მთავრობა საგანგებო მდგომარეობით სარგებლობს - ნებართვები საჯარო განხილვების გარეშე
მთავრობა საგანგებო მდგომარეობით სარგებლობს და 20-ზე მეტ დაგეგმილ პროექტზე გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებებს საჯარო განხილვების გარეშე მიიღებს. ამ პროექტებს შორის არის აბასთუმნის შემოსავლელი საავტომობილო გზის მშენებლობაც, რომელიც ბორჯომ-ხარაგაულის დაცულ ტერიტორიებს და „ზურმუხტის საიტს“ კვეთს. შემოსავლელი გზა ბიძინა ივანიშვილის მიერ ინიცირებული უფრო ფართო პროექტის ნაწილია, რომელიც აბასთუმნის გარდაქმნას ითვალისწინებს და მას სახელმწიფო უწყებები მხარს უპირობოდ უჭერენ.
საქართველოში ახალი კორონავირუსის გავრცელების აღკვეთისა და მოსახლეობის სიცოცხლისთვის მოსალოდნელი საფრთხის შემცირების მიზნით, მთავრობამ 2020 წლის 21 მარტს საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა.
23 მარტს მთავრობამ მიიღო დადგენილება N181, რომელიც საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში, სხვა ღონისძიებებს შორის, აწესებს ადმინისტრაციულ ორგანოთა მიერ ადმინისტრაციული წარმოებისა და საჯარო ინფორმაციის გაცემის განსხვავებულ წესებს (მუხლი 13).
სამ დღეში, 26 მარტს, დადგენილებაში შევიდა ცვლილება და მე-13 მუხლს დაემატა პუნქტი, რომელიც მხოლოდ გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებების გაცემის წესს შეეხო. კერძოდ, ცვლილებით განისაზღვრა, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სკოპინგის დასკვნისა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემისთვის უკვე დაწყებული ადმინისტრაციული პროცედურები საჯარო განხილვების გარეშე დასრულდება.
ასოციაცია „მწვანე ალტერნატივას“ აღმასრულებელი დირექტორის ნინო გუჯარაიძის თქმით, იმის ნაცვლად, რომ მთავრობას პროექტების შესახებ გადაწყვეტილებების მიღების პროცესი საგანგებო მდგომარეობის დასრულებამდე შეეჩერებინა, ის გააგრძელა საზოგადოების მონაწილეობის შესაძლებლობების მნიშვნელოვანი შეზღუდვით და საჯარო განხილვის გარეშე.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის განმარტებით, 2020 წლის 26 მარტს მთავრობის დადგენილებაში შეტანილი ცვლილებით შეიზღუდა საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლით აღიარებული გარემოს დაცვისა და გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებაში მონაწილეობის უფლებები. ამ უფლებების შეზღუდვა კი, საგანგებო მდგომარეობის დროს, აკრძალულია საქართველოს კონსტიტუციის 71-ე მუხლით და შესაბამისად, განხორციელებული ცვლილება ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას.
„მწვანე ალტერნატივას“ და ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას მიაჩნიათ, რომ მთავრობის დადგენილებაში ცვლილება პრობლემურ პროექტებზე გადაწყვეტილებების მიღების გასამარტივებლად შევიდა.
„არცერთი დაგეგმილი პროექტი, რომელთა შესახებ ამჟამად სამინისტროში წარდგენილია განცხადებები, არ არის იმდენად გადაუდებელი, რომ შეუძლებელი ყოფილიყო მათთან დაკავშირებული გადაწყვეტილების მიღების პროცესის შეჩერება, საგანგებო მდგომარეობის ვადით.
აქვე, გასათვალისწინებელია, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების ან ფორსმაჟორული სიტუაციით გამოწვეული გადაუდებელი აუცილებლობისას, გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი სამინისტროს და მთავრობას ანიჭებს უფლებას, გაათავისუფლოს დაგეგმილი საქმიანობა გზშ პროცედურისგან; ოღონდ, ასეთ შემთხვევაში, საქმიანობის განმახორციელებელმა უნდა დაასაბუთოს საქმიანობის განხორციელების გადაუდებელი აუცილებლობა. ზემოაღნიშნული პროექტების არცერთ განმახორციელებელს არ მიუმართავს სამინისტროსთვის ამ პროცედურის გამოყენების თხოვნით.
