ლაპარაკი საქმის ნაცვლად - წინასაარჩევნოდ ხელისუფლებას მოქალაქეებისთვის აღარ სცალია
ბოლო დროს მოქალაქეებისგან ხშირად გაიგონებთ ისეთ სიტყვებს, როგორიცაა: „არ მიმიღო“, „არ მომისმინა“, „არ დამეხმარა“, „თათბირზე იყო“... ასეთ უარყოფით პასუხებს ისინი საჯარო მოხელეების კაბინეტებთან საათობით ლოდინის შემდეგ იღებენ. არადა, წინასაარჩევნოდ ხელისუფლება ძალიან ბევრს საუბრობს გამჭვირვალობაზე, ანგარიშვალდებულებაზე, ხალხზე ზრუნვაზე და რაღა თქმა უნდა - ქვეყნის აღმშენებლობაზე.
რიგით მოქალაქეებთან შესახვედრად მაღალჩინოსნების მოუცლელობის ერთ-ერთ მიზეზად წინასაარჩევნო პერიოდი სახელდება. კაბინეტებში რომ სამსაათიანი თათბირები იმართება ამას არც მაღალჩინოსნები უარყოფენ.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში მდგომარეობას ისიც ართულებს, რომ გამგეობისკენ გადამისამართებული მოქალაქეები ვერც მუნიციპალიტეტის აღმასრულებელი რგოლის ხელმძღვანელებს ხვდებიან. ამის მიზეზი კი ნამდვილად არჩევნებს უკავშირდება - გამგებელი და მისი მოადგილე თანამდებობიდან გათავისუფლებული არიან. ისინი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოზურგეთის რაიონულ ორგანიზაციაში გადაბარგდნენ. გამგებლის მოვალეობის ახლადდანიშნული შემსრულებელი კი ჯერჯერობით თვითგამორკვევის პროცესშია.
„ვერა და ვერ მოვახერხე გუბერნატორთან შესვლა. მეშვიდე თუ მერვე ორშაბათია, ამაოდ ველოდები. დღესაც უარი მივიღე. მდივანმა მაცნობა, გუბერნატორს არ სცალია, ვერ მიგიღებს, ან მოადგილესთან შედი, ან გამგებელთანო. თუმცა, ჩვენთვის არც ერთს არ სცალია“, - გვითხრა ონკოლოგიური სენით დაავადებულმა ახალგაზრდა ქალმა.
გურიის გუბერნატორი ვალერი ჩიტაიშვილი მედიასთან უარყოფს, რომ მოქალაქეებს მასთან შეხვედრის საშუალება არ ეძლევათ.
ვალერი ჩიტაიშვილი, გურიის გუბერნატორი: „თავისუფალი თუ ვარ, ვერავინ იტყვის, რომ მოქალაქეების მიღებაზე უარი მეთქვას. ჩემს კაბინეტს ცარიელს ვერასოდეს ნახავთ. შეიძლება, მოქალაქეთა ერთი ნაწილი მიღებაზე მყავდეს, მეორე ნაწილი კი მისაღებში იდგეს და მელოდებოდეს. ერთი რამ მინდა აღვნიშნო: არის ადამიანთა კატეგორია, ვინც თითქმის ყოველ ორშაბათს ითხოვს ჩემთან შეხვედრას და ჩემგან დახმარებას. არის ერთი ადამიანი, ვინც მილიონ ლარს ითხოვს რაღაც სკულპტურის დადგმისთვის. არიან ადამიანები, რომელთაც რამდენჯერმე დავეხმარეთ ერთჯერადად. ასევე არიან ოჯახები, რომელთაც რამდენიმე ათასი ლარით დავეხმარეთ და ისევ ითხოვენ დახმარებას. ჩვენ კი ამდენჯერ თანხის გაცემის საშუალება ნამდვილად არა გვაქვს. სამწუხაროდ, არის მოქალაქეთა ისეთი კატეგორიაც, ვისაც აუცილებელ ჩვევად ექცა, ითხოვოს დახმარება. ამას უკვე ქრონიკული ხასიათი მიეცა. ცდილობენ, თავიანთი შთაბეჭდილებები მოახდინონ ადამიანებზე. ლაპარაკობენ, რომ ყველაზე მეტად უჭირთ და მუდმივად აქვთ პრეტენზიები“.
იურისტი ირაკლი პაპავა ამბობს, რომ ხელისუფლების პირდაპირი, უპირობო და, რაც მთავარია, უალტერნატივო კანონისმიერი ვალდებულებაა მოქალაქეებს შეხვდეს და მოუსმინოს.
