ბაჩანა ახალაიას პატიმრობაში ყოფნის ვადა ეწურება
ბრალდებულ ბაჩანა ახალაიას პატიმრობაში ყოფნის ცხრა თვიანი ვადა აგვისტოს დასაწყისში იწურება.  საპროცესო კანონმდებლობის მიხედვით კი, თუ ამ ვადაში საქალაქო სასამართლომ განაჩენის გამოტანა ვერ მოასწრო, ბრალდებული პატიმრობიდან თავისუფლდება. ახალაიას პატიმრობის ამოწურვის საკითხი მას შემდეგ გახდა აქტუალური, რაც  გაირკვა, რომ სასამართლო პროცესზე მხარეებს კიდევ ას ორმოცდაათამდე მოწმე ჰყავთ დასაკითხი. ამის პარალელურად, პროკურატურა დაცვის მხარის ადვოკატებს სასამართლო პროცესის განგებ გაჭიანურებაში ადანაშაულებს.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 205-ე მუხლის მე-2 ნაწილში განსაზღვრულია, რომ ბრალდებულის პატიმრობაში ყოფნის ვადა 9 თვეს არ უნდა აღემატებოდეს, ამ ვადის გასვლის შემდეგ კი, თუკი სასამართლოს განაჩენი არ დადგა,  ბრალდებული პატიმრობიდან უნდა გათავისუფლდეს.
ბაჩანა ახალაიასა და მასთან ერთად ბრალდებულების 6 ივნისს გამართულ სასამართლო სხდომაზე ბრალდების მხარემ განაცხადა, რომ დაცვის მხარე მიზანმიმართულად ცდილობს პროცესის გაჭიანურებას.  აღნიშნული განცხადება პროკურორებმა მას შემდეგ გააკეთეს, რაც ახალაიას ადვოკატმა ჯერ პროცესის გადადების, შემდეგ კი, მოსამართლის აცილების შუამდგომლობები დააყენა.
ახალაიასთვის სახაზინო წესით ახლახან დანიშნულმა ადვოკატმა პროცესის გადადება იმ მოტივით ითხოვა, რომ მას ამ დრომდე არ მიეცა სხდომის ოქმის გაცნობის საშუალება. მისი განმარტებით, მან 3 ივნისს მიმართა სასამართლოს და მოითხოვა სხდომის ოქმის გადმოცემა, თუმცა უშედეგოდ, რის გამოც შეიზღუდა მისი უფლებები და დაირღვა შეჯიბრებითობის პრინციპი.
ბრალდების მხარე არ დაეთანხმა დაყენებულ შუამდგომლობას და განაცხადა, რომ ახალაიას ადვოკატს შეეძლო გაცნობოდა საქმეში არსებულ მასალებს და მოსულიყო მომზადებული, ამდენად ამ მიზეზით სხდომის გადადება არ შეიძლებოდა.
„დღევანდელი სასამართლო ჩვენი ეჭვების დადასტურების პროცესად იქცა. ჩვენ ვფიქრობდით, რომ დაცვის მხარე სპეციალურად ცდილობდა დროის გაჭიანურებას, რათა განაჩენის გამოტანა დადგენილ ვადებში ვერ მოხდეს. მართლაც, ფაქტია, რომ უკვე მერამდენედ ხდება პროცესის ხელოვნურად გაჭიანურება, რათა ბრალდებულის პატიმრობის 9 თვიანი ვადა ამოიწუროს“, - განაცხადა ბრალდების მხარემ.
მოსამართლე გიორგი დარახველიძემ აღნიშნული შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა. მისი განცხადებით, მოსამართლე და სხდომის მდივანი სასამართლო სხდომის ოქმს ხელს პროცესის დასრულების შემდეგ არაუგვიანეს 5 დღის ვადაში აწერენ  და სწორედ ამის შემდეგ არის შესაძლებელი მხარეებისთვის ხელმოწერილი ოქმის გაცნობა. ამდენად, დარახველიძის განცხადებით, ახალაიას ადვოკატისთვის სხდომის ოქმის გადაცემა ვერ მოხდებოდა.
