ზესტაფონის რაიონის სოფელ მეორე სვირელში, მეორე ჯგუფის ინვალიდი, მზია ჯაჭვლიანი, ოჯახთან ერთად, ნახევრადდანგრეულ მამისეულ სახლში ცხოვრობს. ოჯახის მატერიალურ სიდუხჭირეს თავშესაფრის პრობლემა 2002 წლიდან დაემატა. საცხოვრებელი სახლის კედლები მეწყერის ჩამოწოლის შედეგად ისე დაიბზარა, რომ იქ ღამის გათევა საშიში გახდა. მატერიალურად გაჭირვებული ოჯახი ყოველ წუთს სახლის დანგრევის მოლოდინშია.
2002 წლიდან მზია ჯაჭვლიანი დახმარებისათვის გამუდმებით მიმართავდა ადგილობრივ თუ რაიონულ გამგეობებს, მაგრამ უშედეგოდ. დაპირება დღემდე დაპირებად რჩება.
„სახლის ერთი კედელი მთლიანად დაინგრა. ამის შემდეგ კიდევ მივაკითხე ადგილობრივ გამგეობას და განცხადებაც, 2005 წლის მაისში, განმეორებით დავწერე. იმ დროს გამგებელი დავით ფერაძე იყო. მან მითხრა, სტიქიური უბედურებების შედეგად დაზარალებულთათვის დახმარება აუცილებლად გაიცემა, ოღონდ ჯერ ფული გადმორიცხული არ არისო. ვუცადე, მაგრამ არაფერი გამოვიდა. რამდენჯერმე რომ მივაკითხე, რაიონის გამგეობაში, მითხრეს, შენს დაზიანებულ სახლს სურათები გადაუღე და მოგვიტანეო. მერე სურათებს ჩვენს განცხადებას დავურთავთ, თბილისში გავაგზავნით და ფულს გადმოგვირიცხავენო. ესეც გავაკეთე, მაგრამ უშედეგოდ. ამ დროისათვის ჩვენი შემოსავლის წყაროს მხოლოდ ჩემი და ჩემი მეუღლის ინვალიდობის პენსია შეადგენდა, რომელიც ხუთსულიან ოჯახს, პურის ფულადაც არ გვყოფნიდა. ამან შვილებზეც თავისი გავლენა იქონია და ისინი დააპატიმრეს. ორი მათგანი ახლაც ციხეშია, რუსთავის #6 საპყრობილეში. მათ შორის ერთი მძიმედაა ავად, ფსიქიური აშლილობა აქვს, ციხეში გატარებული მძიმე დღეების შედეგად. იმის საშუალებაც არ მაქვს, შვილს ვუმკურნალო, რომ იქიდან ცოცხალი გამოვიდეს,“- ამბობს მზია ჯაჭვლიანი.
როცა ქვეყანაში სიღატაკის დაძლევის ეროვნული პროგრამის დაწყება გამოცხადდა, მზია ჯაჭვლიანს იმედი გაუჩნდა. როგორც ის „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბარში ყვება, სასწრაფოდ შეაგროვა სათანადო საბუთები და განცხადებით ადგილობრივ გამგეობას მიმართა, მაგრამ ისევ ხელი მოეცარა. თითქმის დანგრეულ სახლში მცხოვრები ოჯახი 2006 წელს აღნიშნული პროგრამის მიღმა აღმოჩნდა.
იმედგაცრუებულმა ისევ ინსტანციიდან ინსტანციაში სიარული და თავისი მაღალი სარეიტინგო ქულის გაპროტესტება დაიწყო. სამართლიანობის აღდგენას ერთი წელი მაინც დასჭირდა და მიმდინარე წელს ჯაჭვლიანები, როგორც იქნა, სიღატაკის ზღვარს მიღმა მყოფთა სიაში აღმოჩდნენ. „ეს ბევრად ვერ გააუმჯობესებს ჩვენს მდგომარეობას, მაგრამ წამალი რომ შევიძინო, ისიც მადლია,“ - ამბობს მზია ჯაჭვლიანი.
