ქუთაისის მერიაში რეორგანიზაცია ხმაურით მიმდინარეობს
დიმიტრი კოპალიანმა, რომელიც ქუთაისის მერის პოსტზე, ამერიკაში 22 წლიანი მოღვაწეობის შემდეგ, მიმდინარე წლის 5 ივნისს დაინიშნა, თავისი საქმიანობა მერიაში განხორციელებული მასშტაბური რეორგანიზაციით დაიწყო.   „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ მონაცმებით, არჩევნების შემდეგ, სამსახურიდან მერიის 88 თანამშრომელი გაათავისუფლეს.
რეორგანიზაცია შეეხო მერიის თითქმის ყველა სამსახურს, მათ შორის ადმინისტრაციული ზედამხედველობის, კეთილმოწყობის, არქიტექტურის, ეკონომიკის, ქონების მართვის, ჯანდაცვისა და სოციალურ სამსახურებს. კულტურის სამსახური კი, ორ ნაწილად გაიყო. შესაბამისად, თანამდებობებიდან გათავისუფლდნენ აღნიშნული სამსახურის ხელმძღვანელები და თანამშრომელთა დიდი ნაწილი.
„არ შეიძლება ისეთი პატარა ქალაქის მერიაში, როგორიც ქუთაისია, 800 თანამშრომელი მუშაობდეს მაშინ, როცა ლონდონის მერიის თანამშრომელთა რიცხვი 400-ს არ აღემატება. ქუთაისის მერიაში ახალი თანამშრომლები კონკურსის გზით მიიღებიან. ამის  თაობაზე უკვე გვქონდა საუბარი ქუთაისის საკრებულოს თავმჯდომარესთან.  კონკურსი უახლოეს დღეებში გამოცხადდება“ - ამბობს ქუთაისის მერი დიმიტრი კოპალიანი.
ადგილობრივი თვითმმართველობის  „ნაციონალი“ დეპუტატების წინააღმდეგობის მიუხედავად, რეორგანიზაციის საკითხს ქუთაისის საკრებულომ მხარი უმრავლესობით დაუჭირა.
ქუთაისის მერიაში განხორციელებულ რეორგანიზაციას თანამდებობებიდან გათავისუფლებულთა მხრიდან პროტესტი მოჰყვა. ყოფილმა საჯარო მოხელეებმა  სამართლებრივი კონსულტაციებისთვის საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს ადგილობრივ ორგანიზაციებს მიმართეს. მომზადდა რამდენიმე სარჩელიც, რომელსაც ქუთაისის საქალაქო სასამართლო უახლოეს დღეებში განიხილავს.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ქუთაისის ოფისში სამართლებრივი კონსულტაცია არჩევნების შემდეგ თანამდებობიდან გათავისუფლებულ 30-მდე ადამიანს გაუწიეს. მომზადდა 11 სარჩელი, რომელიც ქუთაისის საქალაქო სასამართლოშია შეტანილი. კიდევ 2 სარჩელი, ქუთაისის ვიცე-მერების - ამირან ძოწენიძისა და კოტე რატიანიის საქმეზე,  სასამართლოში უახლოეს დღეებში შევა.
“რეორგანზაცია, როგორც ასეთი, არ ითვალისწინებს პირის სამსახურიდან დათხოვას. სამსახურის უფროსების და მათი მოადგილეების შემთხვევაში, რეოგრანიზაციის პროცესში შტატების შემცირება არ მომხდარა. მაგალითად, არ შემცირებულა და ვერც შემცირდებოდა სამსახურის უფროსის შტატი, რადგან სამსახურს, როგორც რეორგანიზაციამდე, ისე რეორგანიზაციის შემდეგაც ჭირდება ხელმძღვანელი. ამ ფონზე, კონკრეტული პირების გათავისუფლებისთვის შტატების შემცირების მოტივი  საკმარის სამართლებრივ არგუმენტად არ გამოდგება. რაც შეეხება რიგითი თანამშრომლების გათავისუფლებას,  მოხდა გარკვეული დოზით შტატების შემცირება. ვიღაც გაუშვეს, ვიღაც დარჩა. რატომ დარჩა, ან მოიყვანეს ახლები, როცა არ ჩატარებულა პროფესიული დონის რანგირების პროცესი, გაუგებარია. მაგალითად, ერთი პირი გვყავს, 31 წელი იმუშავა მერიაში. ის ხომ, ნებისმიერ შემთხვევაში, გამოცდილი კადრია და ერთი ხელის მოსმით არ შეიძლებოდა მისი დათხოვნა“- ამბობს humanrights.ge-სთან საუბარში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ქუთაისის ოფისის იურისტი თეო ზაქარაშვილი.