ამის შემდეგ, ახალაიას ადვოკატმა მეორე შუამდგომლობა დააყენა მოსამართლე გიორგი დარახველიძის აცილების თაობაზე.  დაცვის მხარემ განმარტა, რომ  სხდომაზე მოსამართლემ არათანაბარ პირობებში ჩააყენა მხარეები.
მეორე შუამდგომლობა, ისევე როგორც პირველი, ბრალდების მხარემ სასამართლო პროცესის გაჭიანურების მცდელობად აღიქვა.
„უკვე მერამდენე შემთხვევაა, რომ გიორგი დარახველიძის აცილებას დაცვის მხარე მას შემდეგ ითხოვს, რაც მოსამართლე რაიმე შუამდგომლობას არ დაუკმაყოფილებს“, - აღნიშნა პროკურორმა.
„სასამართლო სწორედ იმ შემთხვევაში იქნებოდა არაობიექტური და მიკერძოებული, ასეთი სახის შუამდგომლობები რომ დაეკმაყოფილებინა. თქვენთვის სასამართლო სხდომის ოქმის არ გადმოცემა კანონის საფუძველზე მოხდა და უკანონო სწორედ ამის გამო დაყენებული შუამდგომლობის დაკმაყოფილება იქნება“ -  განაცხადა მოსამართლე გიორგი დარახველიძემ და მისი აცილების შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
შეგახსენებთ, რომ ყოფილ მინისტრს სახაზინო წესით დანიშნული ადვოკატი მას შემდეგ იცავს, რაც ახალაიამ პროტესტის ნიშნად სასამართლო პროცესზე დასწრებასა და საკუთარი ადვოკატების მომსახურებაზე  უარი განაცხადა.

Imprisonment Term of Bachana Akhalaia to Expire
Nine-month imprisonment term of the accused Bachana Akhalaia expires early in August. According to the procedural law, unless the City Court passes verdict meanwhile, the accused will be released. The issue became urgent after it was clarified that parties have to interrogate 150 witnesses at the trial. In parallel to it, the prosecutor’s office blames the defense lawyers in purposeful extension of court proceedings.
Article 205 Part II of the Criminal Procedural Code clarifies that accused person can spend no more than 9 months in imprisonment; after the term expires, if the court did not pass verdict, the accused shall be released.
On June 6, prosecutor said at the trial on Bachana Akhalaia and other accused persons that defense side tries to purposefully prolong the process. The prosecutors made the statement after Akhalaia’s lawyer initially raised solicitation on postponing the process and then requested to decline the judge.
Recently appointed state attorney of Akhalaia requested to postpone the process because he could not study trial protocols so far. He said he had applied to the court on June 3 and requested for the protocol but in vain; thus his rights and principle of compatibility were breached.
Prosecutor’s side did not agree the solicitation and said that Akhalaia’s lawyer could study materials in Akhalaia’s case and come to the trial prepared; so it could not become ground for postponing the court hearing.
“Trial today confirmed our doubts. We doubted that defense side purposefully tried to prolong the process in order to prevent the court to pass verdict in due time. Indeed, it is fact that process has been prolonged artificially for several times already in order to expire nine-month imprisonment term of the accused,” the prosecutor said.
Judge Giorgi Darakhvelidze did not satisfy the solicitation. He said the judge and secretary are authorized to sign the trial protocol no later than 5 days after the process finishes and the parties will have chance to receive the document only afterwards. Thus, Darakhvelidze said it was impossible to hand the protocol to Akhalaia’s lawyer before.
Afterwards, Akhalaia’s lawyer raised another solicitation and requested to decline Judge Giorgi Darakhvelidze from the process. Defense side clarified that judge created unequal conditions for the parties during the trial.
Prosecutor evaluated both solicitations as an attempt to prolong the court hearing.
“It has been several times already that defense side requests to decline Judge Giorgi Darakhvelidze after the latter rejected their solicitations,’ the prosecutor noted.
“The trial would have been partial and biased if he had satisfied similar solicitations. You did not receive the protocols in compliance with the law whilst your own solicitations were illegal,” Judge Giorgi Darakhvelidze said and did not satisfy the second solicitation either.
State attorney defends former minister after Akhalaia refused to attend trials and accept service of his own lawyers in protest.