კახეთში სოციალური დახმარებები არასწორად ნაწილდება
social_dax.gif„სიღარიბის დაძლევის პროგრამას“, რომელიც ღატაკების სოციალური მდგომარეობის გაუმჯობესებაზეა გათვლილი, უარყოფითად სწორედ სოციალურად უკიდურესად გაჭირვებული ადამიანები აფასებენ. ღატაკები სოცაგენტების კომპეტენტურობას ეჭვქვეშ აყანებენ და მათ კორუფციაშიც ადანაშაულებენ. მათივე თქმით, სოციალური დახმარებისა და დასაქმების სახელმწიფო სააგენტოს კახეთის რეგიონალური ცენტრის ხელმძღვანელობა საჩივრებზე არ რეაგირებს, ტელეფონით ვითარების გარკვევისას კი  სააგენტოს თანამშრომლები აღშფოთებულ ადამიანებს შეურაცხყოფენ.
„განცხადება სოციალურად გაჭირვებული ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში დასარეგისტრირებლად ჯერ კიდევ გასული წლის თებერვალში დავწერე და სოფლის საკრებულოში მაშინვე შევიტანე. 4 თუ 5 თვის შემდეგ მოწმობა მომივიდა, სადაც ოჯახის სარეიტინგო ქულა 76 ათასს შეადგენდა. ვცხოვრობ უკიდურესად გაჭირვებულ პირობებში, მარტო. სახლში წყალი ჩამომდის. არსად არ ვმუშაობ. ჩემი შემოსავალი მხოლოდ პენსიაა. არც ფრინველი მყავს და არც საქონელი. ვერც ნაკვეთს ვამუშავებ. ამის გამო არ დავეთანხმე სააგენტოს მიერ მონიჭებულ ქულათა ოდენობას და განცხადება სოციალური დახმარებისა და დასაქმების გურჯაანის რაიონულ განყოფილებაში მეორედ შევიტანე. მოვითხოვე, კიდევ ერთხელ გადაემოწმებინათ ჩემი ოჯახური მდგომარეობა და დავასაბუთე რატომ.
პასუხი რომ არ მაღირსეს 2006 წლის დეკემბერში სააგენტოს წერილობით კიდევ ერთხელ მივმართე. პარალელურად დახმარება უფლებადაცვითი ორგანიზაციის წარმომადგენლებსაც ვთხოვე. მხოლოდ მას შემდეგ გადაამოწმეს ჩემი ოჯახი, რაც სააგენტოს ხელმძღვანელობას „ადამიანის უფლებათა ცენტრიდან“ დაუკავშირდნენ და ჩემთან დაკავშირებით ინფორმაცია მოსთხოვეს. მიუხედავად ამისა, განმეორებითი გადამოწმების შედეგებს დღემდე არ ვიცნობ,“ - აცხადებს გურჯაანის რაიონის სოფელ ჭანდარში მცხოვრები მაყვალა ჯავშანაშვილი.
უკიდურესად გაჭირვებულ პირობებში ცხოვრობს 80 წლის შაშა ელიკაშვილიც. ის და მისი შვილი არსად მუშაობენ. სახლიც დანგრევის პირასაა მისული. ოჯახი დახარჯული ელექტროენერგიის საფასურს რომ ვერ იხდიდა, შუქიც ჩაუჭრეს. არა თუ ბუნებრივი აირი, არამედ შეშაც კი არა აქვთ, რომ გათბნენ. დედა-შვილი 38 ლარიან პენსიაზეა დამოკიდებული. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწას სამეურნეოდ არ იყენებენ. ვერც მოსავალი მოჰყავთ. ელიკაშვილებს არც შინაური ფრინველი და პირუტყვი ჰყავთ. ოთახში, სადაც ისინი ცხოვრობენ, არ არის ფარდები, არც ავეჯია, რკინის ორი საწოლის გარდა არაფერი აბადიათ.
მოკლედ, ელიკაშვილები არცერთ იმ პირობას არ აკმაყოფილებენ, რომლის გამოც მათი ოჯახისთვის 53 ათასი ქულა უნდა მიენიჭებინათ, თუმცა ასე მოხდა. მეორე გადამოწმების თხოვნით, სოციალური დახმარებისა და დასაქმების სახელმწიფო სააგენტოს ადგილობრივ განყოფილებას წერილობითი განცხადებით შაშა ელიკაშვილმაც მიმართა. მისი ოჯახი გადამოწმდა, მაგრამ არაფერი შეცვლილა.
