წამების მსხვერპლი ყოფილი მსჯავრდებული სასჯელაღსრულების სამინისტროსგან 160 000 ლარის კომპენსაცია მოითხოვს
16 ივნისი, 2016
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სასჯელაღსრულების დაწესებულების თანამშრომელთა მხრიდან ცემა-წამებაში დაზარალებულად ცნობილი კიდევ ერთი ყოფილი მსჯავრდებულის საქმეზე მიმართა სასამართლოს სარჩელით. ყოფილი მსჯავრდებული, პაატა ფხოველიშვილი ითხოვს, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს დაეკისროს დანაშაულის შედეგად მიყენებული ფიზიკური და მორალური ზიანის ანაზღაურება, 160 000 ლარის ოდენობით.
ასობით მსჯავრდებული სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ყოფნისას, წლების განმავლობაში, არაადამიანური მოპყრობისა და წამების მსხვერპლი იყო, რამაც მათ ჯანმრთელობაზე მძიმე კვალი დატოვა. მსხვერპლთა ნაწილი აღიარებულია დაზარალებულად დაწესებულების თანამშრომელთა მხრიდან განხორციელებულ ცემასა და წამებაში. ადამიანის უფლებათა ცენტრი რამდენიმე დაზარალებულის ინტერესებს იცავს სასამართლოში, სადაც განიხილება მათი სამოქალაქო სარჩელები სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს წინააღმდეგ.
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სხვადასხვა დაწესებულების თანამშრომლები ცემდნენ და აწამებდნენ  პატიმრებს, რაც 2012 წლამდე წარმოადგენდა სისტემურ დანაშაულს საქართველოს პენიტენციურ დაწესებულებებში .
ერთ-ერთ დაზარალებულს წარმოადგენს ყოფილი მსჯავრდებული პაატა ფხოველიშვილი , რომელიც სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ყოფნისას არაადამიანური მოპყრობისა და წამების მსხვერპლი იყო, რამაც მის ჯანმრთელობაზე მძიმე კვალი დატოვა. დაზარალებულად ცნობის შესახებ დადგენილებით, #16 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ადგილი ჰქონდა პაატა ფხოველიშვილის ცემა-წამებას, რის შედეგადაც მას მიყენებული აქვს ფიზიკური და მორალური ზიანი.
სასამართლოს განაჩენის თანახმად, სასჯელაღსრულების მოხელეები, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით, მსჯავრდებულებს ჯგუფურად აწამებდნენ 2006-2012 წლებში. ამ წლებში ისინი მუშაობდნენ სასჯელაღსრულების #16 დაწესებულების სხვადასხვა თანამდებობებზე და იყვნენ მოხელეები. სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების პერიოდში, თავისუფლებააღკვეთილი პირების მიმართ მათ ჩაიდინეს წამება - პირისათვის ისეთი მოპყრობა, რომელიც თავისი ხასიათით, ინტენსივობით და ხანგრძლივობით, იწვევს ძლიერ ფიზიკურ ტკივილს, ფსიქიკურ და მორალურ ტანჯვას.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო ითხოვს, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მომხდარი წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის საქმეებში დაზარალებულად ცნობილმა პირებმა უშუალოდ დამნაშავედ ცნობილი ყოფილი თანამდებობის პირების წინააღმდეგ იჩივლონ სასამართლოში და არა სახელმწიფოს (სამინისტროს) წინააღმდეგ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი კი მიიჩნევს, რომ სწორედ სახელმწიფოა პასუხისმგებელი ყოველ ადამიანზე, რომელიც იმყოფებოდა პატიმრობაში, რადგანაც  პატიმარი მთლიანად სახელმწიფოს ძალაუფლების ქვეშაა. დაზარალებულებს, რომლებსაც სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მიადგათ  ფიზიკური და მორალური ზიანი, უფლება აქვთ, მოითხოვონ კომპენსაცია სახელმწიფოსგან და არა კონკრეტული დამნაშავე პირებისგან.
მოქმედი საპროცესო კანონმდებლობით, კომპენსირებას ექვემდებარება როგორც დანაშაულის შედეგად ხელყოფილი ქონებრივი სიკეთე, ასევე დაზარალებულის გაუარესებული ჯანმრთელობის რეაბილიტაციისთვის გაწეული ან გასაწევი დანახარჯები. ასევე, აღიარებულია დაზარალებულის უფლება, მოითხოვოს მორალური ზიანის კომპენსაცია.
სამართლიანი სასამართლოს უფლება წარმოადგენს უმნიშვნელოვანეს მექანიზმს, რომელიც აწესრიგებს ინდივიდსა და სახელმწიფოს, ასევე კერძო პირებს შორის არსებულ სადავო ურთიერთობებს, უზრუნველყოფს კონსტიტუციური უფლებების ეფექტურ რეალიზაციას და უფლებებში გაუმართლებელი ჩარევისაგან დაცვას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ სახელმწიფოს მხრიდან არასაკმარისი ნაბიჯებია გადადგმული 2012 წლამდე საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ნაწამები მსჯავრდებულების ფსიქოსოციალური რეაბილიტაციისათვის. ამ ვითარებაში ორგანიზაცია ერთ-ერთ გზად ხედავს წამების მსხვერპლი კონკრეტული მოქალაქეებისათვის მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურებას, რაზეც მათ სამართლებრივად ეხმარება საერთო სასამართლოებში.

Torture Victim Former Prisoner Requests Compensation of 160 000 GEL from the Ministry of Corrections
June 16, 2016
Human Rights Center appealed the court with regard to the case of one more torture victim former prisoner, who was declared victim of torture from the side of prison personnel. The former convict Paata Pkhovelishvili requests the court to order the Ministry of Corrections to pay him compensation of 160 000 GEL for physical and moral damage.
During imprisonment term hundreds convicts were victims of inhuman treatment and torture that significantly damaged their health conditions. Part of convicts received status of victim of torture from the side of prison personnel. Human Rights Center represents several victims at the court, where they have appealed against the Ministry of Corrections.
The society knows that employees of various penitentiary establishments beat and tortured prisoners, that was systemic problem before 2012.
Former prisoner Paata Pkhovelishvili is one of the victims of torture,  who was subject of inhuman treatment and torture during his imprisonment term; consequently he has grave health problems. Based on the victim notification, Paata Pkhovelishvili was tortured and beaten in Prison # 16 for what he received physical and moral damage.
In accordance to the court judgment, the prison personnel tortured inmates in group in 2006-2012. They occupied different positions in the prison # 16 and were public servants. They tortured and inhumanly treated prisoners that resulted into grave physical pain, psychological and moral torture due to its intensity and duration.
The Ministry of Corrections requests the former inmates to sue concrete former prison personnel at the court, who personally participated in their torture and inhuman treatment; the Ministry claims the torture victims shall not appeal the court against the State (Ministry).
Human Rights Center believes that the state was responsible for the safety of each prisoner because the convicts are under full supervision of the state. The victims of physical and moral damage can claim the compensation from the state and concrete individuals too.
According to the acting procedural law, both material damage and worsened health conditions are subject of compensation. Also, the right of victim to claim the compensation for moral damage is also acknowledged under the national law.
Right to fair trial is the most significant mechanism which regulates relations between individuals and the state, also between individuals and ensures effective realization of the constitutional rights and protects human rights from unfair interference.
Human Rights Center believes the state did not take enough measures to ensure psycho-social rehabilitation for the tortured prisoners. In similar situation, the organization believes that compensation for material and moral damage is one of the ways for the rehabilitation of torture victims and is ready to assist victims in the litigation before common courts.