ბიზნესმენებზე ზეწოლის კიდევ ერთი მეთოდი
ბიზნესზე ზეწოლა ისევ გრძელდება. მას შემდეგ, რაც ბიზნესმენი ზურაბ მონასელიძე მსხვილ საინვესტიციო კომპანიას დაუპირისპირდა, მას ბენზინგასამართი სადგური დაულუქეს. როგორც თავად ამბობს, ამაში ოფიციალური პირები არიან დაინტერესებულნი. მიუხედავად იმისა, რომ ბიზნესმენს ყველა საბუთი წესრიგში აქვს, ბენზინგასამართი სადგური 2007 წლის მარტიდან დღემდე დალუქულია. ამ ფაქტთან დაკავშირებით "ადამიანის უფლებათა ცენტრმა" პრესკონფერენცია გამართა.
ბიზნესმენ ზურაბ მონასელიძეს ბენზინგასამართი სადგური უკანონოდ დაულუქეს. მიზეზი, მსხვილი საინვესტიციო კომპანიის დაინტერესება იყო, რომელსაც, თავის მხრივ, ოფიციალური სტრუქტურები მფარველობდნენ. საინტერესოა, რომ მუხლი, რომლის საფუძველზეც ბენზინგასამართი სადგური დაილუქა, ამნისტირებულია. თუმცა, ამ ბენზინგასამართი სადგურით დაინტერესება იმდენად დიდია, რომ ამ მუხლის ამნისტირების შემდეგ, ბენზინგასამართი სადგურის დალუქვის საფუძვლად სხვა მუხლი დასახელდა.
სადგურის მეპატრონის, ზურაბ მონასელიძის თქმით, დალუქვა ფინანსურმა პოლიციამ მას შემდეგ გადაწყვიტა, რაც ამ ადგილით საინვესტიციო კომპანია „ჰაიატი“ დაინტერესდა და ამ საქმეს ოფიციალური სტრუქტურები მფარველობენ.
ზურაბ მონასელიძე: „2006 წელს, მერიის ზედამხედველობის ინსპექციის უფროსის მოადგილე, ბატონი გიორგი საგინაშვილი დაგვიკავშირდა. მან გვითხრა, რომ იმ ტერიტორიით, სადაც ბენზინგასამართი სადგური მდებარეობს, საინვესტიციო კომპანია „ჰაიატი“ დაინტერესდა, რომელსაც სასტუმროების ბიზნესი აქვს. მას მხოლოდ ტერიტორია აინტერესებდა, რომელსაც სადგური იკავებდა და არა თავად ბენზინგასამართი. საგინაშვილმა გვითხრა, რომ „ჰაიატის“ წარმომადგენელი თავად დაგვიკავშირდება და გაყიდვაზე გვესაუბრებოდა. ვუთხარი, რომ გაყიდვის სურვილი არ გვქონდა. ერთადერთი ვარიანტი, თუ დიდ თანხას გადაიხდიდნენ, რომელიც ჩვენ გვაწყობდა, მაშინ კიდევ დავთანხმდებოდით“.
ერთი წლის შემდეგ, 2007 წლის აგვისტოში, კომპანიის წარმომადგენელი კახა შარაბიძე მართლაც გამოჩნდა. ბენზინგასამართი სადგურის გაყიდვაზეც ისაუბრეს, თუმცა შეთანხმებას ვერ მიაღწიეს.
„ისინი ამბობდნენ, ჩვენ ბენზინგასამართი სადგური კი არ გვჭირდება, რომლის ღირებულება გაცილებით მეტია, ვიდრე ფართობის, მხოლოდ ტერიტორია გვაინტერესებსო. ამიტომ, ისინი ნაკლებ ღირებულებას განსაზღვრავდნენ. ამასთან, არ ითვალისწინებდნენ, რომ გაყიდვისას სახელმწიფოსთვის 25 % უნდა გადაგვეცა, ანუ ეს ხარჯიც ჩვენ უნდა გაგვეღო. ამიტომ, ჩვენ შორის შეთანხმება ვერ შედგა.  გაფრთხილება მომცა, ჩვენ ზემოთ გვაქვს „რიჩაგები“ და თქვენზე ვიმოქმედებთო. ასე დავშორდით ერთმანეთს. ამის შემდეგ ორი თვე კავშირი არ გვქონია“.
