his behavior. He again claimed that I hindered the commission’s activities and called patrol police and interim district governor. When my colleagues arrived at the district administration, Khmaladze said I had rudely applied to him, broken into the session hall, etc. I would like to underline that the Ministry had sent me to Khmaladze and I had not behaved unethically in the administration. It is a pity that ministry’s representatives still continue to treat journalists rudely even after the new minister came in office,” said Gela Mtivlishvili.
ICK requests the Ministry of Regional Development and Infrastructure to immediately and adequately respond to the incident. Before that, ICK’s journalists will not attend events organized by the Ministry including the meeting with the representatives of regional media planned in the ministry today on January 17.
On the same day, the Ministry spread statement regarding the incident which reads: “Today, in the morning, a verbal controversy occurred between Gela Mtivlishvili, head of Information Center of Kakheti and Konstantine Khmaladze, deputy head of Regional Development Department of the Ministry in Gurjaani. According to the journalist, the ministry’s representative insulted him. Internal audit department took up the case to find out the situation and to respond to it; they will study the incident and prepare corresponding conclusion. Unfortunately, Gela Mtivlishvili refused to cooperate with the Internal Audit Department. Ministry of Regional Development and Infrastructure recommends the head of ICK to cooperate with the internal audit department of the Ministry in order to timely and impartially study the incident. We also declare that the Ministry is open for every media source and journalist and is ready to cooperate with them on any issue,” the statement reads.