„ასე გვითხრეს - თქვენ შევარდნაძის დევნილები ხართ და მიშას პასუხს ნუ მოთხოვთო“
„მაგათ რაც არ უნდა დაურიგოთ, მაინც ყველაფერზე უკმაყოფილოები არიან. ზოგი ისეთია, სასახლეში რომ შეიყვანო, მაინც საყვედურს იტყვის“, - აცხადებს ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სოციალური დაცვის სამსახურის უფორსი, ლენა ფერაძე დევნილების პრობლემებზე humanrights.ge-სთან საუბრისას.
საქართველოში მცხოვრები დევნილებიდან 850 ზესტაფონის რაიონში ირიცხება. რაიონის მასშტაბით სულ 13 ობიექტი იყო დევნილებით კომპაქტურად დასახლებული.
„დევნილთა მიმართ სახელმწიფო სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის“ მიხედვით, პირველ ეტაპზე დახმარება ორგანიზებულ სექტორში მცხოვრებმა დევნილებმა მიიღეს. ასეთი ზესტაფონის რაიონში 99 ოჯახი იყო. მათთვის რეაბილიტირებულია 2 კორპუსი - მაღლაკელიძის #5 (ქალაქის საერთო საცხოვრებელი) და #11 (ყოფილი პროფ. სასწავლებელი). თუმცა, სარემონტო სამუშაოები უხარისხოდაა შესრულებული. დევნილები აცხადებენ, რომ ბევრმა უარი თქვა ამ ბინებში შემოსვლაზე.
„ჯერ ორი თვეც არ არის, რაც ამ ბინებში ვცხოვრობთ და ჭერი უკვე თავზე გვენგრევა, რამდენიმე წელიწადში, წარმოიდგინეთ, როგორ ვიქნებით?!“ –შეშფოთებულია გალიდან დევნილი ლია შამათავა.
„ბინები რომ გაარემონტეს, შესრულებული სამუშაოს ხარისხი არავის შეუმოწმებია. ექსპერტიზა არ ჩატარებულა. ზოგ ბინაში ისე წვიმს, როგორც გარეთ. შენობა ცუდად არის გადახურული“, - ამბობს ელისო ჟვანია, სოხუმიდან დევნილი.
ორივე კორპუსის (მაღლაკელიძის #5, #11) მცხოვრებლებს ერთნაირი პრობლემები აქვთ - სარდაფებში წყალი დგას, იატაკი უკვე აყრილია, დანესტილი და დაობებულია კედლები, ონკანები დახსნილია და წყალი გადმოდის.
ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში ადასტურებენ, რომ მათ მართლაც არ შეუმოწმებიათ ბინების ხარისხი. „ეს იმ კომპანიას უნდა გაეკეთებინა, ვინც სარემონტო სამუშაოებს აწარმოებდა. ჩვენ ამ კომპანიასთან არანაირი კონტრაქტი არ დაგვიდია. ყველაფერი თბილისში გადაწყდა. ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ გააფორმა კონტრაქტი „ბლოკ ჯორჯიასთან“. ამიტომ მაგ საკითხზე ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს მიმართეთ“, - გვითხრეს მუნიციპალიტეტის გამგეობაში.
ჩვენ ვცადეთ დავკავშირებოდით ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წარმომადგენელს დავით აფციაურს. 17 მარტს შეხვედრაც გვქონდა დანიშნული, მაგრამ აფციაური არც შეხვედრაზე მოსულა და მას შემდეგ არც ტელეფონის ზარებს პასუხობს. ამიტომ გადავწყვიტეთ, დევნილების პოზიცია წარმოგიდგინოთ, იმ იმედით, რომ პატივცემული ჩინოვნიკი ამ პრეტენზიების გამოქვეყნების შემდეგ მაინც დაგვდებს პატივს და გვიპასუხებს.
ელისო ჟვანია, სოხუმიდან დევნილი: „ხელოსანმა გვითხრა - კედლებს 6 თვის ვადა აქვს, მერე ბათქაში ჩამოცვივდებაო. თუ რამე ფუჭდება, ვეღარ ვაკეთებთ. ჩვენ არაფრის საშუალება არა გვაქვს“.
ელისო ჯაოშვილი, სოხუმიდან დევნილი: „მეტლახი რომ აცვივდა, ხელოსანი მოვიყვანეთ. გადაირია - სულ გაფუჭდება, თუ დროზე არ გააკეთეთო. გაუსწორებელ ბეტონზე დაუგიათ. წებო ფილებს მხოლოდ შუაში აქვს წასმული და ცარიელი ადგილები ადვილად ტყდება. მე რისი საშუალება მაქვს, რომ გავაკეთო? ორი მცირეწლოვანი ბავშვი მყავს, 22-ლარიანი დახმარებით საჭმელს ძლივს ვყიდულობ. ხელოსანს როგორ გადავუხადო რემონტის ფული?!“
დევნილების განცხადებით, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მათ ხშირად სტუმრობენ, მაგრამ ამ ვიზიტებს ჯერჯერობით შედეგი არ მოჰყოლია.
