სკოლის მასწავლებლებს ნაცმოძრაობაში გაწევრიანებას აიძულებენ
კახეთის რეგიონში საჯარო სკოლების მასწავლებლებს მმართველ პარტიაში გაწევრიანებას აიძულებენ. პედაგოგების თქმით, დავალება სკოლის დირექტორებისგან მიიღეს, დირექტორებმა კი საგანმანათლებლო რესურსცენტრების უფროსებისგან. „იმ შემთხვევაში თუ „ნაციონალურ მოძრაობაში“ გასაწევრიანებლად განცხადებებს არ დავწერთ, დირექტორებმა მიგვითითეს, რომ საათები მოგვაკლდება და შესაძლოა, საერთოდ სამსახურის გარეშე დავრჩეთ“, - განაცხადეს პედაგოგებმა.
„რამდენიმე დღის წინ, სკოლის დირექტორმა თათბირზე შეგვკრიბა და ყველას გვითხრა, რომ მმართველ პარტიაში უნდა გავწევრიანდეთ. დირექტორმა მიგვანიშნა, რომ მისი თხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში, იძულებული იქნება სამუშაო სათები მოგვაკლოს, ხელფასი შეგვიმციროს და სამსახურიდან გაგვიშვას. ისიც პირდაპირ გვითხრა, რომ დავალება გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსისგან აქვს მიღებული და თუ არ შეასრულებს, პრობლემები შეექმნება. რამდენიმე მასწავლებელმა დირექტორს მაშინვე ვკითხეთ, სკოლაში მასწავლებლობის უმრავლესობა თუ არ დაწერდა განცხადებებს პარტიაში გაწევრიანების თაობაზე, ყველას ხომ არ გაგვათავისუფლებდნენ? დირექტორმა გვიპასუხა: მაშინ მე დამაწერინებენ განცხადებას თანამდებობიდან წასვლაზე ან სამეურვეო საბჭოს მიაღებინებენ გადაწყვეტილებას და გამიშვებენო“, - აღნიშნა ჩვენთან საუბარში გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვაზისუბნის საჯარო სკოლის ერთ-ერთმა მასწავლებელმა. რესპონდენტის ვინაობას მისივე თხოვნით არ ვამჟღავნებთ.
„12 წელია სკოლაში ვმუშაობ. რუსულ ენასა და ლიტერატურას ვასწავლი. არ მახსოვს, ვინმეს ასე დაეძალებინოს, გინდა თუ არ გინდა, ჩვენს პარტიაში უნდა გაწევრიანდეო. მე მესმის, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები ახლოვდება და ისევე გვამუშავებენ აგიტატორებად, როგორც წინა არჩევნების დროს, მაგრამ მაშინ პარტიის წევრები არ ვყოფილვართ. არჩევნების დროს ხმის მიცემას ისედაც ფარული კენჭისყრის კაბინაში შესვლის გარეშე გვავალდებულებდნენ. ასე ძირითადად იმათ ექცეოდნენ ვის ერთგულებაშიც ეჭვი ეპარებოდათ. გვითხრეს, რომ წინააღმდეგ შემთხვევაში სამსახურიდან გაგვიშვებდნენ. იგივეს თუ მოითხოვენ, ბევრი პედაგოგი, ლუკმა-პური რომ არ დაკარგოს, ამაზე უარს არც ახლა იტყვის. ამიტომაც ვერ გამიგია, რატომ გახდა ახლა საჭირო მასწავლებლების პარტიაში გაწევრიანება?
ვფიქრობ, რომ მასწავლებელი არც ერთი პარტიის წევრი არ უნდა იყოს, მასწავლებლებს ამას არ უნდა აძალებდნენ. ჩვენი მოვალეობა ბავშვებთან მუშაობაა, მაგრამ ვინ გვაცლის? რაც უფრო ახლოვდება არჩევნები, პედაგოგის მოვალეობის შესასრულებლად მით უფრო ნაკლები დრო გვრჩება. დღე ისე არ გავა, რომ ავტობუსებში არ ჩაგვსვან და სადმე არ წაგვიყვანონ შეხვედრაზე. არ აინტერესებთ, გვაქვს თუ არა სურვილი იმ შეხვედრაზე მისვლის, სავალდებულოა და მორჩა.
იცით, პედაგოგების ნაწილმა სკოლის დირექტორს ანგარიში გაუწია და ნაციონალურ მოძრაობაში გაწევრიანებაზე განცხადება უკვე დაწერა“, - გვითხრა პედაგოგმა, რომლის ვინაობასაც გასაგები მიზეზების გამო ასევე არ ვამჟღავნებთ.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტების ცნობით, ბოლო ორი კვირის განმავლობაში მათ კონსულტაციისათვის რეგიონის სხვადასხვა სკოლებიდან არაერთმა პედაგოგმა მიმართა.
„მასწავლებლებს აინტერესებთ ვალდებულები არიან თუ არა დაწერონ განცხადება ნაციონალურ მოძრაობაში გაწევრიანების შესახებ. ჩვენთან პირად საუბარში რამდენიმე სკოლის დირექტორმა დაადასტურა, რომ დავალება ამის შესახებ საგანამანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსისგან აქვთ მიღებული. განცხადებები რა ფორმით უნდა დაიწეროს, ისიც კი გვაჩვენეს“, - ამბობს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ნინო ანდრიაშვილი.
გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსი ლალი გაბიტაშვილი ამ ინფორმაციას კატეგორიულად უარყოფს. უნდა აღინიშნოს, რომ ლალი გაბიტაშვილი რესურს-ცენტრის უფროსის თანამდებობაზე, საპარლამენტო არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე, კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის, გიორგი სიბაშვილის ძალისხმევით დაინიშნა. სიბაშვილი იმ დროისთვის ნაცმოძრაობის გურჯაანის საარჩევნო შტაბის უფროსი იყო. წინასაარჩევნო პერიოდში გაბიტაშვილი კახეთის ამჟამინდელ გუბერნატორს გიორგი ღვინიაშვილს, რომელიც მაშინ არჩევნებში გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატის კანდიდატის სტატუსით მონაწილეობდა, სკოლებში დაჰყვებოდა და პედაგოგებს მისი მხარდაჭერისაკენ საჯაროდ მოუწოდებდა. გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსად ლალი გაბიტაშვილი რომ დაენიშნათ, რესურს-ცენტრის ყოფილ უფროსს, ცხინვალიდან დევნილ დალი მინდიაშვილს განცხადება სამსახურიდან წასვლის შესახებ დაპატიმრების მუქარით დააწერინეს. მას შემდეგ საჯარო სკოლებში არაერთი საკადრო ცვლილება განხორციელდა. რესურს-ცენტრისა და კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციის ერთობლივი ჩარევით, იმ სკოლის დირექტორებს, რომელთა სრულ ერთგულებაშიც ადგილობრივ ხელისუფლებას ეჭვი ეპარება, ხსნიან და გამოთავისუფლებულ ადგილებზე ნათესავებს, მეგობრებსა და იმ ადამიანებს ნიშნავენ, რომელთაც არჩევნებში მუშაობის დიდი გამოცდილება აქვთ. ცოტა ხნის წინ, ზუსტად ამავე მიზეზით დააწერინეს განცხადება დედოფლისწყაროს რესურს-ცენტრის უფროსს ნონა გომელაურსაც. ჩვენი ინფორმაციით, გომელაურს თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადების დაწერა დედოფლისწყაროს მაჟორიტარი დეპუტატის ავთანდილ ლეკაშვილის დავალებით მოსთხოვეს. ამასთან დაკავშირებით, თავად გომელაურს საუბარი არ სურს. რესურს-ცენტრის უფროსად ავთანდილ ლეკიშვილის მეგობარი და მისი ნდობით აღჭურვილი პირი მარინე მეხრიშვილი დაინიშნა.

07:07, Thursday, 23.05.2013
Teachers of public schools in Kakheti region are compelled to join the ruling party. The teachers say they received directives from school directors. The directors of public schools were instructed by the heads of district educational resource-centers. “Unless we apply to join the National Movement, the directors said our working hours will be limited or we will be fired,” said teachers.
“Several days ago, school director invited us to the meeting and instructed to join the ruling party. He said unless we obey the order, he will have to reduce our working hours or dismiss us from school. He said it was ordered by the head of the Gurjaani district educational resource center and if he does not obey the order, he will face problems. Several teachers asked him will every teacher be fired if most of us refuse to join the ruling party. The director replied he would be compelled to write resignation letter or board of supervisors will resign me from the position,” said teacher of public school in the village of Vazisubani in Gurjaani district. The respondent preferred to keep her name anonymous.
“I have been teaching Russian language and literature in this school for 12 years. I do not remember anybody to compel me to join any political party. I understand that elections of the local authority are approaching and they will make us work for them like we did at previous elections; though we were not members of the party then. During the previous elections we were ordered to vote out of the polling booth, particularly those whom they did not trust completely. If we had not obeyed they threatened with firing us from school. If they threat again, most teachers will accept their proposal in order not to remain unemployed. Thus, I cannot understand why they make us join the party?”
“I think a teacher shall not be member of any political party and they must be compelled to join it either. We must work with children but who lets us to implement our responsibilities? The elections are approaching and we have less time to work as teachers. Almost every day they take us to various meetings. They do not care whether we want it or not. It is obligatory for us and that is all.
Part of teachers could not disappoint our director and applied for the National Movement,” said the teacher.
Lawyers of the Human Rights Center state that teachers from various public schools in the region applied to their office for help.
“Teachers are interested whether they are obliged to apply for the membership of the National Movement. Directors of several public schools confirmed in private conversations that they were constructed by the heads of resource centers. They even showed us the forms that shall be filled in,” said Nino Andriashvili, lawyer for the Human Rights Center.
Lali Gabitashvili, head of Gurjaani district educational resource-center, categorically denies information. It must be noted that Gabitashvili occupied the position several days before the parliamentary elections on May 21, 2008 with the support of Kakheti region Vice-Governor Giorgi Sibashvili. At that time Giorgi Sibashvili was head of election HQ of the ruling party in Kakheti region. Gabitashvili was accompanying the single-mandate candidate of the ruling party Giorgi Ghviniashvili to public schools throughout the region; Ghviniashvili currently occupies the position of Kakheti regional governor. Gabitashvili was requesting the teachers to vote for Ghviniashvili. Former head of the resource center Dali Mindiashvili, an IDP from Tskhinvali district, was compelled to write resignation letter under threat of imprisonment before Gabitashvili occupied the position. Since then many personnel changes were done by the resource center in public schools. The resource center and regional administration fire the directors of schools who are less reliable for local authority. Instead their friends, relative and close people are appointed to the positions of schools directors. Short time ago, Nona Gomelauri, head of Dedoplistskaro district resource center, was ordered to write resignation letter. According to our information, it was decision of the single mandate MP Avtandil Lukashvili to fire Gomelauri from the position. Gomelauri does not want to comment on the fact. Now Marine Mekhrishvili, friend and reliable person of the MP occupies the position of the head of district resource center.