ომბუდსმენი პროკურატურას უკრაინის მოქალაქისთვის საექსტრადიციო პატიმრობის გაუქმებისკენ მოუწოდებს
საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებსაქართველოს ორგანული კანონის 21– მუხლის“  დაქვეპუნქტების შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას,მიმართოს სასამართლოს მოქალაქე ანატოლი .- მიმართ შეფარდებული საექსტრადიციო პატიმრობის გაუქმებისა და გათავისუფლების შესახებ შუამდგომლობით.ამასთანავე,დაიწყოს გამოძიება უკრაინის მოქალაქე ანატოლი .- შესაძლო განზრახ უკანონო დაპატიმრების ფაქტზე,საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის147– მუხლის მე–2ნაწილით გათვალისწინებული ნიშნებით
საქართველოს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა საქართველოს ტერიტორიაზე დაკავებული უკრაინის რესპუბლიკის მოქალაქე ანატოლი .- ინტერესების დამცველმა ადვოკატმა.განმცხადებლის განმარტებით,მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პირის მიმართ საქართველოს პროკურატურამ და საერთო სასამართლოებმა გამოიყენეს საექსტრადიციო პატიმრობა მაშინ,როდესაც არ არსებობდა ანატოლი .- მიმართ უკრაინის ტერიტორიაზე კომპეტენტური ორგანოების მიერ გაცემული დაპატიმრების ორდერი.
საკითხის სრულყოფილად შესწავლის მიზნით საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ ბათუმის საქალაქო სასამართლოდან და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მთავარი პროკურატურიდან გამოთხოვილ იქნა შესაბამისი დოკუმენტაცია და ინფორმაცია.
საქმის მასალების დეტალურად შესწავლის შედეგად გაირკვა,რომ ანატოლი .- (რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე იმყოფებოდა უკრაინაში ექსტრადირების მიზნით პატიმრობაში)მიმართ აღკვეთის ღონისძიებად დაპატიმრების შერჩევის შესახებ დადგენილება გაუქმებულ იქნა2013 წლის23 იანვრის .კიევის სააპელაციო სასამართლოს დადგენილებით.პირის დაპატიმრების შესახებ დადგენილების არსებობა სავალდებულოაექსტრადიციის შესახებევროპული კონვენციის მე–12მუხლის მე–2პუნქტისქვეპუნქტის(ასევე საქართველოსა და უკრაინას შორის პირის ექსტრადიციის საკითხის მარეგულირებელი სხვა დოკუმენტების)შესაბამისადშესაბამისად, 2013 წლის23 იანვრიდან ანატოლი .- თავისუფლების აღკვეთისა და მისთვის საექსტრადიციო პატიმრობაში დატოვებისათვის რაიმე სამართლებრივი საფუძველი,რომელიც შეესაბამებაადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციისმე–5მუხლის პირველი პუნქტით დაშვებულ გამონაკლისებსა და საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნებს,არ არსებობდა.შესაბამისად,საქართველოს პროკურატურისა და სასამართლო ორგანოების მიერ დარღვეული იქნა უკრაინის მოქალაქე ანატოლი .- თავისუფლებისა და პირადი ხელშეუხებლობის უფლება.

Recommendation of the Public Defender to the Prosecutor’s Office
According to  Subparagraphs “b” and “c” of the Article 21 of the Organic Law of Georgia “On Public Defender”, Public Defender addressed the Prosecutor’s Office of Georgia with recommendation to apply the court with  petition on revocation of  provisional arrest sentenced to citizen Anatoly Ch. and his release. In addition, to start investigation on alleged arbitrary detention  of Anatoly Ch. citizen of Ukraine with the signs of a crime stipulated in Section 2 of Article 147 of the Criminal Code of Georgia.
The Public Defender was addressed by the lawyer, defending the interests of the citizen of  Ukraine - Anatoly Ch., who was arrested on the territory of Georgia. The applicant explained that the Prosecutor’s Office of Georgia and the general courts applied for the provisional arrest towards his client  however  the arrest warrant was not issued towards Anatoly Ch by the competent authorities on the territory of Ukraine.
For thorough examination of the issue,  Public Defender’s  Office requested documents and information from Batumi Civil Court and the Prosecutor’s Office of the Ministry of Justice of Georgia.
Detailed case studies revealed that the resolution of imprisonment towards Anatoly Ch. (who was detained on the territory of Georgia for the purpose of extradition to Ukraine) on  determination of imprisonment as a punishment was canceled on 23 January 2013 by the resolution of Kiev Court of Appeal. Resolution on imprisonment of a person is binding according to  Subparagraph “a”, Paragraph 2 of the Article 12 of the European Convention “On Extradition” ( along with other documents regulating the issue of person's extradition  between Georgia and Ukraine), . Consequently, since January 23, 2013, any legal ground for imprisonment of Anatoly Ch. and retaining in provisional arrest, which is consistent to the exceptions allowed by  Paragraph first of Article 5 of “Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms” and the requirements of  Georgian legislation, did not exist. Hence, the Prosecutor’s Office of Georgia and the judicial authorities violated the right to liberty and security of the citizen of Ukraine - Anatoly Ch.