ქეთო ცქვიტარია, სოხუმიდან დევნილი: „10 მარტს ევროკავშირის წარმომადგენლები იყვნენ მოსულები. ყველაფერი გადაიღეს. მოუსმინეს ჩვენს პრობლემებს. ისიც კი გვითხრეს - თქვენი მთავრობა გვეუბნება დევნილები ყველანაირად დაკმაყოფილებულები არიანო. ჩვენი პირობები რომ ნახეს, გაოცებულები დარჩნენ – ეს არის ნორმალური საცხოვრებელი პირობებიო?!“
დევნილები ასევე ჩივიან, რომ მთავრობისგან დახმარებასაც ვერ იღებენ. ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სოციალური დაცვის სამსახურის განცხადებით, USAID-ის დახმარება, რომელიც ახალ ბინებში შესახლებულებმა მიიღეს, მათთვის არ იყო გათვალისწინებული.
„ეს დახმარება დარჩენილი გვქონდა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს შემოსული დევნილების დახმარებიდან. მაგათ რაც არ უნდა დაურიგოთ, მაინც ყველაფერზე უკმაყოფილოები არიან. ზოგი ისეთია, სასახლეში რომ შეიყვანო, მაინც საყვედურს იტყვის“, - ამბობს ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სოციალური დაცვის სამსახურის უფორსი, ლენა ფერაძე.
ელისო ჯაოშვილი: „USAID-ის დახმარება მოგვცეს - ჰიგიენური საშუალებები, მაგრამ ვერ ვიყენებთ. ყველაფერი უხარისხოა. ამ შამპუნით ბავშვი როგორ დავბანო?!“
ანზორ აბდალაძე, სოხუმიდან დევნილი: „ადამიანს რომ დაეხმარები, ის დახმარება ხომ უნდა გამოიყენოს?! ჩვენ რით გვეხმარებიან? ზოგს დასაწოლიც არა აქვს. ცარიელ ოთახებში შემოგვიყვანეს და კიდევ იმას გვეუბნებიან, თუ არ გინდათ, აქ ნუ იცხოვრებთ, სხვებიც გვყავს თქვენნაირებიო“.
მაღლაკელიძის #5, #11-ში შესახლებულ დევნილებს არანაირი ტექნიკა და ავეჯი არა აქვთ. ამ სახის დახმარებაზე მათ უარი უთხრეს.
ელისო ჯაოშვილი: „ხონში და რუსთავში ჩვენ ნათესავები ცხოვრობენ და ვიცით, რომ მათ ტექნიკა დაურიგეს. ჩვენთვის კი სკამებიც არ მოუციათ.  სტუმარი რომ მოგვდის, ფეხზე ვესაუბრებით. კობა სუბელიანს ვთხოვეთ -  იქნებ ავეჯი ჩვენც მოგვცეთ-თქო და გაკვირვებულმა გამოგვხედა, სხვას ვის მივეცი, თქვენ რომ მიიღოთო?“
ინგა ცობეხია, გალიდან დევნილი: „ამ ბინების გარემონტება რომ დაიწყეს, სხვაგან გადავედით საცხოვრებლად. როცა დავბრუნდით, ჩვენი ავეჯი აღარ დაგვხვდა. ავადმყოფი გვყავს და თქვენც ხედავთ, იატაკზე წევს, საწოლები არ გვაქვს“.
ელისო ჯაოშვილი: „სუბელიანმა ასე გვითხრა - 18 წელი რომ იცხოვრეთ აქ, ვერაფერი შეიძინეთო? 22 ლარს გვაძლევენ თვეში და ამ ფულით თავი ვირჩინოთ თუ ავეჯი შევიძინოთ? პრობლემებზე რომ ველაპარაკებოდით, საერთოდ არ მოგვისმინა. ჩაჯდა მანქანაში და წავიდა“.
მარინა ნიკოლაძე, სოხუმიდან დევნილი: „ასე გვითხრეს - თქვენ შევარდნაძის  დევნილები ხართ და მიშას პასუხს ნუ მოთხოვთო“.
დევნილების უამრავ პრობლემას ისიც დაემატა. რომ ელექტროენერგიის გადასახადს თვითონ იხდიან. არადა, 6 თვის მანძილზე თითო ადამიანს საჩუქრად 100 კილოვატი ელექტროენერგია უნდა მიეღო. ამ დახმარების ვადა მაისში იწურება, თუმცა დევნილებს დავალიანების ქვითრები უკვე მიუვიდათ.