ამ რესპოდენტების მსგავს მდგომარეობაში ბევრი სხვა გაჭირვებული ადამიანია. სამაგიეროდ უფასო სამედიცინო მომსახურებითა და ფულადი დახმარებებით სარგებლობენ ისინი, ვისაც საქონელიც ჰყავთ, ფრინველიც, პენსიის გარდა სხვა შემოსავალიც აქვთ და უკეთესადაც ცხოვრობენ.
მოქალაქეები იმასაც ამბობენ, შეძლებულმა ადამიანებმა სიღარიბის დაძლევის პროგრამის ფარგლებში, დახმარებები, სოცაგენტებთან შემდგარი გარიგებების შედეგად მიიღესო. „ოჯახი მოლაპარაკებას სოცაგენტთან აწარმოებდა. დაპირების თანახმად, სოცაგენტი დეკლარაციას იმგვარად შეავსებდა, რომ განმცხადებელს ფულადი ან ჯანდაცვის პოლისი მიეღო. სანაცვლოდ პირველი სამი, ზოგჯერ ოთხი თვის დახმარებას, ან სხვა პატივისცემას სოცაგენტი მიიღებდა. ეს არ არის მოგონილი ამბავი. ეს არის სინამდვილე, რომელსაც, რა თქმა უნდა, არ ადასტურებენ. ვისაც საშუალება არ გვაქვს და არც გარიგების წარმოება შეგვიძლია ვინმესთან, რა უნდა ვქნათ? დახმარებები გვეკუთვნის და უარი ვთქვათ?"- კითხულობენ მაყვალა ჯავშანაშვილი, ელზა გიორგაშვილი, ლამარა სოლოღაშვილი და სხვები.
გაჭირვებული ადამიანები იმასაც ამბობენ, რომ ვითარების გასარკვევად სოციალური დახმარებისა და დასაქმების სააგენტოს კახეთის რეგიონულ ცენტრში დარეკვისას, მათ პასუხს არ სცემენ ან უყურადღებოდ ტოვებენ. არის შემთხვევები როდესაც შეურაცხყოფასაც კი აყენებენ.
შეურაცხყოფილთა სიაში თავადაც აღმოვჩნდით, როდესაც სააგენტოს კახეთის რეგიონალურ ცენტრში დავრეკეთ და ცენტრის ხელმძღვანელის ოთარ სესიკაშვილის ტელეფონის ნომერი ვიკითხეთ. „ვინ ბრძანდებით, რაში გჭირდებათ ბატონი ოთარის ნომერი?“ - აგრესიული ტონით გვკითხა ქალბატონმა, რომელმაც კითხვის დასმამდე თავი სამსახურის ბუღალტრად გაგვაცნო.
- ერთ-ერთ განმცხადებელთან დაკავშირებით რაღაცის გარკვევა და დაზუსტება გვინდა. ქალბატონმა ნომერი მოგვცა, თუმცა არასწორი აღმოჩნდა.
- ქალბატონო, თქვენი მოცემული ნომერი არასწორი აღმოჩნდა, იქნებ გაგვიმეოროთ?- რა ვალდებული ვარ, გემსახუროთ?
- გაითვალისწინეთ, რომ თქვენ საჯარო მოხელე ხართ, შესაბამისად, ხელფასს ჩვენ გიხდით...- ვიღაც ხარ, დეგენერატი. რას თავხედობ, შენ მიხდი ხელფასს... დეგენერატი... - ქალბატონმა ტელეფონი გათიშა.
სოციალური დახმარებისა და დასაქმების სახელმწიფო სააგენტოს კახეთის რეგიონული საკოორდინაციო ცენტრის უფროსმა ოთარ სესიკაშვილმა თანამშრომლის ქმედება დაგმო, თუმცა მოქალაქეთა შეურაცხყოფის ფაქტები უარყო“
„შეურაცხყოფა, ვინ გაბედა, რომელი იყო. გავარკვევ და არ ვაპატიებ. რაც შეეხება სოცაგენტების არაკომპეტენტურობას და მათ კორუფციაში დადანაშაულებას, არ ვადასტურებ. არის პრობლემები, მაგრამ ვცდილობთ მოვაგვაროთ,“ - აღნიშნა ოთარ სესიკაშვილმა.
იმ შემთხვევაში, თუ განმცხადებლები სააგენტოსგან, განმეორებითი გადამოწმების შესახებ ინფორმაციას უახლოეს დღეებში ვერ მიიღებენ, დაზარალებულ ადამიანებს გადაწყვეტილი აქვთ საკუთარი უფლებების დასაცავად სასამართლოს მიმართონ. სააგენტოს წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელის შეტანას 80 წლის პენსიონერი შაშა ელიკაშვილიც გეგმავს.

