ირაკლი ოქრუაშვილის მიმართ გამოტანილ განაჩენს აშშ-ის საელჩო და პოლიტიკური სპექტრი ეხმაურება
13 აპრილს თბილისის საქალაქო სასამართლომ პარტია „გამარჯვებული საქართველოს“ ლიდერს, ირაკლი ოქრუაშვილს 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებულ საქმეზე ხუთწლიანი თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. სასამართლოს ამ გადაწყვეტილებას მძაფრი კრიტიკით შეხვდა ოპოზიცია. ასევე, მოკლე განცხადებით შეშფოთება გამოხატა აშშ-ის საელჩომ საქართველოში.
ბრალდების მხარის მტკიცებით, ირაკლი ოქრუაშვილი 20-21 ივნისის აქციაზე  ხელმძღვანელობდა და მონაწილეობდა ჯგუფურ ძალადობაში. შესაბამისად, სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლით წაყენებულ ბრალის შესახებ დადგენილებას ჰქონდა ორი შემადგენელი - ხელმძღვანელობა და მონაწილეობა.
მოსამართლე ლავრენტი მაღლაკელიძემ ჯგუფური ძალადობის ხელმძღვანელობის ნაწილში ბრალდებული გაამართლა, რადგან წარმოდგენილი მტკიცებულებებით გონივრულ ეჭვს მიღმა სტანდარტი ვერ დაკმაყოფილდა. ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობის ნაწილში კი მსგავსი განმარტების გარეშე, მოსამართლემ გამოაცხადა, რომ ბრალდებულის მიმართ დადგა გამამტყუნებელი განაჩენი და მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა 5 წლის ვადით.
ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, საგანგებო მდგომარეობის პირობებში, თბილისის საქალაქო სასამართლოში განაჩენის გამოცხადებას, მხარეების გარდა, მხოლოდ მონიტორები დაესწრნენ, ისიც - მოსამართლის წინასწარი თანხმობით. სხდომას ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორიც ესწრებოდა.
ირაკლი ოქრუაშვილის ადვოკატის, მამუკა ჭაბაშვილის თქმით, იგი აპირებს განაჩენის ზემდგომ ინსტანციაში - სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრებას. მისი შეფასებით, გადაწყვეტილება იყო არა კანონიერი, არამედ - პოლიტიკური.  ჭაბაშვილმა, ასევე, განაცხადა, რომ მსგავსი ბრალდებების შემთხვევებში, სასამართლომ ჯარიმა ან რამდენიმედღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა 20-21 ივნისის საპროტესტო აქციებში მონაწილე ბრალდებულებს, როდესაც ირაკლი ოქრუაშვილის შემთხვევაში, მკაცრი განაჩენი გამოიტანა.
მამუკა ჭაბაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ სააპელაციო სასამართლოში საქმის განხილვამდე, დღევანდელი მოცემულობით, ირაკლი ოქრუშვილის გათავისუფლება პრეზიდენტის შეწყალებით არის შესაძლებელი. მისთვის უცნობია, მიმართავს თუ არა ირაკლი ოქრუაშვილი პრეზიდენტ ზურაბიშვილს შეწყალების თხოვნით, მაგრამ პრეზიდენტს ბრალდებულის შეწყალება მისი მიმართვის გარეშეც შეუძლია.
14 აპრილს, აშშ-ის საელჩომ საქართველოში მოკლე განცხადებით შეშფოთება გამოხატა ირაკლი ოქრუაშვილის პატიმრობაში დატოვებასთან დაკავშირებით: „ირაკლი ოქრუაშვილის დაპატიმრების დრომ და გარემოებამ გამოიწვია შეშფოთება პოლიტიკურ ჩარევასა და შერჩევითი სამართლის გამოყენებასთან დაკავშირებით. ეს საქმე ჩრდილს აყენებს სამართალწარმოების მიუკერძოებლობას — საკითხს, რომლის ირგვლივ არსებული შეშფოთების გაქარწყლებას ემსახურებოდა 8 მარტის ერთობლივი განცხადება. ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა ხელმომწერ მხარეს, სრულად დაიცვან 8 მარტის შეთანხმება“.
პოლიტიკური შეფასებები
თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენს ოპოზიციის მძაფრი კრიტიკა მოჰყვა. ოპოზიცია ხელისუფლებას შეთანხმების დარღვევაში ადანაშაულებს.
„ევროპული საქართველოს“ ერთ-ერთი ლიდერის, გიგა ბოკერიას თქმით, ხელისუფლებას დაარღვია 8 მარტის შეთანხმება და ყველა ის პირი, ვისაც ხელისუფლების და ოპოზიციის მოლაპარაკება ეხებოდა, უნდა გათავისუფლდეს, მათ შორის - ირაკლი ოქრუაშვილი, გიორგი რურუა და გიგი უგულავა. „ევროპული საქართველოს“ კიდევ ერთმა ლიდერმა, ელენე ხოშტარიამ განაჩენს პოლიტიკური გადაწყვეტილება უწოდა და აღნიშნა, რომ შეთანხმებისამებრ ყველა პოლიტიკური პატიმარი უნდა გათავისუფლდეს.
„ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერის, სალომე სამადაშვილის შეფასებით, ხელისუფლება შეთანხმების შესრულებას არ აპირებდა და ამჟამად, ეკონომიკური კრიზისის გარდა, მას ვითარება პოლიტიკურ კრიზისშიც შეჰყავს.
ირაკლი ოქრუაშვილის  თანაპარტიელის, გურამ ჩალაგაშვილის თქმით, სასამართლოს გადაწყვეტილების მიხედვით, ისე გამოდის, რომ დამნაშავეა 20-21 ივნისის აქცის ყველა მონაწილე - 40 000 ადამიანი.
ოპოზიციის მხრიდან კრიტიკას გამოეხმაურა პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე, ანრი ოხანაშვილი და განაცხადა, რომ პოლიტიკის შეტანა მართლმსაჯულებაში არის წარმოუდგენელი და დაუშვებელი, ოპოზიცია კი ითხოვს პოლიტიკოსების ჩარევას სასამართლო სისტემაში.
„ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა, ირაკლი კობახიძემ, ასევე, განმარტა, რომ პარლამენტში შეჭრის მცდელობა საკმაოდ მძიმე ბრალდებაა, შესაბამისად, სასამართლოს გადაწყვეტილება შეკითხვებს არ ბადებს.
ირაკლი ოქრუაშვილის წინააღმდეგ მიმდინარე 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებული სისხლის სამართლის საქმე, ერთ-ერთია იმ სავარაუდოდ პოლიტიკურად მოტივირებულ საქმეებს შორის, რომლებსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროექტის - „საზოგადოებრივი მოვლენების მონიტორინგის“ ფარგლებში აკვირდება. პროექტი აშშ-ის ფონდის - „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) მხარდაჭერით 1 თებერვლიდან დაიწყო და 31 დეკემბრამდე გაგრძელდება.

US Embassy and political parties slam the guilty judgment against Irakli Okruashvili
On April 13, the Tbilisi City Court sentenced Irakli Okruashvili, leader of the political party “Victorious Georgia”, to five-year imprisonment in relation with the June 20-21, 2019 events. The opposition parties slammed the court judgment. The US Embassy in Georgia also released a brief statement of concern.
According to the prosecution, Irakli Okruashvili organized and participated in group violence during the June 20-21, 2019 protest demonstration. Consequently, he was charged under the Article 225 of the Criminal Code of Georgia for the organization and participation in the group violence.
Judge Lavrenti Maghlakelidze acquitted him in organization of the group violence because the provided evidence failed to satisfy the standard beyond reasonable doubt. As for the participation in the group violence, the Judge clarified that the accused person was found guilty and sent him to prison for five years in length.
For the prevention of the spread of the COVID-19, in the course of state of emergency, besides the case parties, the monitors also attended announcement of the judgement in the Tbilisi City Court upon the preliminary agreement of the judge. HRC monitor also attended the hearing.
Irakli Okruashvili’s lawyer Mamuka Tchabashvili said, he intends to appeal the judgment in the Appellate Court. According to his assessment, the judgment was not fair and it was politically motivated. Tchabashvili added that in case of similar charges brought against other defendants, the Court imposed a fine or several-day administrative imprisonment on the others, who were also accused of the participation in the June 20-21 protest demonstration, while the court imposed strict punishment on Irakli Okruashvili.
Lawyer Mamuka Tchabashvili noted that before the Appellate Court examines the case, President of Georgia may pardon Irakli Okruashvili. He does not know whether Irakli Okruashvili will petition the President Zurabishvili for pardon though the president may pardon him even without petition.
On April 14, the US Embassy in Georgia released a brief statement of concern about the imprisonment term imposed on Irakli Okruashvili: “The timing and circumstances of Irakli Okruashvili’s arrest raised concerns about political interference and the selective use of justice. The case casts a shadow over the impartial application of justice – a concern the March 8 Joint Statement was intended to dispel. We urge all signatories to uphold the letter and spirit of the March 8 agreement.”
Political assessments
The opposition political parties slammed the judgment of the Tbilisi City Court. The leaders of the opposition parties blame the government in the violation of the agreement.
A leader of the European Georgia Giga Bokeria said the Government violated the March 8 agreement and all individuals, who were subjects of the negotiations between the GoG and the opposition parties, shall be released – Irakli Okruashvili, Giorgi Rurua and Gigi Ugulava among them. Another leader of the European Georgia Elene Khoshtaria said the judgment was political decision and noted that according to the agreement all political prisoners shall be released.
A leader of the United National Movement Salome Samadashvili said the Government of Georgia was not going to implement the agreement and currently, besides the economic crisis, they are leading the situation into a political crisis too.
Chairman of the legal committee of the Parliament of Georgia Anri Okhanashvili responded to the criticism of the opposition parties and stated that it is unjustified to bring politics into judiciary and the opposition requests the politicians to interfere with the court.
Executive secretary of the Georgian Dream Irakli Kobakhidze clarified there was an obvious attempt of bursting into the Parliament that is a very grave offense and there are no question marks here.
Human Rights Center, in the frame of the project Public Events Monitoring, monitors court hearings over allegedly politically motivated cases. The criminal case launched against Irakli Okruashvili in relation with the June 20-21 events was one of them. The project is implemented with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED) and it will last from February 1 to December 31, 2020.