2007 წლის 14 ნოემბრიდან 14 მარტამდე მონასელიძეს ობიექტი შპს „ჯემალი 2007“-ზე ჰქონდა მიქირავებული. მათ ხელშეკრულებაც დადეს, სადაც ურთიერთობის ყველა პუნქტი იყო გაწერილი. გარდა ამისა, თავად მონასელიძეს ყველა ის საბუთი გააჩნდა, რომელიც საკუთრების კანონიერებას ადასტურებდა. ამ ყველაფრის მიუხედავად, 2007 წლის 14 მარტს, ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საგამოძიებო დეპარტამენტმა ბენზინგასამართი სადგური დალუქა.
„ბენზინგასამართს შპს 4 თვის განმავლობაში ამუშავებდა და ყველა საბუთი წესრიგში გვქონდა. დალუქვის შემდეგ, როგორც ჩემთვის ამ შპს-ის ხელმძღვანელობისგან გახდა ცნობილი, შპს „ჯემალი 2007“-ზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა და გამოძიება დღემდე მიმდინარეობს.
27 მარტს, შპს-ის ხელმძღვანელის შვილმა, ელგუჯა მჭედლიძემ დამირეკა და ობიექტის გასაღები მომთხოვა, პროდუქტი გამაქვსო. მან ამოტუმბა როგორც დიზელი, ასევე ბენზინი. სადგურზე რომ მივედი, შპს-ის ინკასატორი და ორი ოპერატორი დამხვდა. გასაღები მათ გადმომცეს, სალარო აპარატი აიღეს და წავიდნენ. 28-ში ელგუჯა მჭედლიძემ ისევ დამირეკა და მითხრა, რომ ფინანსური პოლიცია სადგურის გასაღებებს ითხოვს. გაირკვა, რომ ოთახი და აბსოლუტურად ცარიელი ბაკები ფინანსთა სამინისტრომ განმეორებით დალუქა, 1 აპრილს კი, „ჯემალი 2007“-მა ხელშეკრულების შეწყვეტა გვთხოვა.
რამდენიმე თვის შემდეგ, როდესაც მუშაობის შესაძლებლობას არ მაძლევდნენ, მე ეს გავასაჩივრე. სარჩელი გენერალურ პროკურატურაში შევიტანე იქიდან კი, ფინანსურ პოლიციაში გადააგზავნეს. განცხადება სოზარ სუბართანაც შევიტანე. ფინანსურმა პოლიციამ დალუქვის მიზეზი ასე განმიმარტა: შპს-ის წინააღმდეგ გამოძიება 192-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს და სადგურის დალუქვა საჭირო იმიტომ არის, რომ ადგილზე არსებული საწვავი დაიცვან. „ჯემალი 2007“-ს ნავთობპროდუქტებით ვაჭრობის  ლიცენზიის არქონას ედავებიან“.
ფინანსთა სამინისტროს ეს განმარტება თვალებში ნაცრის შეყრა და მეტი არაფერია. დალუქვამდე შპს-ის წარმომადგენლებმა საცავებიდან მთელი პროდუქტი ამოტუმბეს. ასე რომ, გასახარჯი და დასაცავიც არაფერი იყო.“
სამინისტროს უფრო დამაჯერებელი პასუხის მოწერით თავი არ შეუწუხებია. საინტერესოა ისიც, რომ ამავე შპს-ის სხვა ობიექტები არ დალუქულა და მათ კვლავ ამუშავებენ. სამინისტრომ არც ძირითადი ოფისი დალუქა.
ფინანსთა სამინისტროს თბილისის მთავარი სამმართველოს უფროსმა გამომძიებელმა გელა ბარამაშვილმა, რომელსაც ამ საქმის გამოძიება ევალებოდა, კომენტარზე უარი განაცხადა და "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" ოფიციალური პასუხი განაცხადის შეტანიდან ერთ თვეში მიაწოდა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის, ნესტან ლონდარიძის თქმით, ფინანსთა სამინისტროს მიერ 20 ნოემბერს მოწერილ პასუხში, თითქმის ყველა კითხვა იგნორირებულია.