რატომ დასჭირდათ საქართველოს მთავრობას და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კანონმდებლობით დადგენილი პროცედურების დროებითი ცვლილება და თანაც ისე, რომ პროექტების შესახებ გადაწყვეტილებები მიღებული იქნება საზოგადოების მინიმალური ჩართულობით.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, რომელიც აბასთუმნის შემოსავლელი გზის პროექტს ახორციელებს, გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემის თაობაზე სამინისტროს განცხადებით 2020 წლის 24 მარტს მიმართა. ამ დროს უკვე საგანგებო მდგომარეობა მოქმედებდა და შემოღებული იყო განსაკუთრებული წესები. 26 მარტს, მთავრობამ შეცვალა დადგენილება (გააუქმა საჯარო განხილვები); 27 მარტს კი, სამინისტრომ თავის ვებგვერდზე გამოაქვეყნა პროექტის გზშ ანგარიში წერილობითი შენიშვნების მისაღებად. 3 აპრილს სამინისტრომ დამატებით გააკეთა განცხადება, რომ პროექტის საჯარო განხილვა არ ჩატარდება.
საყურადღებოა, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ამ პროექტზე ადმინისტრაციული წარმოების წინა ეტაპის გადაწყვეტილება - სკოპინგის დასკნა - 2020 წლის 6 მარტს გასცა. სკოპინგის დასკვნის გაცემიდან 18 დღეში, 24 მარტს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა სამინისტროს გზშ ანგარიში წარუდგინა და საბოლოო ეტაპის - გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემა მოითხოვა.
გამოდის, რომ სკოპინგის დასკვნის საფუძველზე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, სულ რაღაც 18 დღეში, ჩაატარა ისეთი ტიპის კვლევა, რომელსაც საყოველთაო პრაქტიკით თუ ვიმსჯელებთ, საშუალოდ, საბაზისო მონაცემთა და კვლევების არსებობის პირობებში, სჭირდება საშუალოდ 6 თვე, ხოლო რთული პროექტების შემთხვევაში, რამდენიმე წელი.
საინტერესოა ასევე, რომ საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა გზშ კვლევის ჩასატარებლად დაიქირავა საკონსულტაციო კომპანია „გამა კონსალტინგი“ - კომპანია, რომელსაც ბოლო წლებია ხშირად აკრიტიკებენ პროექტების ზეგავლენის ქვეშ მოქცეული მოქალაქეებიც და დარგის სპეციალისტებიც, უხარისხო გზშ კვლევების გამო.
ზემოაღნიშნული გარემოებები სერიოზულ ეჭვებს აჩენენ, რომ ადმინისტრაციული წარმოების საგანგებო წესები (საჯარო განხილვების გარეშე განხილვა), შემოღებულ იქნა პრობლემურ პროექტებზე, მათ შორის აბასთუმნის შემოსავლელი გზის პროექტზე გადაწყვეტილების გამარტივებულად მისაღებად, კანონმდებლობის მოთხოვნათა უგულებელყოფის ხარჯზე. მეტიც, ამისათვის, ქვეყანაში არსებულ მძიმე მდგომარეობა იქნა გამოყენებული“, - ნათქვამია ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის და „მწვანე ალტერნატივას“ განცხადებაში.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს განცხადებით, საჯარო განხილვების გაუქმების მიუხედავად, საზოგადოებას მაინც აქვს შესაძლებლობა, მიიღოს მონაწილეობა გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში, თავისი მოსაზრებების წერილობით ან ელექტრონული ფორმით წარდგენის გზით.
„მწვანე ალტერნატივას“ და საიას კი მიაჩნიათ, რომ მოსაზრებების გამოთქმა შეუძლებელია საზოგადოების სათანადოდ ინფორმირების გარეშე. გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით გათვალისწინებული ინფორმირების შესაძლებლობები კი, არასათანადოა საგანგებო მდგომარეობის პირობებში, მათ შორის, გადაადგილების შეზღუდვის გამო.
