სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი „კრიმინალური ავტორიტეტების მხრიდან მართვის სქემას“ ეხმაურება
23 აგვისტო, 2013
„ნაციონალურმა მოძრაობამ“ სასჯელაღსრულების დაწესებულებების “კრიმინალური ავტორიტეტების მხრიდან მართვის სქემა“ გამოაქვეყნა. „ნაციონალების“ ინფორმაციით, სასჯელაღსრულების სამედიცინო დაწესებულებას, ე.წ. „რეზბალნიცას“ ე.წ. კანონიერი ქურდი ტარიელ ფოცხვერია, იგივე ტარასა მართავს.
„ნაციონალების“ სქემის მიხედვით, ქსნის ციხეს მართავენ მურმან ტვილდიანი იგივე „ხალვა“, ასევე ირაკლი მალანია, იკო ნოხაძე, კახა გურგენიძე და ედგარ მამედოვი.
ქსნის ციხეში, „ნაციონალების“ ცნობით, საერთო რეჟიმს ლაშა ქებურია „უყურებს“, კარცერს - ზაქრო ჯანგულაშვილი, სასადილოს - ჯაბა ხოსბერუაშვილი და ავთანდილ თავაძე, ხოლო სამედიცინო ნაწილს - გიორგი ილდანი.
გამოქვეყნებული სქემის მიხედვით, ე.წ. ტუბზონას მართავს კრიმინალური ავტორიტეტი არმაის გრიგორიანი, იგივე „მაისა“.
„ნაციონალური მოძრაობის“ სქემის მიხედვით, გეგუთის კოლონიას ლაშა კვანტალიანი „აკონტროლებს“, ხოლო რუსთავის #6 დაწესებულებას - მირიანა იგივე „ჟინვალა“.
რუსთავის #17 დაწესებულებას კი, „ნაციონალების“ ინფორმაციით, მართავენ გელა ტერტერაშვილი და კირილე ფხაკაძე, რომელიც მათივე ცნობით, ორი პოლიციელის მკვლელობისთვის არის გასამართლებული.
ამავე სქემის თანახმად, გლდანის ციხის ე.წ. მაყურებლები კი, ზურაბ ნონიაშვილი და ზურაბ ბრეგაძე იგივე „პრაკოლა“ არიან. ეს უკანასკნელი კი, "ნაციონალების" ინფორმაციის თანახმად, გაერო-ს თანამშრომლის მარია ბრილსკას მკვლელობისთვის არის გასამართლებული.
„ციხეებში ე.წ.კრიმინალური ავტორიტეტები არსებობენ, თუმცა „ნაციონალური მოძრაობის“ რეჟიმისგან განსხვავებით, ციხის ადმინისტრაციები მათ არ ნიშნავენ“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მიხეილ ღურწკაიამ, რომელიც „ნაციონალების" მიერ 22 აგვისტოს გამოქვეყნებულ „კრიმინალური ავტორიტეტების“ მიერ ციხეების მართვის სქემას გამოეხმაურა.
ღურწკაიას თქმით, ყოფილი ხელისუფლება ცდილობდა ციხეებში ე.წ. კრიმინალური ავტორიტეტები ჩაენაცვლებინა და ეს მხოლოდ გლდანის ციხეში შეძლო, სადაც თავად იქცა კრიმინალად.
ის, რომ პატიმრებს ლიდერი ჰყავთ, სად-ის ხელმძღვანელის განცხადებით, ბუნებრივი პროცესია და ყველა ქვეყნის პენიტენციურ სისტემას გააჩნია მსგავსი პრობლემა, თუმცა როგორც ღურწკაია აცხადებს, სასჯელაღსრულების სამინისტროს მაყურებელთა ინსტიტუტის იდეოლოგიის წინააღმდეგ მექანიზმი შემუშავებული აქვს.
„ლიდერის ინსტიტუტის შესახებ, სასჯელაღსრულების სამინისტრომ არაერთხელ გააკეთა განცხადება. კრიმინალური ავტორიტეტები და ლიდერები სასჯელაღსრულების სისტემაში რომ არიან და იყვნენ, ეს აბსოლუტურად თვალნათელია, მიუხედავად იმისა, რომ ძალიან შეეცადა „ნაციონალური მოძრაობა“, ჩაენაცვლებინა კრიმინალური ავტორიტეტები და თვითონ გამხდარიყვნენ კრიმინალები. ეს მოახერხეს მხოლოდ #8 დაწესებულებაში, სადაც აუპატიურებდნენ, სცემდნენ და კლავდნენ ხალხს. სხვა ყველა დაწესებულებაში „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდში, ბოლო დღემდე იყვნენ კრიმინალური ავტორიტეტები. დღევანდელი ადმინისტრაციისგან განსხვავებით, ისინი ნიშნავდნენ კრიმინალურ ავტორიტეტებს და ისინი იყვნენ გარიგებაში კრიმინალურ ავტორიტეტებთან“, - განაცხადა მიხეილ ღურწკაიამ.
