რიკარდოს ბედნიერ ახალ წელს ჰპირდებიან
ნატანებელი რიკარდოს შესახებ humanrights.ge-ზე გამოქვეყნებულ ადამიანურ ისტორიას დიდი რეზონანსი მოჰყვა. გამოჩნდნენ კეთილი ნების ადამიანები, რომლებიც 9 წლის მოზარდის დახმარებაზე ალაპარაკდნენ. ოზურგეთელი სახელმწიფო მოხელეებიც გამოცოცხლდნენ და მიხაევების ოჯახის მდგომარეობა კიდევ ერთხელ შეისწავლეს.  ისინი გვპირდებიან, რომ ახალ წლამდე რიკარდოს კეთილმოწყობილი სახლი ექნება.
რიკარდო მიხაევის დედა უნარშეზღუდულია, რის გამოც მიხაევების ორსულიან ოჯახს, ფაქტობრივად, 9 წლის ბავშვი უძღვება. ადრე, რიკარდოს არაჩვეულებრივი ძაღლი ჰყავდა - შეისვამდა თავის პატარა პატრონს ზურგზე და დააჭენებდა ხალხმრავალ ადგილებში. ამ უცნაური სანახაობით განცვიფრებული ადამიანები რიკარდოსთვის ფულს არ იშურებდნენ. ახლა, როცა  ძაღლი არა ჰყავს, რიკარდო დარსა თუ ავდარში ქუჩაში დგას, გამვლელ-გამომვლელს აჩერებს და მძღოლებს დახმარებას სთხოვს.თუმცა, ასე ოჯახისთვის ფულის შოვნა ძალიან ძნელია. თანაც, ნატანების საგზაო მონაკვეთი ჩქაროსნულია და გზაზე მსგავსი „საქმიანობა“ სახიფათოა (წინაისტორია, ვრცლად, იხილეთ: http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4358&lang=ge).
humanrights.ge-ს სტატიამ ოზურგეთის მიძინებული ბიუროკრატია გამოაცოცხლა. სტატიის გამოქვეყნებიდან მეორე დღეს - 12 ნოემბერს ოზურგეთის სამოქალაქო რეესტრის სამსახურის წარმომადგენლები მიხაევების ოჯახს ეწვივნენ და ადგილზე შეისწავლეს ვითარება.
„რიკარდო მიხაევის შესახებ ნატანების საშუალო სკოლის დირექტორმა შეგვატყობინა. ჩვენ მოზარდის დედას, ფიოდორა მიხაევას განცხადება დავაწერინეთ, რაც ბავშვის დაბადების იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტის დასადგენად არის საჭირო. აგრეთვე, მოვიპოვეთ დამატებითი მასალები და სამი მოწმე, რომლებიც ბავშვის დაბადებას დაადასტურებენ“, - გვითხრა სამოქალაქო რეესტრის ოზურგეთის სამსახურის უფროსმა, ვანო მენაბდემ.
თუმცა, დაბადების მოწმობის გაცემა არც თუ ისე იოლი ყოფილა. ბიუროკრატიული პროცედურები კიდევ არის საჭირო. განმცხადებელი, ფიოდორა მიხაევა რაკი შეზღუდული შესაძლებლობების მოქალაქეა, 27 ნოემბერს, ადგილზე დაინიშნა ზეპირი მოსმენა. ამის შემდეგ სახელმწიფო მოხელეები 5 დღის ვადაში მიიღებენ გადაწყვეტილებას და დაბადების ფაქტის რეგისტრაციაც დასრულდება. დაბადების მოწმობა ოჯახის პატარა მარჩენალს სკოლაში სწავლის სრულფასოვნად გასაგრძელებლად სჭირდება.
როგორც ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები აცხადებენ, ახალ წლამდე რიკარდოს კეთილმოწყობილი სახლიც ექნება. ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილის, გიორგი ტაკიძის თქმით, სოფელ ნატანებში საინიციატივო ჯგუფი შეიქმნა, რომელიც რიკარდოს ყოფითი პრობლემების მოგვარებაზე იზრუნებს. ისინი მიმართავენ მოსახლეობას, მეწარმეებს და შემოწირულობებით მოხდება ამ ოჯახის საცხოვრებელი პირობების მდგომარეობის გაუმჯობესება.
სოფელ ნატანების რწმუნებულის, ირაკლი ცერცვაძის თქმით, ყველაფერი გაკეთდება, რათა რიკარდომ უკეთეს პირობებში იცხოვროს.
ცერცვაძე აღნიშნულ თანამდებობაზე 3 წელია, მუშაობს და მისთვის ამ ფაქტის შესახებ ჯერ კიდევ მაშინ გახდა ცნობილი, როცა „ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირმა“ რიკარდოს შესახებ დოკუმენტური ფილმი გადაიღო. პრეზენტაციაზე ყველა ის ადამიანი იყო მიწვეული, ვისაც აღნიშნული პრობლემის მოგვარება ევალება.
