ტელეკომპანია ‘’202”-ის დამფუძნებლის შალვა რამიშვილის წერილი
გარემოებათა გამო მოკლებული ვარ ვრცელი წერილის დაწერის საშუალებას, ამიტომ ძალზედ მოკლედ მოგახსენებთ ჩემს პოზიციას 27 აგვისტოს მომხდარი პროვოკაციისადმი.
მე არასოდეს, არცერთი სიტყვით, უნებლიე ჟესტითაც კი არ შემითავაზებია ბექაურისათვის ფულის სანაცვლოდ მასზე შექმნილი საგამოძიებო ფილმის არ გაშვება. ეს შეუძლებელიც იყო. ფილმს ამზადებდა სტუდია “რეპორტიორი”, რომელთანაც 202-ს აქვს სახელშეკრულებო ურთიერთობა. ჩემს მიერ ფილმის დაბლოკვის მცდელობა გამოიწვევდა სკანდალს, ხოლო ფილმი კი მაინც იხილავდა ამა თუ იმ ფორმით დღის სინათლეს. ყველაფერი სულ საპირისპიროდ იყო. ბოლო 4 თვის მანძილზე თავად ბექაური ძალიან ბევრჯერ მთხოვდა, მეხვეწებოდა, მემუქრებოდა, რომ ფილმი არ გამეშვა. მისი ზარები (რომელიც დაფიქსირებულია ჩემს ტელეფონზე) იმდენად ხშირი და მომაბეზრებელი იყო, რომ მე უამრავ ადამიანს ვეუბნებოდი მომაშორეთ ეს აბეზარი ბექაური მეთქი. ამ ადამიანთა შორის არიან ლევან რამიშვილი თავისუფლების ინსტიტუტიდან, თინა ხიდაშელი და სტუდია “რეპორტიორი”-ს თანამშრომლებიც. ბექაურს მოთმინებით ვუხსნიდი რომ ფილმი მაქსიმალური ობიექტურობით შეიქმნებოდა, რომ ფილმის დაბლოკვა შეუძლებელი იყო. მას ორჯერ შევახვედრე “რეპორტიორი”-ს თანამშრომლები. ეს შეხვედრები ფარული გადაღებით არის აღბეჭდილი, ბექაური მუდმივად უარს იღებდა. ბექაური არ ცხრებოდა. იგი მხვდებოდა მე. ჩემს პარტნიორებს 202-ში ჟურნალისტებს და გაცხარებით ითხოვდა ფილმის შეჩერებას.
უეცრად, 23 თუ 24 აგვისტოს, როდესაც ქობულეთში ვიყავი და დამირეკა ირმა სტეფნაძემ ჩემმა კარგმა ნაცნობმა და მითხრა ბექაურს ჩემთან რაღაც კომერციული წინადადება აქვს. ამ წინადადების განხილვაზე უარი ვთქვი. თბილისში ჩამოსვლის შემდე შევხვდი სტეფნაძეს, რომელმაც მითხრა რომ ბექაური არნახულ თანხას 100 000 აშშ დოლარს იხდიდა ფილმის არ გაშვებაში. მე ჩავთვალე რომ ამ ფაქტის დაფიქსირება, ანუ დაფიქსირება იმისა, რომ ბექაური დიდ თანხას იხდიდა ფილმის არ გაშვებაში ამ ფილმის არგუმენტებს გაამყარებდა, რადგანაც სავსებით სავარაუდო იყო, რომ ფილმში წარმოჩენილ ფაქტებს ხელისუფლების მხრიდან ჩვეულად არანაირი რეაქცია არ მოყვებოდა. რაკიღა ვახო კომახიძე არ იყო თბილისში და მე ვერ ვისარგებლებდი ფარული კამერით (ეს უკანასკნელი ვახოს ჰქონდა) დაჟინებით მოვთხოვე ბექაურს ტრანსაქცია ანუ ჩემს ანგარიშზე ნაღდი თანხის ჩარიცხვა მომხდარიყო ოფიციალურად ბანკში პირადად ბექაურის მიერ მოწმეების თანდასწრებით ოფიციალური საბუთით. ამის თაობაზე იცის ბაზის ბანკის ხელმძღვანელობამაც, კონკრეტულად ზურა ციხისთავმაც. რომელსაც 26-ში ვთხოვე რომ 27-ში გამოეყოთ ჩემთვის და ბექაურისათვის (ეს გვარიც ვახსენე) ოთახი სადაც იქნებოდა კამერები, სადაც დაითვლებოდა ფული და მოხდებოდა  ეს ტრანსაქცია.27 დილით შეხვედრამდე ცოტა ხნით ადრე მოულოდნელად დამირეკა ირმამ და მითხრა, რომ გეგმები შეიცვალა და ამიტომ ფულის გადაცემა მასთან სახლში მოხდებოდა. მე დავურეკე დათო კოხრეიძეს ვთხოვე, რომ მივეყვანე ბარნოვზე ირმასთან, გზაში ავუხსენი რომ მივდიოდი ბექაურთან შეხვედრაზე ფულის გამოსართმევად. დანარჩენი საქმის პერიპეტიების ახსნის დრო არ იყო, რადგან კოხრეიძე მხოლოდ გვიან, იმ ღამეს ჩამოვიდა ქობულეთიდან. ბექაურის მიერ ფულის გადაცემის ადგილის შეცვლამ მაფიქრებინა, რომ ბექაური შეშინდა და ფულის მოცემას არ აპირებს. 27-ში შეხვედრაზე კონვერტით გამოცხადებული  ბექაურმა  დამარწმუნა რომ ყველაფერი სერიოზულადაა და მე ავიღე ფული. რომ არ ამეღო იგი დაეჭვდებოდა და შემდეგი შეხვედრაც არ შედგებოდა. მე კი მეორე შეხვედრაზე ვაპირებდი ფარულად ფულის გადაცემის ჩაწერას. მანამდე ვახო კომახიძეც ჩამოვიდოდა და ყველაფერი წესრიგში იქნებოდა. სამწუხაროდ ჩემი პირველი მცდელობა გამოძიებისა პროვოკაციით დასრულდა. ჩემს წერილში მოყვანილი ფაქტების სისწორე შეიძლება და უნდა შემოწმდეს სატელეფონო ამონაწერებით თუ მოწმეთა დაკითხვით. მაგრამ მინდა გითხრათ მთავარი, ჩემს წინააღმდეგ მათ აქვთ ფირი სადაც ჩანს თუ როგორ ვიღებ ფულს. ფალსიფიცირებული ნივთმტკიცებაა ამოღებული ფულის სახით და ბექაურის სიტყვა-მისი ჩვენებაა. აი თქვენ ახლა გაქვთ ჩემი სიტყვა. რომელი სიტყვა გადაწონის სიტყვა ბექაურისა თუ ჩემი. ეს უკვე ჩემი მაყურებლებისა და ჩემი ხალხის გადასაწყვეტია. მე მხოლოდ თქვენი იმედი მაქვს.

