ათი წელი აგვისტოს ომიდან: დაზარალებულთა მდგომარეობა საქართველოში
17 ივლისს, მართლმსაჯულების საერთაშორისო დღეს, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საქართველოს კოალიციის წევრმა ხუთმა ორგანიზაციამ  სპეციალური ანგარიშის პრეზენტაცია - „ათი წელი აგვისტოს ომიდან: დაზარალებულთა მდგომარეობა საქართველოში“ - გამართა. ანგარიში მოამზადა კოალიციის წევრმა შემდეგმა ორგანიზაციებმა: ადამიანის უფლებათა ცენტრი, კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, საერთაშორისო სამართლიანობა, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი (GCRT).
ანგარიში მიზნად ისახავს, ინფორმაცია მიეწოდოს საზოგადოებას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ საქართველოს დაწყებულ გამოძიებაზე, მის მიმდინარეობასა და დღეს არსებულ გამოწვევებსა და პრობლემებზე.
ანგარიშის პრეზენტაციაზე აღნიშნეს, რომ დაზარალებულთა ნაწილს საერთოდ არ გააჩნია ინფორმაცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და სასამართლოს მიერ დაწყებული გამოძიების შესახებ, ხოლო დაზარალებულთა მეორე ნაწილს არასწორი წარმოდგენა აქვს სასამართლოს შესახებ, მათ შორის, მათი მოლოდინი, ძირითადად, უკავშირდება სასამართლოსგან კომპენსაციის მიღებას ან/და სამხრეთ ოსეთში დაბრუნებას.
,,სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ გამოძიების დაწყებიდან-დღემდე სამ წელზე მეტი გავიდა. სერიოზულ პრობლემად რჩება სასამართლოს პროკურორის ოფისის მხრიდან გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ საზოგადოებისა და დაზარალებული თემისთვის ინფორმაციის მიწოდება. გარდა ამისა, გამოძიება მნიშვნელოვნად ჭიანურდება თითქმის ყველა იმ სიტუაციასთან შედარებით, რომელიც სასამართლოს ამ დრომდე განუხილავს. გამოძიებისთვის მნიშვნელოვან დაბრკოლებას წარმოადგენს ის გარემოებაც, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომიდან დღემდე ათ წელზე მეტი გავიდა, ამ პერიოდში კი არაერთი დაზარალებული გარდაიცვალა და მტკიცებულებები განადგურდა.  პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასთან დაკავშირებით ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას ასევე წარმოადგენს რუსეთის უარი თანამშრომლობაზე. უარის არსებობის პირობებში კი მაღალია რისკი, რომ პროკურორის ოფისის მიერ ვერ მოხდება სრულყოფილი გამოძიების წარმოება", - აღნიშნულია ანგარიშში.
ანგარიშში ასევე საუბარია ეროვნულ საგამოძიებო დონეზე არსებულ პრობლემებზე, კერძოდ კი იმის შესახებ, რომ აგვისტოს ომიდან დღემდე საქართველოს ეროვნული საგამოძიებო ორგანოები მხოლოდ დაზარალებულთა მცირე რაოდენობას დაუკავშირდა. შესაბამისად დაზარალებულთა უმრავლესობას არ აქვს ინფორმაცია ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიებისა და აღნიშნულ პროცესში მათი უფლებების შესახებ. ერთ-ერთი მთავარი რეკომენდაცია საქართველოს ხელისუფლების მიმართ, ჰააგის საერთაშორისო სასამართლოში, მოსამართლის შერჩევასა და წარდგენას ეხება.
„მოსამართლის შერჩევასთან დაკავშირებით ეროვნულ დონეზე უნდა შეიქმნას სპეციალური კრიტერიუმები და პროცესი გამჭირვალედ და საჯაროდ უნდა წარიმართოს. უნდა მოხდეს დამოუკიდებელი და მაღალკვალიფიციური კანდიდატის შერჩევა, რომელიც იქნება ნომინირებული ჰააგის სასამართლოში მოსამართლედ. ასევე აუცილებელია, რომ უფრო აქტიურად ჩაერთოს ხელისუფლება, მისასალმებელია, რომ წარმომადგენელი უკვე გვყავს ჰააგაში, ასევე საჭიროა, რომ ნიუ-იორკშიც გვყავდეს, რადგან სასამართლოს ორი სამუშაო ჯგუფი ჰყავს, ერთი არის ჰააგაში და მეორე - ნიუ-იორკში“, - განაცხადა "საერთაშორისო სამართლიანობის" წარმომადგენელმა, ნიკა ჯეირანაშვილმა.
