უმუშევრად დარჩენილი უნივერსიტეტის 800 თანამშრომელი სამართლიანობის აღდგენას მოითხოვს
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი დაპირისპირების დიდ კერად იქცა. მასობრივი შემცირებები, რომელიც უნივერსიტეტში ახალმა რეფორმამ მოიტანა ხელმძღვანელობასა და პროფესორ-მასწავლებლებს შორის დაპირისპირების მიზეზი გახდა. სამსახურის გარეშე ერთდროულად რვაასი თანამშრომელი დარჩა, რამაც მათი მხრიდან გულისწყრომა გამოიწვია. უნივერსიტეტის რექტორთან, ქ-ნ რუსუდან ლორთქიფანიძესთან შეხვედრამ  კი ყვირილისა და უარყოფითი ემოციების ფონზე ჩაიარა, რის შემდეგაც პროფესორ-მასწავლებლებმა უნივერსიტეტის შენობიდან ქუჩაში გადაინაცვლეს და იქ დაიწყეს საპროტესტო აქციების მოწყობა. ამის საპასუხოდ მინისტრმა კახა ლომაიამ განაცხადა, რომ უნივერსიტეტში რეფორმები კვლავ გაგრძელდება. რაც შეეხება უმუშევრად დარჩენილ თანამშრომლებს, მათ სტიპენდიების სახით თვეში 50-60 ლარი დაენიშნებათ.
აღნიშნულ პრობლემასთან დაკავშირებით, ჩვენ გავესაუბრეთ ქ-ნ ნესტან კირთძეს, რომელმაც დაწვრილებით გვიამბო უნივერსიტეტში მიმდინარე პროცესების შესახებ. მისი თქმით, „კანონმა უმაღლესი განათლების შესახებ, თავიდანვე გამოიწვია კამათი. სახელმწიფო უნივერსიტეტში უნდა ყოფილიყო არჩეული მისი მმართველობითი ორგანოები, კერძოდ წარმომადგენლობითი საბჭო და აკადემიური საბჭო. ორივე საბჭო ირჩევდა რექტორს და ეს სამკუთხედი, რომელიც გამჭვირვალე არჩევითი გზით ხდებოდა უნივერსიტეტის მართვის ორგანოები, უკვე განსაზღვრავდა უნივერსიტეტის მართვის წესებს. აქვე აღინიშნა, რომ ღია კონკურსის წესით ყველა მეცნიერს ჰქონდა საშუალება დაეკავებინა აკადემიური თანამდებობა. ეს ყველაფერი დარჩა მიღმა და მოულოდნელად მიმდინარე წლის 8 ივნისს სააკაშვილმა ხელი მოაწერა სრულიად უკანონო ბრძანებულებას, სადაც იგი აღმოჩნდა კანონზე მაღლა არა როგორც საქართველოს პრეზიდენტი, არამედ როგორც კანონქვემდებარე აქტის ავტორი, რომელშიც მან განსაზღვრა, რომ ამიერიდან თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს გაუუქმდეს წესდება. პრაქტიკულად სააკაშვილმა გააკეთა ის რისი გაკეთებაც ვერ გაბედეს ბოლშევიკებმა, მან გააუქმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. ამის საწინააღმდეგოდ არსებული უნივერსიტეტი რექტორის მოვალეობის შემსრულებელს ანიჭებს ერთპიროვნული მმართველობის მანდატს და აძლევს უფლებას უნივერსიტეტის მთელი რეორგანიზაცია განახორციელოს მხოლოდ მან და დეკანის მოვალეობის შემსრულებლებმა. რაც უკვე კანონგარეშე ქმედებაა. მაშასადამე ხორციელდება არა რეფორმა, არამედ რაღაც პოლიტიკური დაკვეთა, რომლის შინაარსიც არის არც მეტი არც ნაკლები თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გაუქმება, უკეთეს შემთხვევაში მისი ერთ-ერთ რიგით სასწავლო დაწესებულებად ქცევა. ამავდროულად, როგორი პარადოქსულიც არ უნდა იყოს ფარულად მიმდინარეობს უნივერსიტეტის კორპუსების ფარული პრივატიზაცია და გაყიდვა“.
-იყო თუ არა თქვენთვის წინასწარ ცნობილი, რომ მოხდებოდა უნივერსიტეტის თანამშრომელთა შემცირება?
