ხელისუფლება მედიის ტერორს აგრძელებს
ხელისუფლების საცეცები დღითიდღე უფრო და უფრო ღრმად სწვდება თავისუფალ მედიას. ქართული მედიის ყველაზე დაუმორჩილებელი სახე, ტელეკომპანია „202“-ის გადაცემა „დებატების“ წამყვანი შალვა რამიშვილი საკუთარ დაბადების დღეს გისოსებს მიღმა აღმოჩნდა. უხილავ მარწუხებში მოქცევის ამაოდ მცდელობის შემდეგ, რამიშვილის ბედი ხილული ბორკილებით დაბოლოვდა. 29 აგვისტოს ტელეკომპანია „202“-ის დამფუძნებელთა წინააღმდეგ გამართულ პროცესზე მისული საზოგადოების ნაწილი თავისუფალი მედიის საბოლოო დასამარებას გლოვობდა, ზოგი კი ქართულ სასამართლო ხელისუფლებას ჭირისუფლობდა. სასამართლომ არც ამჯერად უღალატა რევოლუციის შემდეგ აპრობირებულ მეთოდს და ბრალმდებლის მოთხოვნა სამსაათიანი ფიქრის შემდეგ სრულიად დააკმაყოფილა.
ტელეკომპანია „202“-ის გენერალური დირექტორი დავით კოხრეიძე და ამავე ტელეკომპანიის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, „დებატების“ წამყვანი შალვა რამიშვილი 29 აგვისტოს №1 საპყრობილეში გადაიყვანეს. საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის კოლეგიის გადაწყვეტილებით, მათ წინასწარი სამთვიანი პატიმრობა შეეფარდათ. ბრალდებულთა ბედი არც გასაჩივრების შემდეგ შეცვლილა.
ტელეკომპანია „202“-ის ხელმძღვანელები - შალვა რამიშვილი და დავით კოხრეიძე სამართალდამცავებმა პარლამენტარ კობა ბექაურისათვის ფულის გამოძალვის ბრალდებით 27 აგვისტოს დააკავეს. სამართალდამცავთა განცხადებით, შალვა რამიშვილი სტუდია „რეპორტიორის“ მიერ კობა ბექაურზე მომზადებული ფილმის არგაშვების სანაცვლოდ, პარლამენტარს 100 ათას დოლარს სძალავდა. თავად ფილმი კი, მისი ავტორების თქმით, კობა ბექაურის კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებს შეეხება.
ყველაფერი იმით დაიწყო, რომ 23 აგვისტოს ქობულეთში მყოფ შალვა რამიშვილს მისმა ნაცნობმა ირმა სტეფნაძემ დაურეკა  და უთხრა, რომ ბექაურს მასთან შეხვედრა სურდა. თბილისში ჩამოსვლის შემდეგ, რამიშვილმა გაიგო, რომ ბექაური ფილმის არგაშვების სანაცვლოდ 100 ათას დოლარს იხდიდა. ჟურნალისტმა გადაწყვიტა ეს ფაქტი არგუმენტების გასამყარებლად გამოეყენებინა და რადგან ამის დასაფიქსირებლად ფარული კამერის გამოყენების შესაძლებლობა არ ჰქონდა, კობა ბექაურს მოსთხოვა თანხის ნაწილის ტრანსაქცია, ანუ მის ანგარიშზე ნაღდი ფულის ჩარიცხვა მომხდარიყო ოფიციალურად „ბაზის ბანკში“, რის შესახებაც ბანკის ხელმძღვანელობა წინასწარ იყო გაფრთხილებული და ფულის გადაცემაც ბანკის მიერ გამოყოფილ ოთახში მოხდებოდა. მაგრამ მოვლენები სხვაგვარად დატრიალდა. შეხვედრამდე ცოტა ხნით ადრე რამიშვილს დაურეკა ირმა სტეფნაძემ და მოახსენა, რომ თანხის გადაცემა მასთან სახლში მოხდებოდა. ჟურნალისტის მტკიცებით, ბექაურის მიერ ფულის გადაცემის ადგილის შეცვლამ მას აფიქრებინა, რომ ბექაური შეშინდა და თანხის გადაცემას აღარ აპირებდა. ფულის აღებაზე უარის თქმა ბექაურს დააეჭვებდა და ამიტომ შემდეგი შეხვედრაც არ შედგებოდა, რამიშვილი კი, როგორც თავად ამბობს, მეორე შეხვედრაზე აპირებდა მაკომპრომიტირებელი მასალის ჩაწერას. სამწუხაროდ, ჟურნალისტის ჩანაფიქრი წარუმატებლობით დამთავრდა და იგი გისოსებს მიღმა აღმოჩნდა.
