გორში მოკლული 9 წლის გოგო და მკვლელობის ბრალდებით დაკავებული ი.ნ.-ს საქმე
25 ოქტომბერს, ქალაქ გორში, 9 წლის გოგონა სახლიდან 14:30 საათზე გადის, იგი 15:00 საათზე ცეკვის გაკვეთილზე უნდა მისულიყო, თუმცა მისი კვალი აქედან იკარგება.  დღის მეორე ნახევარში 9 წლის ნანა ბერიაშვილის ოჯახი უკვე პოლიციას მიმართავს და აქტიურად იწყება დაკარგული გოგონას სამძებრო სამუშაოები.  რამდენიმე საათიანი უშედეგო ძებნის შემდეგ,  საღამოს საათებში,  9 წლის გოგოს ცხედარი მისი საცხოვრებელი სახლიდან რამდენიმე ათეულ მეტრში, მდინარე ლიახვის მიმდებარე ტერიტორიაზე იპოვეს.
თვითმხილველების თქმით, გარდაცვლილს ფეხები  მავთულით ჰქონდა შეკრული, თავზე კი ცელოფნის ტომარა ჰქონდა ჩამოფარებული. არსებობს ვარაუდი, რომ ბავშვი სწორედ ცელოფნის ტომრით გაგუდეს.
humanrights.ge-სთან საუბარში გარდაცვლილის ბაბუა ამბობს, რომ აღნიშნული ტერიტორია შეამოწმეს და იქ ბავშვის ცხედარი არ იყო, ოჯახის წევრები ეჭვობდნენ რომ გოგონას ცხედარი მდინარე ლიახვის სანაპიროზე მიიტანეს და დააგდეს.
შემთხვევის ადგილზე საგამოძიებო პროცესის მიმდინარეობის პარალელურად მიმდებარე ტერიტორიაზე ადგილობრივი მოსახლეობა შეიკრიბა, მათი მოთხოვნა იყო ფაქტის დროული გამოძიება და დამნაშავის დასჯა. მათი თქმით, გოგონა მოკლული იყო.
რამდენიმე საათის განმავლობაში შემთხვევის ადგილზე მუშაობდნენ ექსპერტ-კრიმინალისტები. შემთხვევის ადგილზე მივიდა შსს მინისტრის პირველი მოადგილე კახა საბანაძე, რომელმაც ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ გამოძიება ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ ფაქტის დროულად გამოძიება მოხდეს.
26 ოქტომბერს 10:30 საათზე შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ სპეციალური განცხადება გორში გააკეთა.  კახა საბანაძის განცხადებით საქმე პოლიციამ ცხელ კვალზე გახსნა და 9 წლის გოგონას მკვლელობის ბრალდებით ერთი პირი, 1984 წელს დაბადებული ახალგაზრდა მამკაცი,  დააკავა.
„ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, ასევე იმ მარშრუტის დადგენის საფუძველზე, რომლითაც სისტემატურად გადაადგილდებოდა ბავშვი, შესწავლილი იქნა დეტალურად თითოეული ბინა. ერთ-ერთ ბინაში  საეჭვო სისხლის კვალი აღმოაჩინეს. დაინიშნა შესაბამისი ექსპერტიზა. ზემოხსენებული მტკიცებულებების საფუძველზე, ასევე სხვა მტკიცებულების საფუძველზე, რომელიც არის საქმეში, დააკავეს ი.ნ. სსკ-ის 109-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ პუნქტის საფუძველზე“, – განაცხადა კახა საბანაძემ.
აღნიშნული მუხლი გულისხმობს განზრახ მკვლელობას "დამნაშავისათვის წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვნის ან უმწეო მდგომარეობაში მყოფისა". დანაშაული 13-დან 17 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
როგორც ირკვევა, 9 წლის გოგონას მკვლელობის ბრალდებით დაკავებული პირი პარალელურ ქუჩაზე მდებარე ერთ-ერთ საცხოვრებელ სახლში სარემონტო სამუშაოებზე იყო დასაქმებული და შსს ინფორმაციით საეჭვო სისხლის კვალი სწორედ აღნიშნულ საცხოვრებელ სახლში აღმოაჩინეს.
