აზერბაიჯანულ სოფლებში დამკვირვებლებს სრულფასოვნად დაკვირვების საშუალება არ ეძლევათ
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის, ნესტან ლონდარიძის ინფორმაციით, აზერბაიჯანულ სოფლებში - ქეშალოში, მუღანლოში, ლამბალოსა და თულარში დამკვირვებლებისთვის საარჩევნო პროცესის დაკვირვება გართულებულია, რადგან უბნებზე სამუშაო ენა აზერბაიჯანულია.
ნესტან ლონდარიძე, დამკვირვებელი: „კომისიის წევრები ერთმანეთს და შემოსულ ამომრჩევლებს აზერბაიჯანულად ესაუბრებიან. შეიმჩნევა, რომ ამომრჩეველთა დიდმა ნაწილმა არ იცის ხმის მიცემის პროცედურები. საარჩევნო კაბინაში რამდენიმე ადამიანი ერთდროულად შედის. ამის შესახებ კომისიის თავმჯდომარეს შენიშვნა უკვე მივეცით და თუკი ფაქტი ისევ განმეორდა, საჩივარსაც აუცილებლად დავწერთ. გარდა ამისა, იყო შემთხვევები, როცა ამომრჩევლებმა არ იცოდნენ, როგორ უნდა შემოეხაზათ ბიულეტენზე მათთვის სასურველი კანდიდატი, ატრიალებდნენ ბიულეტენს და მეორე, ცარიელ მხარეს წერდნენ კანდიდატის სახელს და გვარს. ასეთი შემთვევების დროს, კომისიის წევრები ამომრჩევლებს უხსნიან ხმის მიცემის პროცედურას, მაგრამ ვინაიდან ისინი აზერბაიჯანულ ენაზე საუბრობენ, ჩვენთვის რთულია გარკვევა, ამ დროს კონკრეტულად რაზე ესაუბრებიან კომისიის წევრები ამომრჩევლებს. ფაქტობრივად, უბნებზე სამუშაო პროცესი მთლიანად აზერბაიჯანულ ენაზე მიმდინარეობს, რაც საარჩევნო პროცესის სრულფასოვნად დაკვირვებაში ხელს გვიშლის“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის ეთნიკური უმცირესობით დასახლებულ სოფლებში არჩევნებს 2012 და 2013 წლებშიც აკვირდებოდა. აღსანიშნავია, რომ მსგავსი პრობლემის წინაშე ორგანიზაციის დამკვირვებლები საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების კენჭისყრის დროს არ დამდგარან, რადგან საარჩევნო უბნებზე კომუნიკაცია ქართულ და რუსულ ენაზეც იყო შესაძლებელი.

Observers do not have possibility to properly observe polling process in the villages of ethnic Azerbaijan citizens
Humahrights.ge
Nestan Londaridze, observer from Human Rights Center, reports that they cannot implement duties properly in the villages of Keshalo, Muganlo, Lambalo and Tulari with ethnic Azerbaijan inhabitants, as commission members intercommunicate only in Azerbaijan language.
Nestan Londaridze, observer: “Commission members use only Azerbaijan language when speaking with each other and voters. Big part of voters does not know the procedures – several people enter election booth together. We have already made remarks about this violation with the commission chairman but the fact repeated; we intend to file complaint about it. Besides that, voters did not know how to mark desired candidate and wrote name of the candidate on the second page of the ballot paper. In similar situation, commission members explain them procedures but since they speak in Azerbaijan language we cannot find out what they are speaking about. In fact, entire process is going on in Azerbaijan language that hinders our observation mission in precincts.”
Human Rights Center observed elections of 2012 and 2013 in the villages of ethnic minorities in Sagarejo district. It is noteworthy that organization’s observers did not face similar problems during parliamentary and presidential elections because it was possible to communicate in Georgian and Russian languages then.