უჩა ნანუაშვილი: ხელისუფლება გირგვლიანის საქმის ჩაფარცხვას ცდილობს
თბილისი.02.05.06.მედიანიუსი. არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის" აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი ხელისუფლებას სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმის მიჩქმალვაში ადანაშაულებს. "დარწმუნებული ვარ, რომ გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით ხელისუფლება ზეწოლას მოახდენს როგორც გარდაცვლილის ოჯახზე, ასევე ყველა იმ ორგანიზაციაზე, ვინც სიმართლის დადგენას რეალურად ცდილობს. ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ გირგვლიანის ოჯახის წევრებთან ფინანსური გარიგების მცდელობაც ზემოთხსენებული კამპანიის შემადგენელი ნაწილია. ცხადია, გამოძიება ტენდენციურად მიმდინარეობს.  თუნდაც იქიდან გამომდინარე, რომ სამართალდამცავები გარდაცვლილის ოჯახის წევრების გაჩუმებას ცდილობენ, ელემენტარული დასკვნის გამოტანა შეიძლება: ხელისუფლება გირგვლიანის საქმის ჩაფარცხვას ცდილობს", - აღნიშნა "მედიანიუსთან" საუბრისას უჩა ნანუაშვილმა.
იგი მიიჩნევს, რომ სანდრო გირგვლიანის დედის ირინა ენუქიძის განცხადებას, რომ ხელისუფლება მათ ფინანსურ გარიგებას სთავაზობს, უპასუხოდ არ უნდა დატოვოს გენერალურმა პროკურატურამ.
"ჩემთვის ცოტა გაუგებარია, გამოუძიებლად როგორ აცხადებს თბილისის მთავარი პროკურორი გიორგი ღვინიაშვილი, რომ გირგვლიანის ოჯახისთვის ფული არავის შეუთავაზებია. ეს ცოტა გასაოცარია, რადგან პროკურატურა ამ ფაქტით დაინტერესებული უნდა იყოს და ქმედით რეაგირებას ახდენდეს სანდრო გირგვლიანის დედის განცხადებაზე", - დასძინა უჩა ნანუაშვილმა.

Ucha Nanuashvili: Government Tries to Hide Girgvliani’s Murder Investigation from Public View
Tbilisi, 02.05.06 ‘Media News’ – The Executive Director of the non-governmental organization The Human Rights Information and Documentation Centre, Ucha Nanuashvili, accused the government of hiding details of the investigation of the Girgvliani murder case from the public. “I am more than sure that the government will try to press Girgvliani’s family, as well as every organization that tries to find out the truth about his death. The fact that the government offered money to Girgvliani’s family for keeping silent is part of the whole campaign. Of course the investigation is not independent. The fact that the government wants to ‘buy out’ Girgvliani’s family, means that the state wants us to ‘forget’ this happened,” says Nanuashvili.
Nanuashvili believes that the General Prosecutor’s Office must reply to the comments made by Irina Enukidze - the mother of murdered Sandro Girgvliani. According to the mother, the government offered her a financial deal.
“It is ridiculous, how the General Prosecutor declares that no deal was made between Girgvliani’s family and the government, without conducting an investigation. I would think that the General Prosecutor’s Office should be the first people interested in investigating this case”, added Nanuashvili.