„მაღალჩინოსნებს სასტუმროებში „ივერიასა“ და „აჭარაში“ საკუთარი ინტერესები აქვთ“
თბილისი.03.11.04.მედია-ნიუსი. ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის უჩა ნანუაშვილის განცხადებით, ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირებს სასტუმროებში - „ივერიასა“ და „აჭარაში“ საკუთარი ინტერესები აქვთ, რასაც იქიდან დევნილთა გამოსახლება მოჰყვა.
„მას შემდეგ, რაც დავინტერესდით ლტოლვილთა უფლებების დარღვევის ფაქტებით, კანცელარიიდან კონკრეტულად კი პრემიერ ზურაბ ჟვანიას წარმომადგენლების მხრიდან ჩვენზე ზეწოლა ხორციელდება,“- განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა 3 ნოემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის იურისტის გიორგი თუმანიშვილის (უმცროსი) განცხადებით კი, სასტუმრო „აჭარაში“ მცხოვრებ დევნილებთან სასტუმროს გენერალური დირექტორის თეიმურაზ უგულავას მიერ გაფორმებული ხელშეკრულების რამდენიმე მუხლი საკმაოდ საეჭვოა. კონკრეტულად კი ხელშეკრულების ერთ-ერთი მუხლის მიხედვით, ადმინისტრაცია ვალდებულია გადაუხადოს მოქალაქეს საკომპენსაციო თანხა (7000 დოლარი) 2004 წლის პირველი ნოემბრიდან.
ეს ნორმა სამართლებრივად გამართულია, მაგრამ აღნიშნული თანხის გადახდა ადმინისტრაციას შეუძლია 1 ნოემბრიდან თუნდაც 50 წლის შემდეგ.
ხელშეკრულების დასკვნითი დებულების 3.1. მუხლის მიხედვით, თუ 31 ოქტომბრისთვის არ იქნება ხელშეკრულება გაფორმებული სასტუმროში მცხოვრებ ლტოლვილებს და ადმინისტრაციას შორის, მაშინ ეს უკანასკნელი იტოვებს უფლებას გააუქმოს ხელშეკრულება.

“High Ranking Officials Have Personal Interest in the Hotels “Iveria” and “Adjara”
Tbilisi.03.11.04.Media News. Ucha Nanuashvili, Executive Director of Human Rights Information and Documentation Centre stated that high ranking officials of the Georgian government have personal interests in the hotels “Iveria” and “Adjara”, which served as a motor for the decision that IDPs should leave the hotels.
“After we took an interest in the facts of violation of IDPS’ rights, pressure has been exercised on us from the representatives of Zurab Zhvania, the Prime Minister”- stated Ucha Nanuashvili at a press conference held on November 3, 2004.
According to Giorgi Tumanishvili (Junior), a lawyer of Human Rights Information and Documentation Centre, some articles of the contract,  which Teimuraz Ugulava, General Director of the hotel concluded with the IDPs give rise to suspicion.  Namely, according to one of the articles of the contract the administration takes the obligation to compensate citizens (7000 USD) from November 1, 2004 onwards. This means that the administration can pay this money at any time, even 50 years after November 1.  According to Article 3.1. of the contract if the contract is not concluded between the IDPs living in the hotel and the administration till October 31, then the latter retains the right to abolish the contract.