,,ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გორის საკრებულო კორუფციულ გარიგებაში ამხილა
გორის საკრებულომ ახალი განკარგულება ,,გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლისათვის სახელმწიფო შესყიდვების ხელშეკრულების დადებაზე თანხმობის მიცემის შესახებ" 2007 წლის 17 ოქტომბერს მიიღო. როგორც ამ ახალ დოკუმენტში წერია, ეს განკარგულება ჯერ კიდევ 30 აგვისტოს მაშინდელმა საკრებულომ მიიღო. თუმცა, მაშინდელ საკრებულოს თავმჯდომარეს მასზე ხელის მოწერა დაჰგვიანებია და ეს ხარვეზი ახალი საკრებულოს თავმჯდომარემ, ზვიად ხმალაძემ გამოასწორა და მასზე ხელი მოაწერა.
განკარგულებაში წერია:
,,30 აგვისტოს საკრებულოს მიერ მიღებულ განკარგულებაზე დაყრდნობით მაშინდელმა გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გააფორმა სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ ხელშეკრულებები ტენდერში გამარჯვებულ ორგანიზაციებთან და ამჟამად მიმდინარეობს სამუშაოები.... გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მიერ ა/წ 30 აგვისტოს ქ. გორში და გორის რაიონის სოფლებში სასმელი წყლის სისტემების სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესყიდვაზე, ასევე გორის მუნიციპალიტეტის სოფლებში ჭაბურღილების სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესყიდვაზე გაფორმებული ხელშეკრულებები შეთანხმებულად ჩაითვალოს გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შემდეგ ორგანიზაციებთან:
_ სოფელ ატენის სასმელი წყლით მომარაგების სისტემის რეაბილიტაცია - ,,შპს გალავანი 2007" - 139 893 ლარზე;
_ სოფელ ქიწნისის სასმელი წყლით მომარაგების სისტემის რეაბილიტაცია - შპს ,,გალავანი 2007"- 59 693, 90 ლარზე.
_ სოფელ ბროწლეთში ჭაბურღილის რეაბილიტაცია - შპს ,,გალავანი 2007"- 3 638 ლარზე;
_ სოფელ შერთულში ჭაბურღილის რეაბილიტაცია - შპს ,,გალავანი 2007" - 6 681 ლარზე;
_ სოფელ ნიქოზში ჭაბურღილის რეაბილიტაცია - შპს ,,გალავანი 2007" - 2 611 ლარზე
_ სოფელ ქიწნისში ახალი ჭაბურღილის მოწყობა - შპს ,,გალავანი 2007"- 54 061. 10 (ორმოცდა თოთხმეტი ათას სამოცდაერთი ლარი და ათი თეთრი)."
აღნიშნული განკარგულების თაობაზე საკრებულოს თავმჯდომარე ზვიად ხმალაძე აღნიშნავს:
,,განკარგულების შინაარსი არასწორად გესმით. ჩვენ მხოლოდ წინა საკრებულოს და მისი თავმჯდომარის მიერ დაშვებული შეცდომა გამოვასწორეთ. 30 აგვისტოს განკარგულებაზე ყოფილ საკრებულოს თავმჯდომარეს ხელი მოსაწერი დარჩა და მის მაგივრად 17 ოქტომბერს ხელი მოვაწერეთ."
- ბატონო ზვიად, ფიქრობთ თუ არა, რომ ამით თქვენ ,,გალავან 2007"-თან გაფორმებული და თანაც გამგებლის მიერ ხელმოწერილი სატენდერო ხელშეკრულებები კანონიერად სცანით?
- ჩვენ მაგდაგვარი არაფერი გაგვიკეთებია. ეს განკარგულება არაფრით ანიჭებს ,,გალავანი 2007"-ს იმის უფლებას, რომ მან რაიმე სარეაბილიტაციო ღონისძიებები ჩაატაროს."
