აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის მიმართვა
აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმა კიდევ ერთხელ მიმართავს ხელისუფლებას, დროულად შეიმუშაოს საკანონმდებლო ჩარჩო და პოლიტიკა – წყლის ობიექტებთან დაკავშირებული უბედური შემთხვევების თავიდან აცილებისთვის.
მიუხედავად იმისა, რომ პლატფორმის პირველი მიმართვიდან ერთ წელზე მეტი გავიდა, საქართველოს ხელისუფლებას არ მიუღია ეფექტიანი ზომები წყლის ობიექტებზე ტრაგიკული შემთხვევების პრევენციისათვის. ვითარება კი კვლავ საგანგაშოა -ოფიციალური სტატისტიკის თანახმად, 2018 წლის აპრილი-სექტემბრის პერიოდში საქართველოს ტბებში, მდინარეებსა და ზღვებში დაღუპულია 65 ადამიანი.
საქართველოს კანონმდებლობის მიმოხილვა ცხადყოფს, რომ მინიმალური სტანდარტითაც არ არის დაკმაყოფილებული საერთაშორისო ვალდებულებები, სიცოცხლის უფლებიდან გამომდინარე პოზიტიური ვალდებულების ფარგლებში. ეროვნული რეგულაციები არ შეესაბამება წყლის სფეროში არსებულ ევროპულ დირექტივებს, მათ შორის, წყლის ხარისხის შესახებ დირექტივის მოთხოვნას, რისთვისაც ევროკომისიამ მიიღო სპეციალური გადაწყვეტილება საბანაო წყლების კლასიფიკაციისა და ინფორმაციის განთავსების ერთიანი სიმბოლოების შემოღების შესახებ.
საქართველოს არ გააჩნია მარეგულირებელი ჩარჩო წყალზე სიცოცხლისთვის საშიში ზონების განსაზღვრისა და მათი მუდმივი მონიტორინგის ვალდებულების შესახებ; არ არის სამოქმედო გეგმა, რომელიც სახელმწიფო უწყებებს შორის კომპეტენციებს გამიჯნავს და პრევენციის ღონისძიებების დაგეგმვისას კოორდინაციას დააწესებს.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის რამდენიმე მუხლი, როგორებიცაა - გულგრილობა, სიცოცხლისათვის ან ჯანმრთელობისათვის საფრთხის შემქმნელი გარემოების შესახებ ინფორმაციის დამალვა ან გაყალბება, სიცოცხლის მოსპობა გაუფრთხილებლობით და სიცოცხლისათვის საშიშ მდგომარეობაში ჩაყენება, შესაძლებლობას იძლევა, სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა დადგეს იმ სახელმწიფო და/ან კერძო ინსტიტუტების მიმართ, რომლებიც ვალდებულნი არიან, მიიღონ პირველადი ზომები, წყლის ობიექტებზე დაამონტაჟონ ბარიერები და გამაფრთხილებელი აბრები. თუმცა, იმის გამო, რომ საკანონმდებლო რეგულაცია ცალსახად არ მიჯნავს ერთმანეთისგან კომპეტენციებსა და პასუხისმგებლობებს, სამართალდამცავი ორგანოები ვერ ახერხებენ პასუხისმგებელი ორგანოს/პირის დადგენას და მის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყებას.
ეროვნული პლატფორმის მოთხოვნაა:
1.შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, დაუყოვნებლივ მიიღოს კანონქვემდებარე აქტი „წყალზე ადამიანის სიცოცხლის დაცვისა და უსაფრთხოების წესების დამტკიცების შესახებ“, რომელიც უზრუნველყოფს პასუხისმგებელი უწყებების კომპეტენციების გამიჯვნას და განაწილებას.
2. საქართველოს მთავრობამ, წყალში დახრჩობის შემთხვევების კატასტროფული სტატისტიკიდან გამომდინარე, შეიმუშაოს წყალში დახრჩობის პრევენციის სტრატეგია/სამოქმედო გეგმა, რომელშიც გათვალისწინებული იქნება:
• წყალში დახრჩობის გარემოებებისა და მიზეზების მონაცემების შეგროვებისა და ანალიზის სისტემების გაუმჯობესება, მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის წყალში დახრჩობის შემთხვევათა პრევენციის პრაქტიკული სახელმძღვანელოს შესაბამისად;
• საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული საშიში ზონების გამოვლენა და აღრიცხვა;
• სათანადო წესით, საინფორმაციო გამაფრთხილებელი აბრების განთავსება და ბარიერების დამონტაჟება წყალთან მისასვლელის შესაზღუდად;
• ცვლილებების ინიცირება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, რომელიც დააწესებს მკაცრ სანქციებს აკრძალვის დამრღვევებისთვის;
• წყლის ობიექტებთან დაკავშირებული უბედური შემთხვევების გამოძიებების წარმართვა სიცოცხლის უფლების დაცვის პოზიტიური ვალდებულების სტანდარტით;
• სეზონის განმავლობაში, მაღალი საფრთხის შემცველ ადგილებზე, ეფექტიანი სამაშველო და პატრულირების სისტემის დანერგვა და სამაშველო რგოლების განთავსება;
• ცნობიერების ამაღლების კამპანიის განხორციელება მოწყვლადი ჯგუფებისთვის (ბავშვები, ახალგაზრდები, ტურისტები).

Statement of the Georgian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum
EaP CSF Georgian National Platform once again appeals the Government of Georgia to timely elaborate the legislative framework and policy to avoid tragic accidents related in water bodies of Georgia.
Although more than one year has passed since the National Platform first addressed to the Government of Georgia, the GoG has not yet taken effective measures to prevent tragic accidents in water bodies. The situation is still alarming – according to official statistics in April-September of 2018, 65 persons drowned in the lakes, rivers and the seas of Georgia.
The overview of the Georgian legislation reveals that international positive obligations are not met even at the minimal standards in respect to the right to life. The national regulations do not meet the European directives in the field of water, including the requirements about the water quality. In this light, the European Commission made special decision about the classification of swimming water and introduction of common informational symbols.
Georgia does not have regulations framework about the determination risky zones in water bodies and about the obligation of their permanent monitoring; there is no action plan, which will define competences of state institutions and will coordinate the planning of prevention activities.
Several articles of the Criminal Code of Georgia, like – negligence, hiding or faking the information about the circumstances dangerous for life or health, negligent manslaughter and endangering life, enable to impose criminal liability over those state and/or private institutions, which are obliged to take immediate measures to install barriers and warning banners nearby the water bodies. However, as the legislative regulations do not clearly differentiate competences and responsibilities, law enforcement bodies are not able to start criminal prosecution against responsible bodies/persons.
The National Platform requests:
• The Ministry of Internal Affairs to adopt a bylaw about the Approval the Rules for the Protection of Life and Safety of People in Water in accordance to the Law of Georgia about Public Safety, which will ensure segregation of the competences among responsible bodies;
• Government of Georgia, considering the alarming statistics of drowned people in water, to elaborate the prevention strategy/action plan, which will envisage the following:
• improvement of the data collection about water accident circumstances and reasons and systems of their analysis in accordance to the practical guidelines of the World Health Organization about the prevention of water accidents;
• to identify and document risky zones in the territory of Georgia;
• to place informational warning banners and barriers to restrict access to water bodies in an appropriate manner;
• to initiate amendments in the Administrative Code of Georgia, which will establish strict sanctions for the violators of the prohibitions;
• to conduct investigations into the tragic incidents in water bodies in accordance to the standards of positive obligations on the protection of the right to life;
• to establish effective rescue and patrolling system in the high-risk water bodies during the season;