ბაჩანა ახალაიასთვის განაჩენის გამოტანა გადაიდო
ყოფილი თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა მინისტრი, ბაჩანა ახალაიას და მასთან ერთად ბრალდებულების სისხლის სამართლის საქმეზე სასამართლო განხილვა დასრულდა. დაცვის მხარემ საბოლოო სიტყვა წარმოადგინა, რის შემდეგაც მოსამართლე განაჩენის გამოსატანად გავიდა, თუმცა მოგვიანებით, მოსამართლის თანაშემწემ მხარეებს განუცხადა, რომ სასამართლო პროცესი გადაიდო,  განაჩენის გამოცხადების თარიღი  კი, რამდენიმე დღეში გახდება ცნობილი.
სისხლის სამართლის საქმე  შეეხება სენაკის მე-2 ქვეით ბრიგადაში გვარდიის ჯარისკაცების დასჯას, ბიზნესმენ ზვიად აბესაძისთვის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთისა და ვაზიანის ბრიგადაში ჯარისკაცების ცემის ეპიზოდებს. გამოძიების ინფორმაციით, 2010 წლის 16 თებერვალს, გვარდიის დეპარტამენტის უზრუნველყოფის ასეულის 17 თანამშრომელმა იმ მიზეზით, რომ ისინი იყვნენ მძღოლები და მორიგეობდნენ წინა ღამით, უარი განცხადეს დილის ვარჯიშზე.
2010 წლის 18 თებერვალს, ღამით,  ბაჩანა ახალაიას ბრძანებით, რომელიც იმჟამად საქართველოს თავდაცვის მინისტრი იყო, აღნიშნული პირები, მათი დასჯის მიზნით, სენაკის მეორე ბრიგადის ტერიტორიაზე გადაიყვანეს. ბაჩანა ახალაიამ, გიორგი კალანდაძემ სენაკში ჩაყვანილ სამხედრო მოსამსახურეებს, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. შემდეგ, ბაჩანა ახალაიას ბრძანებით, ისინი  გააშიშვლეს წელს ზევით და დაახლოებით ერთი საათის მანძილზე სიცივეში არბენინეს.
ამის შემდეგ, ახალაიას ბრძანებით, სამხედრო მოსამსახურეები ჩაკეტეს ამავე ბრიგადის აბანოში, დაუყენეს მათ გუშაგები, გამოურთეს გათბობა და გაუსაძლის სიცივეში ამყოფეს 3 ღამისა და 2 დღის განმავლობაში, 2010 წლის 20 თებერვლამდე.
აბესაძის ეპიზოდის შესახებ, პროკურატურის დადგენილებაში წერია, რომ ბიზნესმენი რესტორან „მასპინძელოში“, სადაც აგრეთვე ახალაიაც იმყოფებოდა, სასტიკად სცემა გიორგი კალანდაძემ, შემდეგ კი  ერთი დღით უკანონოდ აღუკვეთეს თავისუფლება.
ვაზიანის ეპიზოდის თანახმად კი,  2011 წლის ოქტომბერში თავდაცვის მინისტრმა ბაჩანა ახალაიამ, გიორგი კალანდაძესთან და მე-4 ბრიგადის მეთაურ ზურაბ შამათავასთან ერთად, თავდაცვის მინისტრის სამუშაო კაბინეტში ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა 6 სამხედრო მოსამსახურეს. ამასთან ბაჩანა ახალაიამ ერთ-ერთ სამხედრო პირს - შოთა ბედოშვილს - დანის ტარი თავში ჩაარტყა.
ამის შემდეგ ახალაიამ აღნიშნული სამხედრო მოსამსახურეები ვაზიანის მე-4 ბრიგადაში გადაიყვანა:
„სასამართლო პროცესი აგერ უკვე რამდენი თვეა მიმდინარეობს და არცერთ სხდომას ამ საქმეში დაზარალებულად ცნობილი პირები არ დასწრებიან. ეს იმიტომ, რომ რეალურად, დაზარალებულები ბუნებაში არ არსებობენ. ისინი არიან პროკურატურის მსხვერპლნი“- განაცხადა ბაჩო ახალაიამ  საბოლოო სიტყვაში.
ახალაიას ადვოკატის, სულხან კომახიძის განცხადებით კი, საკითხავია, რატომ არ არის ამ საქმეში ბრალდებული ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი, ზურაბ არსოშვილი, რომელიც სენაკის ეპიზოდში ფიგურირებს. ადვოკატის თქმით, ისევე როგორც კიკაბიძეს, არსოშვილსაც შესთავაზეს ახალაიას წინააღმდეგ ჩვენების მიცემა და კიკაბიძისგან განსხვავებით დასთანხმა, რის შედეგადაც იგი მხოლოდ მოწმის სტატუსით დაიკითხა.
