„გურიის მოამბეს“ შენობის გარეშე ტოვებენ?
რამდენიმე დღის წინ ოზურგეთის საკრებულომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც გაზეთ „გურიის მოამბეს“ ცალმხრივად შეუჩერდა მუნიციპალიტეტთან გასული წლის 12 ივლისს დადებული ხელშეკრულება. საკრებულოს ეს ქმედება, როგორც საკრებულოს თავმჯდომარე ამბობს, რეგიონული განვითარების მინისტრის, დავით ნარმანიას წერილმა გამოიწვია, სადაც აღნიშნულია, რომ უნდა გამოეძებნათ ფართი სტატისტიკის განყოფილებისთვის.
„გურიის მოამბის“ რედაქტორმა და „გურიის პრესკლუბის“ დამფუძნებელმა ვლადიმერ მენაბდემ საკრებულოს თავმჯდომარეს შემდგომი განცხადებით მიმართა:
„გაცნობებთ, რომ არ ვეთანხმებით ჩვენს შორის არსებული ხელშეკრულების შეწყვეტას, ვინაიდან არ არსებობს ამავე ხელშეკრულების 7.2.-ე პუნქტით გათვალისწინებული პირობები. რადგანაც მოცემულ შემთხვევაში ვერ ასაბუთებთ ასეთი მოქმედებისათვის საჭირო განსაკუთრებულ აუცილებლობას. რაც შეეხება თქვენს წერილში მოყვანილ გარემოებას, რომ ფართი გჭირდებათ სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის განსათავსებლად, არ შეეფერება სინამდვილეს, რაც დაადასტურა კიდეც რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, თავის საჯარო გამოსვლაში. ვინაიდან თქვენი წერილიდან ჩანს, რომ არ გაქვთ ინფორმაცია მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული „თავისუფალი ფართების“ შესახებ გაცნობებთ, რომ მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ შენობაში თავისუფალია შემდეგი ფართები:
1.პირველ სართულზე _ ყოფილი საჯარო რეესტრის ფართი;
2. პირველ სართულზე _ ცეესკოსთან არსებული ამომრჩეველთა სიების გადამოწმების კომისიის ყოფილი ფართი;
3. მეორე სართულზე – საგანმანათლებლო რესურსცენტრის ყოფილი ფართი;
4. მესამე სართულზე _ ოზურგეთის #60 საოლქო საარჩევნო კომისიის ფართი;
მარტო იმ ადმინისტრაციულ შენობაში, რომელშიც თქვენ მოღვაწეობთ თავისუფალია 800 კვ/მ მეტი კეთილმოწყობილი ფართი.
ზემოხსენებულიდან გამომდინარე მიმაჩნია, რომ თქვენი ქმედების მიზანია სრულიად დაუსაბუთებლად ზიანი მიაყენოთ თქვენთან სახელშეკრულებო ურთიერთობაში მყოფ პირს, რაც მოქმედი კანონმდებლობით დაუშვებელია.
გაცნობებთ, რომ, ყველა ამ ზემოთ ჩამოთვლილ მიზეზთა გამო, შპს "გურიის პრეს კლუბი" არ აპირებს დატოვოს ფართი, რომელშიც იმყოფება“ - აღნიშნულია განცხადებაში.
Humanrights.ge-მ აღნიშნულ თემაზე კომენტარი სთხოვა ოზურგეთის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელს, კოტე შარაშენიძეს:
„ლადო მენაბდე იტყუება. მას აქვს ხელშეკრულება გაფორმებული მუნიციპალიტეტთან და ამ ხელშეკრულებაში პირადპირ აღნიშნულია შემდეგი: როცა მუნიციპალიტეტი ჩათვლის, რომ ეს ფართი სახელმწიფო ინტერესების განხორციელებისთვისაა საჭირო, შეწყდება ხელშეკრულება. ჩვენ ბატონ ლადოს ალტერნატიული ფართი შევთავაზეთ იქვე ახლოს სამი ოთახი. დღეს რასაც ფლობს, ის არის მუნიციპალიტეტის ქონება და ჩვენი ქმედება ნამდვილად არ წარმოადგენს მედიაზე ზეწოლას. მას (მენაბდეს), როგორც ჩანს, ჰგონია, რომ შენობა, რომელსაც ახლა ფლობს, მისი საკუთრებაა, მაგრამ ასე არაა და ჩვენ, სწორედ იმიტომ, რომ გაზეთმა კარგად იფუნქციონიროს, ვთავაზობთ სხვა ადგილს, ოღონდ იმავე შენობაში. დღეს სადაც არის განთავსებული მენაბდის გაზეთი, იქ ადრე განთავსებული იყო სამოქალაქო რეესტრის განყოფილება. ქონება საჩუქრად გადმოეცა მუნიციპალიტეტს რეესტრმა და ერთი წლის წინ, ლადო მენაბდეს საკრებულოს ყოფილმა თავმჯდომარემ გაუფორმა ხელშეკრულება. თუმცა, მინდა გითხრათ, რომ გადასახადს არ იხდიდა. ალეკო მამეშვილმა უპირატესობა მიანიჭა „გურიის მოამბეს“. რაც შეეხება მენაბდის მიერ გავრცელებულ ინფორმaციას, რომ თითქოს აღნიშნული ფართის დაკავება „ქართული ოცნების“ ოზურგეთის ორგანიზაციას უნდა, ტყუილია. მენაბდეს უნდა ასე რომ იყოს, მაგრამ, როგორც ჩანს, არ იცის, რომ პარტიის ოფისი (რომელი პარტიაც უნდა იყოს), არ შეიძლება განთავსდეს სახელმწიფო შენობაში“.
