საქართველო - მშვიდობის ზონა
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მშვიდობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით რუსთაველის მეტროსა და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან აქცია გამართა.
მშვიდობის საერთაშორისო დღე გაეროს გენერალური ასალმბლეის გადაწყვეტილებით (36/37 რეზოლუცია) 1981 წლიდან მთელს მსოფლიოში აღინიშნება. მშვიდობის საერთაშორისო დღედ 21 სექტემბერი 2001 წლიდან გამოცხადდა და ამ დღეს 24 საათის განმავლობაში მთელს მსოფლიოში ჩერდება ცეცხლი და ძალადობა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა 21 სექტემბერს ძალიან მნიშვნელოვანი დღე უწოდა. მისი განცხადებით, აქციის მთავარი მიზანი საზოგადოების ყურადღების მიპყრობა იყო. „გვინდოდა საზოგადოების ყურადღება მიგვეპყრო ამ თარიღისთვის. ამისათვის ე.წ. წებოვანი ქაღალდები (სტიკერები) დავამზადეთ, რომლებიც ქუჩაში გავაკარით და ყველა შემხვედრი შენობა „მშვიდობის ზონად“ გამოვაცხადეთ. ამ აქციით გვინდა გარკვეულწილად ხელი შევუწყოთ საქართველოში სამშვიდობო მოძრაობის ჩამოყალიბებას“, - განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა.
ისეთი ქვეყნისათვის როგორიც საქართველოა, რომელიც ჯერ კიდევ იშუშებს შარშანდელი სამხედრო დაპირისპირების შედეგად მიყენებულ იარებს, მშვიდობის საერთაშორისო დღეს მართლაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს. ამ დღეს ქართველებმა კიდევ ერთხელ უნდა ვუთხრათ აფხაზებსა და ოსებს და მთელ მსოფლიოს, რომ ომი და ძალადობა პრობლემებს არ აგვარებს, პირიქით კიდევ უფრო მეტ პრობლემებს ქმნის და უფრო მეტი ადამიანის სიცოცხლეს უქმნის საფრთხეს.
აქციის მონაწილეებმა აღნიშნეს ისიც, რომ საზოგადოებაში ძალიან მაღალია „ახალი ომის“ მოლოდინიც, რაც ამ საზოგადოებამ არ უნდა დაუშვას. სწორედ ამიტომ აქციის მონაწილეებმა წებოვანი ქაღალდები ქალაქის მრავალ შენობას გააკრეს, რათა სიმბოლურად გამოეხატათ მთელი საქართველოს „მშვიდობის ზონად“ ქცევის სურვილი.
აქციის ფარგლებში მსახიობმა ნიკოლოზ ლუტიძემ დადგა პერფორმანსი, რომლის მიზანი იყო საზოგადოებისთვის ინფორმაციით, ომითა და სიკვდილით დაავადებული ადამიანის (საზოგადოების) სახის ჩვენება. მსახიობი განასახიერებდა შიშს, უიმედობას, დაჭიმულ სხეულს და სწრაფვას განთავისუფლებისკენ.
„სამკუთხედი რომელშიც პერფორმანსი განხორციელდა არის მშენებარე მდგომარეობაში და დაუსრულებელი. მას ჯერ საზღვრებიც კი არა აქვს. სამკუთხედი დგას გზაჯვარედინზე. პერფორმანსს დასრულებული სახე არ ჰქონდა და სპონტანურობაზე იყო აგებული - ამით მივანიშნე ომის საშინელების დაუსრულებლობაზე. ამ პერფორმანსით მინდოდა გამომეხატა ჩემი დამოკიდებულება ომისადმი. ვასახიერებდი მუმიას, რომელიც დამძიმებულია სხვადასხვა გაზეთებით ანუ ინფორმაციით და ეს საშუალებას არ მაძლევს ვიმოძრაო ბუნებრივად, აღვიქვა სივრცე ისეთად როგორიც არის, მქონდეს ურთიერთობა ადამიანებთან მარტივად და ყოველგვარი შეზღუდვის გარეშე. მცდელობა გამეშვა საპნის ბუშტები ოცნების რეალიზების სურვილთან ასოცირდება, თუმცა ომისა და ინფორმაციის ეს გარსი ადამიანს არ აძლევს ოცნებების განხირციელების საშუალებას“ - ასე აფასებს საკუთარ პერფორმანსს მსახიობი ნიკოლოზ ლუტიძე.

Georgia – Peace Zone
Today, near the Rustaveli Undergraound Station and Tbilisi State University the Human Rights Center organized an event to celebrate the Internaitonal Day of Peace.
The UN International Day of Peace was established in 1981 by resolution 36/67 of the General Assembly to coincide every year with its opening session in September. In 2001 September 21 was fixed to become a day of global ceasefire and non-violence through 24 hours.
Executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili assessed September 21 as very important day. He said the main goal of the event was to attract public attention. “We wanted to attract public attention to this date. We pasted special in the streets and declared that every building is a peace zone. With this action we want to support the establishment of the peace movement in Georgia,” said Nanuashvili.
International Day of Peace is really important day for Georgia, the country which still suffers from the last-year military conflict. On this day, Georgian people should once more tell Abkhazian and Ossetian people and the entire world that war and violence cannot resolve problems; furthermore they cause more problems and create danger for more people.
Participants of the event pointed out that Georgian society still expects a new war. In order to eradicate similar fear in the society representatives of the Human Rights Center pasted stickers on many buildings in the city in order to express their will of turning Georgia into a “Peace Zone.”
Actor Nikoloz Lutidze gave a performance to demonstrate a person (society) sick from public information, war and death. The artist performed fear, despair, strained body and great will of freedom.
“The triangle where the performance was put on is under construction and incomplete. It does not have boundaries yet. The triangle is on the cross-road. The performance was not complete and it was spontaneous – I indicated to the endless disaster of the war. With this performance I wanted to show my attitude towards the war. I performed a mummy which is wrapped in newspapers or information. This information does not allow me to move freely and to communicate with people without barriers. My attempt to release soap-bubbles demonstrated my will to realize my wishes however since I am wrapped with information and war I cannot realize my dreams,” Nikoloz Lutidze explained his performance.