აგვისტოს საომარი მოქმედებების შესასწავლად საგამოძიებო ჯგუფი შეიქმნა
2008 წლის აგვისტოს საომარი მოქმედებების დროს და მის შემდგომ პერიოდში სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებების შესასწავლად, მთავარი პროკურატურის განცხადებით, სპეციალური საგამოძიებო ჯგუფი ჩამოყალიბდა.
ჯგუფში, რომელიც 8 წევრისგან შედგება, შედიან პროკურატურის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის წარმომადგენლები „აღნიშნული საქმის გამოძიების მნიშვნელობის, სისხლის სამართლის საქმის დიდი მოცულობისა და კომპლექსურობის გამო, აგრეთვე, საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს წესდების - რომის სტატუტითა და საქართველოს მიერ ნაკისრი სხვა საერთაშორისო ვალდებულებების გათვალიწინებით“.
სისხლის სამართლის საქმეს საპროცესო ხელმძღვანელობას მთავარი პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი მირანდა მელქაძე და  მთავარი პროკურატურის სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე მედეა როსებაშვილი გაუწევენ.
„ჯგუფს დაევალა აწარმოოს გამოძიება 2008 წლის აგვისტოს ომის დანაშაულებებისა. ეს დანაშაულებები შეეხება ადამიანურობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებს. ჩვენ ეს მოვალეობა გვაკისრია საერთაშორისო ხელშეკრულებით. ჯგუფის მოვალეობა არის ასეთი ტიპის დანაშაულებების დადგენა“, - განაცხადა მთავარმა პროკურორმა არჩილ კბილაშვილმა.
მან ჯგუფის შექმნის გეგმებზე განცხადება დაახლოებით ერთი თვის წინ გააკეთა  მას შემდეგ, რაც მთავრობის წარმომადგენლების მხრიდან გაკეთდა განცხადებები ომთან დაკავშირებული გამოძიების საჭიროებაზე.
აპრილში პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის გარემოებების შესახებ „სიმართლე“ უნდა დადგინდეს და ამ პროცესში „ყველას, მათ შორის პრეზიდენტს, იმდენჯერ მოუწევს დაკითხვაზე მისვლა, რამდენჯერაც საჭირო იქნება“. პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა, რომ ის არ აპირებს ითანამშრომლოს „ანტისახელმწიფოებრივ გამოძიებასთან“.
ომთან დაკავშირებული მოვლენების გამოძიება წინა ხელისუფლებამ დაიწყო, ეს საქმე ასევე ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ წინასწარი მოკვლევის სტადიაშია.
ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო რომის სტატუტის საფუძველზე შეიქმნა და მას შეუძლია გაასამართლოს ცალკეული პირები გენოციდის, სამხედრო დანაშაულებისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისთვის. თუმცა, სასამართლო არ მოქმედებს იმ შემთხვევაში, თუ საქმეს შესაბამისი სახელმწიფო ხელისუფლება იძიებს და თუ სამართალწარმოება უბრალო ფორმალობას არ წარმოადგენს.
რუსეთისგან განსხვავებით, საქართველო რომის სტატუტის წევრია.
რუსეთ-საქართველოს ომიდან რამდენიმე დღეში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისმა სიტუაციის „წინასწარი მოკვლევის“ დაწყების შესახებ გააკეთა განცხადება.
„წინასწარი მოკვლევა“ არის ეტაპი, რომლის დროსაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისი აფასებს უნდა დაიწყოს თუ არა მან საკუთარი გამოძიება; ამავე ეტაპზე ის ასევე აფასებს მოცემულ სიტუაციაში შესაძლოა თუ არა ჩადენილიყო ის დანაშაულები, რომლებიც სასამართლოს იურისდიქციის ქვეშ ექცევა და აწარმოებს თუ არა შესაბამისი ხელისუფლება რეალურ გამოძიებას.
აგვისტოს ომთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისი ჯერ კიდევ წინასწარი მოკვლევის ეტაპზე იმყოფება; ეს გულისხმობს რომ პროკურორის ოფისი კავშირშია საქართველოს და რუსეთის ხელისუფლებებთან, რათა თვალყური ადევნოს მათ მიერ ომის დროს ჩადენილი შესაძლო დანაშაულების გამოძიების პროცესს; პროკურორის ოფისს ასევე კონტაქტები აქვს რეგიონში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, რომელთაგანაც ზოგიერთი ასევე ახდენს მიმდინარე გამოძიების მონიტორინგს ეროვნულ დონეზე.
აგვისტოს ომთან დაკავშირებული ბრალდებები მოიცავს საქართველოს მოსახლეობის იძულებით გადაადგილებას; ქართული ძალების მიერ რუს სამშვიდობოებზე თავდასხმას; მშვიდობიან მოსახლეობასა და სამოქალაქო ობიექტებზე განხორციელებულ თავდასხმებს როგორც ქართული, ისე რუსული ძალების მიერ; ქონების განადგურებას; აქტიური საომარი მოქმედებების შემდეგ ეთნიკურად ქართულ სოფლებში ძარცვას; წამებას და ცუდი მოპყრობის სხვა ფორმებს.
