საიამ საარჩევნო გარემოს მონიტორინგის ანგარიში წარმოადგინა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ წინასაარჩევნო გარემოს, არჩევნების დღისა და არჩევნების შემდგომი პერიოდის მონიტორინგის ანგარიშის პრეზენტაცია 11 თებერვალს გამართა. ანგარიში მოიცავს 2012 წლის 1 აგვისტოდან 20 ოქტომბრის ჩათვლით განხორციელებული მონიტორინგის შედეგებს (წინასაარჩევნო პროცესების დაკვირვება საიამ გაცილებით ადრე, 2012 წლის 1 იანვრიდან დაიწყო და     წინასაარჩევნო გარემო ორ შუალედურ ანგარიშში შეაფასა).
წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში (1 აგვისტო- 30 სექტემბერი) საარჩევნო დარღვევებზე ინფორმაციის მიღების შემდგომ საიას მონიტორები ცდილობდნენ თითოეული ფაქტის  პირველწყაროსთან გადამოწმებას. არჩევნების დღეს უბანზე მივლინებული დამკვირვებლებისა და მობილური ჯგუფების მეშვეობით საია დაკვირვებას თბილისსა და რეგიონებში არსებულ 35 საარჩევნო ოლქში ახორციელებდა. ესენია ბათუმის, ხელვაჩაურის, ქობულეთის, ხულოს, ქუთაისის, წყალტუბოს, საჩხერის, ოზურგეთის, ლანჩხუთის, ჩოხატაურის, ზუგდიდის, ფოთის, გორის, ქარელის, კასპის, ხაშურის, ახალციხის, რუსთავის, მარნეულის, გარდაბანის, ბოლნისის, თელავის, საგარეჯოს, ლაგოდეხის, დუშეთი საარჩევნო ოლქები, ასევე თბილისის 10 საარჩევნო ოლქი. საია 300-ზე მეტი დამკვირვებლით იყო წარმოდგენილი ყველა დონის  საარჩევნო კომისიაში.
ამასთან,  საია სადამკვირვებლო მისიას საზღვარგარეთის ხუთ ქვეყანაში - აშშ-ში (ნიუ- იორკი), უნგრეთში (ბუდაპეშტი), დიდი ბრიტანეთში (ლონდონი), საფრანგეთში (პარიზი) და გერმანიაში (ბერლინი) ახორციელებდა.
არჩევნების დღიდან შედეგების შეჯამებამდე, საიას დამკვირვებლები მუდმივი წესით აკვირდებოდნენ პროცედურების წარმართვას 35 საოლქო საარჩევნო კომისიასა და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში. საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სასამართლოებში საჩივრების წარდგენის გზით ორგანიზაცია ცდილობდა ხელი შეეწყო ამომრჩეველთა ნების ობიექტურად დაფიქსირების, კანონმდებლობის პროგრესული განმარტების დანერგვის, დამრღვევთა წინააღმდეგ სამართლებრივი ზომების გატარებისა და საარჩევნო დარღვევათა შემდგომი პრევენციისათვის.
საიამ, ასევე განახორციელა 2012 14 ოქტომბერს გამართული განმეორებითი არჩევნების მონიტორინგი ხაშურის, გორისა და სიღნაღის ოლქებში.
მონიტორინგის ანგარიშში დაწვრილებითაა ასახული როგორც წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში, ასევე არჩევნების დღესა და  შედეგების შეჯამებისას გამოვლენილი დარღვევები; წარმოდგენილია ის ძირითადი ტენდენციები, რომლებიც თან ახლა 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს. ანგარიშში ასევე  მოცემულია კონკრეტული რეკომენდაციები, რომლებიც, ვფიქრობთ, უახლოეს მომავალში  უნდა აისახოს როგორც კანონმდებლობაში, ასევე უნდა განხორციელდეს პრაქტიკაში.
წინასაარჩევნო პერიოდი გამორჩეული იყო მაღალი პოლიტიკური კონკურენციით, დაძაბული ატმოსფეროთი და მრავალრიცხოვანი დარღვევებით. სამწუხაროდ, საზოგადოება მოკლებული იყო საარჩევნო პროგრამების განხილვაზე ორიენტირებულ კამპანიას და თემატურ პოლიტიკურ დებატებს. ამის ნაცვლად, საარჩევნო კამპანია მიმდინარეობდა უხვი კომპრომატებით დაპირისპირების, მრავალრიცხოვანი კანონდარღვევების, სიძულვილის ენის აქტიური გამოყენების, ძალადობრივი და აგრესიული შეჯახებების ფონზე.
იქმნებოდა შთაბეჭდილება, რომ კონკურენცია მიმდინარეობდა არა პოლიტიკურ პარტიებს შორის, არამედ, სახელმწიფოსა და ოპოზიციას შორის, რაც განპირობებული იყო მმართველ პარტიასა და სახელმწიფო ორგანოების ადმინისტრაციულ ფუნქციებს შორის ზღვრის არ არსებობით. აღნიშნული თითქმის შეუძლებელს ხდიდა ჯანსაღ პოლიტიკურ კონკურენციას. განსაკუთრებით მწვავე დაპირისპირებით გამოირჩეოდა წინასაარჩევნო კამპანიის ბოლო პერიოდი, რა დროსაც სხვადასხვა სახის დარღვევებთან ერთად განსაკუთრებულ აღნიშვნას იმსახურებს ოპოზიციის წარმომადგენელთა თუ სხვადასხვა აქტივისტების ხშირი დაკავებები. ადმინისტრაციული პატიმრობა შეეფარდათ რამოდენიმე ათეულ პირს, რაც ჩვენს მიერ შესწავლილ შემთხვევებში, მაღალი ალბათობით, პოლიტიკური მოტივაციით იყო განპირობებული. ზოგადი შეფასების სახით შეიძლება ითქვას, რომ წინასაარჩევნო გარემო იყო მკვეთრად უთანასწორო და უსამართლო.
