ეკომიგრანტთა 14 სულიან ოჯახს საკუთარი კუთხიდან აყრას სთავაზობენ
სახელმწიფო ეკომიგრანტ დავითაძეების 14-სულიან ოჯახს ღია ცის ქვეშ ტოვებს. მახინჯაურში მდებარე პანსიონატი `ნარინჯი~, სადაც ისინი ცხოვრობდნენ, ყაზახმა ინვესტორებმა შეისყიდეს. შენობიდან დევნილებისა და ეკომიგრანტების უმეტესობა გასახლებულია. დარჩნენ მხოლოდ დავითაძეები, რომლებიც შეთავაზებულ კომპენსაციას არ დათახმდნენ. ყაზახებმა შენობის დანგრევა უკვე დაიწყეს.
დავითაძეები 1989 წლის სტიქიის შედეგად დარჩნენ უსახლკაროდ. მაშინ სახელმწიფომ მათ დროებითი თავშესაფარი პანსიონატ "ნარინჯში" გამოუყო. ყაზახებმა პანსიონატში მყოფ დევნილებსა და ეკომიგრანტებს 7-7 ათასი დოლარი შესთავაზეს. დავითაძეებმა შეთავაზებულ კომპენსაციას იმ მიზეზით არ დათანხნმდნენ, რომ 18 წლის განმავლობაში მათი ოჯახი გამრავლდა და ერთის მაგივრად ახლა ფაქტობრივად ოთხი ოჯახი აქვთ. ამჟამად პანსიონატში მხოლოდ მათი ოჯახია დარჩენილი. ოჯახის დიასახლისის, დინარა დავითაძის განცხადებით, ჩეხური კომპანია "ენერგო-პრო ჯორჯიას" მიერ "აჭარის ენერგოკომპანიის" შესყიდვის შემდეგ ეკომიგრანტებს ელექტროენერგიის მიწოდებაც შეუწყვიტეს. "გაწამაწიაში ვართ. ცხოვრება აუტანელი გაგვიხდა. შენობას სახურავი გადახადეს, როგორ არ შევაკეთეთ, მაგრამ წყალი მაინც ჩამოდის. ოთახში, ჭერზე ცელოფანი გვაქვს გაჭიმული, წვიმისგან რომ თავი დავიცვათ. სხვა გამოსავალი არ გვაქვს. შენობას მეორე მხრიდან მოყვებიან, ანგრევენ და ბოლოს აქაც მოაღწევენ. ნგრევა ჩვენამდე რომ მოაღწევს, გასვლა მაინც მოგვიწევს, აბა, პატარა ბავშვებს ხომ არ დავახოცინებ".
ალექსანდრე დავითაძის ოჯახი ხულოს რაიონის სოფელ წაბლანაში ცხოვრობდა. ჩამოწოლილი მეწყერის შედეგად, მათ აღარც სახლი დარჩენიათ და არც მიწის ნაკვეთი. "ახლა გვეუბნებიან, წადითო. სად წავიდეთ? წასასვლელი არსად არ გვაქვს. იტყვიან, ნათესავი არ ჰყავსო? 14 სული რომელ ნათესავს მივადგეთ? სტიქიის შემდეგ მთელი სოფელი აყარეს. მხოლოდ 15 ოჯახს, რომელთაც სტიქიის დროს ოჯახის წევრები დაეღუპათ,  სახლების შესასყიდი თანხა მისცეს. მაშინ მთავრობის წარმოადგენლებმა ასე მითხრეს, შენც რომ დაგღუპვოდა ვინმე, მოგცემდითო",  - აცხადებს ალექსანდრე დავითაძე.
პანსიონატში ეკომიგრანტთა 27 ოჯახი იყო. უმეტესობამ 7 ათასი დოლარის კომპენსაცია მიიღო და პანსიონატი დატოვა: "ამ თანხით, 14 სულიანი ოჯახი სად უნდა წავიდეთ? ჩვენი დანაშაული, როგორც ჩანს, ის ყოფილა, რომ გავმრავლდით.  გვეუბნებიან, კახეთში ჩაგასახლებთო, მაგრამ აქაც ხომ უნდა გყავდეს ვინმე?! " - ამბობს დინარა დავითაძე.
დავითაძეებს ხელისუფლებამ ალტერნატიული ფართო შესთავაზა -  პანსიონატ "ქობულეთის" პირველ სართულზე მდებარე ყოფილი სამზარეულო, რომელიც შუშის კედლებითაა აშენებული. თან ურჩიეს,  დაშალე, ამოაშენე ოთახები, შედი და დროებით იცხოვრეო. რამდენ ხანს ვარემონტო დანგრეული პანსიონატები, სარდაფები და კოტეჯები?! – ვერ გაუგია ოჯახის უფროსს.
დავითაძეებმა თავიანთი გასაჭირის გამო ხელისუფლების თითქმის ყველა ინსტანციას მიმართეს, მაგრამ დადებითი პასუხი ვერ მიიღეს. "დღეს საქართველოში ყველას უჭირს, მაგრამ ჩვენისთანა გაპარტახებული არავინ არის. ამიტომ ვთხოვე ისეთი თანხა მოეცათ, რომლითაც 14 სული, 4 ოჯახი, მე და ჩემი შვილები როგორმე დავბინავდებოდით. მათ ჩვენთვის 7 ათასი დოლარის მეტი არაფერი შემოუთავაზებიათ. მხოლოდ იმას გვთავაზობდნენ, თუ გიჭირთ, წადით ახმეტის რაიონში, იქ შეგისყიდით სახლსო. ასე გვიშორებენ თავიდან. არ ვიცი, რამდენ ხანს გაგრძელდება ჩვენი წამება. მხოლოდ ის ვიცი, ჩვენ მართლები ვართ ყველას წინაშე".