ვლადიმერ მენაბდემ Humanrights.ge–თან განაცხადა, რომ ხელშეკრულების გაუქმების შესახებ არაფერი იცოდა:
„არაფერი არ ვიცოდი, მეგონა ეს თემა საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარის გადადგომისთანავე დასრულდა. არ მეგონა თუ ახალარჩეული მისი წინამორბედის ამ სერიოზული ნაბიჯის გამო ასე მოიქცეოდა. დღეს დარწმუნებული ვარ, რომ საკრებულოს თავმჯდომარე ოზურგეთის გამგებლის ზეწოლის ქვეშ იმყოფება. ამბობენ, რომ სტატისტიკის სამმართველოსთვის უნდათ შენობა, სინამდვილეში კი, ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, „ქართული ოცნების“ ოზურგეთის რაიონულ ორგანიზაციას უნდა იქ შესვლა“, ამბობს მენაბდე.
მენაბდე ალტერნატიული ფრთის შეთავაზებასაც უაყოფს და ამბობს, რომ გადასახადებსაც კეთილსინდისიერად იხდიდა:
„ალტერნატიული ფართი არავის შემოუთავაზებია. იტყუება შარაშენიძე, როცა ამბობს გადასახადებს არ იხდიდაო, ჩვენ ხელშეკრულების ყველა პირობას ვასრულებდით და გადასახადებსაც ვიხდიდით“.
მისივე თქმით, რეგიონული განვითარების მინისტრმა დავით ნარმანიამ ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში განაცხადა, რომ ის სულაც არ ფიქრობდა მედიის გარეთ გამოძევევას: „მე მოსახლეობის საყოველთაო აღწერასთან დაკავშირებით, როგორც რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ყველა თვითმმართველობას მივწერე, საქსტატის წარმომადგენლებისათვის დაეთმოთ თითო ოთახი, თუ ასეთი შესაძლებლობა იყო, გამგეობის შენობაში, იმისათვის, რომ მოსახლეობაში აღწერის დასრულებამდე ემუშავათ ამ სამსახურებს ადგილზე. ეს წერილი მიიღო ოზურგეთის მუნიციპალიტეტმა, ისევე, როგორც სხვა მუნიციპალიტეტებმა, ტექსტი არის აბსოლიტურად ერთიდაიგივე ყველა მუნიციპალიტეტისათვის, მაგრამ მე საკრებულოს თავმჯდომარისა და გამგებელისათვის ნამდვილად არ მითქვამს, რომ ჩემი დაჟინებული თხოვნა იყო იქ არსებული მედია საშუალება გამოესახლებინათ და მაინცადამაინც იქ გაეკეთებინათ საქსტატის წარმომადგენლობის ოფისი“.
ჩვენ შესაძლებლობა მოგვეცა გავცნობოდით აღნიშნულ ხელშეკრულებას, სადაც ერთ–ერთ პირობად წერია:
„ხელშეკრულება შეიძლება ვადამდე გაუქმდეს მესაკუთრის მიერ:
სახელმწიფო ან საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის მესაკუთრეს უფლება აქვს განსაკუთებულ შემთხვევებში უზუფრუქტიარის გაფრთხილებიდან ერთი თვის ვადაში ცალმხრივად შეწყვიტოს ხელშეკრულება“. მენაბდე ამბობს, რომ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტმა სწორედ აღნიშნული პირობა დაარღვია, რისთვისაც მან უკვე მიმართა სასამართლოს, თუმცა ფიქრობს, რომ საკრებულო თავის გადაწყვეტილებას შეცვლის:
„ვიმედოვნებ, რომ საკრებულოს თავმჯდომარე უკან წაიღებს თავის გადაწყვეტილებას, რადგან საკრებულო სხვაგვარად ფიქრობს და მე უმრავლესობის მხარდაჭერა მაქვს“, აღნიშნა მენაბდემ.

