აურზაური გორის სასამართლოში
ყოველდღიურად თითო მოსამართლეს დღეში 7 - 8 საქმე აქვს განსახილველად ჩანიშნული. ძნელია იმის განსაზღვრა, თუ როდის დამთავრდება პირველი საქმის განხილვა, ზოგჯერ ეს საათზე მეტ ხანს გრძელდება. ამასობაში, მეორე საათისთვის ჩანიშნული საქმის მონაწილეები, მოწმეები, განსასჯელის ადვოკატები და ახლობლები გარეთ თოვლსა და სიცივეში ითოშებიან.
,,აბა, ჩქარა გარეთ... ვისაც საქმე არა გაქვთ გარეთ ..." - ყვირის სასამართლოს შენობაში მანდატური დიდი რაციით კისერზე.
სასამართლოს შენობა ახალი გარემონტებულია. ზედ შესასვლელ კართან მანდატურები დგანან. განცხადების წაკითხვა რომც გინდოდეს, სტენდამდე ვერ მიხვალ - ,,აქ გაჩერება არ შეიძლება“, - დაგხვდებათ მათი ფრაზა.
,,დადიანის საქმე იწყება... ვინც დადიანის საქმეზე ხართ, შემოდით" - დაიძახებს მეორე მანდატური. აი, აქ კი ნამდვილი ვაჟკაცობა გჭირდება, რომ ჯერ ერთი ამდენ ხალხში გაიგო, რა გვარი თქვა მანდატურმა და მეორეც, სასამართლო დარბაზში შესვლა მოასწრო.
,,პასპორტები ყველამ დამიდეთ მაგიდაზე" - აცხადებს სასამართლოს ჭიშკართან მოკალათებული მანდატური. სხვათა შორის, რამდენიმე თვის წინ, გორის სასამართლოს ერთ-ერთი მანდატური საინტერესო ბრალდებით დააკავეს - იგი ხელმძღვანელობდა იმ ჯგუფს, რომელიც მასიურად ართმევდა მოქალაქეებს პასპორტებს და ისინი სექსუალურ ექსპლუატაციაში ჰყავდა ჩართული. ამ მანდატურს 12 წლიანი თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს.
,,ეს რა ხდება ამ სასამართლოში. უკვე 5 საათი გახდა და ჯერ არც ერთი პროცესი არ დაწყებულა. დაგვიბარებენ 12-13 საათზე ვდგავართ 5-6 საათამდე. შევალთ დარბაზში და გამოაცხადებენ, რომ სამუშაო დრო დასრულდა და გადაიდება პროცესი. ასე გრძელდება უსასრულოდ. იქნებ რამე გვეშველოს, დასაჯდომი ადგილი არ არის გარეთ. რისთვის გაარემონტეს ეს შენობა, თვითონ რომ თბილად ისხდნენ, ჩვენ კი გარეთ ვითოშებოდეთ?" - აცხადებს ნანა ცხოვრებაშვილი, რომელიც რამდენიმე თვეა თავისი მამის პროცესებზე დადის.
,,სასამართლოს თავი დაანებე... მე რაც პროკურატურაში ვნახე, ეგეთი რამე სხვაგან სად ხდება? ელემენტარულად , განცხადებას არ იტოვებენ. თუ გინდა, რომ კანცელარიაში განცხადება ჩააბარო, ეზოს დარაჯს უნდა მისცე. თუ არ მოეწონებათ, ისევ გამოიტანს. ეგეთი რამე არსად მინახავს. შეიძლება განცხადებები ფანჯრებიდან აწოდო და აფრიალო? არავის არელვებს ის, რომ მას რეგისტრაცია სჭირდება და ჩვენ კი რეგისტრაციის ნომერი?!" - ცხარობდა გორის სასამართლოსთან დედაქალაქიდან ჩამოსული ერთ-ერთი ადვოკატი.
,,წავიღე და გენერალურ პროკურატურაში ჩავაბარე ჩემი შუამდგომლობა, თან მივუთითე, თუ რატომ გავხდი იძულებული გენერალური პროკურატურისათვის მიმემართა. ამოიღეთ ხმა ხალხო, რატომ ხართ გაჩუმებულები?" - არ ჩერდებოდა ის.
გორელი ადვოკატების უმრავლესობას არაფრის თქმა სურთ. ბოლო რამდენიმე კვირაა სამართალდამცავები ადვოკატების დაპატიმრებით არიან დაკავებული.
კერძოდ, დაკავებულები არიან: იზო რაზმაზე, ქართლოს სულაბერიძე, ზაზა სვიანაძე და სხვები. მათ ბრალად საკუთარი დაცვის ქვეშ მყოფთათვის განხორციელებული ზეწოლა ედებად, რაც იმაში გამოიხატა, რომ განსასჯელებმა წინასწარ გამოძიებაში მიცემული ჩვენება სასამართლოზე შეცვალეს. ვინც ჩვენება შეცვალა ის აცხადებს, რომ ჩვენება ადვოკატის ზეწოლით შეცვალა. სწორედ ამიტომ დღეს გორში ადვოკატთა კორპუსი დაშინებულია.

A Great Fuss in the Gori District Court
There is often a great fuss in front of the Gori district and civil court. Many notes appear on the boards, but they do not actually give the exact trial time as the proceedings rarely begin at the posted hour. People gather on the stairs of the court and simply wait.
A judge at the court discusses at least 7-8 cases a day. It is difficult to predict when the first case discussion will finish and a session can last more than one hour. Meanwhile, the participants, witnesses, lawyers and relatives of the accused in the second scheduled case wait for their turn in the snow and cold outside.
A bailiff of the court can often be heard shouting at the waiting people, “Go out…those who have no business inside, leave the building…”
The court building has been recently renovated. Bailiffs stand at the entrance and it is impossible to reach the board to read the notices. “You must not stand here,” bailiffs say if you approach the area.
“The case on Dadiani is now starting,” the second bailiff is crying out. “Those who want to attend the case discussion come inside.” One must be very attentive to hear the surname the bailiff cries out and should be strong to get into the building on time.
“Put your passports on the table,” the bailiff sitting at the court gate says. Several months ago, one of the bailiffs at the Gori district court was arrested and accused of heading a group that seized passports from citizens and then involved them in sexual exploitation. The bailiff was sentenced to twelve years in prison.
“How could I say anything about the court after the problems I encountered at the Prosecutor’s Office?” a lawyer just arrived from Tbilisi stated. “They never accept appeals. If you want to hand in an appeal, you must give it to a watchman. If they do not like it, the watchman will give it back to you. I have never seen anything like this anywhere else. Can appeals be handed through a window? Nobody cares that appeals should be registered and we need the registration number.”
“I submitted my mediation to the Prosecutor General’s Office and pointed out in the appeal that I could not send my petition to any other place,” the lawyer went on. “People, you should resist it, you must not keep silent!”
Most lawyers from Gori do not want to voice their opinion. Law enforcement has detained lawyers previously. They have already detained Izo Razmadze, Kartlos Sulaberidze, Zaza Svianadze and others. They were all accused of manipulating their clients, which involves the accused changing their initial testimonies at trial. The accused claimed that they changed their testimony on their lawyer’s insistence. Lawyers are frightened in Gori.