გარდა ამ კომპანიისა, გორის საკრებულომ გამგებელს ისეთ ფირმებთან გაფორმებულ სატენდერო ხელშეკრულებებზე მისცა ხელის მოწერის უფლება, როგორებიცაა: შპს ,,გიო"; შპს ,,დავითი"; სს ,,სამშენებლო ტრესტი #9" და ა.შ.
- რას წარმოადგენენ ეს ფირმები?
შპს ,,დავითი“ - ამ ფირმასთან ჩვენ დიდი ხნის წინ გვქონდა ,,ურთიერთობა“. ეს ის დრო იყო, როდესაც 2005 წელს რაიონის გამგებლის მოადგილემ თამარ ედიშერაშვილმა საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის უფროსს, ეკა ქორჩაშვილს თანხების არამიზნობრივად გახარჯვაში დასდო ბრალი. თამარ ედიშერაშვილის ინფორმაციით, 2005 წელს ჯანდაცვის ცენტრის უფროსმა ეკა ქორჩაშვილმა შპს ,,დავით“-ს იმაზე მეტი თანხა გადაურიცხა, რამდენიც ხელშეკრულებაში იყო დაფიქსირებული. ეკა ქორჩაშვილი მაშინ თანამდებობიდან გაათავისუფლეს და მიხეილ ქარელის უახლოესი ნათესავი - ია ბერიანიძე დანიშნეს. საინტერესოა, სად წაიღო შპს ,,დავითის“ მფლობელმა ის ზედმეტი თანხა, რომელიც მის ანგარიშზე ბიუჯეტიდან გადაირიცხა.
შპს ,,გიო“ - ამ ფირმის შესახებ ყველაზე დიდი სკანდალი ისაა, რომ მისი კანონდარღვევების შესახებ კონტროლის პალატის 2005 წლის მარტის რევიზიის აქტში და 2006 წლის მაისის რევიზიის აქტებში წერია. 2006 წლის აქტში წერია, რომ მოსაცდელები 48 885 ლარად შპს ,,გიომ“ რაიონის გამგეობის დაკვეთით და დაფინანსებით დაამონტაჟა. ხოლო 2005 წლის აქტში წერია, რომ 2005 წელს მიხეილ ქარელის ფონდიდან ავტომოსაცდელების გასაკეთებლად 48 885 ლარი გამოიყო.
შპს ,,სამშენებლო ტრესტი N9" - ეკუთვნის ვახტან ყანჩაველს, რომელიც 2003 წლის 2 ნოემბრის არჩევნებამდე გორის მაჟორიტარი დეპუტატი იყო. 2 ნოემბერს ირაკლი ოქრუაშვილი გახდა გორის მაჟორიტარი დეპუტატი. მიუხედავად ყანჩაველსა და ოქრუაშვილს შორის არსებული ძველი დაპირისპირებისა, ყანჩაველის სამშენებლო კომპანია 2004-2006 წლებში ყოველთვის იმარჯვებდა გორის რაიონის გამგეობის მიერ გამოცხადებულ ტენდერებში. სხვათა შორის, ყანჩაველის კომპანია მაშინაც გაეხვია სკანდალში, როდესაც გორის სამხედრო ჰოსპიტალის მშენებლობა მიმდინარეობდა და იმ დროს ჰოსპიტლის დამლაგებლებმა ბუნტი ატეხეს - სამი თვის ხელფასები არ მოგვცესო. ჰოსპიტალის ერთ-ერთი მშენებელი კომპანია სწორედ ყანჩაველის ,,სამშენებლო ტრესტი" იყო.. 70 დამლაგებელს ხელფასი 2006 წლის თებერვალში ჰოსპიტალის მთავარმა ექიმმა გურამ გვასალიამ ჰოსპიტლის ბიუჯეტიდან გადაურიცხა.

The HRIDC Discloses City Council Corruption in Gori
A document, proving a corrupt deal between the Gori City Council and the suspicious company Galavani 2007, ltd., has fallen into the hands of the Human Rights Centre’s Shida-Kartli Office. Galavani 2007, ltd., won a contract for elements of renovations in and around Gori on August 30, 2007. On September 12, 2007, Prosecutor David Sakvarelidze talked about the company at a briefing. The Prosecutors Office blamed former governor Vasil Makharashvili for illegally transferring 30,000 GEL to Galavani 2007, ltd., which was owned by arrested Governor Irakli Meladze.