Representatives of Aid and Employment Office Violate Human Rights
social_dax.gifPoor people living in the Kakheti region don’t hold the “Poverty Reduction Program” in high esteem. They even doubt if it exists to assist poor families. There are serious doubts about the competence of social workers and it is alleged that some are corrupt. Program applicants also claimed that the board of the Kakheti Regional Center for the State Social Aid and Employment does not show interests in their needs and their insensitivity is well demonstrated with the way representatives of the social agency insult the poor people when they call in for assistance over the phone.
Says one disgruntled local, “I applied for assistance under a program that was to help socially excluded families in February of 2006 and provided the completed form to the village councilor. However, only after four or five months, I finally received notification stating my family was granted 76 thousands evaluation points. I am extremely poor and live alone. The roof leaks. Moreover, I am unemployed and the only source of income that I have is a meager pension. I have neither poultry nor cattle. I cannot cultivate the land either.  I could not agree with the estimated qualification indicator that was granted to me by the social agent. Consequently I petitioned to the Gurjaani District Social Aid and Employment Office. I demanded that they carry out another evaluation of my property and that I provided an explanation in response to my demands.
“I petitioned again in December of 2006, because the agency did not respond to my appeal. In addition, I applied to the human rights organization for help. As a result, only then did social workers from the Social Aid Program examine my family for the second time. It was only because Human Rights Center’s representatives had contacted them and demanded to know what was going on in my case. However, I do not know what they’ve decided following the second determination,” said Makvala Javshanashvili, a resident of the village of Chandari in the Gurjaani district.
Eighty-year-old Shasha Elikashvili also lives in extremely poor conditions. She and her daughter do not work and their house is dilapidated and is on the verge of collapsing. They no longer receive electricity supplies because they failed to pay their bills. The family has neither gas, nor firewood to heat the house in winter. Their lives basically depend on a 38-lari monthly pension. In addition, they are physically unable to cultivate their land. The Elikashvilis have no domestic poultry or life stock. There are no curtains and no furniture in their room and two iron beds is all that they own.
In short, the Eliakshvilis’ were granted 53 thousand point score but this did not correspond to their poor living conditions. Shasha Elikashvili applied to the local office of the State Social Aid and Employment and requested that an inventory of their property be taken once again. However, in spite of a second examination, the scoring remained the same.
Many other people live in similar conditions as the Elikashvilis. However, these families have cattle and small children flocks and also receive monthly allowance. They are also provided free medical assistance. These families generate supplemental income besides their pension and live in better conditions than those who were unable to become signed up for the program.
The people said that some of the better-living families received allowances after having arranged “deals” with social workers. “A family could have worked something out with the social worker. As a result, the social worker doctored the declaration in order to meet the program’s requirements. Finally, the applicant could be granted with either free medical assistance or money allowance. According to the deal, the social worker could use the sum of the first four months’ allowances or the family could give him/her some other form or payoff. This story is real but nobody wants to speak loudly about those ‘poor’ families. “What shall we do about the really poor families who actually deserve assistance? Shall we keep silence and refuse the aid?” Makhvala Javshanashvili, Elza Giorgashvili, Lamara Sologhashvili and others wonder.
The poor also pointed out that when they called the Kakheti Regional Office of Social Aid and Employment to find out the situation firsthand nobody would respond to their questions and sometimes the agents would even insult them.
The representatives of the Human Rights Center also were insulted when they called the Kakheti Regional Office and requested the phone number of Otar Sesikashvili, the head of the center. “Who are you? And why do you need his phone number?” Responded an aggressive sounding woman who had introduced herself as an accountant for the center.
-We want to find out some information about one of the applicants.The woman provided us wrong number.
-The number you gave was wrong. Could you please tell us the right one?-Why must I serve you?
-You are a public employee and we pay for your salary…-You are degenerate and are behaving impudently…how are you paying for my salary? With the last word degenerate the woman hung up.
Sesikashvili, having heard about the above mention incident, condemned the behavior of the accountant but he still denied the allegations of citizens had been insulted and questioned the presented facts.
“I will find out whoever dared to insult the people will punish them for their mistake. As for the incompetence and the corruption of the social workers, I do not agree with that allegation. However, there are some problems with our work but we try to resolve them,” responded Sesikashvili.
Unless the applicants received any information about repeated assessments of their situation, the choice is left to appeal to the court to protect their rights.  With this in mind, eighty-year-old Shasha Elikashvili is also going to appeal against the agency at the court.