მარინა ნიკოლაძე: „გვითხრეს - 6 თვე დენის ფულს არ გადაიხდითო. ახლა დავალიანება მომივიდა 143 ლარი, თან 20 მარტამდე უნდა გადავიხადო. საიდან მოვიტანო ამდენი ფული?! იმის საშუალებაც კი არ მაქვს, გასაშლელი საწოლი ვიყიდო. უფროსი შვილი ბებიასთან მყავს გაშვებული, დასაწოლი რომ არ გვაქვს“.
ელისო ჯაოშვილი: „გვეგონა, ელექტროენერგიაზე მაინც გვექნებოდა შეღავათი, მაგრამ მოვტყუვდით. სხვა პრივილეგიებით ჩვენ ვერ ვსარგებლობთ. დაზღვევაც კი არ გვაქვს. ფეხმძიმედ ვარ და ჩემით უნდა დავფარო სამშობიარო ხარჯები. რა უნდა ვქნათ, არ ვიცით. გაუსაძლის მდგომარეობაში ვართ“.
ელექტროენერგიის საფასურს მხოლოდ იმ აბონენტებს არ ახდევინებენ, ვისაც დავალიანება აქვს. არიან ისეთები, ვინც ამ მისამართზე ჯერ არ გადმოსულა საცხოვრებლად და ქვითრები მაინც მიუვიდათ.
ელისო ჯაოშვილი: „მეზობელს ბინაში საერთოდ არ უცხოვრია და 28 ლარი მიუვიდა დენის გადასახადი. ამ თანხებს საიდან გვიწერენ, არ ვიცით“.
მსგავს პრობლემებზე ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში არაფერი იციან. სოციალური დაცვის სამსახურის უფროსის, ლელა ფერაძის განცხადებით, ელექტროენერგიის გადასახადებთან დაკავშირებით მათთვის არავის მიუმართავს.
„არ ვიცოდით, ასეთი პრობლემა თუ ჰქონდათ. შეიძლება ძველი დავალიანებები იყო დარჩენილი და ისიც დაემატათ. სულ პლიტები აქვთ ჩართული და გადასახადები როგორ არ მიუვათ?!“
„დევნილთა მიმართ სახელმწიფო სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის“ მიხედვით, მეორე ეტაპზე დახმარებას კერძო საქტორში ჩასახლებულები მიიღებენ. მესამე ეტაპზე კი ის დევნილები დაკმაყოფილდებიან, ვისაც თავიანთი სახსრებით აქვთ ფართები შეძენილი. სოციალური დაცვის სამსახურის უფროსის განცხადებით, მათთვის კომპენსაციის თანხები გამოიყოფა, თუმცა რამდენი იქნება ეს თანხა, ჯერჯერობით ცნობილი არ არის. დევნილების სრულად 2012 წლამდე უნდა დაკმაყოფილდნენ.

‘They Said You Became IDPs During Shevardnadze’s Government and Do Not Ask Assistance from Misha?
“They always complain regardless the assistance they get. Some of them will complain even if you give them a palace,” said the head of the social department within the Zestaponi district administration Lena Peradze in her interview with the humanrights.ge
850 IDPs live in Zestaponi district. They lived in thirteen buildings of compact residence throughout the district.
According to the Action Plan of the State Strategy about IDPs, at the first stage the IDPs received assistance in the organized sector. There were only 99 similar families in Zestaponi district. Two residential buildings were rehabilitated for them – in Maghlakelidze Str. # 5 (dormitory) and Maghlakelidze Str. # 11 (building of former vocational college). However, the reconstruction activities were done poorly. IDPs say many of them refused to live in the reconstructed buildings.
“We have been living in these buildings for less than two months and the ceiling is already pulling down. Can you imagine, what will happen in several years?” asked an IDP from Gali, Lia Shamatava.
“When the flats were reconstructed, nobody checked the implemented work. Expertise was not carried out. The rain is leaking in several flats. The building is not roofed properly,” said Eliso Zhvania from Sokhumi.
Residents of both buildings have equal problems; water is gathered in the basements of the buildings; the floor is damaged, damp and foisted’ taps are not installed and water is leaking from them.
Representatives of the Zestaponi district administration confirm that they really did not check the quality of the implemented work. “The company had to do it. We did not sign any contract with the company. Everything was settled in Tbilisi, the Ministry of Refugees and Accommodation signed the contract with Block Georgia. So, you should apply to the ministry about these issues,” said the representatives of the district administration.