თუმცა, როგორც  „ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირის“ თავმჯდომარე მარინა თოფურია აცხადებს, მოზარდის პრობლემები დღემდე მოუგვარებელია.
„ისეთი სერვისი, რომელიც ამ ოჯახს შეესაბამება, ჩვენს ქვეყანაში არ არსებობს. ამისთვის ფსიქოლოგიური სარეაბილიტაციო ცენტრია საჭირო. ამ ეტაპზე მხოლოდ მათი საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებაა შესაძლებელი და ეს პრობლემა დაუყოვნებლივ უნდა მოგვარდეს“, _ ამბობს თოფურია.
მისივე თქმით, არსებული სოციალური სერვისები ბევრი ოჯახისთვის ხელმიუწვდომელია. მიზეზი მათი ქმედითუუნარობაა. მუნიციპალიტეტში უნდა არსებობდეს მოქნილი რგოლი, რომელიც აიღებს პასუხისმგებლობას და ამ ადამიანებს პრობლემებს მოუგვარებს.
მარინა თოფურია აქცენტს ისეთ ოჯახებზე აკეთებს, რომლებიც არ შეესაბამებიან არც ერთ სოციალურ პროგრამას, რომელიც გურიის რეგიონში მუშაობს.
„აღნიშნულ შემთხვევებზე რეაგირებისთვის მუნიციპალიტეტის სოციალურ სამსახურს  პროცედურები გაწერილი უნდა ჰქონდეს. მზად ვართ, მონაცემები გადავცეთ შესაბამის სამსახურებს და ერთად ვიმუშაოთ, რა თქმა უნდა, თუ ამის სურვილი ექნებათ“, _ გვითხრა „ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირის“ თავმჯდომარემ.

12:40, Saturday, 25.05.2013
www.humanrigts.ge published a story about Ricardo from Natanebi village and it caused serious resonance. Generous people appeared who decided to assist nine-year-old child. Officials from the local authority also woke up and examined the situation of the family of Mikhaev’s once more. They promise before the New Year Ricardo will have his house reconstructed.
Mother of Ricardo Makhaev is disabled person for what the nine-year-old child has to keep the family. In the past, the boy had a perfect dog – he used to sit on its back and ride in the crowded streets. Seeing such a strange picture, people were eager to give money to Ricardo. Now, he does not have the dog and Ricardo has to stand up in bad and fine weather in the street, stop passers-by and beg money from them. However, it is difficult for them to earn money in this way. Furthermore, the Natanebi motor-way is central highway and cars drive too fast. Consequently, begging in the street is very dangerous (see the full story on www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4359&lang=en ).
The article published by the www.humanrights.ge woke up the sleeping bureaucracy in Ozurgeti district administration. Next day the article was published – on November 12, officials of the Public Registration Agency of Ozurgeti district visited the family of Mikhaevs and studied the situation on the place.
“We were informed about the situation of Ricardo Makhaev by the director of Natanebi public school. We asked the mother of the child Fiodora Mikhaeva to write an application to estimate legal identity of the boy. We also got hold of additional materials and three more witnesses who will confirm the birth of the child,” said Vano Menabde, head of the Ozurgeti district Public Registration Agency.
Nevertheless, issuing of the birth certificate was not easy at all. More bureaucratic procedures are still necessary. Since applicant Fiodora Makhaeva is disabled person, they scheduled oral hearing of the application at the place on November 27. After that, governmental officials will make decision within 5 days and the birth registration will finish with it. The bread-winner of the family needs the birth certificate in order to continue studies at school.
Officials from the local government state, Ricardo will have his house repaired before the New Year. Deputy Governor of Ozurgeti district Giorgi Takidze said an initiative group was set up in the village of Natanebi village which will take care to resolve the problems of Ricardo. They will appeal to the population, entrepreneurs for help who will allocate some money to improve living conditions for the family.
According to the village councilor Irakli Tsertsvadze, everything will be done to create better conditions for Ricardo.
Tsertsvadze has been village councilor for three years and he had learned about the problem after the Union of Young Teachers prepared a documentary film about Ricardo. Everybody, who was able to resolve the problems of the child, was invited to the presentation of the film.
However, Marina Topuria, chairperson of the Union of Young Teachers, stated the problems were not resolved yet.
“There is no special service for the family with similar conditions in our country. They need psychological rehabilitation center. Now, we can only resolve their living conditions and it should be done immediately,” said Topuria.
She added that social services are not available for many families. The reason is disability of family members. There should be an active group in the district administration, who will take responsibility to resolve the problems of such people.
Marina Topuria pays attention to the families who do not comply with the requirements of any social program working in Guria region.
“District Agency for Social Subsidies should have scheduled procedures for similar occastions. We are ready to provide corresponding agencies with all necessary data and work on its resolution together if they wish it, of course,” said Topuria.