ორგანიზაციები მთავრობას მოუწოდებენ, დაუყოვნებლივ შეცვალოს 2020 წლის 23 მარტის N181 დადგენილების მე-13 მუხლის მე-5 პუნქტით განსაზღვრული ნორმა და საგანგებო მდგომარეობის დასრულებამდე შეაჩეროს სკრინინგის გადაწყვეტილების, სკოპინგის დასკვნისა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემისთვის დაწყებული ადმინისტრაციული წარმოებები.

The GoG takes advantage of the emergency situation and issues licenses without public discussions
The Government of Georgia takes advantage of the emergency situation and makes environmental decisions about more than 20 projects without public discussions. Among those projects is the construction of the roundabout motorway to Abastumani, which runs through the Borjomi-Kharagauli protected area and Emerald Site. The roundabout is a part of the wider project initiated by the former PM Bidzina Ivanishvili, which aims to transform Abastumani and is supported by the state institutions.
For the prevention of the spread of the COVID-19 and for the reduction of the risk to lives of population, on March 21, 2020 the GoG announced the state of emergency in the entire territory of the country.
On March 23, the GoG released an Ordinance # 181, which regulates administrative proceedings of administrative bodies and issuance of public information by them (Article 13).
Three days later, on March 26, the Ordinance was amended and Article 13 was added to it, which determines the rules about environmental issues. Namely, according to the amendment, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture will finalize the administrative proceedings on issuing the scoping conclusions and environmental decisions without public discussions.
Executive director of the association Green Alternative Nino Gujaraidze said instead suspending the decision-making process before the emergency situation is over, the Government continued discussion of the projects through significant restriction of the public engagement in public discussions.
Georgian Young Lawyers’ Association clarified that with the March 26, 2020 amendments into the Government’s Ordinance the rights of the citizens to take part in the discussions about environment protection and environmental issues guaranteed under the Article 29 of the Constitution of Georgia is violated. This right cannot be restricted during the emergency situation based on the Article 71 of the Constitution – consequently the introduced amendments contradict the Constitution.
Green Alternative and the GYLA believe that the amendment in the Government’s ordinance was introduced to simplify the decision-making process on problematic projects.
“None of the projects which are submitted to the Ministry by now were so urgent that it was impossible to suspend the decision making process during the state of emergency.
It is also noteworthy that in the case of particular emergency, the Environmental Code of Georgia entitles the Ministry and the Government to discharge the planned activities from the obligation to conduct the environmental impact assessment; however, in these circumstances, the authors shall verify the urgent necessity of the implementation of the activities. None of the authors of the abovementioned projects applied the Ministry to use the mentioned procedures.
Why the GoG and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture decided to temporarily amend the determined procedures particularly when the decisions about the projects were made with minimal engagement of the society.
The road department, which is implementing the project of the Abastumani roundabout, petitioned the Ministry on March 24, when the state of emergency was already declared and special rules were determined. On March 26, the GoG amended the ordinance (annulled public discussions); on March 27, the Ministry published the report on the environmental impact assessment of the project on its website and invited interested parties to submit written remarks. On April 3, the Ministry announced that the project will not be discussed publicly.
It is important to note that the Ministry of Environment Protection and Agriculture issued the scoping conclusion on March 6, 2020. 18 days later, on March 24, the road department presented the environmental impact assessment report to the Department and requested to make decision, the final stage.
Apparently, based on the scoping conclusion, the road department, within 18 days, conducted the survey which, considering the overall practice, requires 6 months averagely but in case of large projects it may last several years.
It is interesting that the road department hired consultation company Gama Consulting, which has been criticized even by those citizens, who are under the influence of the projects and field experts because of poor quality environmental impact assessment surveys.
The abovementioned circumstances raise serious doubts that urgent rules of administrative proceedings were introduced to simplify the decision-making process about the problematic projects, like Abastumani roundabout. Moreover, the GoG took advantage of the emergency situation in the country to achieve that,” the statement of the GYLA and the Green Alternative reads.
According to the Ministry, although the public discussions were cancelled, the society still has opportunity to participate in the decision-making process by presenting their opinions online or in written forms.
Green Alternative and GYLA believe that people cannot present their opinion without getting properly informed. The Environmental Code regulates possibility of informing society about scheduled projects even during the emergency situation.
The CSOs call on the GoG to amend the provision of the Article 13 Paragraph 5 of the Ordinance N 181 and suspend the administrative proceedings until the state of emergency is over.