Guriis Moambe to Be Left Without Space?
Several days ago, Ozurgeti municipal board made decision to unilaterally suspend agreement with the newspaper Guriis Moambe signed on July 12, 2012. Board chairman said that municipal board decided to make the decision after they received a letter from the Minister of Regional Development, where he requested the local authority to seek a space for statistics department.
Editor-in-chief of the newspaper Guriis Moambe and founder of the Guria Press-Club Vladimer Menabde addressed the chairman of municipal board with the following statement:
“We would like to notify you that we disagree with suspending our agreement in this form because conditions envisaged by paragraph 7.2 of our agreement were not observed. You cannot verify the particular necessity of this decision in this particular case. As for the circumstance you mentioned in your letter, as if you need a space for the National Statistics Service, it is not true and the Minister of Regional Development and Infrastructure did not confirm this information in his public statement. Since your letter shows that you do not have information about “free spaces” under ownership of the district authority, we would like to inform you about them located in the administrative building:
1. On the ground floor – former space for the Civil Registration Agency
2. On the ground floor – former space of the Voters’ List Verification Commission of the CEC
3. On the first floor – former space of the educational resource center
4. On the second floor – former space of the Ozurgeti District Election Commission # 60
Only in the administrative building, where you are working now, more than 800 sq. meters are free.
Based on the aforementioned circumstances, I believe that purpose of your action is to damage your contractor person groundlessly that is inadmissible by the law.
We would like to notify that due to aforementioned reasons, Guria Press-Club Ltd is not going to leave the space,” the statement reads.
Humanrights.ge asked Ozurgeti district interim governor Kote Sharashenidze to comment on the issue.
“Lado Menabde is lying. He has signed agreement with the municipal board and it states the following: when district authority decides that the occupied space is necessary for state interests, the agreement will be ceased. We offered alternative space to Mr. Lado – nearby located three rooms. Currently he uses the property of the district administration and our decision cannot be evaluated as oppression on media. He [Menabde] presumable thinks that the building, where his office is located now, is his property but it is not true and we, in order to assist the newspaper to continue its activities without delay, offered him another space though in the same building. Civil Registration Agency was functioning in the space where Menabde’s newspaper is located now. The CRA assigned the space to the district administration as a gift and a year ago, former chairman of the municipal board signed agreement with Lado Menabdze. However, he did not pay taxes. Aleko Mameshvili gave preference to Guriis Moambe. As for the information spread by Menabde, as if Georgian Dream’s Ozurgeti office wants to occupy the space, apparently he does not know that political party cannot have office in the state building.”
Vladimer Menabdze told humanrights.ge that he did not have information about ceased agreement.
“I did not know anything; I thought this problem was settled when the former chairman of the municipal board resigned. I did not think if the new chairman would have acted like that. Today I am sure that municipal board chairman is under influence of Ozurgeti district governor. They say that they want the building for the Statistics Department; in fact according to our information, Ozurgeti district office of the Georgian Dream wants to move there,” said Menabde.
Menabde denies information about offering alternative space to him and claims that he had paid all taxes.
“Nobody has offered an alternative space to me. Sharashenidze laid saying that I did not pay taxes; we implemented all our obligations in the agreement and paid taxes too.”
He added that Minister Davit Narmania stated on TV-Company Maestro that he was not going to expel media from the space. “With regard to intended census of Georgian population, as a Minister of Regional Development and Infrastructure, I wrote to every self-governmental bodies to allocate one room for the representatives of Georgian National Statistics Bureau if they had any vacant room in the administrative building in order to allow the service to work on the place until the census is over. Ozurgeti district administration also received my mail like all other district administrations; the text of my letter was equal but I did not demand the board chairman and district administration to exile the media outlet functioning in the room in order to give space to the statistic department.”
We had opportunity to obtain the agreement between the municipal board and Guriis Momabe, where one of the paragraphs states:
“Agreement may be early ceased by the space owner: the owner has right to unilaterally cease the agreement within one month period after informing the space owner if it is state or public necessity,” Menabde claims that Ozurgeti municipal board has breached this particular paragraph for what he has already appealed to the Court but thinks that municipal board will change its decision.
“I hope, the board chairman will annul its decision because municipal board has different approach to this issue and I hope for the support of majority,” Menabde said.