„არსოშვილმა ჩამოიყვანა სენაკის ბრიგადაში ჯარისკაცები საჭმლის ჭამაზე უარის თქმის გამო დასასჯელად. ამასთან, თუკი ჯარისკაცები აბანოში მართლაც იყვნენ ჩაკეტილები, ეს ახალაიას არ უნდა მოვკითხოთ, რადგან ყოფილმა მინისტრმა უთხრა არსოშვილს, ეყოფათ ჯარისკაცებს ვარჯიში, ახლა დაასვენეთო. როგორც ჩანს სწორედ არსოშვილმა გადაწყვიტა ჯარისკაცების გამოკეტვა.“ - აღნიშნა კომახიძე.
სხდომაზე ვრცელი სიტყვა წარმოთქვა გიორგი კალანდაძემაც და განაცხადა, რომ ის და მასთან ერთად ბრალდებულები სრულიად უდანაშაულოები არიან და მათი დაკავება პოლიტიკური გადაწყვეტილებაა.
„ეს არის ალასანიას და წულუკიანის ბინძური შეთანხმების შედეგი.  ჩვენი ერთადერთი დანაშაული ის არის, რომ არ ვაცნობდით საზოგადოებას იმ მიღწევებს, რაც სამინისტროს ახალაიას მინისტრობის პერიოდში ჰქონდა,“ - აღნიშნა  გაერთიანებული შტაბის ყოფილმა უფროსმა.
საბოლოო სიტყვების მოსმენის შემდეგ მოსამართლე გიორგი დარახველიძე განაჩენის გამოსატანად სათათბირო ოთახში გავიდა, თუმცა მოგვიანებით მოსამართლის თანაშემწმემ მხარეებს აცნობა, რომ სასამართლო სხდომა დაუზუსტებელი ვადით გადაიდო.

Date for Declaring the Judgment on Bachana Akhalaia’s Case Postponed
Court hearing on the criminal case on the former defense minister and minister of interior Bachana Akhalaia and other accused finished at the Tbilisi City Court. Defense side made final speech after what the judge left courtroom to pass verdict but later, assistant to the judge told the parties the trial was postponed and the date for declaring the verdict would be announced in several days.
The criminal case was launched on the punishment of soldiers in the Senaki infantry brigade # 2, illicit restriction of freedom of the businessman Zviad Abesadze and physical assault of soldiers in Vaziani brigade. According to the investigation, on February 16, 2010, seventeen officers of the Guardia department refused to participate in the morning exercises because they were drivers and had been on duty on the previous night.
At night to February 18, 2010, based on Bachana Akhalaia’s order, who was defense minister at that time, those seventeen soldiers were taken to Senaki brigade # 2 to punish. Bachana Akhalaia and Giorgi Kalandadze verbally and physically assaulted them. Then they were ordered to run in the cold naked during about one hour.
Afterwards, based on Akhalaia’s order, soldiers were locked in the bathroom of the same brigade, guards stood at the door; central heating was switched off and spent three nights and two days in terrible cold before February 20, 2010.
Prosecutor’s Office conclusion states with regard to Abesadze’s episode that Giorgi Kalandadze ruthlessly beat the businessman in the restaurant Maspindzelo and Akhalaia was in the same restaurant. Then Abesadze’s freedom was restricted during one day.
According to the Vaziani’s episode, in October of 2010, defense minister Bachana Akhalaia, together with Giorgi Kalandadze and commander of the fourth brigade Zurab Shamatava physically and verbally assaulted six soldiers in the working room of the defense minister. Bachana Akhalaia hit one of the soldiers Shota Bedoshvili with the knife handle in the head. After that, Akhalaia forwarded those soldiers to the Vaziani fourth brigade.
“The trial has been underway for several months already but victims in this case have not attended any of the process. It happened because victims do not exist in fact. They are victims of the prosecutor’s office,” Bacho Akhalaia said in his final speech.
Akhalaia’s lawyer Sulkhan Komakhidze wondered why Zurab Arsoshvili, former head of the National Guardia, was not accused in the same case. The lawyer said, Arsoshvili, like Kikabidze, was offered to make testimony against Akhalaia and he agreed unlike Kikabidze; afterwards Arsoshvili was interrogated only as a witness.
“Arsoshvili brought soldiers to Senaki brigade to punish them for the refusal to have dinner. Besides that, if soldiers really were locked in the bathroom, Akhalaia shall not be held responsible for that because the former minister told Arsoshvili to send soldiers to have a rest after exercises. Apparently, it was Arsoshvili who decided to lock soldiers,” Komakhidze said.
Giorgi Kalandadze made a long speech at the trial and said that he and other accused people are completely innocent and their imprisonment was political decision.
“It is result of dirty deal of Alasania and Tsulukiani. Our only crime is that we did not inform society about the achievements of the defense ministry when Akhalaia was in office,” the former head of the Joint Staff.
After parties made final speeches, Judge Giorgi Darakhvelidze went to the consultation room to pass verdict but later assistant to the judge notified the parties that the trial was postponed for uncertain time.