„პასუხი მხოლოდ ერთ კითხვაზე გაგვცა, რაც საქმეს კიდევ უფრო ბუნდოვანს ხდის. პასუხში აღნიშნულია, რომ ლუქის ახსნა "ჯემალი 2007"-ის დირექტორის, ჯემალ  მჭედლიძის განცხადების საფუძველზე მოხდა. გელა ბარამაშვილი განმარტავს, რომ ინვენტარიზაცია ჩატარდა ჯემალ მჭედლიძის განცხადების საფუძველზე და საწვავი მას ხელწერილით გადაეცა, ხოლო ბენზინგასამართი იმავე დღეს დაილუქა. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩემთვის ბევრი რამ ხდება გაუგებარი. კერძოდ, თუ მჭედლიძეს მატერიალური ქონება ხელწერილით ჩაბარდა, მაშინ რატომაა დალუქული მონასელიძეების საკუთრება? სახალხო დამცველისადმი მიწერილ პასუხში ხომ ნათლად არის მითითებული, რომ ობიექტის დალუქვას საფუძვლად ადგილზე არსებული ბენზინისა და დიზელის საწვავის და სხვა ტექნიკური საშუალებების  ხელშეუხებლობა და ინვენტარიზაცია დაედო".
საქართველოს კანონის "ამნისტიის შესახებ" საფუძველზე სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან და სასჯელისგან თავისუფლდება ყველა ის პირი, ვინც სისხლის სამართლის კოდექსის 192-ე მუხლის I ნაწილით არის ეჭვმიტანილი, ბრალდებული, განსასჯელი, ან მსჯავდებული.
ნესტან ლონდარიძე: "აღნიშნულიდან გამომდინარე, მივმართე თხოვნით, რომ "ამნისტიის შესახებ საქართველოს კანონის" მე-2 მუხლის I ნაწილით გათვალისწინებული მოთხოვნები ამ საქმეზეც გავრცელდეს და უკანონო სამეწარმეო საქმიანობის ფაქტზე შპს "ჯემალი 2007"-ის ხელმძღვანელი პირების მიმართ შეწყდეს წინასწარი გამოძიება. ამაზე პასუხად მაცნობეს, რომ წინასწარი გამოძიება მომდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 192-ე მუხლის II ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის".
იმ შემთხვევაში, თუ "ჯემალი 2007" არალიცენზირებული საწვავის რეალიზაციას ახდენდა, ცხადია, ასეთი საწვავი მის ყველა ობიექტებზე იქნებოდა შეტანილი. რატომ არ დაილუქა დანარჩენი ობიექტები და ოფისი, როდესაც იქ შესაძლებელია ყოფილიყო მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები და რატომ დაილუქა მხოლოდ მონასელიძეების საკუთრებაში არსებული ობიექტი?  ეს ემთხვევა იმ პერიოდს, როდესაც მას აიძულებენ გაყიდოს საკუთრებაში არსებული ობიექტი, რაც თავისთავად ბადებს ეჭვს. თავად ბიზნესმენი დარწმუნებულია, რომ მისი ბიზნესის წარმევა სურთ. ბენზინგასამართის დალუქვით კი, იმის იმედი აქვთ, რომ ზურაბ მონასელიძე თავის ბიზნესზე უარს იტყვის.
ცოტა ხნის წინ, "ჰაიატმა" თავისი საკუთრება არაბულ კომპანია "რაკიინ დეველოპმენტს" მიჰყიდა. ახალი მესაკუთრის წარმომადგენლები ზურაბ მონასელიძეს არ დაკავშირებიან.

One More Method of Oppression on Businessmen
1. Oppression on businessmen still continues. Since businessman Zurab Monaselidze opposed large investment company his petrol station was closed. He claims that officials are interested in this situation. Although the businessman has all documents in order, the petro-station has been sealed from March, 2007. The Human Rights Center has held press-conference regarding the fact.
The petrol station of Zurab Monaselidze was illegal sealed up. The reason was interest of large investment company which is supported by official institutions. It must be pointed out that the article under which the petrol station was sealed up has been amnestied. However, the interest in the station is so big, that different article was claimed to be the ground for the sealing up.
Zurab Monaselidze stated the financial police decided to seal up the petrol station after Investment Company “Hyatt” got interested in the place and official structures support them.
Zurab Monaselidze: ““In 2006 Giorgi Saginashvili, deputy head of Supervision Inspection of Tbilisi City Hall called us. He said investment company “Hyatt” was interested in the territory were my petrol station was located. The company runs a hotel business. Consequently, he was interested in the real estate and not in the actual station. Saginashvili told us the representative of the “Hyatt” would get in touch with us personally and discuss purchasing the station. I said I did not want to sell it; the only acceptable option for me, if they had offered me a large amount of money, and then I would agree to sell it to them.”