მისივე თქმით, „ნაციონალები“ ხელკეტის, ცემის, გაუპატიურებისა და მუქარის მექანიზმებით სარგებლობდნენ და ასე ჰქონდათ მმართველობა დამყარებული.
„დღეს ადმინისტრაცია ნამდვილად არ არის გარიგებაში კრიმინალურ ავტორიტეტებთან, მაგრამ თუ დაწესებულებაში პატიმრები თვითონვე გამოავლენენ ე.წ. კრიმინალურ ავტორიტეტს და ლიდერს, ეს ბუნებრივი პროცესია ყველა ქვეყნის ყველა პენიტენციური სისტემისა. ჩვენ ვებრძვით კრიმინალურ ავტორიტეტებს არა პიროვნულად, ჩვენ ვებრძვით იდეოლოგიას და ამისათვის შესაბამისი მექანიზმებიც არსებობს, სტრატეგიაც და გეგმაც, „ნაციონალური მოძრაობისგან“ განსხვავებით, რომელთა სტრატეგია იყო მხოლოდ ძალადობა, გაუპატიურება და ცემა“, - განაცხადა ღურწკაიამ.
მისი თქმით, იმით მანიპულირება, რომ დღეს ციხეში ძალადობა არსებობს, „ცინიზმი და სამარცხვინო განცხადებაა, როდესაც 800-მდე ადამიანია მათი მმართველობის პერიოდში მოკლული და გარდაცვლილი სასჯელაღსრულების სისტემაში“.
„ახლა დაახლოებით 10-ჯერ არის შემცირებული ძალადობა. გარიგება ქურდულ სამყაროსთან „ნაციონალური მოძრაობის“ მუშაობის სტილი და ფორმაა“, - განაცხადა მიხეილ ღურწკაიამ.

Head of Penitentiary Department Responded to the Scheme of Criminal Lords’ Management
National Movement published a Scheme of Prison Management by Criminal Lords. According to the UNM members, criminal lord Tariel Potskhveria, nickname Tarasa, rules the jail hospital.
According to the National Movement’s scheme, Murman Tvildiani (nickname Khalva), Iraklia Malania, Iko Nokhadze, Kakha Gurgenidze and Edgar Mamedov rule the Ksani Prison.
In Ksani, as UNM members claimed, Lasha Keburia supervises the general regime of the facility; Zakro Jangulashvili supervises punishment cells; Jaba Khosberuashvili and Avtandil Tavadze – canteen and Giorgi Ildani – medical unit.
According to the scheme, Armais Grigorian [nickname Maisa] supervises the so-called Tuberculosis Zone.
Lasha Kvantaliani controls Geguti Prison; Miriana [nickname-Zhinvala] controls Rustavi Prison # 6.
Gela Terterashvili and Kirile Pkhakadze control Rustavi prison # 17, who were convicted for the murder of two police officers.
According to the same scheme, so called supervisors of the Gldani Prison are Zurab Noniashvili and Zurab Bregadze (nickname Prakola). The latter was convicted for the murder of UN office employee Maria Brilska, the UNM members claimed.
“So-called criminal lords exist in prisons; though unlike National Movement’s regime, prison administrators do not appoint them there,” head of Penitentiary Department Mikheil Gurtskaia told IPN when commenting on the information published by UNM on August 22.
Gurtskaia said the former government tried to replace so-called criminal lords in prisons and managed it only in Gldani prison, where they personally became criminals.
Head of Penitentiary Department said the fact that prisoners have leaders, is natural process and this problem is urgent in the penitentiary systems of all countries; however Gurtskaia said the Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia has already worked out mechanism to fight against the ideology.
“The Penitentiary Ministry made several statements with regard to the leaders’ institute. It is absolutely clear that criminal lords and leaders are in the penitentiary system, though National Movement tried its best to replace them and become criminals. They successfully managed it in Prison # 8 where they raped, tortured and killed people. In all other establishments, during UNM governance, criminal lords controlled the situation all the time. Unlike current administrations, old ones appointed criminal lords in the establishments and made deals with them,” Mikheil Gurtskaia said.
He added that UNM members used mechanisms of truncheons, physical assault, rape and intimidation and their control relied on these methods.
“Nowadays, prison administrations have no deals with criminal lords; but prison inmates nominate so-called criminal lords and leaders, it happens in penitentiary establishments of all countries. We fight against criminal lords not as individuals but we fight against ideology and unlike UNM, whose strategy was violence, rape and physical assault, we have developed special mechanisms, strategy and plan for it,” Gurtskaia said.
He said that manipulating with the allegation that there is violence in prison “is cynical and shameful statement whilst 800 persons were killed and dead in penitentiary system during their governance.”
“Violence has been reduced ten times. It was the style and form UNM’s activities to make deals with criminal world,” Mikheil Gurtskaia said.