ანგარიში ასევე ასახავს დაზარალებულთა ამჟამინდელ სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობას 2008 წლის აგვისტოს ომიდან ათი წლის შემდეგ. დევნილები ათი წლის შემდეგაც კვლავ რთულ სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობაში ცხოვრობენ. დევნილთა პრობლემები დასახლებების მიუხედავად იდენტურია. ყველაზე მეტ სირთულეს გაუსაძლისი საყოფაცხოვრებო პირობები, სამუშაო ადგილების არარსებობა და სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის წამოწყების შეუძლებლობა ქმნის. დევნილთა დასახლებებში ასევე მძიმეა ყოველდღიური პირობები ტრანსპორტირების, საგზაო თუ საირიგაციო ინფრასტრუქტურის, სამედიცინო სერვისებზე, სკოლამდელ და სასკოლო განათლებაზე ფიზიკური ხელმისაწვდომობის პრობლემების გამო. გამოკითხულ დევნილთა მხოლოდ 0,02% აღნიშნავს, რომ მათ ოჯახს არანაირი პრობლემა არ აწუხებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელი საუბრობს დევნილთა დასახლებებში შექმნილი მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ.
,,დევნილები იმყოფებიან ძალიან მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებში. მძიმეა მათი საყოფაცხოვრებო პირობები. მათ პრობლემები აქვთ სამედიცინო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის კუთხით. ასევე სერიოზულ პრობლემებს წარმოადგენს სამუშაო ადგილების არარსებობა. პრობლემა აქვთ განათლების ხელმისაწვდომობის კუთხითაც”,- აღნიშნა ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა, ნინო ცაგარეიშვილმა.
საქართველოს სახალხო დამცველის, ნინო ლომჯარიას განცხადებით, არსებული პრობლემების ფონზე საქართველოს სახელმწიფომ საერთაშორისო ასპარეზზე უფრო მეტად უნდა იაქტიუროს.
,,წლიდან-წლამდე მძიმდება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები პირების და დევნილების უფლებრივი მდგომარეობა. ამის გათვალისწინებით, ერთადერთი ეფექტური გზა, რითიც შეიძლება, საქართველომ დაიცვას მოქალაქეების უფლებრივი მდგომარეობა, ეს არის სწორედ საერთაშორისო სასამართლოები და საერთაშორისო ასპარეზზე ამ საკითხების წამოწევა”, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
ანგარიშის დასკვნით ნაწილში წარმოდგენილია რეკომენდაციები სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს შესაბამისი ორგანოებისთვის.
ხუთი არასამთავრობო ორგანიზაცია საქართველოს მთავრობას მოუწოდებს, რომ შეიმუშავოს პროცედურა ეროვნულ დონეზე მოსამართლის კანდიდატურის შესარჩევად, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში ნომინირებისთვის და გამოიყენოს შერჩევის პროცესში დამსახურებაზე დაფუძნებული მიდგომა რომის სტატუტის პრინციპების გათვალისწინებით; უზრუნველყოს ეფექტური მონაწილეობა ჰააგასა და ნიუ-იორკში წევრ სახელმწიფოთა ასამბლეის ბიუროსა და კომიტეტების სამუშაო ჯგუფებში; ითანამშრომლოს საერთაშორისო პარტნიორებთან, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ საქართველოში მიმდინარე გამოძიების შესახებ ცნობიერების ამაღლებისა და რუსეთის მხრიდან თანამშრომლობაზე უარით გამოწვეულ გამოწვევებთან გამკლავების მიზნით, მათ შორის, სასამართლოს მიერ დაკავების ორდერების გამოცემის შემთხვევაში, მათი აღსრულების საკითხებზე. არასამთავრობო ორგანიზაციები ასევე მოუწოდებენ სახელმწიფო ინსტიტუტებსა და ადგილობრივ თვითმმართველობებს, გაატარონ სათანადო ღონისძიებები დევნილთა დასახლებებში იძულებით გადაადგილებულ პირთა სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების უზრუნველსაყოფად. ანგარიშში ასევე წარმოდგენილია რეკომენდაციები სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს შესაბამისი ორგანოებისა და დაზარალებულთა ნდობის ფონდის მიმართ. ორგანიზაციები მოუწოდებენ ნდობის ფონდს, უზრუნველყოს საჭიროებების შეფასების დროული განხორციელება და შემდგომ მხარდამჭერი მანდატის დაწყება დაზარალებული მოსახლეობისთვის.

