თბილისის მერია თბილისის ზღვაზე სახიფათო ადგილების დაცვის ვალდებულებას არ აღიარებს
ქალაქ თბილისის მერიამ სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლის ძალითაც მას დაევალა გამაფრთხილებელი ბანერებისა და ბარიერების დამონტაჟება თბილისის ზღვის ერთ-ერთ ყველაზე სახიფათო ადგილას, სადაც ბოლო წლებში რამდენიმე არასრულწლოვანი დაიხრჩო.
ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორია არის „სიკვდილის ზონა“ თბილისის ზღვაზე, სადაც ბანაობა განსაკუთრებით საშიშია და აკრძალულია, მაგრამ ამის შესახებ მოქალაქეები არც ინფორმირებული არიან და არც გადაულახავი ბარიერი ეღობებათ. 2017 წელს სწორედ ამ ადგილას დაიღუპა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის 15 წლის ვაჟი, ცოტნე ცქიტიშვილი. ერთი წლით ადრე იქვე დაიღუპა მაკა წიკლაურის ვაჟი, 14 წლის ნოდარ შამათავაც. ორმა დაზარალებულმა ოჯახმა 2017 წლის დეკემბერში ქალაქ თბილისის მერიისა და წყლის გამანაწილებელი კომპანიის - GWP-ს წინააღდეგ ადმინისტრაციული სარჩელით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს. თითქმის ორწლიანი განხილვის შემდეგ, მოსამართლე ნათია ბუსკაძის გადაწყვეტილებით, ქალაქ თბილისის მერიას ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე დაევალა გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟება, ასევე - ჩანჩქერის არხის ზოლზე 2.5 მეტრის სიმაღლის კედლის მოწყობა, რათა მასზე გადასვლა ვერავინ შეძლოს.
თბილისის მერია უარს აცხადებს სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე და მიაჩნია, რომ იგი არ არის ქალაქში მსგავსი უბედური შემთხვევების პრევენციაზე პასუხისმგებელი.
თბილისის მერიის სააპელაციო სარჩელის საპასუხოდ ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა სააპელაციო შესაგებელი. დაზარალებული მხარე სააპელაციო სასამართლოში, ასევე, თვითონაც ასაჩივრებს თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების იმ ნაწილს, რომლითაც მას უარი ეთქვა მორალური ზიანის ანაზღაურებაზე.

Tbilisi City Hall Does not Acknowledge Obligation to Surround Risky Zone of the Tbilisi Sea
The Tbilisi City Hall appealed the judgment of the Tbilisi City Court in the Appellate Court, based on which the court had ordered the City Hall to install warning banners and barriers in one of the most dangerous sites on the Tbilisi Sea, where several juveniles drowned in the past few years.
The territory of the so-called waterfall is particularly dangerous place for swimming but citizens are not informed about it and there are no barriers there. Aleko Tskitishvili’s 15-years-old son Tsotne Tskitishvili drowned there in 2017. A year before, Maka Tsiklauri’s 14-years-old son Nodar Shamatava drowned there too. The two families lodged administrative lawsuit to the Tbilisi City Court against the water distribution company Georgian Water and Power (GWP) together with the Tbilisi City Hall. After almost two-year court dispute, Judge Natia Buskadze ordered the Tbilisi City Hall to install warning banners nearby the so-called waterfall on the Tbilisi Sea as well as the construction of the 2, 5 meters high concrete wall alongside the channel to prevent people from climbing over it.
The Tbilisi City Hall refused to enforce the court judgment and believes that they are not responsible to prevent tragic accidents in the capital.
In response to the appellate lawsuit of the Tbilisi City Hall, Human Rights Center will counter-appeal the Tbilisi Appellate Court and will request to annul the part of the previous judgment, where the applicants were refused to get reimbursement for moral damage.