კოლხების მითიური წარმატებები
მიხეილ სააკაშვილის რეგიონალური ტურები ადგილობრივი მოსახლეობისთვის უკვე ღიმილის მომგვრელი ხდება. presa.ge-ს დაუკავშირდა ერთ-ერთი ფოთელი ახალგაზრდა, რომელიც ამბობს, რომ ფოთში ვიზიტისას სააკაშვილმა დახურული საწარმო გახსნა, ხოლო  წყალმომარაგების პრობლემის გადაჭრა ადგილობრივებს რეზინის შლანგიდან მომავალი წყლით მიულოცა.
ფოთელები სააკაშვილის ვიზიტზე უკვე ანეკდოტებს ყვებიან, მაგრამ მთელი სერიოზულობით ამბობენ, რომ სააკაშვილის ფოთური წარმატებები ისეთივე ფარსი იყო, როგორც ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა.
ჩვენი რესპოდენტი 23 წლის ფოთელი ახალგაზრდა აბო (გვარს მისივე თხოვნით არ ვასახელებთ) ფოთის პორტის იმ საწარმოში მუშაობდა, რომელიც მიხეილ სააკაშვილმა დიდი ზარზეიმით გახსნა, მაგრამ უკვე რამდენიმე თვეა უმუშევარია - შეამცირეს. თუმცა, აბოს უბედურება ამით არ დასრულებულა, დაახლოებით ერთი თვის წინ, როგორც თავად ამბობს, წყლისგან მოწამლული საავადმყოფოში მოხვდა.
- ”ათი დღის განმავლობაში ცუდად ვიყავი. მხოლოდ ანალიზები რომ გამეკეთებინა, 70 ლარი მომთხოვეს. მე შემცირებაში მოვყევი და უმუშევარი ვარ. საიდან უნდა მომეტანა ეს ფული, მაგრამ ბოლოს, მდგომარეობა რომ დამძიმდა, მამაჩემმა საავადმყოფოში წამიყვანა. ბოტკინი აღმომაჩნდა და როგორც მოგვიანებით გავიგე, ქალაქში ეპიდემია ყოფილა. დაავადება დაბინძურებულმა წყალმა გამოიწვია. ერთ-ერთ უბანში წყლის მილი გასკდა და წყალში ფეკალური მასები შეერია. ეს ამბავი რომ არ გახმაურებულიყო, ყველა დაავადებულის მკურნალობის თანხები წყალკანალმა დაფარა”.
კი მაგრამ, ქალაქში წყლის ახალი მაგისტრალი გაიყვანეს და უკვე მილები სკდება?
- ახალი კი გაიყვანეს, მაგრამ წყალი ძველ მაგისტრალში მოდის, რომელიც არაფრად ვარგა და მუდმივად პრობლემებია. პრეზდენტი რომ ჩამოვიდა ფოთში და ერთ-ერთი ფოთელის სახლში საზეიმოდ აღნიშნა ქალაქს წყლის მიწოდება აქვსო, სულ ტყუილი იყო.
ტელეფონით გადავიღეთ და  აუცილებად მოგაწვდით კადრებს, წინა ღამით როგორ თხრიდნენ ეზოს, რეზინის მილით რომ მიეყვანათ წყალი იმ ოჯახამდე სადაც, შემდეგ, პრეზიდენტი მიიყვანეს. დილით კი მთელი ეზო მორწყეს, რომ ტრაქტორის კვალი წაეშალათ.
თქვენ თქვით, რომ საწარმოს გახნაც ფარსი იყო…
- ფარსი იყო, აბა რა? ის საწარმო, რომელიც სააკაშვილმა ვითომ გახსნა, ერთ-ერთ თურქულ კომპანიის ეკუთვნის. როგორც კი მოვიდნენ, მაშინვე ყველა დასაქმებული გაათავისუფლეს – ამდენი ადამიანი არ გვჭირდებაო. რამდენიმე ათეული ადამიანის ნაცვლად, 4-5 კაცი დატოვეს.
თითქმის ანალოგიური ვითარებაა ყველგან. თუ გახსოვთ, როგორ დაპირეებს აკეთებდნენ, რომ ფოთის პორტში ინდუსტრიული ზონა გაკეთდებოდა და ცათამბჯენები აშენდებოდა. რაღაც ახლის გაკეთების ნაცვლად ისიც იხურება და ჩერდება, რაც აქამდე მუშაობდა. ფოთი დიდი ხანია არავის ახსოვს და ფოთელებიც შევეჩვიეთ, რომ პატრონი არ გვყავს.