გარდაცვლილი გოგონას ოჯახის წევრები მკვლელობაში ეჭვმიტანილს არ იცნობენ. მათი ინფორმაციით, გოგონა სასტიკად არის ნაცემი და ჭრილობები თავის არეშიც აღენიშნება, თუმცა ექსპერტიზის პასუხები ამ დროისთვის არ არის ცნობილი. ასევე ამ დროისთვის მხოლოდ ვერსიების დონზე განიხილება ჰქონდა თუ არა ადგილი ბავშვზე სექსულურ ძალადობას.
გამოძიების ცნობით გორში 9 წლის გოგონას მკვლელობაში ბრალდებული, 1984 წელს დაბადებული, მამაკაცი წარსულში ნასამართლევია.
ადვოკატ მამუკა ნოზაძის ინფორმაციით 2004 წელს, ი.ნ. დაკავებული იყო არასრულწლოვან ბავშვის გატაცების ბრალდებით.
,,არასრულწლოვანი 11 წლის ზაქრო ბერძნიშვილი 2004 წელს გაიტაცეს და დღემდე ვერ იპოვეს. ი.ნ.-ს მამა, იმ  ოჯახს უშენებდა ავტოფარეხს, რომლის ბავშვიც გაიტაცეს. ი.ნ. ოჯახს სთხოვდა გამოსასყიდ თანხას. სასამართლომ ი.ნ. ფულის გამოძალვის ბრალდებით გაასამართლა, არასრულწლოვანის თავისუფლების უკანონო აღკვეთაში კი სასამართლომ გაამართლა", -აცხდებს ნოზაძე.
2004 წელს სახალხო დამცველის  რეგიონულმა წარმომადგენელმა წინასწარი დაკავების საკანში ი.ნ. სასტიკად ნაცემი ნახა, რომელიც აცხადებდა, რომ ბრალის აღიარების მიზნით, გორის შსს-ს თანამშრომლებმა სასტიკად სცემეს და დაემუქრნენ, რომ ამ ფაქტის გახმაურების შემთხვევეაში, კვლავ ფიზიკურად გაუსწორდებოდნენ.იმ დროისთვის აღნიშნული ფაქტი სახალხო დამცველის წლიურ ანგარიშშიც შევიდა.
არსებული ინფორმაციით ი.ნ.-მ  საპატიმრო 9 თვის წინ დატოვა, იგი ბოლოს მოქალაქისთვის ტელეფონის წართმევის ბრალდებით გაასამართლეს.
9 წლის ბავშვის მკვლელობაში ბრალდებულის დედის, განცხადებით მის შვილს მკვლელობა არ ჩაუდენია და არც აღიარებს. დედის განცხადებით ი.ნ. პოლიციამ საცხოვრებელი სახლიდან აიყვანა, მისი ინფორმაციით მისი შვილი სახლში საღამოს 19:00 საათისთვის დაბრუნდა და პოლიციამ ღამის 24:00 საათისთვის აიყვანა სახლიდან. დაკავებულის დედა ადასტურებს, რომ მისი შვილი წარსულში ნასამართლევი იყო.
გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ი.ნ-ს. მოკლული 9 წლის გოგონას სურათები ჰქონდა ტელეფონში და მას უთვალთვალებდა, თუმცა ბრალდებულის დედის თქმით, მის შვილს უცნობი მცირეწლოვანი ბავშვების სურათები ტელეფონში ნამდვილად ჰქონდა მაგრამ ეს არ იყო მოკლული 9 წლის ბავშვის სურათები.
“ეგ ჩიპი ციხიდან ჰქონდა წამოღებული. ვიღაც ბავშვების სურათები იყო ჩაწერილი, თუმცა მითხრა,რომ ვიღაცას ათხოვა ცარიელი ჩიპი და ჩაუწერეს ფოტოები. ეს არის შეკერილი საქმე", - აცხადებს, 9 წლის გოგოს მკვლელობის ბრალდებით დაკავებულის დედა.