მიუხედავად გარკვეული პროცედურული დარღვევებისა, კენჭისყრის დღის განმავლობაში საარჩევნო პროცესი ზოგიერთი  ოლქის გარდა, ძირითადად  მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა. დარღვევების მხრივ განსაკუთრებულ აღნიშვნას იმსახურებს ხაშურის #35 ოლქი, სადაც სპეციალური დანიშნულების რაზმები და შეიარაღებული ნიღბიანი პირები 10-ზე მეტ საარჩევნო უბანზე შევიდნენ. მათ ძალადობითა და მუქარით აიძულეს საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები არჩევნების შედეგები ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის'' სასარგებლოდ შეეცვალათ. მიგვაჩნია, რომ სპეციალური დანიშნულების რაზმების გამოყენება მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მონაწილეობის, ჩართულობისა თუ ინფორმირებულობის გარეშე ვერ მოხდებოდა. ეს ფაქტები აუცილებლად საჭიროებს დაუყოვნებლივ, ეფექტურ და ობიექტურ გამოძიებას, რაც იმის გათვალისწინებით, რომ ზემოაღნიშნული ფაქტების ამსახველი უამრავი მტკიცებულება არსებობს, დიდ სირთულეს არ უნდა წარმოადგენდეს.
დასასრულს, უნდა ითქვას, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნები იმით იყო განსაკუთრებული, რომ ამ დღეს საქართველოში ხელისუფლების მშვიდობიანი გადაცემა პირველად მოხდა, რაშიც ყველაზე დიდი როლი ქართველმა ამომრჩეველმა ითამაშა.

GYLA Held Presentation of Monitoring Report of Election Environment
On February 11, 2013, Georgian Young Lawyers’ Association held presentation of the report of monitoring pre-election environment, the Election Day and the post-election period. The report covers the results of monitoring from August 1 through October 20, 2012 (GYLA started monitoring of pre-election processes much earlier, on January 1, 2012, and evaluated the pre-election environment in two interim reports).
During the pre-election period (August 1 – September 30) GYLA’s monitors verified every account of alleged violation with primary sources to obtain credible reports. Through observers dislocated at precincts on the Election Day and by means of mobile teams GYLA carried out monitoring in the following 35 districts throughout Tbilisi and the regions: Batumi, Khelvachauri, Kobuleti, Khulo, Kutaisi, Tskaltubo, Sachkhere, Ozurgeti, Lanchkhuti, Chokhatauri, Zugdidi, Poti, Gori, Kareli, Kaspi, Khashuri, Akhaltsikhe, Rustavi, Marneuli, Gardabani Bolnisi, Telavi, Sagarejo, Lagodekhi, Dusheti election precincts and 10 election precincts in Tbilisi. GYLA had more than 300 observers in election commissions at all levels.
Further, GYLA had monitoring missions in the following five countries abroad – New York, USA; Budapest, Hungary; London, Great Britain; Paris, France and Berlin, Germany.
From the Election Day till tabulation of results, GYLA’s observers permanently observed election procedures at 35 district election commissions and the Central Election Commission. By filing complaints with the election administration and in courts, GYLA facilitated objective expression of voters’ will, promotion of progressive interpretation of law, taking of legal measures against offenders and prevention of future election violations.
GYLA also monitored repeat elections at Khashuri, Gori and Sighnaghi precincts on October 14, 2012.
The monitoring report contains detailed accounts of violations during pre-election campaigning, on the Election Day and during tabulation of results. It outlines key trends that accompanied the October 1, 2012 Parliamentary Elections and offers concrete recommendations that should be reflected both in legislation and practice.
The pre-election period was marked with high political competition, tense atmosphere and multiple violations. Regrettably, there was a lack of pre-election campaigning focused on discussion of election programs and thematic debate. To the contrary, the pre-election campaign involved plentiful use of compromising information, multiple violations of law, active use of hate speech, violent and aggressive clashes.
It seemed that there was a competition between the state and the opposition, as opposed to political parties, which was caused by absence of a boundary line between the ruling party and the government‘s administrative function. This amounts to an important violation of internationally recognized standards and makes it almost impossible to have a healthy political competition. It is safe to say that the pre-election environment was strikingly unequal and unfair.
Despite certain procedural violations, the process was ongoing in a peaceful environment; however, there were certain exceptions. For instance, in Khashuri District N35 Special Forces interfered in counting of votes at more than 10 election precincts. They threatened and forced PEC members into changing election results in favor of the United National Movement. We believe that it would have been impossible to utilize the Special Forces without involving, engaging and informing high political officials. These facts call for an immediate, effective and objective investigation, which should not be difficult in view of the fact that there are myriad pieces of evidence corroborating these facts.
Lastly, the 2012 parliamentary elections were marked by a peaceful transition of power through elections for the first time in the history of Georgia, in which Georgian voters played the greatest role.