ამავე შინაარსის წერილებს ალექსანდრე დავითაძე ყველა შესაბამის სახელმწიფო უწყებას დღემდე უგზავნის. თუმცა პასუხებიც ისევე ჰგავს ერთმანეთს, როგორც წერილები. სულ ბოლო წერილში, რომელიც დავითაძეებმა საქართველოს მთავრობის კანცელარიიდან, კერძოდ კი, საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის მოქალაქეთა წერილებზე მუშაობის განყოფილების უფროსის, ნინო მესხისაგან მიიღეს, ეწერა: (სტილი დაცულია): `მივიღეთ თქვენი განცხადება და ყურადღებით განვიხილეთ იგი. თქვენ არაერთხელ მოგვმართედ ანალოგიური განცხადებით. ჩვენი ინფორმაციით, ინვესტორი, რომელმაც შეისყიდა პანსიონატი `ნარინჯი~, ყველა იქ მცხოვრებ ოჯახს უხდის კომპენსაციას, მათ შორის თქვენს ოჯახსაც. რაც შეეხება თქვენს თხოვნას, საჯარო მოხელეების `ჯიბიდან~ თქვენთვის ბინის შეძენის თაობაზე, დავაზუსტოთ: ერთი - საქართველო არ არის რესპუბლიკა, მეორე – ულტიმატუმი, რომ მაინც და მაინც ბათუმში გინდათ 14 სულს ცხოვრება, ცოტა უხერხულად ჟღერს, როცა შემწეობას ითხოვთ. იქნებ დაყაბულდეთ ბინის შეძენას იქ, სადაც სახლის შესყიდვას საკომპენსაციო თანხა ეყოფა".

A Large Family of Eco-Migrants Is Offered to Resettle from Native District
The state is going to leave a family of Davitadzes in the street. There are fourteen members in eco-migrants’ family. Kazakh investors purchased the resort house “Narinji” in the town of Makhinjauri where the family resided. Most part of IDPs and eco-migrants has already been evicted from the building. Only Davitadzes remained there because they did not accept the compensation. However, Kazakh investor has already started deconstruction of the resort house.
The Davitadzes remained homeless as a result of natural disaster in 1989. At that time the government lodged them in the resort house of Narinji. The investors offered IDPs and eco-migrants 7-7 thousand USD as compensation. The Davitadzes did not accept the offer because their family has become larger for the last eighteen years and now they occupy four rooms in the resort house instead of initial one. Dinara Davitadze stated that Czech Company “Energy-Pro Georgia” purchased Adjara Energy Company and they were cut off electricity supply too. “We are leading hard life. They have dismantled the roof of the building. We have repaired it several times but the rain still leaks in. We have stretched cellophanes on the ceiling to stop rain. We have no other way out. They started deconstruction from the other side of the building and soon they will reach our rooms too. So, we will have to leave the place to protect our children from death.”
Aleksandre Davitadze’s family lived in the village of Tsablana in the Khulo District. The landslide destroyed their house and plot there. “Now they tell us to leave this place too. Where should we go? We have nowhere to go. They might think that we can shelter at our relatives but which relative can accept a family with fourteen members? The whole village abandoned the place after landslide. The government gave money to purchase houses only for those families which lost members during the disaster. Officials told me then they would give me the money if somebody died in our family,” said Aleksandre Davitadze.
There lived 27 families of eco-migrants in the resort-house. Most of them accepted 7 thousand USD as compensation and left the place. “Where should fourteen people go with that money? Our only fault is that the family increased in number. They tell us to go to Kakheti region but you should have some protector to find proper place to live there too,” said Dinara Davitadze.
The government offered alternative accommodation to the family; it is former kitchen on the ground floor of resort house “Kobuleti”. It has glass walls. They advised to dismantle the walls and build new separate rooms in it. Davitadzes could live there for some time. But the head of the family wonders how many destroyed resort houses they should repair.
The Davitadzes have applied to all governmental bodies for help but could not receive any positive reply. “Although everybody is poor in Georgia, nobody is as much impoverished as we are. That’s why we are demanding the money enough to accommodate fourteen people that make four families. However, they did not offer us anything but seven thousand USD. Besides that they advise us to go to Akhmeta District in Kakheti Region. They are trying to get rid of us with similar statements. I do not know how long this situation will last, but I defineitely know that we are right.”
Aleksandre Davitadze is sending similar letters to various governmental bodies; however the replies are the same too. The latter one was from Nino Meskhi, the head of the Public Relation Department within the Georgian State Chancellery, which stated: “We have received your letter and considered it attentively. You have applied to us with similar statements several times. As far as we know the investor who purchased the resort-house “Narinji” paid compensation to inhabitants as well as to your family. As for your demand to public officials to purchase a house for you, we should clarify that Georgia is not a republic and your second ultimatum on having a house only in Batumi, sounds a bit strange. You should buy the house in the district you can afford with the money investor paid you as compensation.”