გორში მოკლული ცხრა წლის გოგონას ოჯახის ახლობლები აცხადებენ, რომ გოგონას ცხედარი ურიკით მიიტანეს მდინარე ლიახვის ნაპირზე. ექსპერტიზის პასუხები ჯერჯერობით არ არის ცნობილი.

9-year-old murdered girl in Gori and case of I.N accused for her murder
On October 25, in Gori, 9-year-old girl left home for the dance lesson at 14:30 pm; the lesson was starting at 15:00 pm. However, she did not reach the school and disappeared on the way. In the second half of the day, the family of 9-years-old Nana Beriashvili applied to police for help and started intensive search. After hours-long useless search, at night, the body of the girl was found several meters away from her house on the embankment of the Liakhvi River.
The witnesses say she had legs bounded with wire and a polyethylene bag over her head. There is doubt that the child was suffocated with the bag.
The grandfather of the deceased child told Humanrights.ge that they had searched that territory previously and could not find the body. The family doubted that the body was brought and left on the embankment.
In parallel to the ongoing investigative procedures the local population gathered near the site of tragedy; they demanded timely investigation and punishment of the perpetrator. They said the girl was murdered.
Expert criminalists were working on the site during several hours. The deputy minister of interior Kakha Sabanadze arrived on the place who told journalists that the investigation will do its best to timely resolve the crime.
On October 26, at 10:30 am the deputy minister made a special announcement in Gori. Kakha Sabanadze said the police solved the case swiftly and a man, born in 1984, was arrested for the murder of the 9-years-old girl.
“As a result of operative activities, all houses were searched alongside the road which the girl walked every day. Officers detected suspicious blood stain in one of the houses. Expertise was conducted. Based on the abovementioned evidence, as well as of other evidence in the case files, police arrested I.N based on the Article 109 Part 2 –“b” of the Criminal Code of Georgia,” Kakha Sabanadze said.
The charge was imposed under the article which applies to the intentional murder “of a minor or a helpless person knowingly by the offender” that is punishable by the imprisonment from 13 to 17 years in length.
Reportedly, the suspect was working on the renovation in the neighboring house and the blood stain was discovered in that house.
The family of the killed girl does not know the suspect. They said the girl was ruthlessly beaten and had wounds on the head. However, the expertise has not yet issued the conclusion. Alleged sexual harassment of the girl is not proved yet either.
According to the investigation, the suspected man was convicted in the past. As the lawyer Mamuka Nozadze recalled, in 2004, I.N was charged in the abduction of a child.
“11-years-old Zakro Berdznishvili was kidnapped in 2004 and he is still missing. I.N’s father was constructing a garage in the family of the boy. I.N demanded the money from the family in exchange of the child. The court convicted I.N for the money extortion but acquitted him in illegal restriction of the juvenile’s freedom,” Nozadze wrote.
In 2004, representative of the Public Defender in Shida Kartli region visited I.N in the preliminary detention setting, where he was beaten; the detainee claimed the Gori police officers ruthlessly beat him to obtain confession statement from him and threatened with physical assault if he would disclose the information about intimidation. This fact was mentioned in that time report of the Public Defender of Georgia.
I.N left prison 9 months ago; last time, he was convicted for grabbing a mobile phone from a citizen.
The mother of the suspect said her son has not killed the girl and does not admit it. According to the mother, police arrested I.N at home. She said her son returned home from work at about 19:00 and police arrested him at 24:00 am. The mother confirmed that her son was convicted in the past.
According to media reports, I.N had the photos of the girl in his phone. However, his mother claims her son really had photos of a strange girl in his phone but it was not the killed girl.
“He brought a storage stick from prison. He had photos of a child on it; but he said somebody else recorded those photos on his stick. It is a fabricated charge,” the mother of the suspect said.
The relatives of the killed girl state the body was brought to the Liakhvi river embankment by wheelbarrow. Expertise has not issued the conclusion so far.