შუალედურ არჩევნებში დამარცხებულ დეპუტატობის კანდიდატებს 5000 ლარი უკან უნდა დაუბრუნდეთ
საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული კონსტიტუციური სარჩელი საქმეზე „ბესიკ ადამია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“. ამიერიდან, პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის არც ერთ კანდიდატს ანგარიშზე 5000 ლარიანი დეპოზიტის წარდგენა აღარ მოუწევს.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ცენტში 18 აპრილს პრესკონფერენცია გაიმართა.
როგორც პრესკონფერენციაზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა ალეკო ცქიტიშვილმა განაცხადა, ცენტრი წარმომადგენლობას უწევდა მოქალაქე ბესიკ ადამიას, რომელიც 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი  იყო და საარჩევნო კოდექსის თანახმად, რეგისტრაციამდე, ცესკოს მიერ მითითებულ ანგარიშზე 5000 ლარიანი დეპოზიტის განთავსება ევალებოდა.
11 აპრილს საკონტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული საკონტიტუციო სარჩელი საქართველოს საარჩევნო კოდესის” 116-ე მუხლის მე-7 მაწილის  ერთ-ერთი სადავო დებულების არაკონტიტუციურად ცნობის შესახებ.
აღნიშნული დებულების მიხედვით, 5000 ლარიანი დეპოზიტი მხოლოდ საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ დეპუტატობის კანდიდატს უნდა შეეტანა. ეს მოთხოვნა არ ეხებოდა მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის წარმდგენ სხვა ისეთ საარჩევნო სობიექტებს, როგორებიცაა - პოლიტიკური პარტია ან საარჩევნო ბლოკი. ამასთან, აღნიშნული თანხა კანდიდატს მხოლოდ იმ შემთხვევაში დაუბრუნდებოდა, თუკი იგი არჩევნებში მონაწილეთა ხმების არანაკლებ 10 %-ს მიიღებდა.
„დავის საგანს წარმოადგენდა ის გაერმოება, რომ ეს ვალდებულება იყო მხოლოდ დამოუკიდებელი მაჟორიტარებისთვის და არა პოლიტიკური პარტიების ან ბლოკის მიერ წარდგენილი კანდიდატებისათვის. შესაბამისად, საკონტიტუციო სასამართლომ იმსჯელა და ეს დიფერენცირებული მოპყრობა ამ საარჩევნო სუბიექტებისადმი მიიჩნია არაკონსტიტუციურად და ჩათვალა, რომ ეს ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის მე14 მუხლით აღიარებულ თანასწორობის პრინციპს“, - განაცხადა პრესკონფერენციაზე საკონსტიტუციო სამართლის სპეციალისტმა მიხეილ შარაშიძემ, რომელიც საკონსტიტუციო სასამართლოში მოქალაქე ბესიკ ადამიას ინტერესებს იცავდა.
შარაშიძის თქმით, გადაწყვეტილება უკვე გამოცხადდა 11 აპრილს, ნორმა ძალადაკარგულად იქნება ცნობილი 2 კვირაში და 24 აპრილისათვის ეს ნორმა უკვე აღარ იმოქმედებს. შესაბამისად, ეს გადაწყვეტილება იმოქმედებს 27 აპრილის ნაზალადევის, სამტრედიისა და ბაღდათის საარჩევნო ოლქებში დანიშნულ შუალედურ საპარლამენტო არჩევნებში. კერძოდ,  საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატებს, ვისაც უკვე შეტანილი აქვთ 5000 ლარიანი დეპოზიტი, ამ სარჩელის დაკმაყოფილების შედეგად, საშუალება ექნებათ ეს თანხა უკან დაიბრუნონ იმ შემთხვევაშიც, თუკი 10%-იან საარჩევნო ბარიერს ვერ გადალახავენ.
ალეკო ცქიტიშვილის განცხადებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრს საკონსტიტუციო სასამართლოში კიდევ ერთი სარჩელი აქვს წარდგენილი, რომლითაც მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების ფორმირების წესის კონსტიტუციასთან შეუსაბამობაა გასაჩივრებული. მოსარჩელეები ადამიანის უფლებათა ცენტრის ყოფილი აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი და მიხეილ შარაშიძე არიან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს საარჩევნო პროცესის მონიტორინგის პროექტს, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოში აშშ-ის საელჩოს მიერ. სწორედ ამ პროექტის ფარგლებში მოხერხდა საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანა და კონსტიტუციის საწინააღმდეგო ნორმის გაუქმება.

Majoritarian Candidates Losing Interim Elections Will Receive Their 5 000 lari Back
Constitutional Court of Georgia upheld the constitutional lawsuit of Human Rights Center on the case Besik Adamia vs Parliament of Georgia. Hence, majoritarian candidates will not have to have 5 000 lari deposit to participate in the parliamentary elections.
On April 18, Human Rights Center held press-conference about the decision of the Constitutional Court.
Executive director of the HRC Aleko Tskitishvili said that the Center represented Besik Adamia at the court, who was majoritarian candidate of the initiative group in the 2012 Parliamentary Elections and in accordance to the Election Code, before getting registered as candidates they had to open 5 000 lari deposit on the CEC account.
On April 11, the Constitutional Court of Georgia upheld the constitutional lawsuit of the HRC and declared disputable provision of the Article 116 Part VII of the Election Code of Georgia as non-constitutional.
According to this provision, majoritarian candidates nominated only by initiative groups were requested to have 5 000 lari deposit. Other candidates or election subjects like political parties or election blocks were free from similar obligations. In addition, the candidates could get the sum back only if they gained at least 10% of votes in the elections.
“Our argument relied on the allegation that only independent candidates bore similar obligations and not the candidates nominated by political parties or election blocs. Consequently, the Constitutional Court discussed and found this different approach to election subjects as non-constitutional that contradicts the equality principle guaranteed by Article 14 of the Constitution of Georgia,” said Constitutionalist Mikheil Sharashidze at the press-conference who represented Besik Adamia at the Constitutional Court.
Sharashidze said the constitution has already announced its decision on April 11 and the old provision will be annulled within two weeks time, so by April 24, the norm will not work. Consequently, the court decision will work for the interim parliamentary elections scheduled on April 27 in Nadzaladevi, Samtredia and Bagdati Election Districts. Namely, majoritarian candidates nominated by initiative groups, who have already opened 5 000 lari deposits, will have chance to get the money back regardless the fact they will gain 10% of votes or not.
Aleko Tskitishvili said that the HRC has lodged another lawsuit to the Constitutional Court too. It appeals formation of majoritarian election districts which is not compliant with the Constitution. The suitors are Ucha Nanuashvili, former executive director of HRC and Mikheil Sharashidze.
Human Rights Center continues monitoring of election process with financial assistance of the US Embassy in Georgia. The constitutional lawsuit was prepared in the framework of this project which resulted into annulment of non-constitutional norm in the Election Code.