ზესტაფონის რაიონული გამგეობიდან რომ ვერანაირი დახმარება ვერ მიიღო, მზია ჯაჭვლიანი თბილისში წავიდა და ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს მიმართა: „მითხრეს, თუ რამე გამოჩნდება დაგიკავშირდებითო. მართლაც, დაგვირეკეს და ჩავედით. წაგვიყვანეს პანკისის ხეობაში და მიტოვებული სახლები გვაჩვენეს. იქ რა მინდოდა, რამდენიმე მეტრში ქისტების დასახლება მოჩანს. ჩვენთან ერთად სვანების კიდევ ათი ოჯახი იყო, ისინიც სტიქიისაგან დაზარალებულნი. ბუჩქი რომ ბუჩქია, ახლომახლო ისიც კი არ იყო,“ - ამბობს მზია ჯაჭვლიანი. ყველა იმედი რომ გადაეწურა, მან დახმარებისათვის საქართველოს სახალხო დამცველს მიმართა.
მიმდინარე წლის 2 აპრილს, განმცხადებელმა საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისიდან ზესტაფონის რაიონის გამგებლისა და ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის სახელზე გაგზავნილი წერილის ასლი მიიღო, რომლითაც სახალხო დამცველი რეკომენდაციას აძლევდა აღნიშნული უწყებების ხელმძღვანელებს, დახმარება აღმოეჩინათ სტიქიის შედეგად დაზარალებული მატერიალურად შეჭირვებული ოჯახისათვის, რათა იგი მომავალ ზამთარშიც ღია ცის ქვეშ არ დარჩენილიყო.
ზესტაფონის რაიონის გამგეობიდან ახლა უკვე სახალხო დამცველის ოფისის გავლით ისევ, ფაქტიურად, არაფრისმთქმელი პასუხი მიიღეს ჯაჭვლიანებმა: „ზესტაფონის მუნიციპალიტეტს დღეისათვის არ გააჩნია საბინაო ფონდი. გამგეობა ეცდება, უახლოეს მომავალში დაგეხმაროთ საბინაო პრობლემის მოგვარებაში,“ - ვკითხულობთ აღნიშნულ წერილში.
„მეგონა სახალხო დამცველი მაინც გვიშველიდა რამეს, მაგრამ როგორც ჩანს, ისევ არაფერი გამოვა. ასეთ პასუხებს ადგილობრივი ხელმძღვანელები 2002 წლიდან მაძლევენ. შედეგი კი არ ჩანს. გასული ზამთარი ამ ფარღალალა სახლში შიშით გავატარეთ, ყოველ წუთს იმას ველოდით, რომ კედლები საბოლოოდ ჩამოინგრეოდა და შიგ მოგვიყოლებდა. მხოლოდ ერთი ოთახია, სადაც დაძინება ჯერ კიდევ შეიძლება. მე, ჩემს მეუღლესა და უფროს ვაჟს აქ ერთად გვძინავს, თუმცა, საიმედო ესეც არ არის. კედლები ისეა დახსნილი და იატაკი ძირს ჩაწეული, სახლის დანგრევის საფრთხე ყოველ წუთს არსებობს,“ - ამბობს მზია ჯაჭვლიანი.
მეწყერი ამჟამადაც ყოველდღიურად აზიანებს სახლს. მოგვიანებით მიშენებული ფართი, რომელიც ჯერ გადახურულიც კი არ არის, უკვე დაბზარულია. ახლა ჯაჭვლიანების ოჯახი მხოლოდ იმაზე ოცნებობს, რომ როგორმე ძველი სახლის დანგრევა და იმ მასალებით, შედარებით ახალი მიშენებული ფართის გადახურვა შეძლოს, რომ ზამთრამდე ღამის გასათევი ერთი, მეტნაკლებად საიმედო ოთახი მაინც მოიწყოს. თუმცა, მათი მდგომარეობიდან გამომდინარე, ჯერჯერობით, სურვილი სურვილად რჩება. დღეს ჯაჭვლიანები მხოლოდ ღმერთის იმედად არიან.

