ამიერიდან მოსამართლის ბრძანების გასაჩივრება შესაძლებელია
თბილისი.21.12.04.მედია-ნიუსი. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ამიერიდან მოსამართლის ბრძანება ჩხრეკისა და ნივთმტკიცების ამოღების შესახებ შესაძლოა გასაჩივრდეს.
ეს გადაწყვეტილება საკონსტიტუციო სასამართლომ არასამთავრობო ორგანიზაციის “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” სარჩელის განხილვის შემდეგ მიიღო, რაც იმას ითვალისწინებს, რომ დაზარალებულ მხარეს უფლება აქვს ჩხრეკის შესახებ მოსამართლის ბრძანება ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივროს და მისი უკანონოდ ცნობის შემთხვევაში კონპენსაციაც მოითხოვოს.
“საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალზედ მნიშვნელოვანია, ვინაიდან შეიძლება ითქვას, რომ ქართულ მართლმსაჯულებაში ნაბიჯ-ნაბიჯ მკვიდრდება ევროპული სამართალი. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილების საფუძველზე პარლამენტი მიიღებს მნიშვნელოვან ცვლილებებს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში”, - განაცხადა “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” წარმომადგენელმა.
საქმე ის არის, რომ საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო სისხლის სამართალის საპროცესო კოდექსის ის მუხლიები, რომელიც მოსამართლის ბრძანების გასაჩივრებას კრძალავდა.
სასამართლო პროცესზე მოპასუხე მხარის, პარლამენტის წარმომადგენელის გელა დვალიძის თქმით, სასამართლოს ამ გადაწყვეტილებას შესაძლოა უარყოფითი შედეგები მოჰყვეს, რადგან დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა არაეფექტური გახდეს.

Order of the Judge Can be Appealed
Tbilisi.21.12.04. Media News. According to the decision of the Constitutional Court the order of the judge on searching and finding evidence can be appealed.
This decision was taken by the Constitutional Court after discussing the complaint of the NGO “Article 42 of the Constitution” which considers that a victim has the right to appeal the court warrant on searching to a higher instance and even demand the compensation in case the order is recognized to be illegal.
“The decision of the Constitutional Court is very important as it can be said that European law is step by step being established in the Georgian legal system. We suppose that based on the above-mentioned decision the Georgian parliament will make essential amendments in the Criminal Procedure Code”. – stated the representative from “Article 42 of the Constitution”.
The point is that the Constitutional Court recognized as unconstitutional those articles of the Criminal Procedure Code which forbade the appealing of the judge’s order.
According to Gela Dvalidze, a respondent at the trial, representative of the parliament the decision of the court may have negative results as fighting against crime may become inefficient.