The Gori City Council adopted “the Agreement of State Purchasing Deal for the Gori Municipal Governor” on October 17, 2007. As the newly discovered document confirms, this regulation was actually adopted on August 30th by the Gori City Council. The former head of the City Council couldn’t sign the document, so the new City Council head Zviad Khmaladze has signed the regulation instead.
The regulation states:
“In accordance with the regulation of the Gori City Council, dated August 30th, the former Gori Municipal governor formed a deal regarding state purchases from the companies, which are still in working progress. The deal on the purchase of rehabilitation components for water systems and bores in Gori and its surrounding villages, passed on August, 2007, by the Gori Municipal Governor, was agreed to by the Gori Municipal Council and the following organizations:
-The rehabilitation of drinking water system in Village Ateni - Galavani 2007, ltd. for 139,893 GEL;
-The rehabilitation of drinking water system in Village Kitsnisi - Galavani 2007, ltd. for 5,969,390 GEL;
-The rehabilitation of bore in Village Brotseleti - Galavani 2007, ltd. for 3,638 GEL;
-The rehabilitation of bore in Village Shertuli - Galavani 2007, ltd. for 6,681 GEL;
-The rehabilitation of bore in Village Nikozi - Galavani 2007, ltd. for 2,611 GEL;
-The establishment of a new bore in Village Kitsnisi- Galavani 2007, ltd. for 54,061.10 GEL (forty four thousand and sixty one lari and ten tetri).
Regarding the regulation in question, the head of the Gori City Council Zviad Khmaladze states:
“You have misunderstood the content of the regulation. We have only corrected mistakes made by the former Head of City Council. He has not signed the August 30th regulation, which I have instead.”
-Mr. Zviad, in your opinion would call these deals formed by the former governor with Galavani 2007, ltd., as valid?
“We haven’t made any deals like that, as the aforementioned regulation doesn’t give any right to Galavani 2007, ltd., for producing the elements for renovation. Besides that, the Gori City Council enabled the governor to sign deals with the companies Gio, ltd., Daviti, ltd., and Building Trest #9, ltd., as well.”
-What can you tell us about these firms?
Daviti, ltd.- We have a long relationship with that firm. In 2005 Deputy Governor Tamar Edisherashvili accused the head of the Public Health Centre, Eka Kerachashvili, of having aimless expenditures. As Edisherashvili stated, Kerachashvili had transferred much more money to the Daviti, ltd., than was called for by the agreement. Because of this, Kerachashvili was dismissed from her position. In her place, Ia Berianidze, a close relative of Mikheil Kareli, has been appointed. We are interested in where Daviti, ltd., has used the extra money transferred to their account from the budget.
Gio, ltd.- The scandal connected with that firm involves materials about the abrogation in the Revision Acts of the Chamber of Control, dated March, 2005 and by May, 2006. The Act of 2006 confirms that Gio, ltd., under the order of local government, spent 48,885 GEL on the construction of parking places. In the 2005 Act, it is written that Mikheil Kareli apportioned 48,885 GEL from his fund for making the parking spots.
Building Trest #9, ltd. – This LTD belongs to Vakhtang Kanchaveli, who was a Georgian MP before November 2nd, 2003. In his place, Irakli Okruashvili became the MP from Gori. Despite this old tension between Okruashvili and Kancheli, Building Trest #9, ltd., has consistently won bids for projects proposed by the Gori local government between 2004 and 2006. His company was involved in a scandal during the construction of Gori Military Hospital. The hospital’s maids demanded their frozen wages after three months without pay. One of the companies working on the hospital’s construction was Kanchaveli’s Building Trest #9, ltd. The chief doctor of the hospital, Guram Gvasalia, transferred the 70 maids’ wages in February 2006 from the budget of the hospital.