როგორც რამიშვილის ადვოკატი ბ-ნი გოჩა სვანიძე აღნიშნავს, სასამართლო ადგენს არა რამიშვილისა და კოხრეიძის დამნაშავეობას, არამედ იმას, უნდა იყვნენ თუ არა ისინი დაპატიმრებულნი. იურისტი ხელისუფლებას უდანაშაულoბის პრეზუმპციის დარღვევაში ადანაშაულებს და აცხადებს, რომ „მათ საზოგადოების ზომბირება მოახდინეს; ისინი აჩვენებენ ყველა იმ მასალას, რომლის მიხედვითაც, დაპატიმრებულნი დამნაშავეები გამოდიან. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა „პიარ“ მონაწილე, ასეთი ზომბირების გამო სამართალში უნდა მიეცეს“.

Georgian Government Continues Terrorizing Media
Georgian government is spreading its chains across the independent media. The most steadfast face of Georgian media, host of TV show “Debates on 202” Shalva Ramishvili, spent his birthday in prison. On the 29th of August, part of Georgian society mourned about the death of free media. The City Court, discussing their criminal cases, sentenced Ramishvili and Kokhreidze to a preliminary sentence of 3 months.
The general director of TV Company “202” David Kokhreidze and one of the founders of the company and famous anchor Shalva Ramishvili were moved to jail. The City court, after having discussed the criminal cases, sentenced the accused to a 3 months of imprisonment. The decision of the court remained the same even after appeal.
Ramishvili and Kokhreidze were arrested on August 27 on a bribe charge. Police says that Koba Bekauri offered Ramishvili 100 thousand US Dollars for not showing a documentary film containing evidence of illegal activities of the politician. The film was prepared by the studio “Reporter”.
A friend of Ramishvili, Irma Stepnadze, called him in Kobuleti and told that Bekauri wanted to meet the journalist. After returning to Tbilisi, Ramishvili discovered that Bekauri wanted to pay 100 thousand US dollars for the film, The journalist decided to use this fact as an opportunity to make the position brought forward in the documentary more credible. Ramishvili though, did not have the possibility to use a hidden camera at the meeting with Bekauri, so he asked the latter to transfer half of the money to his account at the Basis Bank. He hoped to meet the politician again, so he would be prepared and equipped with the hidden cameras. Things went different than Ramishvili expected though. Short before the meeting, Stepnadze called the journalist and told him that the meeting would take place in Ramishvili’s apartment rather than at the Basis Bank. The journalist was afraid that Bekauri would not pay the promised amount of money and went for a compromise to meet the politician at his place. Ramishvili was arrested in his own house, while he was taking money from Bekauri.
Ramishvili’s lawyer Gocha Svanadze, says that the court is trying to establish whether Ramishvili and Kokhreidze have to stay in prison, instead of addressing the one who is truly guilty. The lawyer is accusing the government of ignoring the presumption of innocence. Gocha Svanadze: “They try to cheat the public by showing materials that prove Ramishvili’s and Kokhreidze’s guilt. Every member of the Ministry of the Interior who took place in this PR game should be responsible for this fraud.”