ინვესტორი თანამშრომლებს ხელფასს ვერ უხდის
ლიტვური კომპანია "ახემა ჯგუფი", რომელმაც სააქციო საზოგადოება "კახეთის ენერგოდისტრიბუცია" 2009 წლის იანვარში შეიძინა, ენერგოკომპანიაში დასაქმებულ 600-მდე თანამშრომელს ხელფასს ვერ უხდის.
როგორც "კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" გურჯაანის, ყვარლის, ლაგოდეხის და სიღნაღის სერვისცენტრებში განაცხადეს, ხელფასების მიღებასთან დაკავშირებით პრობლემები მას შემდეგ აქვთ, რაც კახეთის ენერგოკომპანია "ახემა ჯგუფმა" შეიძინა.
"მანამდე კომპანია გაკოტრების რეჟიმში მუშაობდა, მაგრამ თანამშრომლები ხელფასებს ყოველი თვის ბოლოს ვიღებდით. კომპანიაში ინვესტორის შემოსვლის შემდეგ, შრომით ხელშეკრულებებს მხოლოდ ერთი თვით გვიფორმებენ და იმ შემთხვევაში თუ ინვესტორის ყველა მოთხოვნა დავაკმაყოფილეთ, თვის ბოლოს, ხელს ისევ ერთთვიან ახალ კონტრაქტს ვაწერთ. აპრილის თვის ხელფასები ამ დრომდე არ მიგვიღია და უცნობია, როდის მივიღებთ, ან მივიღებთ თუ არა საერთოდ. თებერვლის და მარტის ხელფასებიც თითქმის ერთი თვის დაგვიანებით მოგვცეს, არადა კონტრაქტის მიხედვით ანაზღაურებას ყოველი მომდევნო თვის 10 რიცხვამდე უნდა გვაძლევდნენ", - აღნიშნეს "კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" თანამშრომლებმა.
"კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" გენერალური დირექტორის, "ახემა ჯგუფის" წარმომადგენლის რაიმუნდას ამბროზაიტისის განცხადებით, ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური პრობლემების და ეკონომიკური კრიზისის გამო ენერგოკომპანიას გარკვეული პრობლემები შეექმნა.
"თანამშრომელთა ხელფასების გაცემა დამოკიდებულია იმაზე, კომპანიის აბონენტები როგორ იხდიან მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადს. ამ მხრივ კი მდგომარეობა არასახარბიელოა", - განაცხადა რაიმუნდას ამბროზაიტისმა. "კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" გენერალური დირექტორი ვერ აკონკრეტებს, როდის მიიღებს კომპანიის 600-მდე თანამშრომელი კუთვნილ ხელფასს.
ამ ვითარების მიუხედავად, ამბროზაიტისი ირწმუნება, რომ ენერგოკომპანია ინდივიდუალურ გამრიცხველიანებას 2009 წლის 01 ივლისიდან დაიწყებს. მისი თქმით, პირველ ეტაპზე, ანუ 2009 წლის 31 დეკემბრამდე ენერგოკომპანია საკუთარი ხარჯებით 10 ათასი აბონენტის გამრიცხველიანებას გეგმავს და ამისათვის 2 მილიონ 200 ათასი ლარის დახარჯვას აპირებს.
"გამრიცხველიანება 2009 წლის 01 ივლისიდან დაიწყება და 2010 წლის 31 დეკემბერს უნდა დასრულდეს. პირველ ეტაპზე, ანუ 2009 წელს ინდივიდუალური მრიცხველის დაყენება 10 ათასი აბონენტისთვისაა გათვალისწინებული და ამისათვის კომპანიამ 2 მილიონ 200 ათასი ლარი გამოყო. ინდივიდუალური გამრიცხველიანება რეგიონის ყველა სოფელს შეეხება და საჭირო სამუშაოების თანხას მთლიანად ენერგოკომპანია დაფარავს", - აღნიშნა "კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" მასმედიასთან და საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერმა ჟანა დიდებაშვილმა.