სამოქალაქო ინტერესების დაცვის ცენტრის ხელმძღვანელი მანანა მანაგაძე, ჩვენთან საუბარში ამბობს, რომ რეორგანიზაციის პროცესი გარკვეულ კითხვის ნიშნებს ბადებს:
„ვერ ვიტყვი, რომ ის პროცესები, რომელიც ქუთაისის მერიაში ხორციელდება, კანონის, ან რომელიმე  სამართლებრივი აქტის დარღვევით ხორციელდება.   სხვა საკითხია, რამდენად მოხდა ოპტიმიზაცია.  ასევე, კადრების შერჩევა და ა. შ. კითხვები და გარკვეული ეჭვები კი, უდავოდ არსებობს. საზოგადოების დაკვეთაა, მოიხსნას ეს კითხვის ნიშნები, როგორც თანამდებობებიდან გათავისუფლებული პირების, ასევე, მერიაში გამოცხადებული ვაკანტური ადგილების მიმართ“, - აცხადებს humanrights.ge-სთან საუბარში მანაგაძე.
პოლიტიკური პარტიების ადგილობრივი წარმომადგენლები კი, რეორგანიზაციის პროცესს, დროულად და აუცილებლად თვლიან:
„არ არის აუცილებელი, ქუთაისის მერიაში 800 უსაქმური იჯდეს. ისენი არიან „ნაციონალები“ და მათმა აქტივისტებმა წლების მანძილზე გამოხრეს ქუთაისის ბიუჯეტი. ქალაქის ახალ ხელმძღვანელობას კი, მემკვიდრეობად უმძიმესი ვითარება დაუტოვეს“ - ამბობს „თავისუფალი საქართველოს“ ქუთაისის ორგანიზაციის თავმჯდომარე გიორგი წულაია.
ბიუჯეტიდან თანხების ხარჯვის გამჭვირვალობის მიზნით კი, ქუთაისის მერიაში, საზოგადოებრივი საბჭოს შექმნაც იგეგმება.

Noisy Reorganization in Kutaisi City Hall
Dimitry Kopalyani, who was appointed to the position of the Kutaisi City Mayor on June 5 after his 22-year working in the USA, started his activities in the City Hall with large-scaled reorganization. According to the Transparency International –Georgia, after parliamentary elections of 2012, 88 employees were sacked from the City Hall.
The reorganization touched almost every service including administrative supervision, public service and amenities, architecture, economy, property management, healthcare and social service units. Culture Service was divided into two offices. Consequently, heads and big part of personnel were dismissed.
“It is impossible that 800 people work in the city hall of such a small city whilst only 400 people work in the City Hall of London. Kutaisi City Hall will recruit new personnel via competition. We have discussed this issue with the chairman of the Kutaisi City Council. The competition will be announced in a few days,” Dimitry Kopalyani said.
Despite the opposition from the council members from the National Movement, majority voted for the reorganization in the city council.
Dismissed employees protested reorganization at the Kutaisi City Hall. Former public servants applied to local offices of the Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International – Georgia. Several lawsuits were drafted and Kutaisi City Hall will discuss them in a few days.
TI-Georgia issued legal consultations on about 30 former employees of the Kutaisi City Hall. Eleven lawsuits were prepared and lodged to the City Court. Two more applications on Vice-mayor Amiran Dzotsenidze and Kote Rayani will be lodged to the court in near future.
“Reorganization does not include dismissal of people from work. Working places were not reduced in the city hall as a result of reorganization. For example, number of service heads did not reduce because number of service units was not reduced either. So, personnel reductions were not proper motive for the dismissal of some people; though changes happened. Part of employees were fired, another part remained. It is unclear why people remained in the office or why new people were recruited when no professional rating process was conducted in the city hall. For example, one person had worked in the city hall for 31 years. For sure he is experienced employer and it was impossible to fire him without any reasons,’ lawyer of TI-Georgia’s Kutaisi office Theo Zakarashvili told humanrights.ge.
Head of Center for the Protection of Civil Interests Manana Managadze told humanrights.ge that reorganization process already raised some questions.
“I cannot say that those personnel changes in the Kutaisi City Hall contradicted any law or legal act. Optimization process, selection of personnel, etc are another point. Questions and some doubts really exist. Society requests to answer those questions both about dismissed public servants and vacancy announcements in the city hall,” Managadze
Representatives of the local organizations of political parties state that reorganization process was necessary and timely:
“It is not necessary to have 800 loafers in the Kutaisi City Hall. They are National Movement members and their activists have wasted the city budget for many years already. New government of the city received horrible heritage from the previous one,” said Giorgi Tsulaia, chairman of the Free Georgia’s Kutaisi organization.
Kutaisi City Hall intends to set up Public Council to monitor the transparency of budget expenditure.