ირაკლი პაპავა, იურისტი: „ამ „გაუთავებელი თათბირებისა და ბანკეტების“ საკითხი დღემდე აქტუალურ და ყბადაღებულ თემად რჩება. ეს საუკეთესო საშუალებაა, მოსახლეობის წარმომადგენელთა „მომაბეზრებელი და შემაწუხებელი“ (რა თქმა უნდა, ჩინოვნიკის გადასახედიდან შეფასებით) ვიზიტების თავიდან ასარიდებლად. როგორც ჩანს, გუბერნატორობისა და გამგებლობის (ისევე, როგორც ზოგადად, თანამდებობის) „ხიბლი“ ისაა, რომ ჩვეულებისამებრ, შემოქმედებით წვასა და პროცესში ჩაფლულ ჩინოვნიკს, ცოტა არ იყოს, უჭირს თავისი დროის ფასდადუდებელი ოქროს ფონდიდან რიგითი მოქალაქისთვის ძვირფასი წუთების გამოყოფა და დათმობა... აი, ჩვენი ვაი-ვიში და გასაჭირი მაშინ ნახეთ, ადგილობრივი ხელისუფლების ხელმძღვანელი თანამდებობის პირები „დალოდების საათების“ ბედნიერებასაც თუ წაართმევენ საკუთარ ამომრჩევლებს... მართალია, აქტიურად საუბრობენ გამჭვირვალობაზე, მაგრამ რაც ხდება, არანაირად არ არის გამჭვირვალობა. უბრალოდ, ხელისუფლება იმიტომ საუბრობს გამჭვირვალობაზე, რომ ეს, ჯერ ერთი, მოდურია და მერე კიდევ, ხელისუფლების საქმიანობის გამჭვირვალობას კანონი ცალსახად ითხოვს. ეს არის და ეს. როცა ჩინოვნიკი ხარ, საქმით თუ არა, საუბრით მაინც ხომ უნდა წარმოაჩინო, რომ გამჭვირვალობის პრინციპის ერთგული ხარ. გამჭვირვალობაზე ესოდენ ხშირ  საუბრებსაც სწორედ ეს მომენტი განაპირობებს“.

Recently, we often hear from citizens “he did not receive me,” “he did not listen to me,” “he did not assist me,” “he was busy at the meeting,”… people receive similar replies after their hours-long waiting in the offices of local public officials. However, before the elections the government speaks much about transparency, accountability, attention and of course about building better state.
One of the reasons for the governmental officials not to meet the citizens is pre-election campaign. In the offices, they give three-hours-long sessions and they do not hide this fact.
The situation is complicated in Ozurgeti district by the fact that citizens sent to the district administration cannot meet even the heads of the executive body in the district administration. The problem is connected with the elections – the district governor and his deputy resigned; now they work at the Ozurgeti district office of the National Movement. Interim district governors are not aware of the real situation yet.
“I could not meet the regional governor. I have been waiting for him for the seventh or eighth Monday already. But they refused to meet me today too. The secretary told me the regional governor is busy and suggested to meet either his deputy or district governor; however, nobody has time to meet me,” said the young man who has cancer.
Guria regional governor Valeri Chtiaishvili denies the fact in his interviews with media representatives.
Valeri Chitaishvili, Guria Regional Governor: “If I am free, nobody should complain that I avoid meeting citizens. You will never see my office empty. When one part of citizens is in my room, another part is waiting in the waiting room. I want to point out that there are people who want to meet me every Monday. There is a person who requests one million GEL for a sculpture. There are people whom we assisted several times but still appeals to us; there are families whom we assisted with several thousands of GEL and still request our assistance. However, we cannot find similar funds all the time. Unfortunately, there are people who have habit to request something. They try to convince people that they have huge problems and permanently complain.”
Lawyer Irakli Papava said the direct, unconditional and legal obligation of the governmental officials is to meet and listen to citizens.
Irakli Papava, lawyer: “the problem of permanent meetings and parties” is still urgent problem. It is the best reason to avoid “boring and bothering” complaints of citizens. Apparently, the charm of the high positions of the regional and district governors is problem of the busy governmental official to find time in his precious life to meet citizens. We will face the worst situation if they deprive the citizens from the right to wait for them in their offices…although the authority actively speaks about transparency real situation has nothing to do with transparency. Simply, the government speaks about transparency because it is in fashion and the law requires it from them. When you are a public official, you should pretend to be a transparent at least in your speech. This is the real reason of their permanent speaking about transparency.