10 Years after the August War: Victims of the Situation in Georgia
On July 17, on the International Day of Justice, the five member organizations of the Georgian Coalition for the ICC (GCICC) presented the special report “Ten Years after the August War: Victims of the Situation in Georgia.” The following members of the GCICC worked on the report: Article 42 of the Constitution, Georgian Young Lawyers’ Association, Human Rights Center, Justice International and the Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT).
The Report aims to provide the society with the information about ongoing investigation of the ICC in Georgia and present challenges and problems.
During the presentation, the authors mentioned that part of the victims do not have information about the ICC and the investigation commenced by the ICC; while the part of the victims have wrong perception about the Court, including the expectation to receive compensation from the Court or/and return to South Ossetia.
“Over three years have passed since the opening of the investigation. During this time, the ICC has not commented much about the investigation’s progress. There is a considerable delay in the investigation compared to almost all of the previous situations that the Court has dealt with. Another significant obstacle for the investigation is the fact that more than ten years has passed since the 2008 August War and many victims have passed away and evidence were destroyed. One of the key obstacles for the investigation is the Russia’s refusal to cooperate with the OTP. In similar situation, there is high risk that the OTP will not be able to conduct comprehensive investigation,” the Report reads.
The report also reviews the miscarriages in the national investigation, namely, it reads that since the August War, the national investigative bodies of Georgia have contacted only few number of victims. Consequently, majority of them do not have information about the investigation conducted on the domestic level and about their rights in this process.
One of the key recommendations to the Government of Georgia is to select and nominate a judge in the International Criminal Court of The Hague.
“With regard to the selection of the judge, special criteria shall be elaborated on the national level and the process shall be conducted transparently and publicly. Independent and highly qualified candidate shall be selected, who will be nominated in The Hague Court. It is also important that the Government of Georgia was more engaged in the process. We appreciate that we already have a representative in The Hague but we should have one in New-York too because the Court has two working groups – one in The Hague and second in New-York,” Nika Jeiranashvili, representative of the Justice International.
The Report also reviews the social-economic state of the victims ten years after the 2008 August War. The IDPs still cope with grave social-economic problems. IDPs’ problems are identical irrespective of where they are settled. The most hardship is caused by absence of jobs and the impossibility of engaging in agricultural activities. Daily living conditions in IDP settlements are hard in terms of problems related to transportation, road and irrigation infrastructure, physical accessibility of medical services, preschool and secondary education. Only 0.02% of the interviewed IDPs noted that their families do not have any problems.
Representative of Human Rights Center talks about the grave socio-economic problems of IDPs.
“The IDPs live in grave socio-economic conditions. Their housing conditions are grave. They have problems in terms of access to medical services. Lack of employment is serious problem for them. IDPs have limited access to education too,” HRC representative Nino Tsagareishvili said.
The Public Defender of Georgia Nino Lomjaria said that considering the current problems, the State of Georgia shall intensify its work on the international level.
“Every year, the state of human rights of the people living in the occupied territories and IDPs is worsening. In this light, the only effective way for Georgia to defend the rights of the Georgian citizens are international courts and raising this issue to international level,” Nino Lomjaria said.
In the end, the Report delivers special recommendations to state institutions and the respective bodies of the ICC.
The five nongovernmental organizations call on the government, to develop a national procedure for the selection of a candidate for nomination of a judge of the ICC, and ensure a merit-based approach is applied bearing in mind the provisions of the Rome Statute; to ensure effective participation in the committees and working groups of the Bureau of the Assembly in The Hague and New York; to cooperate with international partners to raise awareness about the ICC investigation into the situation in Georgia and to deal with challenges related to the non-cooperation of Russia, inter alia, in case of issuing warrants of arrest by the Court, on the matters related to their enforcement. NGOs are also calling on the state institutions and local municipalities to take relevant measures in order to improve the socio-economic conditions of IDPs in the IDP settlements. The report also presents recommendations to the relevant organs of ICC, as well as Trust Fund for Victims. Organizations are calling on the Trust Fund to ensure timely assessment of the needs and initiate implementation of the assistance mandate for the affected communities.