Letter of Shalva Ramishvili, the co-founder of TV “202”
Because of the current circumstances I lack the opportunity to write a big letter, that’s why I will very shortly state my position on the provocation of August 27.
I have never, even with a word or gesture, offered Koba Bekauri to block the investigative film instead of money. It was impossible. The film was being prepared by the studio “Reporter,” which has labor contract with the TV “202”. The attempt of blocking the film by me would cause the scandal and the film would anyway be shown in any case. Everything was in quite the contrary. Bekauri had been asking, threatening me frequently for the last four months not to show that film. His calls (which are recorded in my mobile) were so bothering and frequent, that I was asking many people to help to get rid off him. There are Levan Ramishvili from Liberty Institute, Tina Khidasheli and the staff of the studio “Reporter” among those people. I was explaining him patiently that the film would be created maximum objectively and it was impossible to block it. I arranged his two meetings with the staff of “Reporter”. These meetings are recorded by the hidden cameras. Bekauri was permanently refused. He was frustrated. He continued to meet me, my partners in 202, journalists and he was demanding to stop the film.
Suddenly when I was in Kobuleti on August 23 or 24, my friend Irma Stepnadze phoned me and told that Bekauri had a commercial sentence to me. I refused to consider it. After arrival in Tbilisi I met Stepnadze, who told me that Bekauri was going to pay USD 100 000 for blocking the film. I thought that to it would be great to record the fact that Bekauri pays large amount of money for blocking the film as it would strengthen the arguments of this film, because it was supposed that no reaction was followed by the government on the facts shown in such films. As Vakho Komakhidze was not in Tbilisi and I could not use the hidden camera (it was with Vakho) to record the meeting, I asked Bekauri to transaction the money with the assistance of witnesses with official documents in Bank. The administration of the Basis Bank, namely Zura Tsikhistavi knows about it, which I asked to allocate the room for me and Bekauri (as I mentioned his surname as well), where the cameras would be and where the money would be counted and the transaction would be done on August 26. Suddenly Irma called me early in the morning before the meeting and told me that the plans changed and he would give me money at her home. I phoned Dato Kokhreidze and asked him to take me to Irma on Barnovi str., I explained him that I was going to meet Bekauri for taking money. It was not time to explain other details, because Kokhreidze arrived from Kobuleti late previous night. The change of the meeting place caused the presumption that he was scared and was not going to give money. Having seen Bekauri with the envelope in his hand proved that everything was serious and I took the money. If I didn’t take it, he would suspect something and he would not come on the second meeting. I was going to record how he was passing money with hidden cameras on the second meeting. At that time Vakho Komakhidze would be arrived and everything would be arranged. Unfortunately, my first try of investigation finished by provocation. The facts in my letter can and must be testified by the evidences of witnesses and phone records, but I want to say the main thing that they have a frame against me according which I am taking money. The money they took is false evidence and the proof is the words of Bekauri. Now you have my words. Which word will be priority - his or mine - it must be decided by my people. I trust only in you.