On The Edge of Impoverishment
Mzia Jachvliani, a disabled woman of the second group, lives in the village of Meore Svireli in the Zestafoni District. She lives with her family in the half-ruined house she had inherited it from her father. In 2002 the family’s situation worsened when their house was damaged by landslide. The walls of the house cracked and it became dangerous to spend nights in the house.  The family expects their house to pull down everyday.
Since 2002 Mzia Jachvliani has been applying to the local and district Administrative Boards for help in vain. They do not keep their promises at all.
“One wall of the house has completely pulled down. Then I applied to the local Administrative Board and petitioned to them in May 2005 for the second time. Davit Feradze was the governor at that time. He said that the victim families, damaged during the natural disaster, would certainly be aided. Though, he said that the money had not been apportioned yet. I waited for the aid in vain. I was told at the Administrative Board to take photos of my ruined house and to produce them to officials. They said they would enclose the photos to my petition and the money would be transferred afterwards. Of course I took photos but there was no result. The only income for my family was the pension of my husband and mine which we receive for disability. We could not keep our five-member family with that money. The hard life told on our children and they were arrested. Two of them are still in prison, in Rustavi Detention Setting #6. One of them is mentally disabled as a result of the poor conditions he has endured in the prison. I cannot afford the medical treatment of my son. I want him to be released from the prison alive,” said Mzia Jachvliani.
When the Poverty Reduction Program started in the country, Mzia Jachvliani gave birth to the hope. She said in her conversation with the Human Rights Center that she immediately collected all documents and applied to the local authority. However, her effort had no result. In 2006 the family stayed beyond the program though they lived in half-ruined house.
Disappointed woman started to visit various institutions to protest the high points her family had been granted with. It took almost one year to render the justice and finally their family was included on the list of impoverished people and consequently they could receive the allowance. “It would not improve our living conditions very much, but if I can buy at least one medicine with that money, it would be great relief for me,” said Mzia Jachvliani.
Having received no aid from the Zestafoni District Administrative Board, Mzia Jachvliani applied to the Ministry of Refugees and Accommodation in Tbilisi. “They promised me to get in touch with me if there are any changes for better. They really called us and we arrived in Tbilisi again. They took us to Pankisi Gorge and showed abandoned houses. How could I live there? Kists were settled several meters away from those houses. Ten families from Svaneti Region accompanied us to the gorge; they were damaged by natural disaster too. Those people also got furious. There was not even a bush to be seen nearby,” said Mzia Jachvliani. Having lost all hopes, she applied to the Public Defender.
On April 2 2007, the applicant received a copy of the Georgian Public Defender’s petition to the Minister of Refugees and Accommodation as well as to the Zestafoni District Governor. In the petition the Public Defender recommended the Minister and the governor to assist the impoverished family in order to keep them away from spending the winter in half ruined house.”
The Jachvlianis received indifferent letter from the Zestafoni District Administrative board via the Public Defender’s office. The letter stated that “The Zestafoni Municipality does not have accommodation fund at the moment. The Administrative Board will do its best to resolve your accommodation problems.”
“I expected the Public Defender to assist us but as it has become clear, there will not be any result. I have been receiving such answers from the local government since 2002. There is no result. We spent last winter in this ruined house and we expected it to pull down all the time. We were afraid of being caught under the ruins.  There is only one room where we can sleep. My husband, elder son and I sleep here, though we cannot be sure that those walls are safe too. The walls are cracked and the floor is lowered. So the house can be destroyed every moment,” said Mzia Jachvliani.
The landslide permanently damages the house. Later, the family built some building which is not roofed yet, though it has already been damaged by the natural disaster. The Jachvlianis dream to dismantle the old house and repair the new one with the construction materials left from the dismantling. In this way they would have at least one safe room to spend night in it. Unfortunately they do not hope their dream will ever come true and rely only on the God’s will.