ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებს დააკვირდება
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მონიტორინგს განახორციელებს 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე პროექტის „2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს გამოძიების მონიტორინგი საქართველოში“ ფარგლებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებს კახეთის, შიდა ქართლისა და ქვემო ქართლის რეგიონებში დააკვირდებიან, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ და გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში.
პროექტის მიზნებიდან გამომდინარე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, მონიტორინგის გზით, შეაფასებს საქართველოს საარჩევნო პროცესის შესაბამისობას საერთაშორისო და ადგილობრივ სტანდარტებთან, ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას რეგიონებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე და  შერჩეულ საარჩევნო უბნებში უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის  გამჭვირვალობას.
საარჩევნო დღის განმავლობაში დამკვირვებელთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად გამოქვეყნდება ორგანიზაციის ინტერნეტ-გაზეთში - www.humanrights.ge ქართულ და ინგლისურ ენებზე და მიეწოდება სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მონიტორინგს ადამიანის უფლებათა ცენტრი ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის მხარდაჭერით განახორციელებს.

Human Rights Center will conduct monitoring on October 28 Presidential Elections in Georgia within the frameworks of its project – Monitoring 2018 Presidential Elections and Investigation by International Criminal Court in Georgia.
The monitors of Human Rights Center will observe E-Day in the regions of Kakheti, Shida Kartli and Kvemo Kartli, including the villages inhabited with ethnic minorities and conflict affected regions of Gori municipality.
To meet the project goals, Human Rights Center, through the election monitoring, will evaluate the compliance of the election process in Georgia with the international and local standards, will facilitate raising of public awareness about the ongoing political processes in the regions and will ensure transparency of the polling process in the selected polling stations on the Election Day.
Throughout the Election Day, the information provided by the observers will be promptly published in the online newspaper of the organization www.humanrights.ge in Georgian and English languages. The information will also be disseminated in the media.
After the elections, Human Rights Center will produce a bilingual report on the major findings and observed violations during the election process. The report will provide recommendations to CEC, the Parliament of Georgia and other respective state institutions.
Human Rights Center will conduct monitoring on 2018 Presidential Elections by the financial support of Norwegian Helsinki Committee.