"კახეთის ენერგოდისტრიბუციას" რეგიონში სულ 122 ათასი აბონენტი ჰყავს და აქედან ინდივიდუალური მრიცხველი მხოლოდ 31 ათას აბონენტს აქვს. დანარჩენი, 91 ათასი აბონენტი ამ დრომდე საერთო კომუნალური მრიცხველებით სარგებლობს, რის გამოც ისინი ელექტროენერგიის გადასახადს საუბნო მრიცხველების ჩვენებით იხდიან. ხშირია შემთხვევები, როცა საუბნო მრიცხველის ჩვენება აბონენტების მიერ ინდივიდუალურად მოხმარებული ელექტროენერგიის საერთო ჩვენებას ბევრად აღემატება და თითოეულ აბონენტს დამატებით 20-მდე ლარის გადახდაც კი უწევს. იმ შემთხვევაში კი თუ მომხმარებელთა ჯგუფიდან რამდენიმე აბონენტი თანხას საუბნო მრიცხველის ჩვენებით ვერ გადაიხდის, ენერგოკომპანია, ვალდებულების მიუხედავად, ელექტროენერგიის გარეშე არა მარტო მათ, არამედ მთელ ჯგუფს ანუ უბანს ტოვებს. საქართველოს ენერგეტიკის მარეგულირებელი კომისიის დადგენილებით, გამართული ინდივიდუალური მრიცხველის არ ქონის შემთხვევაში, აბონენტებისთვის მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის მოთხოვნა საუბნო მრიცხველის ჩვენებით ნებადართულია, ოღონდ თანხის გადაუხდელობისას გათიშვა უნდა მოხდეს ინდივიდუალურად და არა ჯგუფურად.

The Lithuanian Company “Akhema Group”, which purchased the JSC “Kakheti Energy Distribution Company” in January of 2009, cannot pay the salaries of nearly 600 employees of the company.Representatives of the Gurjaani, Kvareli, Lagodekhi and Sighnaghi district service centers of the Kakheti Energy-Distribution Company state they have encountered problems with salaries since the Kakheti Company was purchased by the “Akhema Group.”
The employees of the Energy-Distribution Company of the Kakheti Region said: “Before the purchase the Company was in bankruptcy but as a rule the employees received their salaries at the end of each month. After the investor bought the company the labor agreements with the employees were signed only for one month and if we satisfied all demands of the investor we signed another one-month-contract at the end of the month. We have not received salaries for April and we do not know when they will be paid. We received our February and March salaries after one-month delays; however, according to the agreement the salaries shall be distributed before the 10th of each month.”
The Director General of the JSC Raimundas Ambrozaitis, who represents the “Akhema Group”, states that the company has encountered some problems because of internal political problems and political crises in the country. “We distribute the salaries after the subscribers pay their bills. In this field, the situation is not very challenging,” said the director general. He cannot specify the exact day when nearly 600 employees will receive their salaries.
The Investor is not following the Law Regarding Community Meters
Despite the complicated situation, Ambrozaitisi claims that Energy-Company on July 1, 2009 will start the first stage of the installation of individual meters for subscribers in the region. He said that before December 31, 2009 the company plans to have installed meters for 10 000 subscribers and that 2, 200 million GEL will be used for the installations..
“The process will start on July 1, 2009 and will finish on December 31, 2010. At the first stage, individual meters will be installed for 10 000 subscribers and the company has set aside 2, 200 million GEL for the activities. The individual meters will be installed in every village of the region and the company will cover all expenses,” said Zhana Didebashvili, spokesperson for the Kakheti Energy-Distribution Company. “The Company has122, 000 subscribers in the region and only 31, 000 of them have individual meters. The rest use communal meters and they have to pay a bill according to communal meters. Very often, the communal bill is unfair in that when the total bill is divided by the number of users, some users pay for more than the electricity they used and some pay for less that the electricity they used. Sometimes a family has to pay an extra 20 GEL. If some subscriber to the communal meters cannot pay the bill, the Company cuts off the electricity of not only that family but of every family that uses the communal meter. According to the resolution of the National Energy Regulatory Commission of Georgia if subscribers do not have individual meters, they must pay the bills according to communal meters. However, the subscribers shall be cut off individually and not communally.