- პირველი რამაც უნივერსიტეტის თანამშრომლების მოთმინების ფიალა აავსო იყო ის, რომ შაბათს, თითქმის არასამუშაო დღეს უნივერსიტეტის თანამშრომლები გებულობენ უნივერსიტეტის ფოიეში გამოკრული სიებიდან, რომ ისინი აღარ არიან უნივერსიტეტის თანამშრომლები. პროფესორთა უკანონო გათავისუფლებამ შეიწირა სრულიად ახალგაზრდა, არქეოლოგიის კათედრის მეცნიერის თამარ კეკელიძის სიცოცხლე, რომელიც სალაროსთან გებულობს, რომ ის უკვე აღარ მუშაობს. განათლების მინისტრი ლომაია კი აცხადებს, რომ ლექტორთა გაფრთხილება ერთი თვით ადრე მოხდა და თუ ეს ასეა, ალბათ ეს გაფრთხილებაც შერჩევითი იყო. რაც შეეხება საკითხის უფლებრივ მხარეს, უნივერსიტეტის თითოეულ თანამშრომელს, დაწყებული დამლაგებლიდან, დამთავრებული პროფესორით უფლება აქვს იცოდეს რა არის ეს რეფორმა, როგორია მისი კონცეფცია. ამის საწინააღმდეგოდ კი უნივერსიტეტის რექტორი ქ-ნი რუსუდან ლორთქიფანიძე ხმამაღლა აცხადებს, რომ მას ეს კონცეფცია არ გააჩნია და არ იცის თუ ვინ გაათავისუფლა ეს პროფესორ-მასწავლებლები.
პროფესორ-მასწავლებლები, კვლავაც, განაგრძობენ ბრძოლას. საკითხს მიეცა სამართლებრივი მიმართულება. კერძოდ, საოლქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში შეტანილია სარჩელი, 3 აგვისტოს დანიშნულია სასამართლოს პირველი სხდომა, სადაც მოპასუხედ გამოდის პრეზიდენტი სააკაშვილი. პარალელურად, 13 ივლისს დაიწყება განმწესრიგებელი სხდომა საკონსტიტუციო სასამართლოში, სადაც იურიდიული კათედრის ერთ-ერთმა გამგემ პროფესორმა ლორიამ შეიტანა სარჩელი სწორედ ამ ანტიკონსტიტუციური ქმედების წინააღმდეგ. თუ ხელისუფლება მათ სურვილსა და მოთხოვნებს არ დააკმაყოფილებს, მაშინ პროფესორ-მასწავლებლები დავას სტრასბურგში, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში განაგრძობენ. პროფესორ-მასწავლებლები ვარაუდობენ, რომ ხელისუფლება ეცდება გააჭიანუროს გადაწყვეტილების მიღება სასამართლოს მიერ.

Internal “reforms” at Tbilisi State University have made it a battleground between the administration and faculty. Eight hundred employees were left without job and the meeting with University Rector Ms. Rusudan Lortkipanidze did not lead to a resolution.  And despite a street protest by professors, Minister Kakha Lomaia reported that these University reforms will continue. As for the jobless employees, they will receive 50 or 60 lari as a stipend.
We spoke to Mrs. Nestan Kirtadze, one of the dismissed lecturers, who detailed the current process and stated that the law about higher education was followed by heated debate right from the start. Representative and academic councils should have been chosen in the governing body of the university.  Both of these councils should have chosen a rector and the tri-partite university government would all be elected through transparent elections as defined by the rules of the university.  It was also mentioned that any of the scientists could hold an academic position by taking part in open competition. But suddenly as of July 8th of this year, Saakashvili signed an absolutely illegal decree and put himself beyond the law, not as the President of Georgia, but as the author of a legal act nullifying these university functions.  Basically, Saakashvili did what Bolsheviks could not manage to do: he abolished Tbilisi State University. Today the university must concede its entire governing rights to only the rector those performing the dean’s duties.  This is illegal; they implemented not reform, but something like political order, the purpose of it is to abolish Tbilisi State University or, optimistically, to convert it into one of the schooling buildings. At the same time, as it may seem paradoxical, the selling and privatization of the university buildings is being conducted in secrecy.
- Did you know beforehand about the reduction of university staff?
- The first thing that frustrated the university employees was on Saturday (which is usually a day off) when the university employees learned about the dismissals from lists posted in the hall of the university. This kind of illegal action toward the professors sacrificed the life of Tamar Kekelidze, a young scientist in the department of archaeology, when she learned at the cash desk that she was set free. However, Minister of Education Kakha Lomaia stated that the lectors received the notice one month prior to their dismissal. It seems that only some lecturers were informed, though each employee of the university from janitorial staff to the professors had the right to know about this reform.  Their rights were clearly violated.  University Rector Mrs. Rusudan Lortkipanidze stated that she does not know who dismissed the academic staff.
Professors still continue fighting for their rights.  The subject was discussed within a legal framework and they appealed to the Board of Administrative Affairs of the Appeal Court. Their first hearing is on August the 3rd and the President Saakashvili will have to be presented as a defendant. Another hearing is set for July the 13th in the Constitutional Court where the Professor Loria, one of the head-masters of the law faculty, has brought the suit against the same unconstitutional actions. If the government does not satisfy their demand, the dismissed academic staff of the university intend to bring suit in the European Court of Human Rights in Strasburg. The  academic staff think, that the government will try to deny the decision-making process by the court.