2012 წლის ნოემბერში გამოქვეყნებულ ანგარიშში პროკურორის ოფისმა განაცხადა, რომ „არსებობს გონივრული საფუძველი ვირწმუნოთ“, რომ წამებას, ქონების განადგურებას, ძარცვას, მოსახლეობის დეპორტაციას ან ძალისმიერ გადაადგილებას ჰქონდა ადგილი. თუმცა, ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ კონფლიქტის მხარეების სხვა შესაძლო ქმედებების შემდგომმა შეფასებამ, მათ შორის იმ ბრალდებაზე რომ მოხდა განზრახ შეტევა რუს სამშვიდობოებზე, რაიმე კონკრეტული შედეგი ჯერ ვერ გამოიღო. იქვე აღნიშნულია რომ ეს წინასწარი შეფასება შესაძლოა გადაიხედოს იმ შემთხვევაში, თუ ახალი ფაქტები და მტკიცებულებები გაჩნდება.
„ამ ეტაპზე საქართველოც და რუსეთიც შეიარაღებული კონფლიქტის დროს ჩადენილი შესაძლო დანაშაულებების შესაბამის გამოძიებებს, როგორც ჩანს, აწარმოებენ ეროვნულ დონეზე. თუმცა, მოვლენათა ოთხი წლის თავზე არცერთ გამოძიებას ჯერ შედეგი არ გამოუღია“, – ნათქვამია 2012 წლის ნოემბრის ანგარიშში.
2011 წლის დეკემბერში საქართველოს მთავრობამ მოხსენება გაუგზავნა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისს, სადაც ის ადასტურებდა რომ აცნობიერებს საერთაშორისო ვალდებულებას გამოიძიოს შესაძლო მძიმე დანაშაულები და ძალისხმევას არ იშურებს ამ ვალდებულებების შესასრულებლად.
თავის 2012 წლის ნოემბრის ანგარიშში პროკურორის ოფისმა განაცხადა, რომ როგორც საქართველოს, ისე რუსეთის წარუმატებლობა თავიანთ გამოძიებებში შედეგების მიღების კუთხით, კითხვებს აღძრავს იმასთან დაკავშირებით, რომ შესაძლოა მხარეები რეალურ გამოძიებას არც აწარმოებენ.
ქართული მხარე გამოძიების ხელის შემშლელ ორ ძირითად ფაქტორს ასახელებდა: დანაშაულის ადგილზე მისვლის შესაძლებლობის არ ქონა და რუსეთის და ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლების მხრიდან თანამშრომლობის ნაკლებობა. რუსეთი, თავის მხრივ, შემაფერხებელ ფაქტორად საქართველოს მხრიდან თანამშრომლობის ნაკლებობას იმიზეზებდა.

An eight-member group has been established by the Georgian prosecutor’s office to probe into alleged crimes committed during and after the August 2008 war.
The prosecutor’s office said that the group includes investigators from the interior ministry; defense ministry’s military police and prosecutor’s office.
Chief prosecutor, Archil Kbilashvili, said that the group would look into allegations of war crimes. Referring to the International Criminal Court and to the Rome Statute, he said that such investigation was part of Georgia’s international commitment.
Such investigation was opened by the previous government and is currently under preliminary examination from Office of the Prosecutor of The Hague-based International Criminal Court (ICC).
ICC was established by the Rome Statute to prosecute people for genocide, crimes against humanity and war crimes.
ICC, however, will not act if a case is investigated or prosecuted by respective national authorities, unless the proceedings are mere formality aimed at shielding a person from criminal responsibility.
Unlike Russia, Georgia is a state party to the Rome Statute.
Just few days after August, 2008 war, the Prosecutor’s Office of ICC announced about “preliminary examination” of the situation.
“Preliminary examination” is the phase during which ICC’s Prosecutor’s Office assesses if its own investigation should be opened; at this phase it also assesses whether crimes falling under the ICC jurisdiction may have been committed in a given situation and whether genuine investigations and prosecutions are being carried out by the authorities of respective states.
In respect of the August war, ICC’s Office of the Prosecutor still remains on this stage of preliminary examination, keeping communication with the Georgian and Russian authorities to follow their respective investigations into alleged crimes committed during the war; Office of the Prosecutor also maintains contacts with non-governmental organizations present in the region, some of which are also assessing relevant national proceedings.
Allegations in connection to the August war involve forcible displacement of Georgian population; attack against Russian peacekeepers by the Georgian troops; attacks directed against the civilian population and civilian objects by both Georgian and Russian armed forces; destruction of property; pillage in ethnic Georgian villages in the aftermath of the active hostilities; torture and other forms of ill-treatment.
In its November, 2012 report ICC’s Office of the Prosecutor said “there is a reasonable basis to believe” that torture; destruction of property; pillaging; deportation or forcible transfer of population had been committed.
It, however, also said: “Further evaluation of other alleged conduct by parties to the conflict, including the alleged intentional directing of attacks against Russian peacekeepers, has to date proved inconclusive”; it also noted that this initial assessment may be revisited if new facts or evidence emerge.
“At this stage, both Georgia and Russia appear to be conducting relevant national investigations into the crimes allegedly committed during the armed conflict. Four years after the events, however, neither investigation has yielded any results,” reads the November, 2012 report by ICC’s Office of the Prosecutor.
In December, 2011 the Georgian government reiterated to ICC’s Office of the Prosecutor that it was “mindful of its international obligation to investigate and prosecute grave crimes that concern the international community as a whole and resorts to its best efforts to comply with those commitments.”
In its November, 2012 report Office of the Prosecutor said that the failure by both Georgia and Russia to yield result in their respective probes was raising questions that no genuine investigations were ongoing.
Georgia was citing two main obstacles to the investigation of the acts allegedly committed by the Georgian military: the lack of access to the alleged crime scene and the lack of cooperation from Russia and de factor authorities in Tskhinvali. Russia was also citing lack of cooperation from Georgia as one of the reasons behind its failure to investigate alleged crimes.