We tried to get in touch with the representative of the Ministry of Refugees and Accommodation Davit Aptsiauri. We even appointed a meeting with him on March 17, but he did not appear at the meeting and has not replied to our phone calls since then. Thus, we decided to publish only the position of the IDPs hoping the respectful official will honor us by replying to our questions after reading the article.
Eliso Zhvania, an IDP from Sokhumi: “The craftsman told has the walls had exploitation time only for 6 months and after that plaster will fall down. If something goes wrong, we cannot repair it. I cannot afford it.”
Eliso Jaoshvili, an IDP from Sokhumi: “The floor tiles fell out; we hired a craftsman and he got astonished; he said tiles will fall out in the entire building unless we repair them on time. The workers hired by the district administration paved the tiles on the uneven concrete basement. The glue is put on the tiles only in the middle and empty places are easily broken. I cannot repair it. I have two under-age children and can hardly buy food with the allowance of 22 GEL. How can I pay the craftsman?!”
The IDPs said the representatives of the NGOs often visit them but their visits had no results yet.
Keto Tskvitaria, an IDP from Sokhumi: “On March 10, EU representatives visited us. They took photos, listened to our problems. They even said the government had told them that IDPs are satisfied with everything. Having seen our living conditions, they got surprised – are these normal living conditions?!”
IDPs also complain about the aid which they cannot get from the government. According to the social department of the Zestaponi district administration, aid of the USAID which was distributed among the settlers of new cottages, was not allocated for the IDPs from Sokhumi.
“This aid was left from the aid allocated during the war in August, 2008. Whatever we give them, they permanently complain. Some of them will complain even if we shelter them into a palace,” said Lena Peradze.
Eliso Jaoshvili: “They gave USAID aid to us – hygiene items, but we cannot use them. Everything is of low quality. How can I wash the child with this shampoo?!”
Anzor Abdaladze, an IDP from Sokhumi: “If you assist the person, he should be able to enjoy your assistance. How are they assisting us? Some of us do not have even a bed. They sent us into empty rooms and said, “we could leave the building if we do not like lit; lot of other people will be happy to live in this building.”
The IDPs living in Maghlakelidze Str. # 5 and 11 do not have any equipment or furniture. They were denied similar aid.
Eliso Jaoshvili: “Our relatives live in Khoni and Rustavi and I know that they received some technical equipment. However, we did not receive even chairs. If a guest visits us, we stand. We asked Koba Subeliani to give furniture to us too, but he looked at us surprised “who else has received the furniture, why are you requesting it?”
Inga Tsobekhia, an IDP from Gali: “When they started the reconstruction of the flats, we moved to other building. When we returned, we could not find out furniture on the place. We have a sick person in the family and you see that he is lying on the floor. We do not have beds.”
Eliso Jaoshvili:  “Subeliani said – you have lived 18 years here but could not purchase everything”. We received 22 GEL as allowance and how could we purchase anything while it was not enough even for the food. When we were speaking about our problems, he did not listen to us, sat into the car and drove away.”
Marina Nikoadze, an IDP from Sokhumi: We were told you are IDPs from Shevardnadze’s governance and we should not request assistance from Misha.”
In addition to numerous problems of the IDPs, they have to pay their electricity bills. However, each person had to receive 100 kilo watt of electricity per month free from the government during 6 months. The deadline of this assistance expires in May but the IDPs have already received their bills.
Marina Nikoladze: “We were promised the electricity bills for 6 months will be covered for us; but now I received bill of 143 GEL which we had to cover before March 20. How can I get such a huge sum? I cannot even afford to buy a bed. My elder child lives with grandmother because we do not have enough beds.”
Eliso Jaoshvili: “We hoped we had some allowance at least for electricity but in vain. We do not have any other privileges; we do not have even insurance. I am pregnant but I have to cover expenses. I do not know what we shall do. We live in unbearable conditions.”
Besides subscribers with accumulated electricity debts, the subscribers, who have not moved to the dormitory yet, also received the bills.
Eliso Joashvili: “My neighbor has not lived in her flat yet but she has received electricity bill for 28 GEL. I cannot understand how they write similar bills.”
Zestaponi district administration does not have information about these problems. Lela Peradze said nobody has applied to them about the electricity bills yet.
“We did not know that they had similar problems. Maybe they have old debts too. They all warm their rooms with electricity ovens and of course they will have to pay large bills?”
In accordance to the State Strategy about IDPs, at the second stage the residents of the private sector will receive assistance. At the third stage, those IDPs who have purchased space with their own sources will be assisted. According to the head of the social department, the compensation sums will be allocated for them but the exact amount of the transfer is not estimated yet. The IDPs shall be satisfied before 2010.