პრესა.გე რესპოდენტის ბრალდებების გადასამოწმებლად ფოთის წყალკანალის სამსახურის უფროსს ვალოდია მსხილაძეს დაუკავშირდა. სხვათა შორის, წყალკანალის საქმიანობას ამჟამად, სამეგრელო ზემო-სვანეთის სამხარეო პროკურატურა და ფინანსური პოლიცია სწავლობს. მსხილაძე ამბობს, რომ ამაში გასაკვირი არაფერია, რადგან გეგმიური შემოწმება მიმდინარეობს.
სააკაშვილის ფოთის ვიზიტთან დაკავშირებულ ისტორიაზე კი, მსხილაძე ამბობს, რომ ეს სიცრუეა. ფოთში მოსახლეობის 70%-ს 6-7-საათიანი წყალმომარაგება აქვს, ვინაიდან სამუშაოები ჯერ არ დასრულებულა. რაც შეეხება წყლით მოწამვლის ფაქტებს, სიმართლეს არც ეს ინფორმაცია შეესაბამება.
- ”კომისიამ ეს შემთხვევა გამოიკვლია და აღმოჩნდა, რომ სამი მოზარდი ქალაქგარეთ დაინფიცირდა და როგორც ჩანს, ავადმყოფობის გავრცელების წყაროც ისინი აღმოჩნდნენ. წყალკანალს მათი არც მკურნალობის ხარჯები დაუფინანსებია, რადგან წყალკანალი არაფერ შუაში იყო. როგორც ვიცი, მათთვის თანხები ადგილობრივი ბიუჯეტიდან გამოიყო”, - ამბობს მსხილაძე

Mythological Success in Historical Kolkheti
Local people smile at regional tours of the President Mikheil Saakashvili. A young man from Poti got in touch with Pressa.ge and reported that during his visit in Poti, Saakashvili opened a closed factory; and he congratulated the local residents the resolution of water-supply problem with the water coming from rubber-tube.
Poti residents tell jokes about Saakashvili’s visit to their city. However, they claim that Saakashvili’s success in Poti was as artificial as establishment of free industrial zone in the city.
Our respondent is 23-year-old Abo (he does not want to public his surname) from Poti who worked in the factory of the port which was recently opened by Mikheil Saakashvili with funfair. However, Abo has been unemployed for 7 months already. Unfortunately, Abo’s problems have not finished with that; about one month ago he was taken to hospital after being poisoned with water.
“I was feeling bad for 10 days. I had to pay 70 GEL for analysis but since I was unemployed I could not pay the bill. Finally, when I got worse, my father took me to hospital and doctors concluded I had C hepatitis. Later I found out that epidemic had broken out in the city. The illness had resulted from dirty water; water pipe had broken in one district of the city and fecal substances merged into drinking water. In order not to spread information about the incident Water Supply Company covered all medical expenses for the people who were poisoned with the water.
How could it happen after it was reported that a new water-supply system was installed in the city? Have pipes already gone wrong?
-They have installed new pipes but the water still flows in the old ones which are very spoilt and has permanent problems. When the president arrived in Poti he announced in the house of a Poti resident that the city was provided with water; however it was false.
We took a video how certain people were digging the yard of that family in order to lead water to the family by rubber tube; next day the president was invited to that family. Before he arrived, the entire yard was watered in order to erase the traces of the tractor.
Do you claim that opening ceremony of the factory was a false too?
-Of course it was. The factory that was opened by Saakashvili belongs to a Turkish Company. As soon as the investors purchased the factory, they fired everybody from there claiming many people were not necessary. Only 4-5 people work there now instead several tens of workers who worked there previously.
Almost equal situation is everywhere. If you remember the promises of the government about the establishment of free industrial zone in Poti; they stated that skyscrapers were supposed to be built in the city. However, new enterprises are not opened and even more - they close the old ones too. Nobody cares about Poti for a long time and local residents have got used to the fact already.
In order to check the information of the respondent, presa.ge got in touch with Valodia Mskhiladze, head of Poti Water-supply Company. By the way, the activities of the Company are currently monitored and investigated by Samegrelo Zemo-Svaneti regional prosecutor’s office and Financial Police. Mskhiladze stated that there is nothing surprising in this fact because the investigations are scheduled every year.
As for the story about Saakashvili’s visit in Poti, Mskhiladze stated it is false. 70 % of the local population is supplied with water for 6-7 hours a day because the repair-works are still underway. As for the poisoning of people, he claims it is false.
“The commission studied the incidents and concluded that three young fellows were poisoned in the country and they were the source of disease in Poti. The Water Supply Company has not covered their expenses at hospitals because the company had nothing to do with it. As far as I know, funds were allocated for their treatment from the local budget,” said Mskhiladze.