არსებული ინფორმაციით, ტელეკომპანია „იბერიის“ სიხშირის დაბრუნებისთვის მიმდინარე დავა მორიგებით დასრულდება
ამ დროისთვის არსებული ინფორმაციით, ტელეკომპანია „იბერიის“ სიხშირის დაბრუნებისთვის მიმდინარე დავა მორიგებით დასრულდება. კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ინფორმაციით, ტელეკომპანია „იბერიის“ სიხშირის მფლობელი ამჟამად ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახია.
როგორც „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა, ხატია ყურაშვილმა განაცხადა, 2008 წლის დეკემბერში შპს „აისმა“, კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში ვაკე-საბურთალოს რაიონული სასამართლოს 2004 წლის 9 დეკემბრის დადგენილება წარადგინა, რომელსაც შპს „იბერიატვ-ს“ პარტნიორთა კრების ოქმი ჰქონდა დართული.
„კრების ოქმით ირკვევა, რომ მოხდა კომპანიის ნატურით გაყოფა, ყველა სახის უძრავ-მოძრავი ქონება დარჩა „იბერია ტვ-ს“ მფლობელობაში, ხოლო სამაუწყებლო ლიცენზია გადაეცა შპს ტელეკომპანია „აისს“, - განმარტა ხატია ყურაშვილმა.
მისივე ინფორმაციით, იმ პერიოდში „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონი არ არსებობდა და კომპანიას კომისიისგან ლიცენზიის გადაცემის თაობაზე წინასწარი თანხმობის მოპოვების ვალდებულება არ ჰქონდა. ყურაშვილის ინფორმაციით, ტელეკომპანია „იბერიის“ სიხშირე დღესაც შპს „აისის“ მფლობელობაშია, რომელიც თავის მხრივ, კომპანია „ჯორჯიან მედია ფროდაქშენ გრუპის“ საკუთრებაშია. აღნიშნული კომპანია კი ტელეკომპანია „იმედის“ მფლობელია. კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში განმარტავენ, რომ შპს „აისის“ სიხშირეზე მაუწყებლობდა გასართობი არხი „ფლეიტვ“.
„ტელეკომპანია „იმედის“ დამფუძნებელი კომპანია ახორციელებდა ორ მაუწყებლობას. ერთია საერთო მაუწყებლობის ლიცენზია, რომლითაც მაუწყებლობს „ტელეიმედი“, ხოლო მეორე - გასართობი არხი. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახს დაუბრუნდა „ტელეიმედი“, კომპანია „ჯორჯიან მედია ფროდაქშენ გრუპი“ ოჯახს მთლიანად გადაეცა, რომლის მფლობელობაში იყო ორი მაუწყებელი, „ტელეიმედი“ და „ფლეიტივი“, - განაცხადა ხატია ყურაშვილმა.
მისივე ინფორმაციით, „ტვ იბერიასა“ და შპს „აისს“ შორის სასამართლო დავა სრულდება. ხოლო 2013 წლის 26 ივლისს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ტელეკომპანია "აისს" ლიცენზიის მოქმედების ვადა მომდევნო 10 წლით გაუგრძელა. ყურაშვილის ცნობით, აღნიშნულ სხდომას ტვ „იბერიის“ წარმომადგენელიც ესწრებოდა.
„სხდომაზე საჯაროდ განაცხადეს, რომ მათ შორის სასამართლო დავა დასულებისკენ მიდის და კომპანიები მორიგებისკენ მიდიან. შესაბამისად, ტვ „იბერიის“ წარმომადგენელი არ იყო წინააღმდეგი, ლიცენზიას ვადა გაგრძელებოდა“, - განაცხადა ხატია ყურაშვილმა.
„ინტერპრესნიუსი“ პატარკაციშვილების ოჯახის ადვოკატს, ლაშა ბირკაიასაც დაუკავშირდა, რომელმაც განაცხადა, რომ საკითხზე სასაუბროდ მზად არ არის და რამდენიმე დღეში გვიპასუხებს.
როგორც ცნობილია, „ომეგა ჯგუფის“ დამფუძნებელი, ზაზა ოქუაშვილი „იბერია ტვ-ს“ სიხშირეს იბრუნებს და, ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ შეძენის მიზნით, არხის მფლობელთან მოლაპარაკებებს იწყებს. ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ოქუაშვილმა ტელეკომპანიის ყიდვის გადაწყვეტილება მიიღო „ინტერპრესნიუსს“ „მე-9 არხის“ გენერალურმა დირექტორმა ლუბა ელიაშვილმა დაუდასტურა. მისი თქმით, ამის შესახებ თავადაც აქვს ინფორმაცია. ელიაშვილის განმარტებით, ტელეკომპანია „იბერია“ სიხშირეს იბრუნებს, რომელიც მას უკანონოდ წაართვეს.

Ongoing Dispute on the Retrieve of TV-Company Iberia’s Broadcasting License To Be Finished With Agreement
According to spread information, ongoing dispute about the retrieve of the TV-Company Iberia’s broadcasting license will be finished with agreement. According to the Georgian National Communication Commission, late Badri Patarkatsishvili’s family owns the TV-Company Iberia’s broadcasting license.
Head of Public Relation Department of the Georgian National Communication Commission Khatia Kurashvili told Interpresnews that in December of 2008 Ltd Aisi presented the resolution of December 9, 2004 at the Vake-Saburtalo district office of the GNCC with enclosed meeting protocol of the Ltd Iberia-TV partners.
“Meeting protocol shows that the company was divided in natures – Iberia TV maintained all sorts of movable and immovable properties and broadcasting license was assigned to the TV-Company Iisi,” Khatia Kurashvili said.
She added that the Law on Broadcasting was not in force at that time and the Company was not obliged to obtain any preliminary notification from the GNNC on assigning the broadcasting license to other company. According to Kurashvili, Ltd Aisi is still the owner of the Iberia-TV’s frequency and the former is owned by the Company Georgian Media Production Group. The latter is owner of the TV-Company Imedi. GNNC representatives clarified that entertainment channel Play-TV was broadcasted from Ltd Aisi’s frequency.
“TV-Company Imedi’s founder company owned two broadcastings. One of them was license on general broadcasting, owned by TV-Imedi and the second was entertaining channel. After 2012 parliamentary elections, when TV-Imedi was returned to Badri Patarkatsishvili’s family, Company Georgian Media Production Group was fully assigned to the family of the late businessman and now they own two broadcasting companies – TV-Imedi and Play-TV,” Kurashvili said.
She added that court-disputes between TV-Iberia and Ltd Aisi are approaching the end. On July 26, 2013 GNNC extended broadcasting license of the TV-Company Aisi for ten years. Representative of the Iberia TV also attended this meeting.
“The representatives publicly stated at the meeting that their court proceedings were approaching the end and the Companies intended to agree. Consequently, representative of TV-Iberia was not against extension of the license,” Khatia Kurashvili said.
Interpresnews called Lasha Birkaia, lawyer of the Patarkatsishvilis’ family, who said that he is not ready to speak about this issue yet and will answer our questions in several days.
Reportedly, founder of Omega Group Zaza Okuashvili is about to retrieve frequency of the Iberia TV and started negotiations with the owners of TV-Company TV9 with the purpose to purchase it. TV9’s director general Luba Eliashvili confirmed with IPN that Okuashvili decided to purchase TV9. She clarified that TV-Company Iberia intends to retrieve its frequency that was illegally seized from them.