One year later, in August of 2007 Davit Sharabidze, representative of the company met Monaselidze. They discussed the selling price of the petrol station but could not reach agreement.
“They stated they did not need the petrol station which was more valuable than the property itself, and they were interested in the land. Consequently, they offered lower price. Aside from such an offer, they did not take into consideration that he would have to pay 25 percent of the sale price to the government as taxes. So, we did not agree. Davit Sharabidze warned us they had close people in higher instances and could influence my decision making abilities. We parted with these words and we had no connection with each other for two months.”
Monaselidze had given the petrol station to Ltd “Jemali 2007” under rent from November 14 2006 to March 14 of 2007. They had signed contract where all points were well summarized. In addition, Monaselidze had all proper documents confirming his ownership on the petrol station. Regardless, on March 14 investigation division of the Revenue Service Department within the Ministry of Finances sealed up the petrol station.
“The LTD was running the petrol station for four months with all proper documents and they were in order. After sealing it up, as the heads of the Ltd reported to me, criminal case was against Ltd Jemali 2007, and this investigation is current”.
“On March 27 Elguja Mchedlidze, the son of the director of the Ltd, called me and requested to give him the key to the station. He intended to withdraw some product. He took both diesel and petrol fuell. When I arrived at the petrol station only attendant and two operators met me there. They returned the key to me; took the cash machine and left the place. On March 28 Elguja Mchedildze called me again and said the Financial Police had demanded the key. Consequently, the Ministry of Finances sealed up the room and absolutely empty reservoirs for the second time. On April 1 “Jemali 2007” requested that I would agree to cancel our contract.
“Several months later I appealed to the Prosecutor General’s Office because I was not allowed to work at the station. They sent me to the Financial Police. I applied to the Public Defender for assistance. The Financial Police defined me the reason of sealing up as follows: “investigation is launched against the Ltd under the Article 192 Paragraph I and it was necessary to seal it up in order to protect the fuel reserved in it. “Jemali 2007” is blamed for not having a license to sell fuel products.”
The definition of the Ministry of Finances was fabricated and nothing more. Before sealing up the Ltd people removed the entire supply fuel from the reservoir, so nothing was to be wasted or needed to be protected.”
Although their explanation is groundless they do not bother to give more sensible explanation. One more important point is that other stations of the same Ltd were not sealed up, and they are still working. The ministry has not sealed up their main office as well.
We then contacted the chief investigator of the Tbilisi main department of the Ministry of Finances for his comments. Although he is in charge of investigating the case, he refused to comment. However he agreed to give written explanation that reached us only one month later and in doing so he breached the terms of releasing public information.
Nestan Londaridze, lawyer of the Human Rights Center claims that almost all questions were ignored by the Georgian Ministry of Finance.
“Only one question was answered that makes the case even more obscure to us.  The reply states that seal was removed based on the application of Jemal Mchedlidze, director of the Ltd “Jemali 2007”. Gela Baramashvili explained that examination was conducted based on Mchedlidze’s application and how the fuel was given to him based on that protocol. The petrol station was sealed up on the very same day. Consequently, many are left open to discussion and uncertain to any observer. More exactly, if Mchedlidze received the fuel based on the protocol, why the property of Monaselidze was then sealed up? The letter to the Public Defender demonstrates that station was sealed up because of protection of the fuel and other technical equipment at the station.
According to the Law of Georgia on “Amnesty” every person who is charged, suspected or convicted under Article 192, Part I of the law is discharged.
Nestan Londaridze: “Based on the Law on Amnesty we requested to extend the requests of the Article 2, Part I for this case too and to cease illegal preliminary investigation on the board of “Jemali 2007, Ltd”. On my request I was replied the investigation is going on under Article 192, Part II “a” of the Criminal Code of Georgia.”
If Jemali 2007 was selling non-licensed fuel, it is evident that the Ltd sells unlicensed fuel at all the other petrol station that it operates.  Why not the other petrol stations were were sealed up as well, as then their office where all documents demonstrating their guilt could be preserved; why the ministry sealed up Monaselidze’s station in particular, and soon afterwards the owner was forced to sell it. All these circumstances together make us doubt the connections between these two facts.”
Short time ago, “Hyatt” sold its property to Arabian Company “Rakin Development”. New owner of the company has not got in touch with Zurab Monaselidze yet.